ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-47103/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Алєксєєвої Н.Ю.,
при секретарі –Кусайло Я.Г.,
за участю:
представника позивача - Бутенко І.А.,
представника відповідача - Михайліченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз"до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїпро скасування податкового повідомлення-рішення №0001092301/0 від 11.09.2009 року, -
В С Т А Н О В И В:
29 вересня 2009 року позивач Закрите акціонерне товариство "Полтавапропангаз"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїпро скасування податкового повідомлення-рішення №0001092301/0 від 11.09.2009 року.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що податкове повідомлення-рішення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання податкового зобов'язання з податку на додану вартість №0001092301/0 від 11.09.2009 не відповідає чинному законодавству, оскільки вантажно-митні декларації на основі перевірки яких було зроблено висновок про порушення Закону України "Про податок на додану вартість" та винесено вищевказане податкове повідомлення-рішення заповненні згідно з Порядком заповнення граф вантажної митної декларації відповідно до митних режимів експорту, імпорту, транзиту, тимчасового ввезення (вивезення), митного складу, магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Державної митної служби від 30.06.1998 №380 та Інструкції "Про порядок заповнення вантажно-митної декларації" затвердженої наказом Державної митної служби України від 09.07.1997 №307, а спеціальний запит щодо легітимності компанії "Liberty Solutions LTD" повинен бути направлений ДПА у Полтавській області до королівства Беліз, адже саме така адреса вказана у графі 8 вантажно-митних декларацій.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала. У наданих суду письмових запереченнях зазначено, що в ході перевірки за результатами якої винесено оскаржуване повідомлення-рішення встановлено, що ЗАТ "Полтавапропангаз" відвантажило для фірми "Liberty Solutions LTD" комплекти частин для капітального ремонту пристроїв комплектних серії ШГС 5805. По питанню встановлення наявності фірми-нерезидента "Liberty Solutions LTD" до ДПА в Полтавській області направлено спеціальний запит у відповідь на який отримано лист яким направлено відповідь Естонського Податкового і Митного Департаменту. У вищезазначеній відповіді повідомляється, що фірма "Liberty Solutions LTD" не зареєстрована в Комерційному Регістрі Естонії. Таким чином вантажно-митні декларації на основі перевірки яких було зроблено висновок про порушення Закону України "Про податок на додану вартість" та винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення не оформлені належним чином, оскільки в графі 8 міститься недостовірна інформація щодо нерезидента - одержувача товарів.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що з 26.08.2009 по 28.08.2009 на підставі направлення від 25.08.2009 №000372, виданого Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією проведена позапланова виїзна перевірка Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" з питань правильності визначення податку на додану вартість за період з 01.01.2006 по 31.12.2007.
В ході проведення перевірки Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією встановлено факт реалізації нетипової продукції на експорт за договорами комісії, а саме: ЗАТ "Полтавапропангаз" відвантажило для фірми "Liberty Solutions LTD" комплекти частин для капітального ремонту пристроїв комплектних серії ШГС 5805, По питанню встановлення наявності фірми-нерезидента "Liberty Solutions LTD", юридична адреса м. Таллінн, Естонія до ДПА в Полтавській області направлено спеціальний запит від 23.06.2008 №278/8/23-107. Від ДПА в Полтавській області отримано лист від 08.09.2008 №6406/7/22-040, яким направлено відповідь Естонського Податкового і Митного Департаменту від 05.08.2008 № 14-3/5899-1 в якій зазначено, що фірма "Liberty Solutions LTD" не зареєстрована в Комерційному Регістрі Естонії.
На підставі вищевикладеного Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією винесено акт від 28.08.2009 №103/23-31310365 Про результати позапланової виїзної перевірки Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз", 31310365 щодо правильності визначення податку на додану вартість за період з 01.01.2006 по 31.12.2007 яким встановлено порушення ЗАТ "Полтавапропангаз" підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" заниження податку на додану вартість в сумі 832 194,00 грн, в тому числі по періодах: лютий 2006 року - 99 920,00 грн; травень 2006 року - 185 567,00 грн; серпень 2006 року - 199 840,00 грн; січень 2007 року - 253 064,00 грн ; липень 2007 року - 93 803,00 грн.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" при експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить "0" відсотків до бази оподаткування. У тому числі за нульовою ставкою оподатковуються операції з:
- поставки послуг, що складаються із робіт з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або одержувачем-нерезидентом.
До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, внаслідок чого одержуються інші товари, у тому числі виконання робіт по переробці давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, в результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.
- поставки для заправки або постачання морських (океанських) суден, що: використовуються для навігаційної діяльності, перевезення пасажирів або вантажів за плату, іншої комерційної, промислової або риболовецької діяльності, здійснюваної за межами територіальних вод України; використовуються для рятування або подання допомоги у нейтральних або територіальних водах інших країн; входять до складу військово-морських сил України та відправляються за межі територіальних вод України, у тому числі на якірні стоянки;
- поставки для заправки або постачання повітряних суден, що: виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату; входять до складу військово-повітряних сил України та відправляються за межі повітряного кордону України, у тому числі у місця тимчасового базування;
- поставки для заправки (дозаправки) та постачання космічних кораблів, а також супутників.
