Постанова № 9322713, 14.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.04.2010
Номер справи
2а-11064/09/2670
Номер документу
9322713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 квітня 2010 року           17:25           № 2а-11064/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С.

при секретарі судового засідання Горбан А.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі

з великими платниками податків

про визнання недійсним рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта»(надалі УДППЗ «Укрпошта», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання незаконним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (надалі СДПІ у м. Києві по роботі з впп, відповідач) від 27.07.2009р. № 0000814210.

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю висновків зроблених під час перевірки, порушеннями порядку проведення перевірки, у зв’язку з чим позивач вважає наявними підстави для скасування оспорюваного рішення.

          За твердженням позивача перевірка здійснювалась працівниками Жовтневої міжрайонної ДПІ у м. Маріуполь з порушеннями вимог діючого законодавства України, зокрема Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(із змінами та доповненнями). Донецька дирекція УДППЗ «Укрпошта», як платник податків не отримувала направлення на перевірку, відповідно, позапланова перевірка була проведена з боку Жовтневої міжрайонної ДПІ м. Маріуполя безпідставно та з порушенням законодавства України, так як на відділення поштового зв'язку не покладено обов'язку сплачувати податки і збори і, воно не є платником податків.

По суті питання щодо порушення відділенням поштового зв’язку с. Кременівка Донецької дирекції УДППЗ «Укрпошта»вимог пункту 2.6. глави 2 «Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 позивач не погоджується з відповідачем через наступне.

Невідповідність записів у графі службова видача книги ОРО роздрукованому фіскальному чеку 2 № 0204 за 27.05.09р., а саме у графі службова видача книги ОРО зазначено 6499,50 грн., а згідно 2 звіту № 0204 від 27.05.09р. службова видача 905,82 грн., пов'язана з тим, що начальник відділення поштового зв'язку Кременівка записала у графу 4 книги ОРО не тільки кошти отримані від розрахункових операцій проведених через РРО, а також суми по виплаті допомоги малозабезпеченим, по виплаті заробітної плати працівникам відділення поштового зв'язку Кременівка, які оприбутковувалися по «касовому звіту»згідно пункту 3.1 «Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого постановою Нацбанку України № 637 від 15.12.2004р., саме сума 5593,61 грн. на яку виявлено невідповідність між записами у книзі ОРО та фіскальним чеком складається з сум виплат малозабезпеченим - 5427,50 грн., електронний переказ - 100,00 грн. який був проведений через РРО 27.05.2009р (в 2 звіті ця сума є), але це не вказано в Акті перевірки.

Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та наявні у матеріалах справи, обґрунтовані тим, що дії перевіряючих є правомірними, а прийняте рішення - законним.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя була проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці –відділу поштового звязку Кременівка, що знаходиться за адресою с. Кременівка, вул. Леніна 21, суб’єкта господарської діяльності УДППЗ «Укрпошта» та складено акт від 29.05.2009р., який зареєстрований у СДПІ у м. Києві по роботі з впп за № 0153/2665/42/21560045 від 21.07.2009р. (копія в матеріалах справи).

На підставі висновків вказаного акту про порушення позивачем пункту 2.6. глави 2 «Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 відповідачем винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000814210 від 27.07.2009р. на суму 27468, 40 грн.

Посилання позивача на відсутність законних повноважень на здійснення перевірки структурного підрозділу, не є обставиною що свідчить про порушення порядку проведення перевірки та не може бути доказом нечинності спірного рішення виходячи з наступного.

Згідно ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 16 вказаного Закону контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Згідно із частиною 7 ст. 11-1 Закону України «Про Державну податкову службу»позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.

До матеріалів справи відповідачем надано наказ № 999 від 29.05.2009р. про проведення позапланової виїзної перевірки відділення зв’язку УДППЗ «Укрпошта»за адресою с. Кременьовка, вул. Леніна 21 (у належним чином засвідченій копії наявний у справі). Перевірку проведено на підставі направлень № 676, № 677, № 678 від 29.05.2009р., які також наявні у справі.

