Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 квітня 2010 року 17:45 № 2а-12467/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С.
при секретарі судового засідання Горбан А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Фізико-технологічного інституту металів і сплавів Національної академії
наук України
до Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального
страхування з тимчасової втрати працездатності
про визнання нечинними рішень
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Фізико-технологічний інститут металів і сплавів Національної академії наук України (надалі ФТІМС, позивач) звернувся до суду з позовом про визнання нечинним рішення Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 14-С від 20.02.2008 року про застосування фінансових санкцій в сумі 89120,63 грн. та уточнене рішення від 25.04.2008 року № 707/05, яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 84 970,02 грн.
Ухвалою суду від 29 жовтня відкрито провадження у справі за зазначеним позовом, призначено судовий розгляд справи.
Представник позивача підтримав позов у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю та неправомірністю оспорюваних рішень, оскільки акт ревізії коштів, на підставі якого були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій, було складено з порушенням вимог Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах фонду. Зокрема, акт ревізії є неповним, у ньому не зазначено сутності витрат, відсутні додатки, на підставі яких зроблено узагальнюючий запис про зміст порушення, а витрати в сумі 56573,00 грн. не підтверджені жодним паперовим носієм інформації.
Посилаючись на відсутність додатків до акту ревізії та висновків за результатами розгляду заперечень до акту, позивач вважає стягнення з позивача суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку витрачання страхових коштів безпідставним, у звязку з чим спірні рішення підлягають скасуванню.
Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та обґрунтовані висновками проведених ревізій щодо встановлених порушень. У звязку з цим відповідач зазначає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
За результатами перевірки проведеної Виконавчою дирекцією по коштах ФСС з ТВП за IV квартал 2006-2007 р.р. було складено акт від 11.02.2008 р. б/н.
У акті ревізії від 11.02.2008 р., а саме у розділі 3.1 вказано про віднесення до витрат за рахунок коштів ФСС з ТВП видатків на оплату внесків до Пенсійного фонду України в розмірі 56 573,00 грн., які нараховані на допомогу по тимчасовій втраті працездатності та відображені у документах бухгалтерського обліку страхувальника.
Вказані висновки зроблені на підставі наданих страхувальником бухгалтерських документів, даних бухгалтерського обліку та звітів щодо коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, тобто на підставі документів, визначених п.8.2 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів ФСС з ТВП, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001 р. № 16 з наведенням порушених законодавчих актів.
В ході ревізії виявлено проведення витрат за рахунок коштів ФСС з ТВП на оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності за дні, коли застрахованій особі було встановлено МСЕК групу інвалідності, що суперечить частині 1 ст. 2 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11.01.2001р. № 2213.
Таким чином було виявлено порушення на загальну суму 59 413,75 грн. та на підставі ст. 30 Закону № 2240 накладено штраф у розмірі 29 706,88 грн., у звязку з чим загальна сума фінансових та штрафних санкцій згідно рішення № 14-с від 20.02.2008р. склала 89 120,63 грн.
Після розгляду скарги позивача на вказане рішення, Виконавча дирекція Фонду скаргу позивача задовольнила частково на суму 4 150,67 грн., на підставі чого відповідач прийняв уточнене Рішення № 707/05 від 25.04.2008р., яким визначив суму штрафних санкцій у розмірі 84 970,02 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Фізико-технологічний інститут металів та сплавів Національної академії наук України, який є державною науковою установою, що фінансується з Державного бюджету України, було зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 26.04.1996 року (код ЄДРПОУ 05417153), як платник страхових внесків перебуває на обліку в Святошинській міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 1992.
Згідно з наказом № 1-р від 08.01.2008р. та відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», «Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. № 38 (далі - Інструкція № 38) головним спеціалістом-ревізором контрольно-ревізійного відділу Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 була проведена документальна ревізія Фізико-технологічного інституту металів та сплавів по коштах ФСС з ТВП за IV квартал 2006р.-2007р.
За результатами ревізії складено акт б/н від 11.02.2008 року, у розділі 3.1 якого зазначалось, що всупереч ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»за рахунок коштів соціального страхування були проведені внески до Пенсійного фонду, нараховані на допомогу по тимчасовій непрацездатності, що призвело до неправомірного проведення витрат у сумі 56573,00 грн. Також зазначено, що працівники відмовились надати письмові пояснення з цього приводу.
У п. 3.2 зазначеного акту вказується, що допущені при проведенні попередньої перевірки, оформленої актом ревізії від 19.12.2006 року, порушення ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 р. № 2213-ІІІ не були виправлені позивачем, тому сума у розмірі 2767,07 грн. не приймається до заліку в рахунок страхових витрат.
Також в ревізуємому періоді виявлено, що в порушення ст. 2 Закону № 2213 громадянину ОСОБА_2 надано допомогу за день, в який МСЕК було встановлено групу інвалідності, у звязку з чим сума переплати склала 73,68 грн.
Позивачем були надані заперечення до акту ревізії, у яких він зазначав, що записи в акті попередньої ревізії від 19.12.2006 р., на яких ґрунтується неприйняття до заліку витрат суми в розмірі 2767,07 грн., були в результаті апеляційного узгодження визнані Фондом помилковими. Рішенням Виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 19.03.2007 року № 531 було задоволено скаргу в повному обсязі, а рішення Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду від 16.12.2007 р. № 217-05 щодо застосування фінансових санкцій до ФТІМС скасовано.
Відповідачем не прийнято до уваги заперечення позивача та прийнято рішення № 14-С від 20.02.2008 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, яким на підставі виявленого порушення ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 р. не прийнято до зарахування витрат 59 413,75 грн. та накладено штраф у розмірі 50%, що становить 29706,88 грн.
