
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2020 року м. Київ № 640/22048/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києвіпро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якому просить суд:
1) визнати дії відповідача протиправними, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії, з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення, з якого здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018;
2) зобов`язати відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення та здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат;
3) зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Наголошує, що пенсія йому була призначена із розрахунку 90% грошового забезпечення. Натомість з 01.01.2018 йому було здійснено перерахунок пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення та виплата здійснювалася не у повному обсязі - лише 50% суми підвищення до пенсії попереднього розміру в 2018 році. у 2019 також не виплачувалось у розмірі 100%, з огляду на що 15.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії позивача загальною сумою, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Однак ГУ ПФУ в м. Києві листом, який отримано позивачем 28.10.2019, відмовило позивачу у проведення перерахунку пенсії та її виплаті з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Позивач вважає протиправним таке зменшення у зв`язку з чим звернувся до суду.
Позиція відповідача.
У відзиві на позов ГУ ПФУ в м. Києві просило відмовити у задоволенні позову.
Щодо максимального розміру нарахування пенсії відповідач зазначив, що розмір пенсії обчислюється відповідно до цієї статті та з 01.01.1992 не повинен перевищувати 75% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.1996 - 85% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.01.2003 - 90% відповідних сум грошового забезпечення; з 29.04.2006 - 90% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.10.2011 (зі змінами, внесеними згідно з Законом № 3668-IV від 08.07.2011) - 80% відповідних сум грошового забезпечення та з 01.05.2014 (зі змінами, внесеними згідно з Законом № 1166-VII від 27.03.2014) - 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відтак, відповідно до висновків пенсійного органу, викладених у відзиві на позовну заяву, з 01.05.2014 згідно з Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Щодо 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018, то відповідач зазначив, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому КМ України у постанові № 1088 від 24.12.2019, пункт 3 якої набирає чинності з 01.01.2020 та відповідно до 01.01.2020 виплата проводиться у наступних розмірах, а саме: з 01.01.2018 у розмірі 50%, з 01.01.2019 у розмірі 75% та з 01.01.2020 у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Підсумовуючи викладене представник відповідача наголосив на необґрунтованості позовних вимог.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою суду від 14.11.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
В межах встановленого судом строку недоліки позовної заяви позивачем усунуто.
Ухвалою від 28.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку ст. 263 КАС України - спрощеного (письмового) провадження.
Встановлені судом обставини.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому з 15.05.1996 призначена довічна пенсія за вислугу років (32 років) згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.
З 01.01.2018 (т.1, а.с. 15) розмір пенсії становив 70% сум грошового забезпечення, до якого включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%. Всього суми грошового забезпечення склали 12795,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% - 8956,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 8956,50 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 3890,40 грн. грн. та підвищення 2533,05 грн. (50% від 5066,10 грн.).
Згідно постанови КМУ № 103 підвищення складає 5066,10 грн., з них виплачується поетапно: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення пенсії 2533,05 грн.: з 01.01.2019 щомісячно 75% від підвищення пенсії - 3799,58 грн. та з 01.01.2020 щомісячно 100% підвищення - 5066,10 грн.
15.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести йому з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з основного розміру пенсії - 90% грошового забезпечення і виплатити перераховану пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Натомість листом від 28.10.2019 № 862787/02/М-12997 ГУ ПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії виходячи з основного розміру пенсії - 90% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, оскільки перерахунок пенсії проведено у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України з 01.01.2018 у таких розмірах: а саме: з 01.01.2018 у розмірі 50%, з 01.01.2019 у розмірі 75% та з 01.01.2020 у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
1. Щодо зменшення основного розміру пенсії, з 90% до 70% грошового забезпечення, суд виходить з наступного.
Як вже було встановлено судом, позивач з 15.05.1996 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, відповідно до підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 № 3668-VI у ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.
27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.
Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 90% розміру грошового забезпечення.
Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.
Щодо постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то суд зазначає, що остання також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку. Більш того, постанова № 103 частково скасована рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18; рішення залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.
В подальшому ці судові рішення залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року.
Крім того, згідно з частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 р., яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Судом також встановлено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103. Дана постанова суду набрала законної сили 29.01.2020.
За таких обставин у відповідача були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, у зв`язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними та, позовні вимоги, в цій частині підлягають задоволенню.
2. Щодо виплати позивачу пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018, то суд зазначає про наступне.
Так, поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії була передбачена пунктом 2 постанови Уряду № 103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Проте, як вже було зазначено вище судом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.07.2020 у справі № 520/3360/19, у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
У зв`язку з цим це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребує будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями.
Таким чином, позов у цій частині підлягає задоволенню, а саме: слід визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов`язати ГУ ПФУ провести виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на відсутність підстав для проведення з 05.03.2019 перерахунку пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 є необґрунтованим, оскільки починаючи з 05.03.2019 пункти 1 та 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, які до 05.03.2019 регулювали порядок застосування строків по виплаті суми підвищення пенсії, визнано нечинними.
Щодо посилання відповідача на постанову КМ України № 1088 від 24.12.2019, слід зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.04.2020 р. у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 N 1088 "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" визнано протиправним та нечинним.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року, частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу відповідачем не надано суду жодних належних і допустимих у розумінні ст. 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність своїх дій щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та щодо відмови позивачу у проведенні з 05.03.2019 перерахунку пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню шляхом:
визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) зі зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат;
визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення розміру ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, зважаючи на те, що при зверненні до суду позивачем не було понесено витрат по сплаті судового збору, відшкодування судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача не здійснюється.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) зі зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудряська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення розміру ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя О.А. Кармазін