ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" листопада 2009 р. Справа № 13/2321
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І., за участю представників сторін:
від позивача: Думанецький В.В. –за довіреністю;
від відповідача: Стойко А.Ю. –за довіреністю;
в приміщенні господарського суду Черкаської області розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання по племінній справі і прогресивних технологіях у тваринництві «Прогрес»м. Черкаси
до Черкаської міської ради, м. Черкаси
про визнання права.
Справа розглядається за наявними в ній доказами та матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Позивач звернувся до суду та просить визнати за позивачем право на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у довгострокову оренду земельної ділянки. В обґрунтування вимоги посилається на таке:
Відкрите акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання по племінній справі і прогресивних технологіях в тваринництві«Прогрес»засноване відповідно до наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області від 09.10.1996р. №590. Мета створення - виконання обласної програми якісного вдосконалення сільськогосподарських тварин тощо.
Згідно з Колективним договором акціонерного товариства, зареєстрованим виконавчим комітетом Геронимівської сільської ради 06.05.2005р. №37, Товариство зобов'язується забезпечувати своїх працівників належними умовами праці, відпочинку, організовувати культурно-масові заходи, зокрема - створення умов для зайняття кінним спортом та ін.
Саме з цією метою адміністрація Товариства 22.04.2003р. звернулася до Черкаської міської ради з клопотанням надати у користування суміжну із землею акціонерного товариства земельну ділянку площею 10 га для облаштування левад для коней та проведення виставок сільськогосподарських тварин. Листом від 28.07.2003р. №120 позивачем була направлена заява на ім'я головного архітектора міста з проханням зафіксувати даний об'єкт під назвою «Кінно-спортивна школа».
22.09.2003р. Відповідачем направлено звернення до відповідних служб міста з проханням надати висновки щодо погодження місця розташування даного об'єкта.
Після цього позивач розпочав роботу по збиранню висновків відповідних служб для надання дозволу на виготовлення проектної документації щодо відведення земельної ділянки. Отримано висновок Черкаської міської санітарно-епідеміологічної служби від 3.08.2005 року, в якому відображено, що земельна ділянка розміщена за адресою м. Черкаси, вул. Онопрієнка, біля території ВАТ НВО «Прогрес»придатна для розміщення конеферми з левадами та відкритою автостоянкою;
висновок Відділу екології та раціонального природокористування від 5.08.2005 р., де вказується, що відділ погоджує позивачу розташування конеферми з левадами та відкритою автостоянкою;
висновок начальника археологічної інспекції від 9.08.2005р., в якому зазначається, що археологічна інспекція не заперечує проти розташування вказаного об'єкта на спірній території. Також були отримані позитивні висновки Управління містобудування та архітектури, Черкаського міського управління земельних ресурсів.
Зібрані матеріали були передані 04.10.2005р. до Черкаської міської ради з метою прийняття рішення про погодження місця розташування конеферми з левадами та відкритою автостоянкою по вул. Онопрієнка, біля території ВАТ НВО «Прогрес».
Відповідно до п. 7 ст. 151 Земельного кодексу України (що діяв на той час) міська рада протягом 10 днів повинна прийняти рішення про погодження місця розташування об'єкта або надати мотивоване рішення про відмову. Через безпідставне затягування та зволікання відповідача на сьогоднішній день питання так і не було розглянуте на пленарному засіданні сесії міської ради та не прийнято будь-якого рішення по клопотанню позивача.
Таким чином, з 22.04.2003р. між позивачем і відповідачем щодо розгляду питання про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки виникли публічно правові відносини.
Крім зібраних позитивних висновків, позивачем на вимогу міськвиконкому було виготовлено генеральний план земельної ділянки, погоджений з головним архітектором міста (24.05.2007 р.), завдяки чому чітко визначено площу земельної ділянки, що повинна перейти у користування ВАТ НВО «Прогрес» згідно договору оренди, а також замовлено містобудівне обґрунтування зазначеного об'єкта.
В ході виготовлення містобудівного обґрунтування, назву об'єкту було змінено на конкурне поле з левадами та відкритою автостоянкою. Відповідно до протоколу №1 від 14.02.2008р. засідання архітектурно-містобудівної ради при управлінні містобудування та архітектури облдержадміністрації зазначеною радою погоджено місце розташування зазначеного об'єкту на вказаній земельній ділянці загальною площею 7,8 га.
На початку 2008 року проект рішення про погодження ВАТ НВО «Прогрес»місця розташування конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою по вул. Онопрієнка та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки був повернутий з підпису міського голови до управління містобудування та архітектури міськвиконкому у зв'язку із внесенням змін до ст. 124 Земельного кодексу Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2007р. до вирішення питань по організації проведення аукціонів, якою передбачено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на які розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції, що належать державі.
Позивач звертався до суду з метою оцінки дій відповідача по спірному питанню. Постановою господарського суду Черкаської області від 28.10.2008р. у справі № 04/4330а визнано бездіяльність Черкаської міської ради в погодженні місця розташування конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою на земельній ділянці, розташованій по вул. Онопрієнка площею 7,8 га та в наданні дозволу ВАТ НВО «Прогрес»на розробку проекту відведення земельної ділянки, протиправною.