Вказане рішення прийняте на підставі висновків актів ревізії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.02.2008 р., про що зазначено у рішенні.
Як про те встановлено під час ревізії згідно акту від 11.02.2008 р. неправомірно зарахована сума витрат за рахунок коштів ФСС з ТВП в розмірі 59413,75 грн., яка складається з суми 56573,00 грн., 2767,07 грн. та 73,68 грн. При цьому судом було встановлено, що неприйняті до заліку витрати в сумі 2767,07 грн. були визнані такими, що визначені з недотриманням нормативно-правової бази Фонду, що відображено у рішенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 21.04.2008 року № 05-31-869 про результати розгляду скарги Фізико-технологічного інституту металів і сплавів. З огляду на таке зменшена також сума штрафу на 1383,54 гривні.
На виконання рішення про результати розгляду скарги Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду переглянуто рішення № 14-С від 20.02.2008 року в частині неприйняття до заліку витрат на суму 2 767,07 грн. та штрафу в сумі 1 383,54 грн.
Згідно з ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»та керуючись підпунктом 6 пункту 1 статті 28 цього Закону відповідачем прийнято уточнене рішення від 25.04.2008 року № 707-05, яким визначена остаточна сума платежу в розмірі 84970,02 грн., із них 56646,68 грн. неприйнятих до зарахування витрат та 28323,34 грн. штрафу.
Таким чином, предметом даного спору є рішення відповідача, якими не прийнято до зарахування витрат суму в розмірі 56 646,68 грн. (56573,00 грн. + 73,68 грн.), а також накладено штраф 50% - 28323,34 грн. на підставі ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
В статті 19 Закону «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»визначені джерела формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Зокрема це страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених Законом; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.
У п. 1 ст. 30 Закону визначено відповідальність страхувальника-роботодавця, що несе її за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Крім того, у п. 5 ч. 1 ст. 30 Закону вказано, що за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Таким чином, для накладення штрафу на страхувальника необхідним є виявлення факту порушення порядку використання страхових коштів і згідно зі ст. 20 Закону, якою регламентовано використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на: виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.
Порядок проведення комплексних ревізій та тематичних ревізій (перевірок) діяльності виконавчих дирекцій відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекцій відділень Фонду, а також проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду визначений у Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 вересня 2001р. № 38.
Згідно з п. 3.4 зазначеної інструкції у разі виявлення нецільового або незаконного витрачання коштів Фонду фахівець, який проводить ревізію, з'ясовує розмір грошового (матеріального) збитку, завданого Фонду, та за чиїм розпорядженням вони витрачались.
Відповідно до висновків викладених у акті ревізії від 11.02.2008 р. порушення ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»в частині виплати працівнику ФТІМС ОСОБА_2 допомоги по тимчасовій непрацездатності за день, у який йому було встановлено інвалідність, призвело до прийняття спірного рішення у частині включення до неприйнятих до зарахування витрат суми виплаченої допомоги в розмірі 73,68 грн.
Натомість, як про те встановлено під час розгляду справи, виплата коштів за листком непрацездатності №167750 в розмірі 73,68 грн. здійснена правомірно, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування»допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, неповязаної з нещасним випадком на виробництві виплачується застрахованим особам до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення в період непрацездатності. Відповідно стверджувати про порушення порядку використання страхових коштів позивачем, немає підстав.
Щодо віднесення до неприйнятих до зарахування витрат у сумі 56573 грн., суд зазначає, що під час судового розгляду відповідачем не доведено на підставі яких документальних даних встановлено неприйняття до зарахування цієї суми. Крім того, судом встановлено, що акт перевірки не підкріплений жодними додатками, які б підтверджували викладені у акті обставини.
На вимогу суду представником позивача у судове засідання 10.03.2010 року були представлені первинні бухгалтерські документи, а саме відомості нарахування заробітної плати та лікарняні листки за ІVквартал 2006 року та 2007 рік, після часткового огляду яких представник відповідача зазначив, що наявні документи не дають змоги підтвердити визначену у акті суму неприйнятих до зарахування витрат, а йому необхідні зведені бухгалтерські дані.
Разом з тим суд відзначає, що ревізія чи перевірка проводяться на підставі вивчення оригіналів первинних документів, які надаються ревізору, тому відсутність у акті посилань на конкретні порушення оплати лікарняних листків із зазначенням їх номерів, а також відповідних додатків, копій свідчить про проведення перевірки та складання акту за її результатами з порушенням вимог чинного законодавства.
Таким чином, суд вважає, що акт перевірки від 11.02.2008 р. не відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 15.14.2 та 15.14.3 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09. 2001 р. № 38, не ґрунтується на документальних доказах, і не може бути підставою для постановлення Рішення про нарахування штрафних санкцій.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України
у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги те, що суми страхових коштів по Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності у розмірі 56 573 грн. документально не підтверджені, акт перевірки від 11.02.2008 р., на якому ґрунтується рішення про застосування фінансових санкцій, не відповідає вимогам Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в акті відсутнє посилання на документальні підтвердження виявленого порушення; зважаючи на те, що записи в акт ревізії чи перевірки повинні вноситись лише на підставі перевірених документів, докази чого відповідач не зміг надати в судове засідання, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання нечинними рішень Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду від 20.02.2008 р. № 14-С та від 25.04.2008 р. № 707/05 та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати нечинним рішення Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 20.02.2008 року № 14-С про застосування фінансових санкцій та уточнене рішення № 707/05 від 25.04.2008 р.
3. Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Фізико-технологічного інституту металів і сплавів (03680, м. Київ, бульвар Вернадського, 34/1, код ЄДРПОУ 05417153) 3,40 грн. (три гривні сорок копійок) судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 22.04.2010.