З направленнями на перевірку ознайомлено довірену особу відділення поштового зв’язку, перевірка якого проводилась, про що свідчить підпис вказаної особи на направленнях здійснений 29.05.2009р.. Наведені факти спростовують твердження позивача щодо неправомірності проведення відповідачем перевірки, зазначені позивачем обставини про порушення встановленого порядку здійснення перевірок є помилковими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.

Спір розглядається судом по суті встановленого порушення.

Предметом оскарження у справі є рішення відповідача № 0000814210 від 27.07.2009р. згідно якого за встановлене порушення пункту 2.6. глави 2 «Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 застосовано штрафних санкцій в сумі 27468, 40 грн.

Суд погоджується з твердженнями позивача щодо неправомірності висновків податкового органу з приводу виявленого порушення вимог пункту 2.6. глави 2 «Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 з врахуванням наступного.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), визначений у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.

Відповідно до п. 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Під час проведення перевірки встановлено, що згідно Z-звіту за 28.05.2009р. № 0205 було внесено готівкові кошти у сумі 305, 43 грн., але у розділі № 2 облік руху готівки та сум розрахунків у графі службове внесення за 28.05.2009р. 0, 00 грн., також у графі службова видача розділу № 2 за 28.05.2009р. зазначено, що готівкові кошти службовою видачею не виводились, хоча у Z-звіті № 0205 зазначено видачу готівкових коштів у сумі 1671, 25 грн.. За 27.05.2009р. Z-звіт 0204 зазначено у розділі внесено 54, 48 грн., але у розділі № 2 обліку руху готівки та сум розрахунків за 27.05.2009р. зазначено внесення 972 грн., згідно Z-звіту за 27.05.2009р. 0204 видано 905, 82 грн., а у графі службова видача за 27.05.2009р. зазначено 6499, 50 грн..

Висновок про неоприбуткування суми 5493, 68 грн. (5548, 16 грн. –54, 48 грн.) перевіряючими був зроблений у зв’язку з невідповідністю записів книги обліку розрахункових операцій даним роздрукованих РРО Z-звітів за 27.05.2009р., 28.05.2009р., що в свою чергу пов’язане з непроведенням через РРО службового внесення та видачі грошових коштів на виплату допомоги малозабезпеченим, а також по виплаті заробітної плати працівникам відділення поштового зв'язку Кременівка.

Зазначені грошові суми були внесені до каси підприємства та проведені в обліку (оприбутковані), що підтверджується витягами з касової книги та відповідає п. 22 Положення Про ведення касових операцій в підрозділах національного оператора поштового зв’язку (затверджене Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 24.04.2007р. № 346) згідно з яким у виробничих підрозділах надходження підкріплення та здавання понадлімітних залишків обліковується у касовому звіті.

Підкріпленням у розумінні значень згідно вказаного Положення є поповнення запасів готівки виробничих підрозділів в національній та іноземній валюті з метою забезпечення своєчасної виплати поштових переказів, пенсій, соціальної допомоги та інших виплат згідно з договорами цивільно-правового характеру (п. 2 Положення № 346).

Згідно з п. 3.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 касові операції, що проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Відповідно до статті 3 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Разом з тим, відповідно до статті 2 Закону розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).

Пунктом 4.4 та 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. N 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за N 107/5298 (із змінами і доповненнями), визначено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією, розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції.; розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення»використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Як те підтверджено матеріалами справи, готівкові грошові кошти в сумі 7990 грн., отримані відділенням поштового зв’язку Кременівка, як поповнення запасів готівки з метою забезпечення своєчасного здійснення виплат (підкріплення) були оприбутковані в касі 26.05.2009р. згідно касового звіту, який наданий до справи та містить дані каси про отримані кошти з урахуванням надходжень та видачі коштів. Відповідний запис про оприбуткування зазначеної суми грошових коштів міститься в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків».

Згідно записів за 27.05.2009р. по розділу 2 службова видача грошових коштів 6499, 50 грн., з яких 972 грн. виплата заробітної плати, 5427, 50 грн. виплата допомоги малозабезпеченим, 100 грн. електронний переказ.

