
Справа № 428/9803/20
Провадження № 1-кс/428/5327/2020
УХВАЛА
іменем України
25 листопада 2020 року м. Сєвєродонецьк
Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Бойко Н.В., за участю секретаря судового засідання Соха К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області скаргу адвоката Яковця Кирила Івановича в інтересах ФГ "Криничне", ТОВ "Діброва" на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
До слідчого судді Сєвєродонецького міського суду надійшла скарга адвоката Яковця Кирила Івановича в інтересах ФГ "Криничне", ТОВ "Діброва" на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення.
В обґрунтування скарги зазначено, що 17.11.2020 року адвокатом Яковцем К.І. в інтересах ФГ «Криничне», код 32064945, ТОВ «Діброва», код 21832609, у зв`язку з карантинними обмеженнями до Луганської обласної прокуратури з використанням технологій, з накладення ЕЦП з офіційної пошти адвоката Яковця К.І. ІНФОРМАЦІЯ_1 на офіційну пошту Луганської обласної прокуратури, а саме zvemennia@lug.gp.gov.ua, було подано заяву про вчинення злочину за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених за ст. 191, 364, 365 КК України щодо незаконного залучення спецпризначенців з метою незаконного тиску та заволодіння майном ФГ «Криничне», код 32064945, ТОВ «Діброва», код 21832609.
Вказану заяву було отримано 17.11.2020 року, факт отримання заяви підтверджується скріншотом з електронного сервісу.
На даний час, в порушення вимог, ст. 214 КПК України, відомості за вказаною заявою про вчинення кримінального правопорушення не внесені до ЄРДР, представника потерпілого не повідомлено про початок досудового розслідування, витяг з ЄРДР не надано.
Щодо обставин вчинення кримінального правопорушення
В ході надання адвокатом Яковець К.І. правової допомоги ФГ «Криничне», код 32064945, ТОВ «Діброва», код 21832609, стало відомо про те. що керівництво та працівники Нацгвардії, ГУНП в Луганській області, зокрема спецпідрозділи «Луганськ-1», патрульних бистрого реагування Управління патрульної поліції Луганської області та Управління поліції охорони Луганської області, зловживаючи та перевищуючи службовим становищем здійснюють тиск та забезпечують незаконний збір урожаю на земельних ділянках Філії «Деркульський кінний завод №63», Філії «Лимарівський кінний завод №61» , Філії «Стрілецького кінного заводу №60» ДП «Конярство України», які перебували у користуванні ФГ «Криничне», код 32064945, ТОВ «Діброва», код 21832609, їх працівників та місцеве населення.
Так, Управління поліції охорони Луганської області нібито на підставі договорів з Філіями ДП «Конярство України» фактично здійснюють охорону приватних комбайнів, техніки та забезпечують незаконний збір та перевезення урожаю, належного ФГ «Криничне», код 32064945, ТОВ «Діброва», код 21832609.
При цьому, інформацію на підтвердження наявності будь-яких договорів чи законності підставі не надають.
Крім того, поліція охорони, Нацгвардія та спецпідрозділи ГУНП в Луганській області, зокрема «Луганськ-1», під виглядом забезпечення правопорядку при слідчих діях, а саме оглядів місця подій, в рамках кримінального провадження №12020130000000226 від 03.07.2020, фактично, зловживаючи та перевищуючи службовим становищем, залякують населення, запобігають припиненню та перешкоджанню незаконним діям з боку ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та інших приватних осіб та комерційних структур, направлених на заволодіння майном ФГ «Криничне», код 32064945, ТОВ «Діброва», код 21832609.
При цьому, функціональні обов`язки та передбачені законодавством повноваження вказаних силових структур не передбачають участь у слідчих діях вказаної категорії та забезпечення збору і перевезення урожаю. З протиправної діяльності залучаються представники Нацгвардії, ГУНП в Луганській області та спецпідрозділи ГУНП в Луганській області, зокрема Луганськ-1», патрульні бистрого реагування Управління патрульної поліції Луганської області та Управління поліції охорони Луганської області, зокрема:
08.10.2020на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №61» - залучено «Луганск-1», Нацгвардії;
З 09.10.2020 по 23.10.2020 на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №61» - залучено поліцію охорони;
24.10.2020на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №б1» - залучено поліцію охорони, Філії «Деркульський кінний завод №63» - .залучено поліцію охорони;
З 25.10.2020 по 27.10 на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №61» - залучено поліцію охорони, «Луганськ-1», Філії «Деркульський кінний завод №63» - залучено поліцію охорони;
28.10.2020на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод Д61» - залучено поліцію охорони, «Луганськ-1», Філії «Деркульський кінний завод №63» - залучено поліцію охорони, Нацгвардію;
29.10.2020на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод 261» - залучено поліцію охорони, «Луганськ-1», патрульних бистрого реагування, Філії «Деркульський кінний завод №63» - залучено поліцію хорони, «Луганськ-1», Нацгвардію;
З 30.10.2020 по 12.11.2020 на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №61» - залучено поліцію охорони, Філії «Деркульський кінний завод №63» - залучено поліцію охорони;
З 13.11.2020 по 14.11.2020 на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №61» - залучено поліцію охорони, Філії «Деркульський кінний завод №63» - залучено поліцію охорони, Філії «Стрілецького кінного заводу №60» - залучено поліцію охорони, патрульних бистрого реагування, Нацгвардії, на трасі «Чугуїв-Мілове» в с. Стрілецьке - залучено Нацгвардію;
15.11.2020на земельних ділянках Філії «Лимарівський кінний завод №61» - залучено поліцію охорони, Філії «Деркульський кінний завод №63» - залучено поліцію охорони, Філії «Стрілецького кінного заводу №60» - залучено поліцію охорони, Нацгвардія.
