Рішення № 9229096, 26.04.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.04.2010
Номер справи
10/505-10
Номер документу
9229096
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" квітня 2010 р.Справа № 10/505-10 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Мілівецького психоневрологічного інтернату с.Мілівці Кам'янець-Подільського району

про стягнення 1518,62 грн.

Суддя Виноградова В.В.

Представники сторін:

Від позивача: Сліпчук О.П - за довіреністю від 16.10.2009р..

Від відповідача: Прокопов І.Г. - директор інтернату

Суть спору:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача1518,62 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось за відсутності дозволу. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 20.10.2009р., постанову про накладення адмінстягнення, розрахунок розміру шкоди ), ст.ст. 64, 68 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 48,49,110,111 Водного кодексу України.

Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав, проте повідомив, що інтернат є бюджетною організацією та фінансування відсутнє. Крім того, відповідачем подано заяву про відстрочку виконання рішення суду до 1 серпня 2010р. в зв`язку з тим, що заклад являється бюджетною установою і до прийняття постійного кошторису на даний час фінансується згідно тимчасового кошторису, що викликає фінансові труднощі і дуже впливає на стабільність функціонування інтернату.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Мілівецьким психоневрологічним інтернатом с. Мілівці Кам'янець-Подільського району, за результатами якої складено акт перевірки №2010/0906 від 20.10.2009р. В акті перевірки зафіксовано, що Мілівецький психоневрологічний інтернат с.Мілівці Кам'янець-Подільського району здійснював спеціальне водокористування (використання води із свердловини глибиною 140м) для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування (строк дії дозволу 09.06.2009р., що є порушенням ст.ст. 19,21 Кодексу України " Про надра", ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України. Відповідно до наданої довідки КПЗ "Мілівецький психоневрологічним інтернатом" від 30.11.2009р. №356 в період з 10.06.2009р. по 245.08.2009р. використано 75 м.куб., підземної води, з 25.08.2009р. про 30.11.2009р. використано 54 куб.м. підземної води без дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно норматив збору за спеціальне водокористування (Закон України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") для обчислення розміру шкоди, згідно наказу Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01р. №290 "Про затвердження Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації", та Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р., розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось за відсутності дозволу склав 1518,62 грн.

Постановою від 21.10.2009р. №003778 на директора Прокопова І.Г. накладено адміністративне стягнення в сумі 238 грн. за порушення ст.ст.19,21 Кодексу України Про надра, ст. ст. 44,48,49 Водного кодексу України в зв'язку з здійсненням видобутку підземної води у відсутності спеціального дозволу на користування надрами.

Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням за відсутності дозволу в сумі 1518,62 грн., не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України від 19.12.2006 N 548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за N 119/13386 " Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 N 548( із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.           Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Частиною 2 ст.48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Згідно ст.ст. 110,111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення відповідачем спеціального водокористування (використання води і свердловини глибиною 140м) для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 1518,62 грн., розраховану відповідно до Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01р. №290 та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 N 389.

Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Відповідачем подано заяву про відстрочку виконання рішення суду до 1 серпня 2010р. в зв`язку з тим, що заклад являється бюджетною установою і до прийняття постійного кошторису на даний час фінансується згідно тимчасового кошторису, що викликає фінансові труднощі і дуже впливає на стабільність функціонування інтернату.

Розглянувши дану заяву, суд вважає за можливе задоволити дане клопотання, відстрочивши виконання рішення до 1 серпня 2010р..

Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, п.6 ст.83, ст.ст.84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Мілівецького психоневрологічного інтернату с.Мілівці Кам'янець-Подільського району про стягнення 1518,62 грн. шкоди задоволити.

Стягнути з Мілівецького психоневрологічного інтернату с.Мілівці Кам'янець-Подільського району ( код 03190478) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547), одержувач коштів: Кам'янець-Подільське УДК, р/р 31512921700248, код класифікації 24062100, код 23565590, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області) 1518,62 грн. (одна тисяча п'ятсот вісімнадцять гривень 62 коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.

          Видати наказ.

Стягнути з Мілівецького психоневрологічного інтернату с.Мілівці Кам'янець-Подільського району ( код 03190478) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м.Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102 грн. (сто дві гривні) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Відстрочити виконання рішення до 1 серпня 2010р.

                              Суддя                                                                      

Віддруковано 3 примірники: 1 –в справі, 2 –позивачу, 3- відповідачу