Постанова № 9306980, 23.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2010
Номер справи
2а-3375/10/2670
Номер документу
9306980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 квітня 2010 року           11:23           № 2а-3375/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Заступника прокурора Голосіївського району міста Києва

в інтересах держави в особі

Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві доВідкритого акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД» простягнення коштів У судовому засіданні 23 квітня 2010 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови. О Б С Т А В И Н И С П Р А В И Заступник прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві (надалі –також «Позивачі») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД»(надалі –також «Відповідач») про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД»на користь Державного бюджету України 1 700 гривень на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.

Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок вчинення Відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку в нього виникла заборгованість в розмірі 1 700 грн., яка станом на час розгляду справи всупереч вимогам чинного законодавства України є непогашеною.

В судовому засіданні представником Позивачів було зазначено про те, що Відкритим акціонерним товариством «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД»було допущено порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме –не розміщено регулярну річну інформацію за 2008 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів.

Представником прокуратури також було зазначено про те, що постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 жовтня 2009 року № 735-ДМ на підставі Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»до Відповідача застосовано санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1 700 грн. Вказану постанову Відповідачу надіслано рекомендованим листом. Однак, станом на даний час визначені постановою штрафні санкції Відповідачем, як того вимагає чинне законодавство України, не погашено.

Відповідач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив, письмового відношення до заявлених позовних вимог не надав, про дату та час судових засідань повідомлений належним чином за адресою, вказаною в довідці ЄДРПОУ.

Відповідно до частини 2 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Згідно положення частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

У зв’язку з неявкою представника Відповідача та ненаданням ним письмового відношення до заявлених позовних вимог та доказів, які витребовувалися ухвалою суду, керуючись вимогами частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника Позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів –здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»(надалі –Закон про Цінні Папери) регулярна інформація про емітента –річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Частиною 5 статті 40 Закону про Цінні Папери встановлено, що звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.

Відповідно до частини 6 Закону про Цінні Папери, строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються ДКЦПФР. ДКЦПФР встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до ДКЦПФР встановлений Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 19 грудня 2006 року № 1591 (надалі –також «Положення»).

Згідно з пунктом 13 Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі –загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі –стрічка новин); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі –офіційні друковані видання); подання до Комісії. Емітент після розкриття Інформації відповідно до вимог цього Положення може на власний розсуд додатково оприлюднити Інформацію на власному або іншому сайті у глобальній інформаційній мережі Інтернет (далі –сторінка в мережі Інтернет).

Інформація, що підлягає розкриттю відповідно до цього Положення, повинна розкриватися українською мовою (пункт 4 Положення).

Розділом V Положення визначено прядок розкриття регулярної річної інформації емітентами.

Так, емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі –річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу (пункт 1 Глави 1 Розділу V Положення).

Відповідно до пункту 2 Глави 1 Розділу V Положення звітним періодом для складання річної інформації є календарний рік. Перший звітний рік новоствореного емітента може бути меншим за 12 місяців, він обчислюється: для акціонерних товариств –з дати державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно; для емітентів цінних паперів, крім акцій, - з дня реєстрації випуску до 31 грудня звітного року включно.

Главою 2 Розділу V Положення визначено, що річна інформація емітентів цінних паперів (крім емітентів облігацій місцевих позик) включає: титульний аркуш; зміст; основні відомості про емітента; інформацію про засновників та/або учасників емітента та кількість і вартість акцій (розміру часток, паїв); інформацію про чисельність працівників та оплату їх праці; інформацію про посадових осіб емітента; інформацію про осіб, що володіють 10 відсотків та більше акцій емітента; інформацію про загальні збори акціонерів; інформацію про дивіденди; інформацію про юридичних осіб, послугами яких користується емітент; відомості про цінні папери емітента; опис бізнесу; інформацію про майновий стан та фінансово-господарську діяльність емітента; інформацію про гарантії третьої особи за кожним випуском боргових цінних паперів; відомості щодо особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, що виникала протягом звітного періоду; інформацію про стан корпоративного управління (для акціонерних товариств); річну фінансову звітність; аудиторський висновок; копію(ї) протоколу(ів) загальних зборів емітента, що проводились у звітному році (для акціонерних товариств) (додається до паперової форми при поданні інформації до Комісії); звіт про стан об'єкта нерухомості (у разі випуску цільових облігацій, виконання зобов'язань за якими забезпечене об'єктами нерухомості). Річна інформація складається відповідно до вимог цієї глави та додатка 37 до цього Положення.

Відповідно до пункту 17 Розділу І Положення інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до ДКЦПФР у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.

Главою 7 визначено порядок розкриття регулярної річної інформації на фондовому ринку.

Розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії –у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні –у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії –не пізніше 1 червня року, наступного за звітним (пункт 1 глави 7 Положення).

Відповідач –Відкрите акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД», ідентифікаційний код юридичної особи 34350285, види діяльності –67.12.3 контроль та регулювання портфеля активів, 65.23.0 інше фінансове посередництво, 67.13.2 фінансові консультації, 67.13.9 інші види допоміжної діяльності у сфері фінансів, 67.12.1 брокерські операції з цінними паперами.

Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (надалі також – «Правила № 2272»).

Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 2272 справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.

Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 1 Розділу IV Правил № 2272).

Відповідно до пункту 2 Розділу IV Правил № 2272 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Актом Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку про правопорушення на ринку цінних паперів № 249-ДМ від 26 серпня 2009 року встановлено порушення Відповідачем законодавства про цінні папери, а саме –Відкритим акціонерним товариством «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД»порушено пункт 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, в частині нерозміщення регулярної річної інформації за 2008 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Відповідно до пункту 1 Розділу VIІ Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Згідно з пунктом 3 Розділу VIІ Правил № 2272 за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

За правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі санкції, зокрема, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів –у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (підпункт 1. 6 пункту 1 Розділу XVII Правил № 2272).

Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 735-ДМ від 12 жовтня 2009 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за нерозміщення регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2008 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у відношенні відкритого акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД»застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.

Як підтверджується матеріалами справи, а саме –супровідним листом № 13/02/16937 від 14 жовтня 2009 року та копією Реєстру відправки поштової кореспонденції ДКЦПФР на відправлення в Київ-10, 15 жовтня 2009 року, –15 жовтня 2009 року на адресу Відповідача рекомендованою кореспонденцією Позивачем направлено вищевказану постанову про накладення штрафних санкцій (р. № 16937, 16938, 4311, прим. 86320090).

Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Суду не було надано доказів на підтвердження того, що Постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 735-ДМ від 12 жовтня 2009 року було оскаржено Відповідачем у встановленому законом порядку до суду.

Відтак, враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку про те, що станом на час розгляду адміністративної справи заборгованість ВАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД», яка виникла згідно з Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 735-ДМ від 12 жовтня 2009 року, є непогашеною.

Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

Згідно з статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суду не було надано доказів на підтвердження того, що Відповідачем оскаржувалася постанова про накладення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому чинним законодавством порядку.

Водночас, як підтверджується матеріалами справи, суму визначених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів Відповідачем в добровільному порядку не сплачено.

Відтак, проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, Суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та доводів представників Позивачів.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що Відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив заборгованості, доказів погашення Відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, Суд встановив, що загальна заборгованість ВАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД» перед Державним бюджетом складає 1 700 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Докази, які б спростовували доводи Позивачів, в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивачів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

          

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, –

П О С Т А Н О В И В

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ВАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ХАННЕР-СХІД»на користь Державного бюджету України 1 700 гривень на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.

Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н. Є. Блажівська