З державного бюджету, фондів Національної поліції та ДП «Конярство України» незаконно та не за цільовим призначенням розтрачаються мільйони гривень на вказані незаконні дії відносно потерпілих ФГ «Криничне», ТОВ «Діброва», чим завдається збитки державі в особливо великих розмірах.
Таким чином в діях вказаних спецпризначенців та керівництва Нацгвардії, ГУНП в Луганській області та спецпідрозділи ГУНП в Луганській області, зокрема «Луганськ-1» та Нацгвардії, патрульних бистрого реагування Управління патрульної поліції Луганської області та Управління поліції охорони Луганської області, вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 191, 364, 365КК України.
Встановлено, що не дивлячись на очевидність ознак кримінального правопорушення, в порушення вимог ст.ст. 9, 214 КПК України, відомості до ЄРДР не внесені, досудове розслідування не розпочато.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, - що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Імперативний обов`язок внесення відомостей до ЄРДР за заявою про вчинення кримінального правопорушення встановлено узагальненням Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 №9-49/0/4-17.
На відміну від процесуального порядку реагування на заяви та повідомлення про злочин, який було встановлено в КПК 1960 року, згаданий обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб учинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч.4 ст.214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Окрім КПК, нормативні засади, пов`язані з учиненням зазначеної процесуальної дії, регламентовані Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженим Наказом Генерального прокурора 30.06.2020 № 298, прийнятим на виконання вимог КПК, відповідно до яких відсутні підстави для не внесення відомостей до ЄРДР при розгляді заяви про вчинення кримінального правопорушення.
Заявник - адвокат Яковець К.І. у судове засідання не з"явився, попередньо надав суду заяву про розгляд скарги без його участі, доводи скарги підтримав, просив її задовольнити.
У судове засідання представник Луганської обласної прокуратури на з"явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду скарги був повідомлений належним чином.
Ретельно вивчивши скаргу та додані до неї документи, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується.
За змістом кримінального процесуального закону загальні засади кримінального провадження спрямовані на забезпечення законності кримінальної процесуальної діяльності та дотримання прав і законних інтересів осіб, що беруть участь у такому провадженні, та не суперечать вимозі імперативності.
Слідчий суддя ухвалюючи рішення з цього питання виходить з вимог ч.6 ст. 9 КПК України, згідно з якою у разі якщо норми положення КПК України не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст. 7 КПК України.
Згідно п. 14 ч.1 ст. 7 КПК України, до таких засад, зокрема, відносяться доступ до правосуддя та обов`язковість судових рішень, а доступ до правосуддя іншим шляхом, окрім ухвалення відповідних судових рішень неможливий.
З метою недопущення обмеження доступу до правосуддя, на думку слідчого судді скаргу слід розглянути по суті у відсутності заявник.
Відповідно до ч.1. ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснює досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Згідно з ч.5. ст. 214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:
1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
3)інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
4)короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;
5)попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
6)прізвище, ім`я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;
7)інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.
У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.
Як вбачається із повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, поданого адвокатом Яковцем К.І. 17.11.2020 року до Луганської обласної прокуратури, воно відповідає вимогам ст. 214 КПК України вказаним вище, у ньому містяться відомості які можуть слугувати такими, що вказують на вчинення кримінального правопорушення і їх необхідно перевірити в процесі розслідування кримінального провадження та надати відповідну оцінку згідно діючого законодавства.
З системного аналізу норм КПК вбачається, що якщо особа звертається з певним документом до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов`язаних із вчиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то це звернення недопустимо розцінювати як таке, в якому реалізується право особи на внесення пропозицій стосовно вдосконалення роботи органів досудового розслідування, викриття недоліків у їх роботі або як прояв участі у державних справах (тобто в порядку Закону України «Про звернення громадян»). Також неправильно (з цих же міркувань) розглядати заяви, які на думку уповноважених суб`єктів органів досудового розслідування, містять відомості про кримінальне правопорушення, за правилами ст. 214 КПК, а які таких відомостей не містять, за правилами Закону України «Про звернення громадян», оскільки така ознака не може використовуватись як розмежувальна для цих двох видів звернень.
Отже, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
З метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Виходячи з вищевикладеного, вказані норми Закону, крім того, зобов`язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Частиною 2 ст.307 КПК України передбачено, що ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:
1) скасування рішення слідчого чи прокурора;
2) зобов`язання припинити дію;
3) зобов`язання вчинити певну дію;
4) відмову у задоволенні скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 22, 214, 303-307, 309, 369-372 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Скаргу адвоката Яковця Кирила Івановича в інтересах ФГ "Криничне", ТОВ "Діброва" на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальні правопорушення - задовольнити.
Зобов`язати уповноважених відповідальних посадових осіб Луганської обласної прокуратури внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальні правопорушення, на підставі заяви адвоката Яковця К.І. від 17.11.2020 року про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 191, 364, 365 КК України
Копію ухвали надати учасникам процесу
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Н.В. Бойко