Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-11528/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: <Текст >
Суддя-доповідач: Романчук О.М
У Х В А Л А
Іменем України
"27" квітня 2010 р. м. Київ
Справа № 2а-11528/09/2670
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Собківа Я.М.,
Усенка В.Г.,
при секретарі: Шевчук К.В..
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва та Державної податкової адміністрації України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 жовтня 2009 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, Державної податкової адміністрації України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (далі - Позивач) звернулися до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, Державної податкової адміністрації України (далі – відповідач 1 та 2 відповідно) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 жовтня 2009 року позов було задоволено. Визнано дії Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва по анулюванню реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717), як платника податків на додану вартість, за Свідоцтвом № 10025981 неправомірними. Визнано нечинним та скасовано Акт № 719/15-4 від 07.08.2008 року Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717). Визнано Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100136272, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717), таким, яке видано у зв'язку з перереєстрацією замість Свідоцтва № 10025981. Зобов'язано Державну податкову адміністрацію України внести зміни до Реєстру платників податку на додану вартість в частині підстав анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 10025981, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717), зазначивши «в зв'язку із зміною платником податку назви». Зобов'язано Державну податкову адміністрацію України внести зміни до Реєстру платників податку на додану вартість в частині дати реєстрації як платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717), зазначивши дату такої реєстрації «03.06.2004». Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі міста Києва внести зміни в оригіналі Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100136272, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717), а саме змінити дату реєстрації платника податку на додану вартість з «28.08.2008» на «03.06.2004». Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі міста Києва вчинити відповідні зміни в облікових даних Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Коммерс» (03110, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11 А, ЄДРПОУ 32862717).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Відповідач 1 та 2 подали апеляційні скарги та просили суд скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: копії свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100025981, ТОВ «Цукрове виробниче об'єднання» було взято на облік як платник ПДВ 03.06.2004 р.
24.06.2008 р. було проведено перейменування підприємства з ТОВ «Цукрове виробниче об'єднання» на ТОВ «Фактор Коммерс».
Відповідачем 1 було винесено Акт № 719/15-4 від 07 серпня 2008 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у відповідності до п.п. ґ п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97 ВР (далі – Закон № 168/97), у зв'язку з відсутністю юридичної особи за її місцезнаходженням, що підтверджується відомостями з ЄДРПОУ від 06.08.08р. за № 107014300110253.
У подальшому Відповідачем 1 було видано Позивачу нове свідоцтво платника ПДВ № 100136272, в якому дата реєстрації як платника ПДВ було зазначено 28.08.2008 року.
У відповідності до п.п. «ґ» п. 9.8 ст. 9 Закону № 168/97, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість була відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно з абз. 2 п.9.8 ст. 9 Закону № 168/97, анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Деталізуються підстави для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість у Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, яке затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 р. № 79 (далі – Порядок № 79)
Так, п.п. «ґ» п. 9.8 ст. 9 Закону № 168/97 повністю повторює п.п. «ґ» абз.1 п. 25 Порядку № 79, згідно якого реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
Пунктом.25.2 Порядку № 79 визначено, що анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - " ґ " цього пункту.
Підпунктом 25.2.1. п.25.2 вказаного Порядку деталізується підстави, які можуть бути підставою для анулювання податковим органом свідоцтва платника ПДВ зокрема за підставою, яка визначена п.п. «ґ» п.9.8 ст. 9 Закону № 168/97.
Так, органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей): інформації ліквідатора чи ліквідаційної комісії про закінчення роботи ліквідаційної комісії (ліквідатора) платника податку, оголошеного банкрутом, судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з визнанням її банкрутом, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення банкрута (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону); заяви про припинення платника податків за формою N 8 - ОПП (додаток 8 до Порядку обліку), будь-якого іншого повідомлення платника податку, уповноваженого ним органу чи особи щодо прийняття рішення про припинення платника податку за власним бажанням, відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення запису про: рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, прийняття фізичною особою рішення щодо припинення підприємницької діяльності, перебування юридичної особи в процесі припинення чи фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону); судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язане з банкрутством, або повідомлення державного реєстратора чи відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення запису щодо такого рішення (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону); Свідоцтва або корінця Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків чи документа про застосування інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); судового рішення про анулювання податкової реєстрації чи Свідоцтва, про звільнення від сплати податку на додану вартість (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); документа, який свідчить, що згідно з відповідним законодавчим актом особа, яка зареєстрована як платник податку на додану вартість, звільняється від сплати цього податку, не є платником податку або не має права на збереження статусу платника податку (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); інформації органів реєстрації актів цивільного стану, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру щодо смерті фізичної особи - підприємця (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); судового рішення про оголошення фізичної особи - підприємця померлою, про визнання фізичної особи - підприємця безвісно відсутньою, про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності, або інформації щодо такого рішення органів реєстрації актів цивільного стану, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); Свідоцтва або корінця Свідоцтва, яким підтверджується закінчення терміну дії Свідоцтва (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); документа, який підтверджує закінчення строку, на який було створено платника податку, укладено договір про спільну діяльність, угоду про розподіл продукції (підстава - підпункт "в" пункту 9.8 статті 9 Закону); Свідоцтва або іншого документа про реєстрацію або обрання платником податку відповідно до Закону спеціального режиму оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 81 Закону (підстава - підпункт "г" пункту 9.8 статті 9 Закону); акта підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про неподання платником податку податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону); довідки про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону); повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону); судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону).
