
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" листопада 2020 р. справа № 300/1489/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Яніс» до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «Яніс» (надалі, також - позивач, ФГ «Яніс») звернулося в суд з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення від 04.02.2020 за №1734 «Про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку», зобов`язання виключити з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення вимог статті 201 Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018, оскаржуваними рішеннями за №№ 1466801/42027351, 1466796/42027351, 1466790/42027351 від 25.02.2020 відмовив у реєстрації податкових накладних за №16 від 28.10.2019, №1 від 01.11.2019, №2 від 01.11.2019 та просить зареєструвати дані накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датами їх подання, а також скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.02.2020 №26138 та зобов`язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області виключити ТзОВ "Станіславська бізнес група" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 позовну заяву залишено без руху. Встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач у встановлений строк усунув вказані судом недоліки позовної заяви.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача, 09.09.2020, надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими представник відповідача не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що внесення до системи ІС "Податковий блок" податкової інформації, щодо відповідності ФГ «Яніс» критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань. Таким чином рішення комісії ГУ ДПС в Івано-Франківській області про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості від 04.02.2020 №1734 є правомірним (а.с.109-112).
Від позивача, 03.08.2020, надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін у режимі відеоконференції (а.с. 106).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 в задоволенні вказаного клопотання відмовлено (а.с. 113-114).
Від позивача, 24.09.2020, надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача вказав, що твердження відповідача у відзиві на позовну заяву є безпідставними та необгрунтованими. Відтак, просить суд позов задовольнити повністю (а.с.117-118).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
Фермерське господарство «Яніс» зареєстроване, як юридична особа, взяте на податковий облік, як платник податків та з 27.08.2004 зареєстроване платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість за №1709124500012 від 30.03.2017 (а.с.15).
Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку ГУ ДПС в Івано-Франківській області №1734 від 04.02.2020 ФГ «Яніс» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку.
Позивачем на рішення про відповідність платників ПДВ критеріям ризиковості платника податку подано до ГУ ДПС в Івано-Франківській області лист-роз`яснення від 06.05.2020 (а.с.19-20).
ГУ ДПС в Івано-Франківській області 21.05.2020 прийнято рішення про відповідність позивача, як платника податку критеріям ризиковості платника податку за №3612 (а.с.22).
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом свого права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За результатами аналізу даних відповідно до ІС «Податковий блок» та ІC «Архів електронної звітності» встановлено, що ФГ «Яніс», яке перебуває на обліку в ГУ ДГІС в Івано-Франківській обл. з основним видом діяльності «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур». За наслідком здійснення моніторингу інформаційних баз даних ДПС України встановлено критерії ризиковості здійснення операцій по ланках руху товарно-грошових потоків встановлено невідповідність реалізованих товарів/послуг придбаним.
Зважаючи на наявну інформацію із вищезазначеними ризиками, структурним підрозділом ГУ ДПС в Івано-Франківській області надано пропозицію на розгляд комісії щодо включення позивача до переліку ризикових підприємств.
Рішенням про відповідність/невідповідність платника податків критеріям ризиковості платника податків №1734 від 04.02.2020 на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (так як наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій) визначено відповідність ФГ «Яніс» критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України встановлено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно підпункту 62.1 пункту 62.1 статті 62 ПК України способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів.
У відповідності до пункту 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано статтями 72, 73 ПУ України.
У відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України зазначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених КМ України.
Постановою КМ України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" №1165 від 11.12.2019, якою зокрема затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Даний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (надалі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Пункт 2 Порядку №1165 передбачає, що терміни вживаються у такому значенні:
Автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик;
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов`язку.
Таким чином, контролюючий орган здійснює моніторинг податкових, накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС.
Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.
Згідно статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (надалі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюється контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі мають право здійснювати щоденну обробку даних інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та інших платників податків, здійснення повноважень передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
Таким чином, дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання комісії ГУ ДФС), є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків в порядку, передбаченому ПК України. Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм ПК України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Відповідно, інформація, що надійшла за результатами податкового контролю, не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
Зазначена правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом у постановах від 25.04.2018 у справі №826/1902/15, від 18.09.2018 у справі №818/398/15 та від 20.11.2019 у справі №480/4006/18.
Обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів відповідних правовідносин і мають обов`язковий характер.
Отже, внесення до системи ІС "Податковий блок" податкової інформації, щодо відповідності ФГ «Яніс» критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна вимога про скасування рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 №1734 та зобов`язання Головного управління ДПС в Івано-Франківській області виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку не підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, заявлені позивачем позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників справи:
позивач - Фермерське господарство «Яніс» (вул. Богдана Хмельницького, буд. 23, с. Белелуя, Снятинського району, Івано-Франківської області, 78332, код ЄДРПОУ 32879060);
відповідач - Головне управління державної податкової служби у Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43142559).
Суддя Шумей М.В.