Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 квітня 2010 року 10:47 № 2а-3395/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Заступника прокурора Голосіївського району міста Києва
в інтересах держави в особі
Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві доТовариства з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ» стягнення заборгованості У судовому засіданні 23 квітня 2010 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови. О Б С Т А В И Н И С П Р А В И Заступник прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві (надалі –також «Позивачі») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ»(надалі –також «Відповідач», «ТОВ «АВІС-ІНВЕСТ») про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ»на користь Державного бюджету України 17000 гривень на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.
Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок вчинення Відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку в нього виникла заборгованість в розмірі 17 000 грн., яка станом на час розгляду справи всупереч вимогам чинного законодавства України є непогашеною.
В судовому засіданні представником Позивачів було зазначено про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ»було допущено порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме –вказане товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Згідно з розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери, як вказав представник Позивача, Відповідачем порушено вимоги пункту 1 розділу VI Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року № 345, в частині неподання протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати здійснення реєстраційної дії (державним реєстратором) щодо місцезнаходження товариства для переоформлення ліцензій відповідної заяви та пакету документів, які підтверджують зазначені зміни.
Представник прокуратури зазначила, що Товариству з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ»винесено розпорядження від 25 травня 2009 року № 437-УЛ щодо усунення вказаного порушення в термін до 25 липня 2009 року та до 21 серпня 2009 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання зазначеного розпорядження. Однак, станом на 25 липня 2009 року ТОВ «АВІС-ІНВЕСТ»розпорядження від 25 травня 2009 року № 437-УЛ не виконано.
Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 серпня 2009 року № 798-УЛ на підставі статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»до Відповідача застосовано санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 17000грн. Постанову державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, як вказав представник Позивача, Відповідач не виконав, постанову у встановлений законом строк не оскаржив.
Відповідач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив, письмового відношення до заявлених позовних вимог не надав, про дату та час судових засідань повідомлений за адресою, вказаною у Довідці з ЄДРПОУ.
Відповідно до частини 2 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Згідно положення частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
У зв’язку з неявкою представника Відповідача та ненаданням ним письмового відношення до заявлених позовних вимог та інших доказів, які витребовувалися ухвалою суду, керуючись вимогами частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника Позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Порядком та умовами видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року № 345, Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів –здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Процедуру та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку (крім діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), її переоформлення, видачі дубліката та копії ліцензії, перелік документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії, її переоформлення, видачу дубліката та копії ліцензії, підстави відмови у її видачі, визначено Порядком та умовами видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року № 345 (надалі –також «Порядок № 345»).
Розділом VI Порядку № 345 визначено порядок переоформлення ліцензії.
Відповідно до пункту 1 Розділу VI Порядку № 345 у разі виникнення у процесі здійснення діяльності ліцензіата підстав для переоформлення ліцензії, а саме: зміни найменування юридичної особи (якщо зміна найменування не пов'язана з реорганізацією юридичної особи) та/або зміни місцезнаходження юридичної особи, ліцензіат зобов'язаний протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати здійснення реєстраційної дії (державним реєстратором) щодо відповідних змін подати до Комісії (для емітентів - до відповідного територіального органу Комісії) заяву про переоформлення ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку (додаток 12) разом з оригіналом ліцензії, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями чи органом, який видав документ, які підтверджують зазначені зміни.
Відповідач –Товариство з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ», ідентифікаційний код юридичної особи 35644215, ліцензія на провадження професійної діяльності на фондовому ринку –діяльності з торгівлі цінними паперами серії АВ 397850, АВ 397851 від 3 квітня 2008 року.
Листом № 4576-3від 21 квітня 2009 року державним реєстратором надано Довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно ТОВ «АВІС-ІНВЕСТ», в якій зроблено запис 6 від 25 лютого 2009 року про зміну місцезнаходження товариства на: 03083, м. Київ, проспект Науки, будинок 119 Б.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (надалі також – «Правила № 2272»).
