ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2010 р. Справа № 2-а-828/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,
при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
за участю представників сторін:
прокурор: Мельниченко В.М.
позивача : Васюта І.В.
відповідача : не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці
до: Відкритого акціонерного товариства "Промжитлосільбуд"
про: про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ :
У березні 2010 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся з позовом прокурор м. Вінниці в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці (далі - УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці) до Відкритого акціонерного товариства "Промжитлосільбуд" (далі - ВАТ "Промжитлосільбуд") про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 28655 грн. 43 коп.
Позов мотивовано тим, що відповідач створив борг зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду, що є цільовим загальнообов’язковим платежем. Даний борг був визначений на підставі акту документальної перевірки ВАТ "Промжитлосільбуд" з питань дотримання чинного законодавства щодо порядку обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне страхування до Пенсійного фонду України, проведеної УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці спільно з Державною територіальною інспекцією праці у Вінницькій області за період з жовтня 2008 року по грудень 2009 року, рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені та розрахунку фінансової санкції по пені по особовому рахунку.
Проте, відповідач коштів в добровільному порядку не сплатив, а тому прокурор м. Вінниці в особі УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці, звернувся до суду з позовною заявою щодо стягнення заборгованості в загальній сумі 28655 грн. 43 коп.
Таким чином, заборгованість відповідача по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування становить 28655 грн. 43 коп. з яких: 28310 грн. 80 коп. – недоїмка по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування; 88 грн. 89 коп. – недоїмка по фінансових санкціях; 255 грн. 74 коп. – недоїмка по пені.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 02 березня 2010 року відкрито провадження у справі і адміністративна справа призначена до розгляду.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовільнити їх в повному обсязі.
Представник ВАТ "Промжитлосільбуд" в судове засідання не з'явився, хоча надав суду клопотання від 22.03.2010 року за № 48 вих., в якому просив суд перенести розгляд справи у зв’язку з тим, що станом на дату розгляду справи директор товариства перебував на стаціонарному лікуванні.
З огляду на викладене розгляд справи відкладався до 01 квітня 2010 року.
01 квітня 2010 року відповідач в судове засідання повторно не з`явився, письмових заперечень на позовну заяву не надав, уповноваженого представника до суду не направив. Про день, час і місце розгляду справи повідомлено належним чином, що підтверджується телефонограмою від 22.03.2010 року (а.с.48). Причини неявки суду невідомі. Ці дії свідчать про небажання відповідача приймати участь в судовому розгляді справи і направлені на затягування розгляду справи.
Відповідно до ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суд, враховуючи вищевикладене, вважає, що вжив достатні заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю або участю повноважного представника відповідача, для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Подані в справу докази є достатніми для вирішення спору у відсутності відповідача за наявними в справі матеріалами. Тому суд прийшов до висновку про можливість вирішення спору у відсутність відповідача.
Суд дослідивши матеріали справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав:
Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон №1058 - IV), який набрав чинності з 01.01.2004 року. Дія інших нормативно – правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно положень ч. 2 ст. 5 Закону № 1058-IV, виключно цим законом визначаються принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Статтею 15 Закону №1058-IV передбачено, що платники внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи, ВАТ "Промжитлосільбуд" зареєстроване виконавчим комітетом Вінницької міської ради народних депутатів 28 січня 1998 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ №1511 (а.с. 6).
Згідно з довідкою Вінницького обласного управління статистики від 28 січня 1998 року №811 це підприємство включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 7).
Відповідно до заяви ВАТ "Промжитлосільбуд" (а.с.8) його зареєстровано в УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці за номером 3401037, про що свідчить видача повідомлення про реєстрацію від 24 грудня 2001 року.
Таким чином, відповідач є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до вимог Закону №1058- IV.
Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).
Пунктом 6 ч.2 ст. 17 Закону №1058- IV передбачено, що страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Зокрема, згідно з п.п. 5.1.4 п. 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до Закону України "Про здійснення контролю за сплатою збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та збору на обов’язкове соціальне страхування" від 21.05.1999 №700-ХІY, Закону №1058-IV, УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці спільно з Державною територіальною інспекцією праці у Вінницькій області проведена позапланова перевірки з питань дотримання чинного законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов’язкове державне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду України ВАТ "Промжитлосільбуд" за період з жовтня 2008 року по грудень 2009 року, результати якої оформлені актом від 27.01.2010 року №12.
Заборгованість ВАТ "Промжитлосільбуд" перед УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці становить 28310 грн. 80 коп., проте вказана сума боргу не була своєчасно погашена відповідачем.
Законодавством у таких випадках передбачено повноваження на вжиття заходів для погашення заборгованості, зокрема, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені управлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Крім того, за порушення норм законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, до страхувальників застосовуються фінансові санкції.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду. А в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов’язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
На виконання вказаних положень закону, УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці направлялась відповідачу вимога від 11 січня 2010 року та від 05.02.2010 №Ю-47 на загальну суму 28655 грн. 43 коп., з яких недоїмка по внесках – 28310 грн. 80 коп., фінансові санкції (штрафи) – 88 грн. 89 коп. та пеня – 255 грн. 74 коп., отриману ВАТ "Промжитлосільбуд", 08 лютого 2010 року, про що свідчить підпис на корінці повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 32).
Нараховані позивачем суми протягом десяти робочих днів після отримання вимог не сплачені та ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржені.
Факт наявної заборгованості ВАТ "Промжитлосільбуд" перед Пенсійним фондом підтверджуються: актом про результати позапланової перевірки від 27.01.2010 №12, рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №1249 від 21.12.2009 року, а також довідкою про загальний розмір нарахованих доходів та страхових внесків станом на 22.01.2010 року (а.с.22-25, 27, 33, 34).
Окрім того, заборгованість відображена в картці особового рахунку ВАТ "Промжитлосільбуд" (а.с.28-31).
Розмір заборгованості відповідачем не оспорюється. Доказів в спростування заявлених позовних вимог відповідач не подав.
Таким чином, сума заборгованості відповідача перед УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці знайшла своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.
Відповідно до п.2 ст.106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасні нараховані та\або не сплачені страхувальником у строки, встановлені ст.20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами ПФУ у випадках передбачених ч.3 ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю сплати страхових внесків (недоїмки) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій в розмірах, встановлених ч.9 ст.106 Закону №1058-IV.
В силу ч.3 ст. 18 Закону №1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.
Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 64 Закону №1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
З приписів ч. 2 ст. 124 Конституції України вбачається те, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
В силу ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що вимоги УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки заявлена сума до стягнення складається із сум внесків, які визначенні позивачем на підставі акту документальної перевірки ВАТ "Промжитлосільбуд" та рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, в установлений строк ці суми не сплачені, що потягло за собою виникнення заборгованості, вимога про їх сплату не виконана і в установленому законом порядку не оскаржена, а також враховуючи те, що УПФ України у Замостянському районі м. Вінниці має право звернутися до суду про стягнення недоїмки, а суд наділений повноваженнями на стягнення такої заборгованості, то суд вважає за доцільне позов задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 122, 128, 158, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд -
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Промжитлосільбуд" (21050, м. Вінниця, вул. Айвазовського, 10, код ЄДРПОУ 0233040037, р/р 26000070099001 в АКБ "Імексбанк", МФО 302690) на користь управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці (21100, м. Вінниця, вул.50 – річчя Перемоги,7, р/р 25605323530103 у ОПЕРВ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 302076, код ЄДРПОУ 20097763) заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 28655 грн.43 коп. (двадцять вісім тисяч шістсот п’ятдесят п’ять гривень сорок три копійки).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 02.04.10
Суддя Чернюк Алла Юріївна