Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 4/35 (2а-4781/08) Головуючий у 1-й інстанції: Вовк П.В. Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" квітня 2010 р.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Малиніна В.В. та Мамчура Я.С.,
при секретарі - Лосік Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Сасск» та Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2009 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сасск» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2008 року ДПІ у Шевченківському районі м. Києва звернулася до суду з позовом, у якому просила стягнути з ТОВ «Сасск» на користь держави суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 298707 грн. 00 коп.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2009 року в задоволенні даного адміністративного позову було відмовлено.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, не погоджуючись із прийнятим судовим рішення, звернулася до суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2009 року та ухвалити нову про задоволення позовних вимог. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що нараховані штрафні (фінансові) санкції не були оскаржені в адміністративному чи судовому порядку, тому вважаються узгодженими та підлягають стягненню.
ТОВ «Сасск» також не погодилося із прийнятим судовим рішенням та звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції змінити мотивувальну частину оскаржуваної постанови. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції помилково поширив вимоги щодо оприбуткування на безготівкові розрахунки.
Під час судового засідання представники сторін підтримали свої апеляційні скарги та просили суд їх задовольнити з підстав, викладених в них.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ТОВ «Сасск» – залишити без задоволення, а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва – задовольнити, постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2009 року – скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову ДПІ у Шевченківському районі м. Києва виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі м. Києва було проведено перевірку відповідача, про що складено акт про результати виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2005 року по 31 грудня 2006 року № 2481/23-8/30180741 від 27 липня 2007 року.
На підставі зазначеного акту позивачем було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007052305 від 03 серпня 2007 року, яким відповідача зобов’язано перерахувати на бюджетний рахунок 340 грн. 00 коп. та № 0007062305 від 03 серпня 2007 року, яким відповідача зобов’язано перерахувати на бюджетний рахунок 298367 грн. 00 коп.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ДПІ у Шевченківському районі м. Києва суд першої інстанції виходив з того, що вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті з порушенням норм податкового законодавства.
Колегія суддів не може погодитися із висновком суду першої інстанції про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, оскільки він не відповідає вимогам закону.
Відповідно до пп. 2.6 п. 2 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17 березня 2001 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - це рішення керівника органу державної податкової служби (його заступника) щодо виявленого порушення (крім порушення правил оподаткування), яке приймається відповідно до законодавчих актів, якими надано право органам державної податкової служби застосовувати штрафні (фінансові) санкції.
Згідно п. 12 вказаної Інструкції відповідальність за повноту і своєчасність сплати донарахованих податків, інших платежів, застосованих сум штрафних (фінансових) санкцій несуть платники податків.
До відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі, встановленому п. 4, ст. 17 вказаного Закону та за порушення абз. 3 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12 червня 1995 року.
У відповідності до абз. 2 п. 13 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17 березня 2001 року сплата штрафних (фінансових) санкцій здійснюється у терміни, зазначені безпосередньо в законах України.
Положеннями ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Як вбачається із абз. 3 п. 13 раніше зазначеної Інструкції визначені податковим органом штрафні (фінансові) санкції підлягають сплаті в термін, вказаний в податковому повідомленні. Рішенням ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007062305 від 03 серпня 2007 року відповідачу було визначено строк, протягом якого суми санкцій підлягають сплаті до бюджету, а саме – 10 днів від дати отримання такого рішення.
Під час апеляційного розгляду справи відповідач не заперечував проти того, що рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007062305 від 03 серпня 2007 року ним було отримано не пізніше ніж за десять днів до дати звернення позивача до окружного адміністративного суду м. Києва із даним позовом.
Судом встановлено, що в порушення вимог ст. 25 Закону України Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17 березня 2001 року відповідачем не було сплачено штрафні (фінансові) санкції відповідно до рішень ДПІ у Шевченківському районі м. Києва № 0007052305 від 03 серпня 2007 року, яким відповідача зобов’язано перерахувати на бюджетний рахунок 340 грн. 00 коп. та № 0007062305 від 03 серпня 2007 року, яким відповідача зобов’язано перерахувати на бюджетний рахунок 298367 грн. 00 коп.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій державних податкових інспекцій, зокрема, належить подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Штрафні (фінансові) санкції, передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у відповідності до ст. 25 вказаного Закону та штрафні (фінансові) санкції, передбачені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12 червня 1995 року у відповідності до ч. 4 п. 1 вказаного Указу – перераховуються до державного бюджету.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що штрафні (фінансові) санкції, накладені на відповідача – підлягають стягненню до бюджету в судовому порядку.
При цьому колегією суддів також береться до уваги те, що відповідач не оскаржував рішення позивача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007052305 та № 0007062305 від 03 серпня 2007 року в установленому законом порядку.
За таких обставин колегія суддів виходить з того, що зазначені рішення відповідача є чинним та підлягає виконанню.
У запереченнях проти адміністративного позову та апеляційній скарзі ТОВ «Сасск» як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про стягнення штрафних санкцій у розмірі 298707 грн. 00 коп. посилається на те, що при винесенні рішень № 0007052305 та № 0007062305 від 03 серпня 2007 року позивач діяв не у межах та не спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Разом з тим, визнання протиправними та скасування рішень позивача № 0007052305 та № 0007062305 від 03 серпня 2007 року не є предметом даного позову. Обґрунтовуючи свої заперечення проти позову відповідач не надав доказів того, що вказані рішення відповідача були скасованим у встановленому законом порядку.
Крім того, під час розгляду справи встановлено, що відповідачем штрафні (фінансові) санкції в розмірі 298707 грн. 00 коп. станом на час розгляд справи в суді апеляційної інстанції – не сплачені.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач має непогашену заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, зафіксовану у рішеннях ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007052305 від 03 серпня 2007 року та № 0007062305 від 03 серпня 2007 року в розмірі 298707 грн. 00 коп.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що адміністративний позов ДПІ у Шевченківському районі м. Києва підлягає задоволенню.
В зв’язку з викладеним судова колегія прийшла до висновку, що судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв’язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ДПІ у Шевченківському районі м. Києва – задовольнити, постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2009 року – скасувати та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сасск» – залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва – задовольнити.
Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2009 року – скасувати.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сасск» до Державного бюджету України (рахунок № 31119104700011, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код одержувача 26077968, банк ГУДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 21080900) суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 298707 (двісті дев’яносто вісім тисяч сімсот сім) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді В.В. Малинін
Я.С. Мамчур
Постанова складена в повному обсязі 26 квітня 2010 року.