
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/6440/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М. .
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Лазорко І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області Віконського Василя Васильовича про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
В провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 (тимчасове місце перебування в України - АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3), начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області Віконського Василя Васильовича (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо непризначення нового службового розслідування силами дисциплінарної комісії цього управління поліції стосовно інспекторів сектору реагування патрульної поліції № 3 Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3 відповідно до пункту 10 розділу VI «Оформлення матеріалів службового розслідування» Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 07.11.2018 № 893 на підставі скарги позивача від 06.04.2020 року про порушення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України при проведенні службового розслідування за зверненнями позивача про незаконні дії працівників вказаного відділу поліції, безпідставного неврахування при проведенні службового розслідування відомостей, які мають істотне значення для прийняття об`єктивного рішення, що є підставою для проведення нового службового розслідування силами Головного управління НП у Львівській області відповідно до вимог пункту 10 Розділу VI Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України;
- зобов`язати начальника Головного управління НП у Львівській області признати нове службове розслідування, проведення якого доручити дисциплінарній комісії Головного управління НП у Львівській області, стосовно інспекторів сектору реагування патрульної поліції № 3 Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3 відповідно до пункту 10 розділу VI «Оформлення матеріалів службового розслідування» Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 07.11.2018 № 893 на підставі скарги позивача від 06.04.2020 року про порушення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України при проведенні службового розслідування за зверненнями позивача про незаконні дії працівників вказаного відділу поліції, безпідставного неврахування при проведенні службового розслідування відомостей, які мають істотне значення для прийняття об`єктивного рішення, що є підставою для проведення нового службового розслідування силами Головного управління НП у Львівській області відповідно до вимог пункту 10 Розділу VI Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України;
- стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір за подання позовної заяви.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.01.2020 року та 08.01.2020 року позивач звернувся зі заявами до Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області про незаконні дії інспекторів сектору реагування патрульної поліції № 3 патрульної поліції Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3 . Також, з приводу незаконних дій вказаних працівників позивач 15 січня 2020 року подав заяву про проведення щодо них службового розслідування до ГУ Нацполіції у Львівській області. Позивач зазначає, що лише 26 лютого 2020 року отримав відповідь з Головного управління НП у Львівській області від 18.02.2020 № К-29/02/16-20, з якої вбачається, що працівниками Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області було проведено службове розслідування, проте, неправомірних дій зі сторони працівників поліції не було встановлено. У вказаному листі відповідач зазначив, що про результати проведеного службового розслідування позивача повідомлено листом Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області від 31.01.2020 № 1529/44/01-2020. В подальшому ОСОБА_1 ознайомився з висновком службового розслідування та встановив, що таке було проведено з порушенням вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України. В основу висновку поклали запис позивача про відсутність претензій в журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених у цей відділ поліції, який позивач залишив з приводу свого перебування в поліції після 05 год. 00 хв. 05.01.2020 року. Такий запис було внесено позивачем після отриманих тілесних ушкоджень та значного часу перебування у відділі поліції. Члени дисциплінарної комісії при проведенні службового розслідування протиправно не взяли до уваги заяву позивача від 08.01.2020, а також інші доводи, які свідчать про вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_3 та ОСОБА_2
06 квітня 2020 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян» позивач направив скаргу начальнику Головного управління НП у Львівській області Віконському В.В. , голові Національної поліції України Клименко І.В. про порушення Дрогобицьким ВП ГУ НП у Львівській області вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України при проведенні службового розслідування за зверненнями позивача про незаконні дії працівників вказаного відділу поліції, безпідставного неврахування при проведенні службового розслідування відомостей, які мають істотне значення для прийняття об`єктивного рішення, що є підставою для проведення нового службового розслідування. Вказану скаргу було розглянуто та надано відповідь від 13.05.2020 № К-27/04/15-20 про внесення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних проваджень за № 12020140110000032 від 05.01.2020 року та № 12020140110000035 від 05.01.2020 року за фактом умисного нанесення ОСОБА_1 та ОСОБА_7 тілесних ушкоджень за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 125 Кримінального кодексу України, а також об`єднання вказаних кримінальних проваджень 20.01.2020 року. У вищевказаній відповіді також було повідомлено позивача, що працівниками слідчого управління Головного управління НП у Львівській області проведено перевірку за зверненням позивача щодо неправомірних дій окремих працівників Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області, проте, вказані позивачем відомості не знайшли свого підтвердження. Відтак, розгляд звернення припинено та роз`яснено право позивача оскаржити вказану відповідь. Оскільки позивач просив про проведення нового службового розслідування в якому йому було відмовлено, то він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 14 серпня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 07 вересня 2020 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 27 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник відповідача на електронну адресу суду надіслав відзив на позовну заяву (вх. № 7700ел від 31.08.2020 року), в якому із позовними вимогами не погодився з огляду на наступне. Службове розслідування за зверненням громадянина ОСОБА_1 щодо неналежного виконання службових обов`язків працівниками Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області призначено за письмовим наказом т.в.о. начальника Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області майора поліції Любомира Яцури № 4 від 09.01.2020 року. Підставою для призначення службового розслідування була заява гр. ОСОБА_1 щодо неправомірних на його думку дій працівників Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області, а саме: не вжили заходів щодо затримання осіб, які вчинили напад на нього та його товариша 05.01.2020 року. Службове розслідування було закінчено 31.01.2020 року, тобто в строк встановлений Дисциплінарним статутом Національної поліції України. Враховуючи вище наведене, службове розслідування проводилось відповідно до вимог чинного законодавства. Отже, службовим розслідуванням не встановлено неправомірних дій зі сторони працівників Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області, тобто об`єктивних даних, котрі б свідчили про порушення законності та вимог чинного законодавства України зі сторони працівників відділу поліції, не виявлено. Твердження позивача про відмову працівників поліції у наданні можливості написати заяву про вчинений злочин, про покривання керівництвом поліції підлеглих працівників поліції, про прохання здійснення запису про відсутність претензій присутніх у відділі поліції працівників поліції та інші твердження зазначені у позовній заяві не підтверджуються жодними доказами та показами свідків, а також є необґрунтованими та безпідставними. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач на електронну та поштову адресу суду надіслав відповідь на відзив, де зазначив наступне. Представник відповідача не надано жодних пояснень на позовні вимоги в частині звернення позивача від 06.04.2020 року зі скаргою. Так, як у відповіді Головного управління НП у Львівській області від 13.05.2020 № К-27/04/15-20 не було надано відповідь на звернення в частині призначення нового службового розслідування і така скарга взагалі не була розглянута відповідно до вимог пункту 10 Розділу VI Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, то наведене свідчить про те, що відповідачі як суб`єкти владних повноважень допустили протиправну бездіяльність, що і стало підставою звернення з даним позовом до суду.
Представник відповідача на електронну адресу суду надіслав додаткові пояснення наступного змісту. Право на оскарження рішення (індивідуального акта) суб`єкта владних повноважень надано особі щодо якої воно прийняте або яке безпосередньо стосується прав, свобод та інтересів даної особи. Правовідносини щодо проведення службового розслідування та притягнення до дисциплінарної відповідальності стосуються лише працівників та роботодавця, та жодним чином не порушують прав позивача. Водночас, ні службове розслідування, ні висновок службового розслідування не є актом індивідуальної дії відносно позивача та жодним чином не впливає на його права та охоронювані законом інтереси. Враховуючи, що вказана позивачем подія мала місце 05.01.2020 року, то на даний момент вийшов строк для застосування одного з дисциплінарних стягнень.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
В судовому засіданні представник відповідача у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд встановив наступне.
05 січня 2020 року та 08 січня 2020 року позивач звернувся зі заявами до Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області про незаконні дії інспекторів сектору реагування патрульної поліції № 3 патрульної поліції Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3
Т.в.о. начальника Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області майором поліції Яцурою Л. прийнято наказ № 4 від 09.01.2020 року «Про призначення службового розслідування», яким наказано призначити службового розслідування за заявою гр. ОСОБА_1 щодо неправомірних на його думку дій працівників Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області, а саме: не вжили заходів щодо затримання осіб, які вчинили напад на нього та його товариша 05.01.2020 року, проведення розслідування доручити дисциплінарній комісії у складі, вказаному у наказі. Висновок службового розслідування надати на затвердження в установленому порядку (а.с. 85).
Висновком службового розслідування за зверненням громадянина ОСОБА_1 щодо неналежного виконання службових обов`язків працівниками Дрогобицького відділу поліції ГУ НП у Львівській області від 31.01.2020 року, затвердженим т.в.о. начальника Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області, встановлено, що в ході проведення службового розслідування відомості, що стали підставою для його проведення не підтвердились.
Про результати проведеного службового розслідування позивача повідомлено листом Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області від 31.01.2020 № 1529/44/01-2020.
Листом від 18.02.2020 № К-29/02/16-20 Головне управління НП у Львівській області повідомило позивача, що працівниками Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області було проведено службове розслідування щодо інспекторів сектору реагування патрульної поліції № 3 патрульної поліції Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3 . Проте, неправомірних дій зі сторони працівників поліції не було встановлено.
06 квітня 2020 року позивач, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», звернувся із скаргою на ім`я начальника Головного управління НП у Львівській області про порушення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України при проведенні службового розслідування за зверненнями позивача про незаконні дії працівників вказаного відділу поліції, безпідставного неврахування при проведенні службового розслідування відомостей, які мають істотне значення для прийняття об`єктивного рішення, що є підставою для проведення нового службового розслідування силами Головного управління НП у Львівській області відповідно до вимог пункту 10 Розділу VI Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України.
Вище вказану скаргу було розглянуто та надано відповідь, оформлену листом від 13.05.2020 № К-27/04/15-20 про внесення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних проваджень за № 12020140110000032 від 05.01.2020 року та № 12020140110000035 від 05.01.2020 року за фактом умисного нанесення ОСОБА_1 та ОСОБА_7 тілесних ушкоджень за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 125 Кримінального кодексу України, а також об`єднання вказаних кримінальних проваджень 20.01.2020 року. Вказаним листом також було повідомлено позивача, що працівниками слідчого управління Головного управління НП у Львівській області проведено перевірку за зверненням позивача щодо неправомірних дій окремих працівників Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області, проте, вказані позивачем відомості не знайшли свого підтвердження.
Вважаючи, що відповідачем неналежно розглянуто його звернення, а саме в частині непризначення нового службового розслідування, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів визначає Закон України «Про звернення громадян». Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Так, зокрема, скарга - це звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Згідно з частинами першою, третьою статті 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Статтею 18 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, бути присутнім при розгляді заяви чи скарги та одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;
Згідно з статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Частиною першою статті 20 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків, зокрема, зі скаргами, які мають бути об`єктивно, всебічно і вчасно перевірені та відповідь на які має бути надана у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Разом з тим, процедура проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування визначена не Законом України "Про звернення громадян", а іншими нормативно-правовими актами: Дисциплінарним статутом Національної поліції України (надалі - Дисциплінарний статут), затвердженим Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" та Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2018 року №893 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2018 р. за № 1355/32807 (надалі - Порядок № 893).
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2018 року №893 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2018 р. за № 1355/32807, встановлено, що службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Таким чином, питання щодо призначення службового розслідування вирішується керівником, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Розділом VI Порядку №893 визначено порядок оформлення матеріалів службового розслідування.
Зібрані під час проведення службового розслідування матеріали та підготовлені дисциплінарною комісією документи формуються нею у справу (пункт 1 розділу VI).
Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія (пункт 2 розділу VI).
Відповідно до частин 1-5 статті 14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України (надалі - Дисциплінарний статут), затвердженого Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України", службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 06 квітня 2020 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян» позивач направив скаргу начальнику Головного управління НП у Львівській області Віконському В.В., голові Національної поліції України Клименко І.В. про порушення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області вимог Закону України «Про Національну поліцію», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України при проведенні службового розслідування за зверненнями позивача про незаконні дії працівників вказаного відділу поліції, безпідставного неврахування при проведенні службового розслідування відомостей, які мають істотне значення для прийняття об`єктивного рішення, що є підставою для проведення нового службового розслідування силами Головного управління НП у Львівській області відповідно до вимог пункту 10 Розділу VI Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України.
Листом від 13.05.2020 № К-27/04/15-20 відповідач надав відповідь, якою повідомив позивача про внесення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних проваджень за № 12020140110000032 від 05.01.2020 року та № 12020140110000035 від 05.01.2020 року за фактом умисного нанесення ОСОБА_1 та ОСОБА_7 тілесних ушкоджень за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 125 Кримінального кодексу України, а також об`єднання вказаних кримінальних проваджень 20.01.2020 року. У вищевказаній відповіді також було повідомлено позивача, що працівниками слідчого управління Головного управління НП у Львівській області проведено перевірку за зверненням позивача щодо неправомірних дій окремих працівників Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області, проте, вказані позивачем відомості не знайшли свого підтвердження. Відтак, розгляд звернення припинено та роз`яснено право позивача оскаржити вказану відповідь.
Проте, як встановлено судом в ході розгляду справи, відповідач при розгляді скарги не врахував вимоги пункту 10 Розділу VI «Оформлення матеріалів службового розслідування» Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України №893, відповідно до якого у разі надходження до керівника органу поліції вищого рівня скарги на рішення, дії чи бездіяльність поліцейського, щодо якого є висновок службового розслідування, якщо в ній містяться відомості, які не були досліджені під час проведення службового розслідування, чи безпосереднього виявлення таких відомостей уповноважений керівник органу поліції вищого рівня призначає нове службове розслідування за такими відомостями, проведення якого доручається дисциплінарній комісії органу поліції вищого рівня. За наявності підстав у таких випадках може призначатися службове розслідування за фактом учинення членами дисциплінарної комісії дисциплінарного проступку. Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до скарги серед іншого долучено власну фотографію на якій зафіксовано отримані ним травми, відеозапис з магазину «Мова» за 05.01.2020 року, відеозапис з піцерії «Дольче Віта» за 05.01.2020 року, відеозапис з вул. Шолом Алейхема, 1/5 на якому зафіксовано момент нападу на позивача. Вказані вище докази не були предметом розгляду в ході проведення службового розслідування за заявою гр. ОСОБА_1 щодо неправомірних на його думку дій працівників Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3 .
Таким чином звернення позивача від 06.04.2020 року фактично не було розглянуто, оскільки позивач скаржився на те, що дисциплінарною комісією не повно проведено службове розслідування, надав докази, які не були дослідженні при проведенні службового розслідування, однак відповідачем не призначено і не проведено нове службове розслідування.
Щодо твердження представника відповідача, що висновок службового розслідування не є актом індивідуальної дії відносно позивача, а стосуються лише працівника та роботодавця, суд вважає за необхідне зазначити, що питання правомірності та обґрунтованості висновку службового розслідування не є предметом оцінки судом у даній адміністративній справі.
Також, суд зазначає, що відповідач ототожнює подані позивачем заяв та скаргу, хоча заяви від 05.01.2020 року, від 08.01.2020 року та від 15.01.2020 року подані щодо незаконних дій інспекторів сектору реагування патрульної поліції № 3 патрульної поліції Дрогобицького ВП Головного управління НП у Львівській області ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , а скарга від 06.04.2020 року щодо порушення Дрогобицьким ВП ГУ НП у Львівській області вимог закону при проведенні службового розслідування за зверненням позивача про незаконні дії працівників.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Оскільки відповідач фактично не розглянув скаргу позивача від 06.04.2020 року, суд вважає за необхідне для захисту прав позивача визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 06.04.2020 року про порушення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області вимог законодавства при розгляді звернення ОСОБА_1 про незаконні дії працівників поліції та зобов`язати повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 06.04.2020 року з врахуванням мотивів суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оскільки у даній справі оспорюються рішення прийняті відповідачем, суб`єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства та фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, при ухваленні рішень діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дія), що призвело до порушення права позивача на належний розгляд його звернення..
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Розподіл судових витрат провести у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 72-77, 94, 241-246 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області Віконського Василя Васильовича про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 06.04.2020 року про порушення Дрогобицьким ВП Головного управління НП у Львівській області вимог законодавства при розгляді звернення ОСОБА_1 про незаконні дії працівників поліції.
Зобов`язати Головне управління НП у Львівській області повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 06.04.2020 року з врахуванням мотивів суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління НП у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Позивач - ОСОБА_1 (тимчасове місце перебування в України - АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина США № НОМЕР_1 , виданий 20.05.2015 року Державним Департаментом США)
Відповідач1 - Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ 40108833).
Відповідач2 - Начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області Віконський Василь Васильович (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3).
Повний текст рішення складено 16 листопада 2020 року.
Суддя Кухар Н.А.