Товари вважаються експортованими платником податку в разі, якщо їх експорт засвідчений належно оформленою митною вантажною декларацією.
Поставка товарів для постачання залізничного та автомобільного транспорту на митній території України незалежно від його належності та видів перевезень, що здійснює такий транспорт, оподатковується за ставкою, передбаченою підпунктом 6.1 цієї статті.
За результатами перевірки та на підставі акту від 28.08.2009 №103/23-31310365 Карлівською міжрайонною ДПІ (Чутівське відділення) винесено податкове повідомлення-рішення від 11 вересня 2009 року № 0001092301/0 яким встановлено, що згідно з підпунктом "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено порушення підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість", у зв'язку з чим відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1. статті 17 Закону України "Пропорядо погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Закритому акціонерному товариству "Полтавапропангаз" визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок на додану вартість в розмірі 820 060,50 грн (546 707,00 грн - основний платіж; 273 353,50 грн - штрафні (фінансові) санкції).
Відповідно до підпункту "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядо погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Згідно з підпункту 17.1.3 пункту 17.1. статті 17 Закону України "Пропорядо погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Надаючи оцінку діям Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції під час проведення позапланова виїзна перевірка Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" з питань правильності визначення податку на додану вартість за період з 01.01.2006 по 31.12.2007 та винесення оспорюваного податкове повідомлення-рішення від 11 вересня 2009 року № 0001092301/0, суд виходить із наступного.
Відповідно до Наказу Державної митної служби України від 9 липня 1997 року № 307 Про затвердження Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації. Графа 8 "Одержувач". Якщо описом цієї графи не передбачено інше, у графі зазначаються відомості про одержувача.
Якщо відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), нерезидент - сторона зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), не є одержувачем, у графі зазначаються відомості про одержувача і вчиняється запис "Див. доп.", а в доповненні наводяться відомості про нерезидента - сторону зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту).
Згідно з Наказом Державної митної служби України від 30 червня 1998 року № 380 Про затвердження Порядку заповнення граф вантажної митної декларації відповідно до митних режимів експорту, імпорту, транзиту, тимчасового ввезення (вивезення), митного складу, магазину безмитної торгівлі (який був чинний на момент заповнення ВМД) Графа 8 "Одержувач/Імпортер". У графі зазначаються відомості про нерезидента - сторону зовнішньоекономічного договору (контракту).
Якщо умовами зовнішньоекономічного договору (контракту) передбачено доставку товару на адресу нерезидента, що не є стороною зовнішньоекономічного договору (контракту), то в графі наводяться відомості про нерезидента - сторону зовнішньоекономічного договору (контракту) і вчиняється запис "Див. на звороті", а відомості про безпосереднього одержувача товару зазначаються на зворотному боці вантажної митної декларації.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи в графі 8 "Одержувач/Імпортер" ВМД зазначено LIBERTY SOLUTIONS LTD 35 BARRACK ROAD BELIZE CITY Beliz, що є стороною зовнішньоекономічного контракту, далі вчинено напис "Див. на звороті". На зворотньому боці ВМД зазначено: "Додаткові відомості до графи №8 ЕЕ IBS-EESTI м.Таллінн, вул.Кару,11Б Естонія митний термінал "Антара-трейд" м.Таллінн, Старонарвське ш. 24 Естонія", що є безпосереднім одержувачем товару.
Таким чином Державна податкова адміністрація у Полтавській області при наданні запиту до Естонського Податкового і Митногого Департаменту про надання іпформації щодо компанії "Liberty Solutions LTD" не вірно тлумачить норми законодавства у відповідності до яких заповнюються ВМД.
З огляду на вищевикладене "Liberty Solutions LTD" не має бути включена до Комерційного Регістру Естонії, адже вищевказана компанія зареєстрована у Беліз-Сіті, Беліз у відповідності до Закону про міжнародні комерційні компанії від 1990 року та сертифікату про реєстрацію компанії, в якому зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю LIBERTY SOLUTIONS LTD було зареєстровано в Беліз-Сіті, Беліз у якості міжнародної комерційної компанії 09 вересня 2005 року.
Отже, запит про надання інформації щодо компанії "Liberty Solutions LTD" повинен бути направлений Державною податковою адміністрацією у Полтавській області до країни Беліз, адже саме така адреса компанії, що є стороною зовнішньоекономічного контракту вказана у графі 8 вантажно-митних декларацій.
Вищевикладене свідчить, що вантажно-митних декларацій на підставі перевірки яких було зроблено висновок про порушення позивачем підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" та винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення оформлені належно, а інформація, що в них міститься є достовірною.
Таким чином, застосування нульової ставки по податку на додану вартість ЗАТ "Полтатавапропангаз" у відповідності до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" при продажу комплектів частин для капітального ремонту пристроїв комплектних серії ШГС 5805 компанії "Liberty Solutions LTD" є правомірним, а винесене податкове повідомлення-рішепня від 11.09.2009 № 0001092301\0 незаконне.
Зважаючи на те, що податкове повідомлення-рішепня від 11 вересня 2009 року № 0001092301\0 є правовим актом індивідуальної дії, який згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, та визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Полтавапропангаз" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0001092301/0 від 11.09.2009 року задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції №0001092301/0 від 11.09.2009 року.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2010 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва