ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.12.09Справа №2а-7242/09/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.,
за участю представників сторін:
прокурор – не з'явився;
від позивача – не з’явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Терція»
про стягнення заборгованості по страхових внесках та фінансовим санкціям,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся прокурор м. Ялта в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим та просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Терція» на користь позивача суму заборгованості за період з 20.08.2008 року по 01.06.2009 року: зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5778,23 гривень та з фінансових санкцій у розмірі 2288,67 гривень (у тому числі зі штрафних санкцій у розмірі 1989,65 гривень і пені у розмірі 299,02 гривень), а взагалі – 8066,90 гривень.
Прокурор, позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, позивач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі; відповідач клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив.
Суд, враховуючі клопотання позивача щодо розгляду справи за його відсутністю, приймаючи до уваги ненадання прокурором та відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі прокурора та представника відповідача, керуючись ст. ст. 122 ч.3, 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Терція» (код ЄДРПОУ 23437936, юридична адреса: 98637, АР Крим, м. Ялта, пров. Червоних партизанів, буд.9-А) зареєстровано Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим 07 червня 1995 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11461050006001677), що підтверджено Довідкою Відділу статистики в м. Ялта № 203 від 30.07.2009 року (а.с.23), Витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 31.07.2009 року (а.с.24). Відповідно до зазначеної Довідки відповідач на вказану дату значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; відомості про зміну юридичної адреси відсутні.
Судом встановлено, що ТОВ «Терція» зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в м. Ялта АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за липень 2008 року відповідач зобов’язався сплатити 1220,22 гривень (а.с.42), за серпень 2008 року – 1220,22 гривень (а.с.41), за вересень 2008 року – 1220,22 гривень (а.с.40), за жовтень 2008 року – 772,87 гривень (а.с.39), за листопад 2008 року – 772,87 гривень (а.с.38), за грудень 2008 року – 804,55 гривень (а.с.37), а взагалі – 6010,95 гривень.
Згідно з розрахунком суми заборгованості (а.с.25), довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим від 04.08.2009 року б/номеру (а.с.22) та відомостям, викладеним у клопотанні позивача від 09.12.2009 року за вих. № 18554/09-05 (а.с.56) сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з липня 2008 року по травень 2009 року включно станом на 09.12.2009 року з урахуванням наявної станом на 01.06.2008 року переплати в сумі 232,72 гривень, не сплачена в розмірі 5778,23 гривень (сума страхових внесків визначена відповідачем у розмірі 6010,95 гривень – наявна станом на 01.06.2008 року переплата в сумі 232,72 гривень).
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за липень 2008 року 987,50 гривень з урахуванням переплати в сумі 232,72 гривні - до 20.08.2008 року, за серпень 2008 року в сумі 1220,22 гривень - до 20.09.2008 року, за вересень 2008 року в сумі 1220,22 гривень - до 20.10.2008 року, за жовтень 2008 року в сумі 772,87 гривень - до 20.11.2008 року, за листопад 2008 року в сумі 772,87 гривень - до 20.12.2008 року, за грудень 2008 року в сумі 804,55 гривень - до 20.01.2009 року, а взагалі – 5778,23 гривень, що зазначена ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 01.11.2008 року в розмірі 5716,61 гривень, зокрема, недоїмка по страховим внескам – 3427,94 гривень, по фінансовим санкціям (штрафам) – 1989,65 гривень, по пені – 299,02 гривень) Управлінням Пенсійного фонду в м. Ялта АРК виставлена вимога від 05.11.2008 року №Ю-2671, яка 14.11.2008 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.5 зворотна сторінка).
Крім того, на суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 01.01.2009 року в розмірі 7262,35 гривень, зокрема, недоїмка по страховим внескам – 4973,68 гривень, по фінансовим санкціям (штрафам) – 1989,65 гривень, по пені – 299,02 гривень) Управлінням Пенсійного фонду в м. Ялта АРК виставлена вимога від 05.01.2009 року №Ю-011, яка 31.01.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.52 зворотна сторінка).
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суму недоїмки за сплати страхових внесків, встановлену в вимогах від 05.11.2008 року №Ю-2671 та від 05.01.2009 року №Ю-011, не погасив.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк до 20.08.2008 року, до 20.09.2008 року, до 20.10.2008 року, до 20.11.2008 року, до 20.12.2008 року, до 20.01.2009 року, відповідно - не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі, що підтверджується також довідкою Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим від 04.08.2009 року без номеру (а.с.22) та відомостях зазначених у клопотанні від 09.12.2009 року за вих. № 18554/09-05 (а.с.56).
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Рішенням №1142 від 30.09.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Терція» застосовано стягнення штрафу у розмірі 1989,65 гривень та нарахована пеня у розмірі 299,02 гривен за період з 20.10.2006 року до 21.07.2008 року (а.с.4).
Зазначене рішення були вручені відповідачу 07 жовтня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.4 зворотна сторінка).
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум –у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум –у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум –у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Розрахунок штрафної санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3 Інструкції.
Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений вірно.
Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків складає 1989,65 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача.
Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 20.10.2006 року до 21.07.2008 року складає 299,02 гривень.
Цей факт також підтверджується розрахунком заборгованості ТОВ «Терція» по збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відповідно до якого відповідач має заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за липень 2008 року по травень 2009 року включно в загальній сумі 5778,23 гривень, за рішенням №1142 від 30.09.2008 року на суму 2288,67 гривень, всього - на суму 8066 гривень 90 копійок.
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам та про оскарження рішення у встановленому діючим законодавством порядку, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 8066 гривень 90 копійок.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов’язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Управління ПФУ в м. Ялта АРК є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 10 грудня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 14 грудня 2009 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Терція» (код ЄДРПОУ 23437936, юридична адреса: 98637, АР Крим, м. Ялта, пров. Червоних партизанів, буд. 9-А) на користь Управління Пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим заборгованість зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у сумі 5778 (п’ять тисяч сімсот сімдесят вісім) гривень 23 копійки, фінансових санкцій у сумі 1989 (одна тисяча дев’ятсот вісімдесят дев’ять) гривень 65 копійок та пені в сумі 299 (двісті дев’яносто дев’ять) гривень 02 копійки, в загальній в сумі 8066 (вісім тисяч шістдесят шість) гривень 90 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кудряшова А.М.