
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/4979/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Кулик С.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи Стасини Р.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (надалі – ГУ ДСНС України у Львівській області, Відповідач), в якому, із урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:
- бездіяльність ГУ ДСНС України у Львівській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 12.02.2020 та безпідставної відмови у видачі йому довідки про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної йому пенсії відповідної форми, визнати протиправною;
- зобов`язати ГУ ДСНС України у Львівській області виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб», затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 № 45, із врахуванням складових, визначених нормами ч. 3 ст. 43 Закону-2262, за нормами чинними станом на 23.06.2020.
Ухвалою від 01.07.2020 вказану позовну заяву залишено без руху, встановлено Позивачу строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 17.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Одночасно суд до участі у справі залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі – ГУ ПФ України у Львівській області, Третя особа).
Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що після звільненні в березні 2013 року з лав ДСНС України, він поставлений на пенсійний облік до ГУ ПФ України у Львівській області з призначенням пенсії за вислугу років, у відповідності до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Із введенням в дію постанови КМУ від 30.07.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка вступила в дію з 01.01.2018, розмір складових грошового забезпечення суттєво змінився в сторону збільшення, що стало підставою для набуття пенсіонерами силових структур на перерахунок раніше призначених їм пенсій. Вказує, що Кабінет Міністрів України прийняв рішення про перерахунок пенсій з 01.01.2018, виходячи з розміру грошового забезпечення встановленого постановою КМУ №704 станом на 01.03.2018, у відповідності до положень визначених постановою КМУ від 21.012.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». На думку Позивача, на підставі вказаної постанови ГУ ПФ України у Львівській області проведено перерахунок раніше призначеної йому пенсії з грубим порушенням Конституції, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та його прав, адже призвело до невірного визначення основного розміру пенсії та до значних матеріальних втрат.
Наголошує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/38/18, яке 05.03.2019 набрало законної сили, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, визнані протиправними та не чинними, оскільки не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. Вважає, що з набранням вказаним судовим рішенням законної сили він набув можливості на відновлення своїх прав, порушених незаконним рішенням Кабінету Міністрів України та протиправними діями органів владних повноважень, які всупереч нормам статті 19 Конституції України, реалізовували зазначене рішення.
Водночас, Позивач зазначає, що наказом Голови ДСНС України від 09.01.2019 №16 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2019 році» збільшені розміри окремих складових грошового забезпечення, що у відповідності до норм частини 18 статті 43 Закону-2262 стало ще однією підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії. Тому, користуючись своїм правом та з метою його відновлення, шляхом повторного перерахунку раніше призначеної пенсії, Позивач звернувся з відповідним зверненням від 12.02.2020 до Відповідача з проханням видати йому довідку про грошове забезпечення за відповідною посадою, за формою визначеною додатком 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»» (в редакції 2015 року), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, із зазначенням розміру складових, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та за нормами чинними станом на 23.06.2020. Однак Відповідач відмовив у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. На думку Позивача, дії Відповідача щодо відмови у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку призначеної раніше пенсії суперечить нормам чинного законодавства та порушують його права, гарантовані Державою Україна. Вказані обставини стали підставою для звернення Позивача до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 34-41), в якому просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Стосовно визнання протиправною бездіяльність Головного управління щодо відмови у складанні та поданні до ГУ ПФ України у Львівській області на ОСОБА_1 , оновленої довідки для перерахунку пенсії, Відповідач зазначає, що скасування з 05.03.2018 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2020 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений у Порядку №45. Вважає, що такий і надалі передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Вказує, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію за Законом. Головне управління готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУ ПФ України у Львівській області виключно на підставі списків, складених ГУ ПФ України у Львівській області
При цьому зазначає, що скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає Відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу. На переконання Відповідача, оскільки судом скасовано рішення Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій, умови та розмір такого перерахунку, відтак у Головного управління відсутні підстави для оформлення оновленої довідки.
19.08.2020 на адресу суду від Третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву (арк. справи 57-62). Зазначає, що від уповноваженого структурного підрозділу за період з 01.01.2018 на адресу ГУ ПФ України у Львівській області надходила лише одна довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій враховано посадовий оклад (5200,00 грн.), оклад за військовим званням (1270,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 45 % (2911,50 грн.). Стверджує, що довідка, з відображенням у ній додаткових видів грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для перерахунку пенсії Позивача, на адресу ГУ ПФ України у Львівській області не надходила. Вважає, що скасування Окружним адміністративним судом м. Києва пунктів 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не доводить протиправності дій Відповідача, що стосуються видачі оновленої довідки про грошове забезпечення Позивача, у зв`язку з чим, просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в уточненій позовній заяві. Просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник Третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з підстав, наведених у поясненнях на позовну заяву. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання явки уповноваженого представника не забезпечив.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
12.02.2020 у зв`язку із набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, Позивач звернувся із заявою до ГУ ДСНС України у Львівській області, в якій просив надати до ГУ ПФ України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; надати йому завірені копії усіх довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видавались ГУ ДСНС України у Львівській області до ГУ ПФ України у Львівській області з дня призначення йому пенсії (арк. справи 6).
