
Справа № 587/1898/20
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2020 рокусуддя Сумського районного суду Сумської області Черних О.М.,розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського РВП ГУНП України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого АДРЕСА_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 від 05.02.2020 року ТСЦ 5946,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
28 серпня 2020 року близько 00 год. 35 хв. на автодорозі Н-12 Суми-Полтава на 14 км водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом NISSAN X-NRAIL д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркологічного сп`яніння, а саме поведінка не відповідала обстановці, не природна блідість шкіри обличчя, зіниці очей значно звужені та не реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркологічного сп`яніння в установленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п 2.5 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що факт відмови від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння визнає, однак наголосив, що при зупинці працівниками поліції відносно нього було складено протокол за порушення правил ПДР та в подальшому при спілкуванні з працівниками поліції, останні виявили підозру в тому що він перебуває під впливом наркотичних засобів. Працівники поліції запропонували йому проїхати до медичної установи для проходження дослідження на стан сп`яніння в установленому законом порядку на що він погодився і вони поїхали до медичної установи на службовому автомобілі поліції. ОСОБА_1 наголосив, що поїхав до КНП Сумської обласної ради «Обласний клінічний центр соціально небезпечних захворювань» і виявив бажання пройти дослідження з приводу вживання ним наркологічних засобів, однак дослідження довелося чекати більше години і через втому і необізнаність того, що відмова від проходження даної експертизи є порушенням ПДР він відмовився від проходження медичного огляду на стан наркологічного сп`яніння.
Захисник ОСОБА_1 – Ємельяненко С.В. наголосив, що його підзахисний погодився пройти медичне обстеження на стан наркологічного сп`яніння та в подальшому його відмова була пов`язана з необізнаністю та тривалим часом проведення вказаної експертизи.
Інспектор поліції Марченко В.М. в судовому засіданні пояснив, що 28.08.2020 року на 14 кв а/д Н-12 Суми-Полтава Сумського району за порушення норм ПДР (проїзд на заборонений знак) ним було зупинено автомобіль під керуванням ОСОБА_1 . Після винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за порушення норм ПДР, під час спілкування з ним, в зв`язку з його поведінкою, виникла підозра що ОСОБА_3 перебуває в стані наркотичного сп`яніння. Згідно встановлених норм закону правопорушнику було запропоновано прослідувати до КНП Сумської обласної ради «Обласний клінічний центр соціально небезпечних захворювань» для проходження медичного обстеження на стан наркотичного сп`яніння на що ОСОБА_1 погодився. На службовому автомобілі він із своїм напарником інспектором ОСОБА_4 та ОСОБА_1 поїхали до медичного закладу. В медичному закладі вони почекали хвилин 20 лікаря, оскільки це було вночі, і коли до ОСОБА_1 звернувся працівник медичного закладу з запитанням щодо заповнення необхідних документів та отримання його письмової згоди на проведення дослідження - ОСОБА_1 відмовився. Після відмови правопорушника від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння вони на службовому автомобілі прослідували до місця зупинки транспортного засобу де в подальшому із залученням свідків склали протокол про адміністративне правопорушення за порушення норм п. 2.5 «а» ПДР України.
Інспектор Риженков О.В. в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 був зупинений в зв`язку з порушенням правил ПДР та при спілкуванні з ним були виявлені ознаки перебування водія в стані наркотичного сп`яніння. ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до медичного закладу для проходження дослідження на стан наркотичного сп`яніння в установленому законом порядку. До медичного закладу він разом з правопорушником та напарником - інспектором ОСОБА_3 поїхали на службовому автомобілі. В медичний заклад ОСОБА_1 супроводжував інспектор ОСОБА_3 , він до медичного закладу не заходив, однак хвилин через 15-20 вони повернулися до службового автомобіля та повідомили, що ОСОБА_1 відмовився проходити дослідження на стан наркологічного сп`яніння і вони повернулися на місце зупинки транспортного засобу де і склали протокол № ДПР 18 № 237227 з свідками та роз`ясненням прав правопорушнику.
Окрім протоколу про адміністративне правопорушення від 28.08.2020 року серія ДПР18 №237227, в матеріалах справи є пояснення свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які чітко зазначали, що 28.08.2020 близько 01 год. 50 хв. ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду в медичному закладі на стан наркологічного сп`яніння (а.с.1,2,3).
Вимогами ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності з диспозицією статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність водіїв за цією нормою закону настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП може наставати не лише в разі керування транспортними засобами в стані алкогольного сп`яніння, а і в разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, що в даному випадку і зробив ОСОБА_7 , відносно якого у поліцейського були обґрунтовані підозри щодо стану алкогольного сп`яніння.
Порядок оформлення матеріалів у справах про адміністративні правопорушення та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп`яніння врегульований, крім норм КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 (надалі - Порядок №1103); Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 (надалі - Інструкція №1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 (надалі - Інструкція №1452/735).
Відповідно до п.п. 6,7 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
У відповідності з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858) огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Огляд на стан сп`яніння проводиться ( п. 6 розд. ІІ Інструкції) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі – спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – заклад охорони здоров`я).
У відповідності з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858) у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.( п. 12 розділу ІІ Інструкції).
Підтвердження стану сп`яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.( п.5,6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008).
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду, а матеріали справи не містять жодних доказів того, що працівники поліції порушили порядок проведення огляду на стан наркологічного сп`яніння, суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 може вважатись доказом його винуватості у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а також підтверджує факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи характер правопорушення та особу винного, вважаю необхідним накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Керуючись ст. 130 ч. 1,ст.ст. 401, 283 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 600 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 10 200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок судового збору в дохід держави (Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, Код отримувача: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код бюджетної класифікації: 22030106, призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду»).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
Суддя О.М.Черних