Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 березня 2010 року 10:22 № 2а-14517/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю "Сасск"
до Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва
проскасування рішення від 13.07.2009 р. №0009092305/0 ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.07.2009 року № 0009092305/0 в розмірі 10893126,84 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач невірно дійшов висновку щодо порушення товариством п.2.8 та 5.4 ст. Положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637. Відповідно до п.2.8 вищевказаного Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. В зв’язку з чим, позивач зазначає, що вимога щодо дотримання ліміту каси поширюється лише на період, який починається після закінчення робочого часу підприємства. Отже, в зв’язку з тим, що позивач працює цілодобово, тобто, робочий час в нього не закінчується, тому, дана норма до підприємства не застосовується, в зв’язку з чим, перевищення ліміту каси позивачем є неможливим в принципі.
До того ж, позивач зазначає, що податковим органом порушено строки застосування адміністративно-господарської санкції, які передбачені статтею 250 Господарського кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги та просив їх задоволити в повному обсязі.
Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву по даній справі, в яких зазначено, що перевіркою встановлено в порушення вимог пункту 2.8, пункту 5.4 Положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637 понадлімітні залишки готівки в касі ТОВ «Сасск»5446563,42 грн., в зв’язку з чим, до позивача правомірно застосована штрафна санкція у двократному розмірі перевищення, передбачена абз.2 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року №436/95. Виклавши зміст своїх заперечень представник відповідача просив у задоволені позову відмовити повністю.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено матеріалами справи ДПІ у Шевченківському районі м. Києва було проведено перевірку позивача, за результатами якої складено акт №1034/23-09/30180471 від 23.06.2009 року та на підставі акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.07.2009 року № 0009092305/0 в розмірі 10893126,84 грн.
В судовому засіданні встановлено, що в ході перевірки касової книги підприємства прибуткових та видаткових касових ордерів, розрахунків встановлення ліміту залишку готівки в касі, наказів про встановлення ліміту каси в перевіряємо му періоді виявлено, що підприємством в супереч вимогам підпункту «а»п.5.1 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами та доповненнями, далі Положення №637) визначено строки здавання готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках (середа, п’ятниця), а також встановлено, що ліміт залишку готівки в касі підприємства встановлений з перевищенням граничних розмірів передбачених п. 5.4 Положення №637, а саме: відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Сасск»підписаного 02.01.2007 року керівником підприємства та головним бухгалтером середньоденні надходження готівки до каси становлять 52152,71 грн., строки здавання готівкової виручки (готівки) середа, п’ятниця. Згідно наказу товариства від 02.01.2007 року №02/01/07-1Ф «Про встановлення ліміту каси»підписаного генеральним директором Конрад Майер ліміт каси підприємства готелю «Реддіссон САС»з 02.01.2007 року встановлено 260000 грн. на добу. Відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Сасск»підписаного 31.12.2007 року керівником підприємства та головним бухгалтером середньоденні надходження готівки до каси становлять 51694,48 грн., строки здавання готівкової виручки (готівки) середа, п’ятниця. Згідно наказу товариства від 02.01.2008 року №01 «Про встановлення ліміту каси»підписаного головним менеджером ліміт каси підприємства готелю «Реддіссон САС»з 02.01.2008 року встановлено 258000 грн. на добу. Відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Сасск»підписаного 01.07.2008 року керівником підприємства та головним бухгалтером середньоденні надходження готівки до каси становлять 70749,95 грн., строки здавання готівкової виручки (готівки) середа, п’ятниця. Згідно наказу товариства від 01.07.2008 року №01/07/08 «Про встановлення ліміту каси»підписаного в.о. головного менеджера ліміт каси підприємства готелю «Реддіссон САС»з 01.07.2008 року встановлено 270000 грн. на добу.
Пунктом 5.9 Положення №637 визначено, що якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого не встановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.
Якщо ліміт каси встановлено з перевищенням граничних розмірів, визначених пунктом 5.4 цієї глави, то він уважається встановленим на рівні зазначених граничних розмірів. У цьому разі сума зазначених перевищень уважається понадлімітною.
Суд звертає увагу на той факт, що товариством не врегульовано питання дотримання касової дисципліни, а саме здавання готівкової виручки (готівки) самостійно, або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір. До того ж, в матеріалах справи міститься лист - роз’яснення Національного банку України щодо установлення ліміту каси від 09.02.2010 р. № 11-113/617-2028, в якому зазначено, що на товариство з обмеженою відповідальністю «Сасск»поширюються вимоги Положення №637.
Враховуючи викладене вище, суд погоджується з висновками зробленими податковим органом в акті перевірки, що в порушення п. 2.8 та п. 5.4 Положення №637 понадлімітні залишки готівки в касі ТОВ «Сасск»складали 5446563,42 грн., однак суд зазначає що при застосування штрафної санкції відповідачем не дотримано строків визначених статтю 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення перевищення ліміту залишку готівки в касі є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення перевищення ліміту залишку готівки в касі після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.
Оспорюваним рішенням до позивача було застосовано штрафні санкції за встановлені актом перевірки порушення, які мали місце у тому числі за період з 03.01.2007 р. по 30.09.2008 р. Тобто, при прийняті рішення відповідачем було порушено встановлений ст. 250 ГКУ річний строк застосування штрафу за період з 03.01.2007 р. по 04.07.2008 р.
Враховуючи те, що оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене відповідачем 13.07.2009 р., то податковий орган вправі застосувати передбачену законом санкцію за допущене порушення касової дисципліни тільки з 16.07.2008 по 30.09.2008 р., тобто в межах річного строку передбаченого статтею 250 Господарського кодексу України.
Таким чином, рішення в частині застосування штрафу на суму 802467,06 грн. є правомірним. В іншій частині рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва підлягає скасуванню.
Основними засадами судочинства відповідно до ст. 129 Конституції України є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 3 Закону України від 04.12.90 р. N 509-XII «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.
Відповідач належними доказами не довів правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій в період з 03.01.2007 р. по 04.07.2008 р.
Відповідно до ч.1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.07.2009 року № 0009092305/0 в сумі 10090650,78 грн. за період з 03.01.2007 р. по 04.07.2008 р.
В частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 802467,06 грн. рішення залишити в силі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Кишинський М.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі –01.04.2010р.