Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" квітня 2010 р.Справа № 10/503-10 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Теофіпольського комунального підприємства "Теофіпольлісвод" смт. Теофіполь
про стягнення 477 грн.
Суддя Виноградова В.В.
Представники сторін
позивача : Сліпчук О.П. - за довіреністю від 16.10.2009р.
відповідача: не з'явився
Суть спору:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 477 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті порушення Санітарних правил в лісах України , затверджених постановою КМУ №555 від 27.07.1995р. не очищенням від порубкових залишків після рубки лісу. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 20.01.2010р., постанову про накладення адмінстягнення, розрахунок розміру шкоди), ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 105 Лісового кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, Санітарні правила в лісах України, затверджені постановою КМУ №555 від 27.07.1995р..
Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, позовні вимоги не оспорив, причини неявки представника та неподання доказів не пояснив, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне :
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством "Теофіпольлісвод" смт. Теофіполь, за результатами якої складено акт перевірки №200110/07 від 20.01.2010р., в якому зафіксовано, що в кв. 14 вид 9б площею 0.3га РГК-09р. ділянка неочищена від парубкових залишків на площі 0,15 га, заготовлена деревина та сортименти складені біля дерев, в кв.4 вид 10 площею 1 га., РГК-09р. рубка закінчена, заготовлена деревина знаходиться на ділянці, ділянка неочищена від порубкових залишків, що є порушенням ст. 43 Санітарних правил в лісах України.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Санітарних правил в лісах України” від 27.07.1995р. №555 розмір шкоди, заподіяної несвоєчасним очищенням від порубкових залишків ділянки склав 477 грн.
20.01.2010р. складено протокол №006433 про адміністративне правопорушення, на підставі якого винесено постанову від 20.01.2010р. №006433 про накладення адміністративного стягнення на Климчука В.В. - лісничого КП "Теофіпольлісвод" в сумі 136 грн. за порушення ст.ст. 42,43 Санітарних правил в лісах України в зв'язку з тим, що 20.01.10р. в кв.14 вид 9б площею 0,3га РГК-09р. ділянка остолблена, рубка закінчена, деревина та сортименти складені біля ростучих дерев на площі 0,15 га. , ділянка неочищена від порубкових залишків; в кв.4 вид 10 площею 1.00 га РГК-09р. ділянка остолблена рубка закінчена ділянка неочищена від порубкових залишків.
Постановою відділу Державної виконавчої служби Теофіпольського районного управління юстиції від 09.03.10р. про закінчення виконавчого провадження встановлено, що Климчуком В.В. сплачено штраф в сумі 136 грн. квитанцією №143528 від 04.02.10р.
Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 477грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України від 19.12.2006 N 548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за N 119/13386 " Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 N 548( із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст.ст.105,107 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у знищенні або пошкодженні лісу внаслідок підпалу або недбалого поводження з вогнем, порушенні інших вимог пожежної безпеки в лісах. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
З метою поліпшення охорони і захисту лісів, догляду за лісом Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555 затверджено Санітарні правила в лісах України. Відповідно до п.п.42,42 даних правил очищення місць рубок від порубкових решток здійснюється відповідно до правил відпуску деревини на пні та правил рубок головного користування. В осередках стовбурових шкідників, судинних і некрозно-ракових хвороб порубкові рештки підлягають обов'язковому спалюванню. Під час розробки лісосік, а також проведення інших робіт забороняється пошкодження дерев, що не підлягають рубці, в тому числі за межами лісосік, а також складання біля дерев зрубаних стовбурів, сортиментів, порубкових решток та інших матеріалів.
Згідно п. 52 Санітарних правил в лісах України за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами порушення цих Правил встановлюються такі розміри стягнень, в тому числі за несвоєчасне очищення або з порушенням вимог лісового законодавства місць рубок від порубкових залишків, захаращення просік, доріг, смуг, завширшки 30 метрів, що прилягають до лісосік, - за кожний гектар неочищеної або захаращеної території - половина таксової вартості деревини, зрубаної з одного гектара лісосіки (сплата суми стягнення не звільняє лісозаготівельника від проведення очищення місць рубок у визначені терміни).
Частиною 1 ст. 1172 ЦК України передбачено, що юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт несвоєчасного очищення від порубкових залишків ділянки в кв. 14 вид. 9б площею 0,3 га, в кв.4 вид. 10 пл. 1 га, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 477 грн., розраховану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Санітарних правил в лісах України” від 27.07.1995р. №555, що підтверджується актом перевірки природоохоронного законодавства, протоколом про адмінправопорушення, постановою про накладення адмінстягнення, розрахунком розміру шкоди. Доказів , які б спростовували позовні вимоги суду не подано.
Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене та положення ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 33,44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-
в и р і ш и в:
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Теофіпольського комунального підприємства "Теофіпольлісвод" смт. Теофіполь про стягнення 477 грн. шкоди задоволити.
Стягнути з Теофіпольського комунального підприємства "Теофіпольлісвод" (смт. Теофіполь, вул. Леніна,34, код 31278861) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547), одержувач коштів:УДК у Теофіпольському районі, р/р 31510921700466, код класифікації 24062100, код 23565503, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області) 477 грн. (чотириста сімдесят сім гривень) шкоди заподіяної природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Теофіпольського комунального підприємства "Теофіпольлісвод" (смт. Теофіполь, вул. Леніна,34, код 31278861) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м.Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102 грн. (сто дві гривні) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
Віддруковано 3 примірники: 1 –в справі, 2 –позивачу, 3- відповідачу