Розділом XIV Правил № 2272 визначено порядок винесення розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Відповідно до пункту 2 розділу XIV Правил № 2272 розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, начальники територіальних органів, а також працівники Комісії та її територіальних органів відповідно до наданих їм повноважень (пункт 3 розділу XIV Правил № 2272).
Пунктом 5 розділу XIV Правил № 2272 визначено, що розпорядження про усунення порушень повинно містити: номер, дату, місце винесення; посаду, прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи, яка винесла розпорядження; відомості про особу, щодо якої виноситься розпорядження; викладення обставин справи; посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено; посилання на законодавчий акт, що передбачає можливість винесення такого розпорядження; термін усунення порушень законодавства про цінні папери; термін повідомлення уповноваженої особи про усунення порушень.
Розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ТОВ «АВІС-ІНВЕСТ»про усунення порушення законодавства про цінні папери № 437-УЛ від 25 травня 2009 року встановлено порушення Відповідачем вимог пункту 1 розділу VІ Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії –в частині неподання протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати здійснення реєстраційної дії (державним реєстратором) щодо місцезнаходження товариства для переоформлення ліцензій відповідної заяви та пакету документів, які підтверджують зазначені зміни.
В судовому засіданні представники Позивачів посилалися на те, що вимоги вищезазначеного розпорядження Відповідачем не було виконано у встановлений розпорядженням строк (до 25 липня 2009 року), як і не оскаржено дане розпорядження у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 2272 справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 1 Розділу IV Правил № 2272).
Відповідно до пункту 2 Розділу IV Правил № 2272 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Актом Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку про правопорушення на ринку цінних паперів № 111-УЛ від 14 жовтня 2009 року встановлено порушення Відповідачем вимог пункту 1 розділу VІ Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії –в частині неподання протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати здійснення реєстраційної дії (державним реєстратором) щодо місцезнаходження товариства для переоформлення ліцензій відповідної заяви та пакету документів, які підтверджують зазначені зміни.
Відповідно до пункту 1 Розділу VIІ Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.
Згідно з пунктом 3 Розділу VIІ Правил № 2272 за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
За правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів –у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (підпункт 1. 8. пункту 1 Розділу XVII Правил № 2272).
Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 798-УЛ від 28 жовтня 2009 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження по відношенню до ТОВ «АВІС-ІНВЕСТ»застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Як підтверджується матеріалами справи, а саме –супровідним листом № 11/01/18230 від 3 листопада 2009 року та копією Реєстру відправки поштової кореспонденції ДКЦПФР на відправлення в Київ-10, 4 листопада 2009 року, –4 листопада 2009 року на адресу Відповідача рекомендованою кореспонденцією Позивачем направлено вищевказану постанову про накладення штрафних санкцій (р. № 18230, 0596, прим. 8640875).
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Суду не було надано доказів на підтвердження того, що Постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 798-УЛ від 28 жовтня 2009 року було оскаржено Відповідачем у встановленому законом порядку.
Відтак, враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку про те, що станом на час розгляду адміністративної справи заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ», яка виникла згідно з Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 798-УЛ від 28 жовтня 2009 року, є непогашеною.
Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Згідно з статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суду не було надано доказів на підтвердження того, що Відповідачем оскаржувалися розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та постанова про накладення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому чинним законодавством порядку.
Водночас, як підтверджується матеріалами справи, суму визначених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів Відповідачем в добровільному порядку не сплачено.
Відтак, проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, Суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та доводів представників Позивачів.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що Відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив заборгованості, доказів погашення Відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, Суд встановив, що загальна заборгованість ТОВ «АВІС-ІНВЕСТ»перед Державним бюджетом складає 17 000 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Докази, які б спростовували доводи Позивачів, в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивачів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
П О С Т А Н О В И В
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІС-ІНВЕСТ»на користь Державного бюджету України 17000 гривень на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Є. Блажівська