Таким чином, отримання підкріплення (готівкових коштів з метою своєчасного проведення відповідних виплат), а також здійснення виплат (заробітної плати та допомоги малозабезпеченим) не належить до операцій з продажу товарів (послуг), не є розрахунковими операціями і тому проведення таких операцій не потребує застосування РРО, в тому числі їх оформлення як те передбачено п. 3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637.

У відповідності з вимогами 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. N 614 сума готівки в сумі 54, 48 грн. як залишок каси була внесена до РРО з використанням операції «службове внесення»для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту, що і підтверджено актом перевірки. Видача грошових коштів 100 грн. проведена через РРО про що свідчить наданий до справи Z-звіт за 27.05.2009р. № 0204.

Відповідно до п. 3.3 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. N 637, приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. При прийманні підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником. Під час роботи з готівкою касири (особи, що виконують їх функції) керуються правилами визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України.

Відповідно до п. 3.4 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. N 637, видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Пунктом 1.2 вказаного Положення визначено таке:

каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;

касові документи - документи (касові ордери та платіжні чи розрахунково-платіжні відомості, розрахункові документи, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку;

касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку;

оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

До матеріалів справи позивачем представлені платіжні відомості на видачу авансу (заробітної плати), відомості на виплату допомоги інвалідам, на виплату допомоги по догляду за дітьми до 3-х років, на виплату одноразової допомоги при народженні дитини, на виплату допомоги одиноким матерям, що проведені поштовим відділенням зв’язку за травень 2009р. з отриманих коштів.

Вимоги щодо проведення касиром підприємства відповідних операцій після виплати заробітної плати містяться у п. 3.9 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637, згідно з якими після закінчення встановлених строків виплат, пов'язаних з оплатою праці за видатковими відомостями, касир зобов'язаний:

- у видатковій відомості проти прізвища осіб, яким не здійснено виплату, поставити відбиток штампа або зробити напис "Депоновано";

- скласти реєстр депонованих сум;

- у кінці видаткової відомості зазначити фактично виплачену суму та недоодержану суму виплат, яка підлягає депонуванню, звірити ці суми із загальним підсумком за видатковою відомістю і засвідчити напис своїм підписом. Якщо готівкові кошти видавалися не касиром, а іншою особою, то на відомості додатково робиться напис "Готівку за відомістю видав (підпис)";

- здійснити відповідний запис у касовій книзі згідно з виписаним бухгалтерією видатковим касовим ордером на фактично видану суму за видатковою відомістю.

Оприбуткування коштів, щодо яких виявлено невідповідність згідно записів КОРО та даних фіскальних звітів РРО під час перевірки, підтверджується наданими до справи касовими звітами, записи у яких підтверджені відповідними квитанціями про отримання підкріплення грошової готівки та понадлімітних залишків, платіжними відомостями про видачу коштів.

Позивачем було виконано вимоги Положення в повній мірі, а встановлене порушення про неоприбуткування коштів у вказаних сумах виявлено формально.

Окрім того, глава 7 Положення «Контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою»передбачає наступне:

п. 7.8. Під час перевірок з'ясовується наявність у підприємства касової книги, а також відповідність її оформлення вимогам законодавства України;

п. 7.15. Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення,

п. 7.49. Для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум).

Таким чином висновок про неоприбуткування суми готівкових коштів в загальному розмірі 5493, 68 грн. здійснений перевіряючими через неповне з’ясування всіх обставин, під час перевірки не досліджувалися записи касової книги відділення поштового зв’язку, в т. ч. за 26.05.2009р., 27.05.2009р., 28.05.2009р.. Дані фактичні обставини представниками відповідача не спростовані, висновок податкового органу про неоприбуткування готівкових коштів в сумі 5493, 68 грн. є помилковим та спростовується матеріалами справи.

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи відсутність належних доказів щодо вчинення позивачем порушення вимог пункту 2.6. глави 2 «Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, застосування спірним рішенням суми штрафу в розмірі 27468, 40 грн. (5493, 68 грн. х 5) суд визнає безпідставним, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0000814210 від 27.07.2009р.

3. Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» в особі Донецької дирекції 3, 40 грн. (три гривні 40 копійок) судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –15.04.2010.