Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 квітня 2010 року 13:00 № 2а-4029/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С.
при секретарі судового засідання Горбан А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Державного підприємства «Укрсервіс Мінтрансу»Міністерства транспорту та
зв’язку України
до Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області
про визнання недійсним рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство «Укрсервіс Мінтрансу»(надалі ДП «Укрсервіс Мінтрансу», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області (надалі Броварська ОДПІ Київської області, відповідач) № 0002101503/1 від 25.03.2009р. про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій та рішення про складення протоколу про адміністративне правопорушення за порушення Кодексу про надра щодо ДП «Укрсервіс Мінтрансу» на підставі даних акту невиїзної (камеральної перевірки) від 25.12.2008р. за № 1515/1503/30218246. Також позивач просив зобов’язати Броварську ОДПІ Київської області скасувати повідомлення-рішення № 0002101503/1 від 25.03.2009р.
В ході розгляду справи позивачем подані уточнення позовних вимог (за вих. 74-01 від 26.01.2010р.), згідно з якими на розгляд суду передані вимоги про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0002101503/1 від 25.03.2009р.
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю висновків акту перевірки щодо наявності у позивача обов’язку справляння збору за геологорозвідувальні роботи, оскільки проведення днопоглиблювальних робіт, які здійснювались ДП «Укрсервіс Мінтрансу»на підставі дозволу від 04.07.2006р. № 103 виданого Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів, немає ніякого відношення до геологорозвідувальних робіт, за які мають проводитись відрахування.
Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та обґрунтовані висновками проведеної перевірки з приводу виявлених порушень ст. 28, 33 Кодексу «Про надра», п. 3 розділу Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.99р. № 105/309.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Броварською ОДПІ у Київській області проведено невиїзну (камеральну) перевірку з питання дотримання вимог податкового законодавства ДП «Укрсервіс Мінтрансу»по рентних платежах за період з 01.04.2006р. по 01.10.2008р. за результатами якої складено акт № 1515/1503/30218246 від 25.12.2008р. (у належним чином засвідченій копії наявний у матеріалах справи).
За висновками вказаного акту перевірки про встановлене порушення позивачем ст. 28, 33 Кодексу «Про надра», п. 3 розділу Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.99р. № 105/309, податковим повідомленням-рішенням № 0000011503/0 від 16.01.2009р. позивачу донараховано 42449, 90 грн. податкових зобов’язань за платежем «відрахування на геологорозвідувальні роботи», з яких 38809, 43 грн. основний платіж, 1940, 47 грн. штрафні (фінансові) санкції.
За результатами оскарження в адміністративному порядку податкового повідомлення-рішення № 0000011503/0 від 16.01.2009р., останнє скасовано в частині 1940, 47 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції відповідно до Рішення Броварської ОДПІ у Київській області № 15 (ск)/10/25-008/47 від 25.03.2009р. про результати розгляду первинної скарги.
Вказаним рішенням, зокрема, застосовано штрафну (фінансову) санкцію визначену відповідно до п. 17.1.2 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в розмірі 12315, 10 грн..
В силу положень підпункту «б»пп. 6.4.1 п. 6.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове повідомлення вважається відкликаним, якщо контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження. Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000011503/0 від 16.01.2009р. (раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов’язання) вважається відкликаним, нечинним, та не породжує певних правових наслідків.
На виконання п. 5.3 Наказу ДПА України «Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій»відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002101503/1 від 25.03.2009р. про донарахування 52824, 53 грн. (в тому числі 38809, 43 грн. основний платіж, 14015, 10 грн. штрафні санкції), яке і є предметом оскарження у даній справі.
Як те встановлено під час перевірки, та не заперечується представниками сторін, позивачем на підставі дозволу №103 від 04.07.2006р. отриманого від Дніпровського басейнового управління водних ресурсів проводились роботи з днопоглиблення та розчистки русла річки Десна.
