Постанова № 9255611, 09.02.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2010
Номер справи
43594/09/2070
Номер документу
9255611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м.Харків, вул. Мар'їнська,18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09.02.2010 р.                                                                       №2а- 43594/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ізовітової - Вакім О.В.

при секретарі Шевчук А.В.

за участю представників сторін:

прокурора: Цедік С.Д.

представника позивача: Руденко Ю.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особіДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника " Лозівської міської ради Харківської області про стягнення заборгованості, -

встановив:

Прокурор Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом доКомунального підприємства "Дирекція єдиного замовника " Лозівської міської ради Харківської області, в якому просить суд стягнути з відповідача в доход державного бюджету штраф у сумі 1020 грн.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судовими повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження, та були ним отримані. Відповідно до ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.

Представник позивача та прокурор підтримали позов у повному обсязі, та просили задовольнити його з підстав викладених у позовній заяві.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно з ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб’єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

За таких обставин, правовідносини, що виникли між сторонами є публічними та стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Матеріалами справи підтверджено наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду. (а.с. 48-65) .

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

          Судом встановлено, що у період з 15 вересня по 19 вересня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарювання Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника" Лозівської міської ради Харківської області про що складено акти № Х-21-295, № Х-21-296, № Х-21-297, № Х-21-298 та № Х-21-294.

За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис № Х -21-294 від 19.09.08 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки №07/11-0019 від 26.05.2009 .

За порушення законодавства про електроенергетику та ухилення від виконання приписів, згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області було винесено постанову № 7/10-102 від 16.06.2009 р. про накладення на відповідача штрафу у розмірі 1020 грн, про що

Зазначена постанова була отримана відповідачем 23.06.2009, що підтверджується повідомленням про отримання поштового відправлення. (а.с. 47)

Відповідно до ст.ст. 9, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка є чинною та відповідачем не оскаржувалася. На момент розгляду справи штраф згідно даної постанови відповідачем до бюджету не сплачено.

Враховуючи викладене, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 35, 71, 94, 122, 160-163, 186, 254, КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особіДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника " Лозівської міської ради Харківської областіпро стягнення штрафу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника " Лозівської міської ради Харківської області(р\р 26005818676450 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016, код 3373910) на користь державного бюджету (р/р 3111510670015 ВДК у Лозівському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134414) штраф у сумі 1020 (одна тисяча двадцять) грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку , передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.

У повному обсязі постанова виготовлена 15 лютого 2010 року.

Суддя                                                                                           Ізовітова-Вакім О.В.