За наслідками розгляду заяви Позивача, ГУ ДСНС України у Львівській області, листом від 25.02.2020 № № 58-14/М-11/01-19 повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії (арк. справи 7).
Вважаючи бездіяльність Відповідача щодо відмови у видачі оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідної форми протиправною, Позивач за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд виходив з такого.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Згідно з пунктів 1, 2, 3 статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 4 статті 63 вказаного Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, стаття 63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої встановлено необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених, згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою №103 внесені зміни до Порядку №45, зокрема, у пункт 5 відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, додаток 2 до Порядку №45 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1) визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналогічного змісту норми права містяться у пунктах 2-3 Порядку №45 щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З наведеного слідує, що за правилами частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 43 та 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Аналіз наведених норм законодавства України дозволяє суду дійти висновку про те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
При цьому, суд наголошує, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не позбавляє Позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
Окрім цього, право на перерахунок пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства, Позивач має право на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення, тому суд критично оцінює доводи Відповідача, що Головне управління готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУ ПФ України у Львівській області виключно на підставі списків, складених ГУ ПФ України у Львівській області.
Зокрема, Конституційний Суд України у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №4-рп/2015 від 13.05.2015 вказав, що аналіз положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Натомість, запровадження різних правил проведення перерахунку розміру пенсії, що не засновані на Законі України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
З огляду на вказане, Конституційний Суд України дійшов висновку, що встановлення різних правил проведення перерахунку розмірів пенсій для осіб, які мають право на пенсію за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не відповідають положенням статті 1 Протоколу №12 до Конвенції та статті 24 Конституції України.
Отже, відмова Відповідача сформувати довідку про розмір грошового забезпечення Позивача, що враховується для перерахунку пенсії, обмежує надані державою права соціального захисту Позивача.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.
Суд зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Як видно з матеріалів справи, 12.02.2020 у зв`язку із набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, Позивач звернувся із заявою до ГУ ДСНС України у Львівській області, в якій просив надати до ГУ ПФ України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; надати йому завірені копії усіх довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видавались ГУ ДСНС України у Львівській області до ГУ ПФ України у Львівській області з дня призначення йому пенсії. Однак за наслідками розгляду заяви Позивача, ГУ ДСНС України у Львівській області, листом від 25.02.2020 № № 58-14/М-11/01-19 повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.
Суд вважає, зазначені доводи Відповідача помилковими та необґрунтованими, оскільки з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 наявні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тобто до внесення Постановою №103 змін до пункту 5 Порядку №45.
Таким чином, з відновленням редакції додатку 2 до Порядку №45 у Відповідача були відсутні підстави для відмови в оформленні оновленої довідки для реалізації законних прав та інтересів Позивача.
На час звернення ОСОБА_1 до Відповідача із заявою про виготовлення та надання до ГУ ПФ України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, питання щодо підстави, форми, змісту, механізму та суб`єкта її видачі були регламентовані нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку №45 в редакції 2015 року. Тобто, усі питання щодо перерахунку пенсії станом на час звернення Позивача для отримання довідки були врегульовані на законодавчому рівні.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.04.2018 (справа №825/506/18).
Окрім того, на підставі наказу Голови ДСНС України від 09.01.2019 №16 Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2019 році відбулася зміна розміру окремих додаткових видів грошового забезпечення, що значно вплинуло на загальний розмір грошового забезпечення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Суд зазначає, що ця справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, провадження №Пз/9901/20/19 від 17.12.2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як встановлено частиною 3 статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин у Відповідача були відсутні підстави для відмови у видачі довідки ОСОБА_2 про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної йому пенсії відповідної форми.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як передбачено пунктами 3, 8 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права Позивача є визнання протиправною бездіяльність ГУ ДСНС України у Львівській області щодо відмови у видачі довідки ОСОБА_2 про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної йому пенсії відповідної форми та зобов`язання Відповідача виготовити та скерувати до ГУ ПФ України у Львівській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб», затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 № 45, із врахуванням складових, визначених нормами частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за нормами чинними станом на 23.06.2020.
Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд вважає позовні вимоги Позивача обґрунтованими, підставними та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Під час звернення до суду ОСОБА_1 сплатив судовий збір в сумі 840,80 грн., що підтверджується дублікатами квитанцій № 0.0.1746698870.1 від 23.06.2020 та № 0.0.1771460042.1 від 17.07.2020 (арк. справи 23-24). Таким чином на користь Позивача слід стягнути сплачений ним судовий збір з бюджетних асигнувань ГУ ДСНС України у Львівській області.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Підвальна, 6; код ЄДРПОУ: 38627339) щодо відмови у видачі довідки ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної йому пенсії відповідної форми.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Підвальна, 6; код ЄДРПОУ: 38627339) виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ: 13814885) довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) для перерахунку пенсії, за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб», затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 № 45, із врахуванням складових, визначених нормами частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за нормами чинними станом на 23.06.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Підвальна, 6; код ЄДРПОУ: 38627339) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений і підписаний 17.11.2020.
Суддя Мричко Н.І.