Серед вказаних документів, що є підставою для анулювання свідоцтва платника ПДВ не передбачено жодного, який би містив відомості про відсутність платника податків за своїм місцезнаходженням.
Колегія суддів відзначає те, що перелік підстав для анулювання Свідоцтва платника ПДВ, що визначені п. 9.8 ст. 9 Закону № 168/97 є вичерпним та не підлягає розширенню.
У відповідності до ч.1 ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII, посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Суд першої інстанції дійшов до вірних висновків щодо неправомірності дій Відповідача 1 при анулюванні свідоцтва платника ПДВ у даному випадку, а тому висновки суду щодо скасування Акта № 719/15-4 від 07 серпня 2008 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є вірними.
Також, колегія суддів відзначає, що Відповідачем 1 не було використано наданих йому законодавством можливостей для встановлення факту відсутності юридичної особи за місцем її находження.
У відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV, відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням має бути підтверджена записом у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV. Вказаних доказів матеріали справи не містять.
Більше того, згідно з Актом № 719/15-4 від 07 серпня 2008 року Відповідачем 1 було анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість ТОВ «Фактор Коммерс» № 100025981 від 03.03.2007 р., однак вказане свідоцтво було видане ТОВ «Цукрове виробниче об'єднання».
Таким чином, Відповідачем 1 замість проведення заміни назви юридичної особи, 28.08.2008 року відповідачем було видано нове свідоцтво із зазначенням дати реєстрації платника ПДВ - 28.08.2009 р.
У відповіності до п. 21 Порядку № 79, перереєстрація платника податку на додану вартість проводиться та Свідоцтво підлягає заміні в разі виникнення змін у даних платника податку на додану вартість, які стосуються ідентифікаційного коду ЄДРПОУ, реєстраційного (облікового) номера із ТРДПАУ та/або найменування (прізвища, імені, по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника податку, та якщо відповідно до Порядку обліку такі зміни не передбачають зняття з обліку платника податку на додану вартість в одному податковому органі і взяття на облік в іншому.
Для заміни Свідоцтва платник податку на додану вартість зобов'язаний у десятиденний строк після виникнення змін подати до податкового органу, у якому він перебуває на обліку, додаткову реєстраційну заяву з позначкою "Перереєстрація". До такої заяви мають бути додані Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва. Податковий орган видає платнику податку нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого в такому самому порядку, як і при реєстрації. При цьому дата реєстрації платником податку на додану вартість не змінюється, а датою видачі нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є дата внесення відповідних змін до Реєстру.
Таким чином, податковий орган мав видати Позивачу нове свідоцтво за новим номером, однак із збереженням попередньої дати реєстрації у якості платника ПДВ.
Враховуючи порушення вказаних положень Відповідачем 1, колегія суддів вважає обгрунтованими висновки суду першої інстанції щодо визнання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100136272 таким, яке видано у зв'язку з перереєстрацією та зобов’язання Відповідача 1 внести зміни в оригіналі Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100136272, а саме змінити дату реєстрації платника податку на додану вартість з «28.08.2008» на «03.06.2004» та вчинити відповідні зміни в облікових даних Позивача.
У відповідності до п.9.1 ст.9 Закону № 168/97, Центральний податковий орган веде реєстр платників податку.
Вказане положення також передбачене п.17 Порядку № 79, згідно якого з числа обов'язків з ведення Реєстру Державна податкова адміністрація України виконує присвоєння платникам податку індивідуального податкового номера; автоматизоване ведення бази Реєстру.
Враховуючи те, що Центральним податковим органом є Відповідач 2, який веде реєстр платників ПДВ, то судом першої інстанції було вірно зроблено висновок про необхідність задоволення позовних вимог у частині зобов’язання Відповідача 2 здійснити відповідні зміни до Реєстру платгиків ПДВ, а саме: в частині підстав анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 10025981, виданого Позивачу та дати реєстрації Позивача як платника податку на додану вартість.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційні скарги без задоволення, а постанову суду – без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва та Державної податкової адміністрації України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 жовтня 2009 року – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст виготовлено: 27.04.2010 року