Позивач має законні підстави на визнання його права на отримання дозволу н а розробку проекту відведення земельної ділянки під розміщення конкурного поля.
Ст. 55 Конституції України, ст. 15 Цивільного Кодексу України гарантують кожній особі забезпечення права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Приписи ст.ст. 13 та 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом та районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації на земельні ділянки, що перебувають у державній власності в межах повноважень, визначених законом.
Ст. 116 Земельного кодексу України визначає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частина 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.
Згідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі»особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України, що безпідставно Черкаською міською радою зроблено не було, наслідком чого стало порушення законних інтересів акціонерного товариства.
Ст.ст. 12, 17 Земельного Кодексу України визначають повноваження міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження відповідно землями територіальних громад, землями державної власності.
Згідно п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради —сесії.
Згідно ст.16 Закону України «Про оренду землі»розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Ст. 123 Земельного кодексу України, в редакції, що діяла на момент звернення позивача, передбачає порядок надання земельних ділянок юридичним особам, а, зокрема, частина 5 ст.123 названого кодексу визначає, що відповідна міська рада розглядає клопотання у місячний строк.
Згідно ч.9 ст.123 ЗК України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 40 Конституції України — всі мають право направляти письмові звернення до органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Представник позивача вважає, що відповідач, не розглянувши звернення позивача щодо погодження місця розташування конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою та надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Онопрієнка площею 7,8 га у визначений законом строк, порушив чинне законодавство України та законні інтереси ВАТ НВО «Прогрес»
Враховуючи те, що всі необхідні матеріали погодження місця розташування конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою були зібрані та направленні до міської ради ще на початку жовтня 2005 року, то позивач має беззаперечне право на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою орієнтовною площею 7,8 га.
Саме тому, відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, статті 152 Земельного кодексу України порушені права позивача потребують захисту шляхом звернення до суду з захистом цивільних прав та інтересів, а саме —визнання права.
Представник позивача вимоги підтримав, просить задовольнити позов та визнати за Відкритим акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання по племінній справі і прогресивних технологіях у тваринництві «Прогрес»право на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду під розміщення конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою орієнтовною площею 7,8 га.
Представник відповідача вимоги заперечив. Письмового відзиву не подав з мотивів необґрунтованості вимог позивача. Просить в задоволенні позову відмовити, оскільки міська рада є власником земель територіальної громади і міська рада не приймала рішення про надання дозволу на виготовлення проекту відведення землі. Суд не має права давати дозвіл на виготовлення проекту відведення землі. Пропозицій по врегулюванню спору не надав.
Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав:
Між сторонами виникли земельні відносини, врегульовані ст.ст. 4, 11 ЦК України, ЗК України, ЗУ «Про оренду землі»на підставі письмового обміну листами та надання погодження на збір документації. Існуючі відносини не заперечені сторонами.
Суд враховує Постанову господарського суду Черкаської області від 28.10.2008р. у справі № 04/4330а, якою визнано бездіяльність Черкаської міської ради в погодженні місця розташування конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою на земельній ділянці, розташованій по вул. Онопрієнка площею 7,8 га та в наданні дозволу ВАТ НВО «Прогрес»на розробку проекту відведення земельної ділянки, протиправною.
Суд також враховує обставину, що клопотання позивача та збір матеріалів попереднього погодження, як і самі висновки погодження місця розташування об 'єкту на спірній земельній ділянці, були подані до міської ради ще задовго до внесення змін до Земельного кодексу України, а тому відповідачем грубо порушено норми чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2 статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачений статтею 124 Земельного кодексу України, якою унормовано, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в оренду із земель державної чи комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до сільської, селищної, міської ради у порядку, передбаченому статтями 118, 123 Земельного кодексу України, яка розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. За приписами частини 5 статті 123 Земельного кодексу України відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Зі змісту даної норми вбачається, що за зверненнями з оренди земельної ділянки міська рада приймає позитивне рішення щодо виготовлення юридичною чи фізичною особою проекту землеустрою для подальшого вирішення питання про надання земельної ділянки в оренду. При цьому, наявність інших заяв про надання в оренду однієї і тієї ж земельної ділянки не перешкоджає наданню такої згоди. Відповідно до пункту 3 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677, проект відведення земельної ділянки розробляється, зокрема, на підставі рішення суду. Суд визнає за позивачем права на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Позов належить задовольнити повністю.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача повністю та стягнути на користь позивача 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпеченню судового процесу.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати за Відкритим акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання по племінній справі і прогресивних технологіях в тваринництві«Прогрес» (вул. Онопрієнка, 10 в м. Черкаси) право на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у довгострокову оренду земельної ділянки під розміщення конкурного поля з левадами та відкритою автостоянкою орієнтовною площею 7,8 га.
Стягнути з відповідача –Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул.. Б. Вишневецького, 36, код 28212542
на користь відкритого акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання по племінній справі і прогресивних технологіях в тваринництві«Прогрес», м. Черкаси, вул. Онопрієнка, 10, код 00709557
85 грн. державного мита, 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба