Рішення № 92830193, 05.11.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2020
Номер справи
300/1644/20
Номер документу
92830193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" листопада 2020 р. справа № 300/1644/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративний суд Шумей М.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд із позовною заявою до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у проведені службового розслідування за фактом отримання травми, зобов`язання провести службове розслідування за фактом отримання травми 19.08.2014, скласти акт розслідування та надати довідку про обставини отримання травми.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що при виконанні бойового завдання в зоні проведення Антитерористичної операції отримав травму. Однак, за даним фактом службове розслідування відповідачем не проводилося. На неодноразові звернення позивача з вимогою провести службове розслідування відповідач належним чином не відреагував.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 відкрито провадження по даній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від відповідача, 03.08.2020, надійшов відзив на позовну заяву від 30.07.2020 за №1/273. У відзиві представник відповідача проти позовних вимог заперечив, вказав, що оскільки позивач отримав травму під час ведення бойових дій, а саме чергового обстрілу з реактивних систем залпового вогню, намагаючись уникнути вогневого ураження, то зважаючи на п. 3 розділу 1 Інструкції №36 від 06.02.2001, законних підстав для проведення розслідування відповідно та у порядку визначеному Інструкції №36 в Івано-Франківського обласного військового комісаріату немає. Також зазначив, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, як правонаступник, не має повноважень на видачу довідки про отриману травму у військовій частині польова пошта В0120. Крім того, позивачем пропущено шестимісячний процесуальний строк звернення до суду, тому необхідно позов залишити без розгляду.

Від позивача, 10.08.2020, надійшла відповідь на відзив, в якій вказав, що твердження представника відповідача викладенні у відзиві на позовну заяву є безпідставними та необґрунтованими. Просив позов задовольнити.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

З 05.07.2014 по 26.08.2014 позивач приймав участь в АТО на території Донецької області у складі військової частини В0120.

З 08.12.2014 по 12.01.2015 та з 16.02.2015 по 21.05.2015 приймав участь в АТО на території Луганської та Донецької областей у складі в/ч пп В3720.

З 05.01.2017 по 15.05.2017 та з 22.05.2017 по 17.06.2017 приймав участь в АТО на території Луганської та Донецької областей у складі в/ч пп В3720.

З 09.12.2017 по 26.02.2018 приймав участь в АТО на території Донецької та Луганської областей у складі в/ч А0284.

Однак за фактом отримання позивачем травми службове розслідування не проводилося.

Згідно Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій , травм , каліцтв та Протоколу №320 від 25 липня 2018 року зазначено, що травма: стан після відкритого усунення вивиху правого акроміального-ключичного з`єднання, лавсанового шва за ОСОБА_2 (17.04.2018) з приводу його пошкодження ( 18.08.2014) з тимчасовим порушенням функції кінцівки. (довідка про обставини травми відсутня)»,- травма, пов`язана з проходженням військової служби.

Перебуваючи у складі в/ч пп В0120 19 серпня 2014 у районні населених пунктів Котейнікове-Металіст Донецької області під час бойового чергування на блок посту №501, під час чергового обстрілу з реактивних систем залпового вогню ОСОБА_1 отримав травму - розрив правого АКСС.

Позивач неодноразово звертався до відповідача з питання призначення службового розслідування та видачі довідки про обставини отримання травми , однак відповідач свого обов`язку не виконав, службове розслідування за фактом отримання позивачем травми не призначив.

Непогоджуючись з діями відповідача позивач звернувся в суд за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 за №2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 №608 затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Збройних Силах України (далі - Порядок).

Пунктом 5 розділу І Порядку визначено, що розслідування нещасних випадків, професійних захворювань, аварій проводиться відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року №36.

Наказом Міністра оборони України від 06.02.2001 №36 затверджена Інструкція про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України (далі - Інструкція), яка визначає порядок розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, військовозобов`язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті під час виконання обов`язків військової служби та аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України.

Відповідно до п. 1 розділу II Інструкції розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища під час виконання ним обов`язків військової служби, внаслідок чого зафіксовано шкоду здоров`ю, зокрема від одержання ним поранення, травми…

Згідно абзацу 1 п. 2 розділу II Інструкції про кожний нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив, чи інша особа повинен(на) негайно сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому.

Відповідно до абзацу 6 п. 5 розділу II Інструкції командир військової частини, який отримав повідомлення про нещасний випадок, у свою чергу зобов`язаний зокрема, протягом доби призначити комісію з розслідування нещасного випадку чисельністю не менш як три особи у складі голови комісії (яким є один із його заступників) та членів - командира батальйону (дивізіону, ескадрильї тощо), до складу якого входить підрозділ, де стався нещасний випадок, та залежно від того, з чим пов`язаний нещасний випадок, - фахівців профільних служб (озброєння, тилу, пожежної, автомобільної, інженерної, медичної тощо).

Відповідно до п. 20 розділу II Інструкції якщо виявлено факт приховування посадовими особами нещасного випадку, командир військової частини повинен негайно організувати та забезпечити проведення розслідування нещасного випадку згідно з вимогами цієї Інструкції.

Згідно абзацу 1 п. 3 розділу II Інструкції нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено командуванню військової частини або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується згідно з цією Інструкцією протягом місяця з дня надходження рапорту потерпілого військовослужбовця або заяви особи, яка представляє його інтереси.

З аналізу наведених правових норм слідує, що розслідування нещасного випадку проводиться протягом доби після сповіщення про такий випадок, а про нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується протягом місяця з дня повідомлення про такий випадок військовослужбовцем або особою, яка представляє його інтереси.

Позивач зазначив, що травму отримав 19.08.2014, про що цього ж дня повідомив командира військової частини В0120 та звернувся за медичною допомогою. Однак, командир військової частини В0120, всупереч вимогам Інструкції не призначив та не провів службове розслідування за фактом отримання позивачем травми.

Твердження відповідача, що позивач отримав травму під час ведення бойових дій, а саме чергового обстрілу з реактивних систем залпового вогню, намагаючись уникнути вогневого ураження, то зважаючи на п. 3 розділу 1 Інструкції №36 від 06.02.2001, законних підстав для проведення розслідування відповідно та у порядку визначеному Інструкції №36 в Івано-Франківського обласного військового комісаріату немає, є безпідставними, з огляду на наступне.

Пунктом 3 розділу І Інструкції визначено, дія цієї Інструкції поширюється на всі військові частини та на всіх військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення антитерористичної операції.

Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців внаслідок бойових уражень або дій з боку противника є бойовими людськими втратами і обліку, як нещасні випадки, не підлягають.

Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення антитерористичної операції, але не пов`язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.

Пунктом 8 розділу ІІ Інструкції визначено, що комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом п`яти діб з моменту її утворення.

Комісія з розслідування нещасного випадку зобов`язана:

обстежити місце нещасного випадку, опитати свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо;

з`ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів (законів, військових статутів, положень, правил, інструкцій, настанов тощо), а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;

Відтак, аналізуючи зазначені положення, суд зазначає, що саме службовим розслідуванням встановлюються всі обставини щодо отриманням травми, зокрема чи така травма отримана внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення антитерористичної операції чи ні.

Також необхідно зазначити, що при розгляді справи щодо встановлення факту нещасного випадку, на вимогу Івано-Франківського апеляційного суду була надана архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, відповідно до якої за даними Історичного формуляру військової частини - польова пошта В0120 - правонаступником військової частини - польова пошта В0120 визначено Івано-Франківський обласний комісаріат на підставі спільної Директиви Міністра оборони та Генерального штабу Збройних Сил України від 20 жовтня 2014 року № 322/1/37 ДСК від 04 листопада 2014 року №322/1/39 ДСК.

Таким чином, апеляційним судом встановлено, що правонаступником військової частини - польова пошта В0120 є Івано-Франківський обласний комісаріат. Відтак, твердження відповідача щодо відсутності відповідних повноважень є безпідставними.

Згідно частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім того, пропущений позивачем процесуальний строк звернення до суду підлягає поновленню, оскільки із матеріалів справи вбачається, що позивач в період після отримання травми продовжував брати участь антитерористичній операції, також звертався з відповідними запитами до відповідача та до суду для встановлення факту нещасного випадку. Тому, суд вважає, поважними причини пропуску позивачем процесуального строку звернення до суду.

З огляду на відсутність будь-яких доказів проведення службового розслідування, бездіяльність відповідача щодо непроведення службового розслідування та невидачі довідки про обставини отримання травми є протиправною.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківського обласного військового комісаріату, як правонаступника військової частини пп В0120 (ЄДРПОУ 07742609, вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026) щодо відмови провести службове розслідування за фактом отримання військовослужбовцем військової частини пп В0120 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) травми (контузії), яка одержана під час ведення бойових дій, в ході участі в антитерористичній операції, в особливий період, скласти відповідний акт службового розслідування та оформити довідку про обставини травми.

Зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, як правонаступника військової частини пп В0120 (ЄДРПОУ 07742609, вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026) провести розслідування стосовно обставин отримання 19.08.2014 травми військовослужбовцем військової частини пп В0120 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), скласти акт розслідування і видати позивачу довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) за формою зазначеною у Додатку №5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.