Відповідач, посилаючись на лист від 17.02.09 №1560/7/15-244/118 Міністерства охорони навколишнього середовища України від 04.02.09 №1304/29/10-09 щодо справляння збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та плати за надра при здійсненні робіт з розчищення, днопоглиблення та гідронамиву на землях водного фонду, зазначає, що при проведенні днопоглиблювальних робіт порушуються надра, тобто здійснюється користування надрами відповідно до ст. 14 Кодексу про надра, та у зв’язку з цим, крім плати за користування надрами, надрокористувачі повинні сплачувати збір за виконані геологорозвідувальні роботи, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.99 №115 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння».
Згідно висновків акту перевірки від 25.12.2008р. ДП «Укрсервіс Мінтрансу»не подано розрахунки зі збору за геологорозвідувальні роботи, внаслідок чого було донараховано суму збору, і згідно додатку № 1 до акту перевірки (таблиця донарахованих сум по збору) відхилення становлять по сумах: 31461, 62 грн. за 2-4 квартал 2006р., 6722, 68 грн. за 1-4 квартал 2007р., 625, 13 грн. за 1-3 квартал 2008р.
Відповідно до ст. 28 Кодексу України «Про надра»від 27.07.1994р. № 132/94-ВР зазначено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу, плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
Статтею 33 Кодексу України «Про надра»від 27.07.1994р. № 132/94-ВР визначено, що відрахування за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах і повністю надходять до державного бюджету.
Порядок встановлення нормативів відрахувань за виконані геологорозвідувальні роботи та їх справляння визначається Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 29.01.99р. № 115 "Порядок встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння").
Статтею 30 Кодексу України «Про надра»від 27.07.1994р. № 132/94-ВР передбачено, що нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 12.09.97р. № 1014 «Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин»(чинна станом на час виникнення спірних відносин)).
Донарахування збору за геологорозвідувальні роботи податковим органом здійснено на підставі даних зазначених у податкових розрахунках платежів за користування надрами від 09.08.2006р. № 15849, від 02.11.2006р. № 21893, від 31.07.2006р. № 29164, від 04.05.2007р. № 8193, від 08.08.2007р. № 16213, від 07.11.2007р. № 23762, від 06.02.2008р. № 32173, від 12.05.2008р. № 11223, від 31.05.2007р. № 13101, від 22.07.2008р. № 19514, від 05.11.2008р. № 31091, які подавались ДП «Укрсервіс Мінтрансу»до МДПІ у м. Бровари і такі з відмітками та проставленими реєстровими вхідними залучені до матеріалів справи.
Суд погоджується із зазначеним у запереченні відповідача про те, що надрокористувачі, які виконують днопоглиблювальні роботи та гідронамив територій повинні справляти плату за користування надрами, і в даному випадку справляння позивачем плати за користування надрами підтверджено наданими до справи банківськими виписками та представленими розрахунками плати за користування надрами, на підставі даних зазначених в яких, податковим органом здійснено донарахування збору за геологорозвідувальні роботи.
Справляння збору за геологорозвідувальні роботи регламентується:
- Порядком встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99р. № 115;
- Інструкцією про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженою спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.99р. № 105/309.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції N 105/309 платниками збору за геологорозвідувальні роботи є всі надрокористувачі незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах:
раніше розвіданих та переданих у встановленому порядку для промислового освоєння;
з попередньо оціненими запасами, що за згодою зацікавлених надрокористувачів передані їм для дослідно-промислової розробки та промислового освоєння.
Передача розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння, визначена ст. 40 Кодексу «Про надра»згідно з якою, розвідані родовища корисних копалин, у тому числі техногенні, або їх ділянки, запаси корисних копалин яких оцінено, включаються до Державного фонду родовищ корисних копалин і передаються для промислового освоєння в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 1995р. N 114 та передбачає:
- отримання користувачем надр, до передачі йому родовища корисних копалин для промислового освоєння - спеціального дозволу на користування надрами, якщо інше не передбачено Кодексом України про надра (п. 2);
- передачу родовищ корисних копалин, у тому числі техногенних, або їх ділянок шляхом оформлення акту, який підписується головою та всіма членами міжвідомчої комісії …(п. 6);
Згідно з п. 7 Порядку акт міжвідомчої комісії є підставою для віднесення запасів корисних копалин розвіданого родовища у державному фонді родовищ корисних копалин на баланс підприємства, яке прийняло родовище для промислового освоєння, а контроль за дотриманням вимог цього Порядку, правильністю та своєчасністю передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння здійснюють у межах своєї компетенції Держнаглядохоронпраці, Мінприроди та їхні органи на місцях (п. 8 Порядку).
