Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 квітня 2010 року 10:51 № 2а-4470/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»
до Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»(далы –ТОВ «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»або позивач) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва (далі –ДПІ у Оболонському районі м. Києва або відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.11.2009 року № 0008992305.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, та не погоджуючись з висновком податкового органу, вважає що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті з порушенням норм законодавства.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. В своїх письмових запереченнях зазначив, що ТОВ «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»порушено п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.95 р. №265/95-ВР (надалі - Закон), а саме в касових чеках вказана адреса магазину м. Київ, вул. Борщагівська, 154, замість м. Київ вул. Борщагівська, 154 –а.
В судовому засіданні 23 квітня 2010 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд -
В С Т А Н О В И В:
Державною податковою інспекцією в Оболонському районі 30.10.2009 року проведено перевірку за дотриманням за дотриманням ТОВ «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами яких було складено акт перевірки № 1044/26/54/23/31903076 від 30.10.2009 року.
Вказаним Актом встановлено порушення ТОВ «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»п.п. 1, 2 ст. 3 Закону, внаслідок того, що на підприємстві не забезпечено друкування та видача відповідного розрахункового документа з 04.06.2008 р. по 17.08.2008 р. включно на загальну суму 17 287 грн. 96 коп.
На підставі висновків Акту перевірки було складено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008992305 від 11.11.2009 року, яким до позивача на підставі п. 1 ст. 17 Закону застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 86439 грн. 80 коп.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Згідно п. 2 ст. 3 Закону також зобов’язано видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Пунктом 1 статті 17 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).
Під час перевірки податковим органом підтверджено факт роздрукування відповідного розрахункового документа - чека, який свідчить про виконання розрахункової операції, однак у зв’язку з відсутністю в чеках обов’язкового реквізиту - адреси господарської одиниці, якою використовувався РРО, відповідач стверджує про невидачу розрахункового документу встановленої форми.
На наданих до матеріалів справи касових чеках, надрукованих реєстратором розрахункових операцій (контрольна стрічка) та по яким виявлені порушення під час перевірки, адресою господарської одиниці зазначено м. Київ, вул. Борщагівська, 154.
Приміщення магазину позивача знаходилась в користуванні на підставі Договору суборенди № 061/К від 01.08.2007 р., адреса вказана: м. Київ, вул. Борщагівська, 154.
Відповідно Додаткової угоди № 4 від 04.06.2008 р. до вищевказаного Договору, здійснено перереєстрацію права власності і адресу магазину змінено на м. Київ, вул. Борщагівська, 154 –а.
Відповідно до п. 3.1 та 3.2 Положення про форми та зміст розрахункових документів затвердженого Наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 р. фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Касовий чек повинен містити обов'язкові реквізити, один із яких адреса господарської одиниці.
Відповідно до п. 1 вказаного Положення адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).
Згідно письмових пояснень позивача зміна адреси шляхом доповнення літерою «А»у фіскальній пам’яті РРО та відповідно у розрахункових документах відбулася 18.06.2008 року, оскільки ТОВ «Центр Сервісного обслуговування «Київський Регіональний Центр», який відповідно до Договору № 0001/ПЗ від 28.09.2007 р. здійснює обслуговування РРО Позивача лише на цю дату зміг направити майстра, який здійснив перепрограмування.
Відповідно до п. 2.9 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого Наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 р. для перереєстрації РРО з метою використання його в іншій господарській одиниці СПД подає до органу ДПС за місцем реєстрації РРО заяву довільної форми, у якій зазначена сфера застосування РРО, реєстраційне посвідчення з відміткою, при потребі, про зняття РРО з обліку, а також визначені пунктом 2.3 документи на господарську одиницю. Посадова особа органу ДПС вилучає реєстраційне посвідчення, уносить зміни до відповідного запису в Книзі реєстраторів розрахункових операцій та виписує нове реєстраційне посвідчення з таким самим номером. У разі використання РРО на території іншої адміністративно-територіальної одиниці його необхідно до початку використання взяти на облік в органі ДПС за місцем провадження підприємницької діяльності.
На слідуючий робочий день після підписання додаткової угоди № 4 від 04.06.2008 р., а саме 06.06.2008 р. ТОВ «Джі. Бі. еМ. Дистриб’юція»звернулась до ДПІ у Оболонському районі м. Києва для внесення виправлень в адресі господарської одиниці. Відповідні зміни, а саме в адресі м. Київ, вул. Борщагівська, 154 додано літеру «А», були внесені до Реєстраційного посвідчення № 2654004846 та Довідки № 2654004846 про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій працівником ДПІ у Оболонському районі м. Києва 06.06.2008 р. про що свідчить відмітка в документах (копія в матеріалах справи).
Таким чином. Позивачем було здійснено усі необхідні дії для перереєстрації РРО у відповідності до вказаного Порядку.
Крім зазначеного, слід вказати, що в силу ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
У відповідності до ст.239 цього Кодексу, органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкцій, як адміністративно-господарський штраф, яким є - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності (ст.241 ГК України)
За своєю суттю, передбачені ст. 17 Закону України № 265 фінансові санкції є адміністративно-господарськими санкціями.
Обов’язок щодо дотримання певних строків, передбачених законодавством України покладається не лише на суб’єктів господарської діяльності, але і на контролюючі органи. Тому законодавець обмежив право застосовувати адміністративно-господарські санкцій, передбачені статтею 250 Господарського кодексу України строком виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня самого порушення.
Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених обставин та системного аналізу правових норм законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, в зв’язку з чим оспорюване рішення підлягає скасуванню.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законами України «Про податок на додану вартість», ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.11.2009 року № 0008992305.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –28.04.2010р.