Головуючий у 1 інстанції Твердохліб Р.С. Суддя-доповідач Старосуд М.І.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
«22» квітня 2010 року справа № 2а-26203/09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Старосуда М.І. суддів:
при секретарі
за участю представника позивача Василенко Л.А., Гаврищук Т.Г.
Дегтярьовій А.М.
Каргаєва Д.М. розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу представника субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи підприємця ОСОБА_6 - ОСОБА_7 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 року по справі № 2а-26203/09/1270 за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи підприємця ОСОБА_6 про стягнення суми фінансової санкції, -
ВСТАНОВИЛА:
28 вересня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі у М.Луганську до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_6 про стягнення суми фінансової санкції у розмірі 7493,25 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що працівниками ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську було проведено перевірку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичній особи ОСОБА_6 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Згідно акту перевірки було встановлено порушення п.1, п.2, п.10, п.11, ст. 3 Закону України “Про РРО ”. На підставі вказаного акту перевірки податковим органом винесено рішення про застосування штрафних санкцій №0002202310 від 06.07.2009 року в розмірі 7493,25 грн. Але позивачем податкове зобов'язання сплачено не було.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 року у справі № 2а-26203/09/1270 позовна заява задоволена, стягнуто з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_6 (р/р НОМЕР_2, МФО 364274, Ф. «Луг.Дир. ТОВ УКБ «Камбіо», м. Луганськ, р/р НОМЕР_3, МФО 304717, Луганська Ф ВАТ «Б «Фін. Та кредит», м. Луганськ, ідент. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) суму штрафних санкцій у розмірі 7493,25 грн. (сім тисяч чотириста дев'яносто три гривні 25 коп.) на користь Державного бюджету України (р/р 31110104700003, одержувач ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 21080900, код 24046582).
Не погодившись з рішенням суду, представником відповідача подана апеляційна скарга, в якій вона просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила наступне.
ОСОБА_6 як фізична особа - підприємець зареєстрована виконавчим комітетом Луганської міської ради 05.12.2001 року за НОМЕР_4, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.
22 червня 2009 року працівниками ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську, на підставі направлення №120 від 22.06.2009 року було проведено перевірку господарської одиниці - оптового складу, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, який належить суб'єкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_6, з питання дотримання вимог законодавства, обов'язкових до виконання при здійсненні господарської діяльності, згідно Закону України від 04.12.1990 року №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні», №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», №1776-111 «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В ході перевірки встановлено порушення п.п.1,2,10,11 ст. 3 Закону України «Про РРО», п.2.1 розділу 2 та п.3.2 розділу 3 «Положення про форму та зміст розрахункових документів», затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року, а саме: в розрахункових документах відсутня назва міста «Луганськ»; контрольні стрічки не зберігались протягом встановленого терміну; проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості, про що складено акт №0185/12/33/23/2670410689 від 22.06.2009 року (арк. справи 7-8).
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську винесено рішення про застосування до СПД - фізичної особи ОСОБА_6 штрафних (фінансових) санкцій №0002202310 від 06.07.2009 року в розмірі 7493,25 грн. (арк. справи 16/.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного суду України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509/-XII (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (зі змінами та доповненнями), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку у проведенні готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України.
Згідно ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Як зазначалось раніше, Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську на підставі акту перевірки рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій встановлено порушення п.п.1,2,10,11 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”:
п.1 - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
п.2 - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
п.10 - друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;
п.11 - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Згідно акту перевірки і розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, за порушення вимог п.п.1,2,10,11 ст. 3 вказаного Закону, рішенням Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську відповідно до п.п.1,5,6 ст.17 цього Закону застосовані наступні штрафні (фінансові) санкції за наступні порушення:
розрахункова операція проведена через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій з роздрукуванням документу не встановленої форми у пятикратному розмірі суми на яку не роздрукований відповідний розрахунковий документ у сумі 7238,25 грн. (1447,65 х 5);
- за не зберігання контрольних стрічок протягом встановленого терміну 10 неоподаткованих мінімумів громадян - у сумі 170 грн.;
- за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості - 5 неоподаткованих мінімумів громадян у сумі 85 грн.
Згідно ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
5) десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну;
6) п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач правомірно застосував до відповідача штрафні (фінансові) санкції за не зберігання контрольної стрічки протягом встановленого терміну і за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості, тому позов в цій частині суд першої інстанції задовольнив обґрунтовано.
Що стосується рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за роздрукування документу не встановленої форми, колегія суддів зазначає, що з гідно ч.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), наступає: у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
У звязку з тим, що відповідальність за роздрукуванням документу не встановленої форми не передбачена вказаним Законом, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що позивач, в порушення вищезазначеного Закону, необґрунтовано прийняв рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за роздрукування документу не встановленої форми, тому постанова суду першої інстанції про задоволення позову в цій частині підлягає скасуванню з ухваленням постанови про відмову в задоволенні позову в частині стягнення штрафних (фінансових) санкцій за роздрукування документу не встановленої форми в сумі 7238,25 грн.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню в частині стягнення штрафних (фінансових) санкцій за роздрукування документу не встановленої форми в сумі 7238,25 грн. з прийняттям рішення про відмову в задоволені позову в цій частині.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу представника субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи підприємця ОСОБА_6 - ОСОБА_7 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 року у справі № 2а-26203/09/1270 задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 року у справі № 2а-26203/09/1270 в частині стягнення штрафних (фінансових) санкцій за роздрукування документу не встановленої форми в сумі 7238,25 грн. - скасувати.
В позові Державної податкової інспекції в Артемівському районі у М.Луганську до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_6 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за роздрукування документу не встановленої форми в сумі 7238,25 грн. відмовити.
В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 року у справі № 2а-26203/09/1270 залишити без змін.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі - з 26.04.2010 року.
Головуючий
Судді