На вимоги суду (ухвала від 10.08.2009р.) відповідачем не представлено в обґрунтування зробленого висновку про статус позивача як платника збору за геологорозвідувальні роботи з урахуванням п. 2.1 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженою спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.99р. № 105/309, документів що підтверджують:
видобування позивачем корисних копалин на родовищах:
раніше розвіданих та переданих у встановленому порядку для промислового освоєння;
з попередньо оціненими запасами, що за згодою зацікавлених надрокористувачів передані їм для дослідно-промислової розробки та промислового освоєння.
Не надано суду відомостей щодо оцінки запасів родовища (русло річки Десна в межах зазначених у дозволі № 103 від 04.07.2006р.); а також відомостей про передачу такого родовища, як раніше розвіданого, для промислового освоєння позивачу (документальне підтвердження, звернення до відповідних органів тощо), а відтак висновки акту перевірки в цій частині є недоведеними, оскільки не підтверджені належними доказами.
Згідно зі ст. 20 Кодексу Про надра, для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.
Як те підтверджено у листі Державної геологічної служби (вих. № 29/07-10/389 від 09.11.2007р.) ДП «Укрсервіс Мінтрансу»спеціальний дозвіл на користування надрами в Мінприроди не отримувало. У тому ж листі, адресованому Голові Вишгородської райдержадміністрації зазначено, що в разі, якщо підприємство здійснює свою діяльність лише з метою очищення русла річки і при цьому видобутий річковий пісок просто переноситься на іншу територію, без подальшої реалізації і без передачі права власності на отриману від розчистки породу, то в такому випадку спеціальний дозвіл на видобування не потрібен; а необхідний дозвіл на розчищення річки територіального басейнового управління водних ресурсів відповідними погодженнями на проведення цих робіт.
До справи позивачем представлено погодження поданого проекту «Днопоглиблення та розчищення р. Десна на 5, 5 –11 км; 13-20 км.»Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів (вих. АД/8-500 від 18.04.2007р.), в якому зазначено про необхідність отримання дозволу на проведення дозволу на землях водного фонду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 557 від 12.07.2005р..
05.06.2006р. датовано висновок державної екологічної експертизи по проекту «Днопоглиблення та розчищення р. Десна на 5, 5 –11 км; 13-20 км.»який погоджено Державним управлінням екології та природних ресурсів в Київській області, а дозвіл на право проведення робіт з днопоглиблення та розчистки русла р. Десна на відстані від 5, 5 км. до 11,0 км. та від 13, 0 км. до 20, 0 км. від її гирла між селами Новосілки Вишгородського району і Пухівка Броварського районів…отримано позивачем 04.07.2006р..
В подальшому згідно отриманого від Дніпровського басейного управління листа за вих. АД/8-1736 від 12.12.2007р. було призупинено дію дозволу виданого позивачу, а у відповідності з наказом № 95 від 12.05.2008р. анульовано, що впливає на статус позивача у відношенні справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин у відповідному періоді, однак не підтверджує обов’язок сплачувати збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
З урахуванням наведеного, при встановлених обставинах справи, в суду відсутні підстави вважати позивача платником збору за геологорозвідувальні роботи з підстав отримання ним дозволу № 103 від 04.07.2006р. на право проведення робіт з днопоглиблення та розчистки русла р. Десна на відстані від 5, 5 км. до 11,0 км. та від 13, 0 км. до 20, 0 км. від її гирла між селами Новосілки Вишгородського району і Пухівка Броварського районів, а відтак, помилковими є здійсненні нарахування збору згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції № 0002101503/1 від 25.03.2009р.
3. Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Укрсервіс Мінтрансу»3,40 грн. (три гривні 40 копійок) судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –15.04.2010.