Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.10 Справа № 17/110/10
Суддя
за позовною заявою: комунального підприємства “Приморське житлово-експлуатаційне об’єднання” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, 72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Морська, 62
до відповідача: Приморській міській раді Запорізької області, 72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Леніна, 7
про стягнення 88 899,13 грн.
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Дулов І.А., довіреність від 02.07.09 б/н
Белова В.М., паспорт від 11.01.03 № 192643
від відповідача: Варбанський Е.Є, довіреність від 06.04.10. № 01-34/420
СУТЬ СПОРУ:
09.03.10 до господарського суду Запорізької області звернулось комунальне підприємство “Приморське житлово-експлуатаційне об’єднання” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (надалі - КП “Приморське ЖЕО”) з позовною заявою до Приморської міської ради Запорізької області (далі - Приморська міська рада) про стягнення з відповідача 88 899,13 грн. збитків від додаткових витрат через різницю тарифів на житлово-комунальні послуги.
Ухвалою від 09.03.10 судом порушено провадження у справі № 17/110/10, судове засідання призначено на 07.04.10. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об’єктивного розгляду і вирішення справи.
В судовому засіданні 07.04.10 оголошено перерву до 08.04.10.
За заявою представників сторін розгляд справи здійснювався без здійснення технічної фіксації судового процесу.
В засіданні суду 08.04.10, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач підтримав заявлені вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві пояснивши наступне. В результаті застосування тарифів на житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у грудні 2008 року та січні - березні 2009 року в розмірах, затверджених рішенням міськради від 13.10.06 № 370, різниця між встановленим тарифом та економічно обґрунтованими витратами становила суму 76 702,28 грн., яких виконавець та виробник послуг зазнав як непередбачених витрат. Різниця між встановленим тарифом та економічно обґрунтованими витратами склалась через різницю вартості матеріалів та різницю в заробітній платні, які збільшились, в свою чергу, через загальне зростання цін на ринку України та збільшення встановленого державою мінімального рівня заробітної платні. Крім того, залишаючи незмінними тарифи на житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині вивезення та утилізації твердих побутових і негабаритних відходів для виконавця, Приморською міськрадою, без повідомлення позивача, рішеннями від 08.05.08 № 186, від 28.11.08 № 470, від 29.01.09 № 16 затверджено збільшені тарифи на вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів для виробника без повідомлення виконавця та визначено виробником даних послуг Приморське ОВУЖКГ. КП “ПЖЕО” (виконавець цих послуг) нараховувало плату споживачам за вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів із розрахунку тарифу 2006 року, Приморське ОВУЖКГ (виробник цих послуг) виробляло даних послуг із розрахунку тарифу 2006 року. За рішенням господарського суду Запорізької області від 08.09.09 по справі № 6/243/09 за позовом Приморського ОВУЖКГ з КП “ПЖЕО” стягнуто суму 27 780,38 грн. заборгованості за вироблені послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, в результаті чого, позивачу - КП “ПЖЕО” завдано збитків в розмірі 12 196,85 грн. (різниця 1 5583,53 грн. між зазначеними сумами не підлягає стягненню, оскільки є в межах тарифів, за якими КП “ПЖЕО” продовжувало нараховувати споживачам житлово-комунальні послуги). Враховуючи викладене, позивач просить суд на підставі ст. ст. 14, 22 Цивільного кодексу України, ст. ст. 2 –4, 7, 8, 23, 224, 225 Господарського Кодексу України, ст. ст. 21, 22, 31 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” стягнути з відповідача 88 899,13 грн. збитків від додаткових витрат через різницю тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідач позовні вимоги в сумі 88 899,13 грн. визнав у повному обсязі, про що зазначив у відзиві від 07.04.10 № 02-03/419.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
За рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 14.11.08 № 422 КП “Приморське ЖЕО” надавав послуги з утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду м. Приморська за тарифами, встановленими рішенням Приморської міськради від 13.10.06 № 370.
29.12.08 позивачем подані розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг на 2009 рік міськрадою були розглянуті лише 31.03.09, які було затверджено рішенням від 31.03.09 № 59 та введено в дію з 01.04.09.
Розрахунок економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг на 2009 рік КП “Приморське ЖЕО” було розраховано у відповідності з Порядком формування тарифів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.05 № 560.
В результаті застосування тарифів на житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у грудні 2008 року та січні - березні 2009 року в розмірах, затверджених рішенням міськради від 13.10.06 № 370, різниця між встановленим тарифом та економічно обґрунтованими витратами становила суму 76 702,28 грн., яких виконавець та виробник послуг зазнав як непередбачених витрат.
Різниця між встановленим тарифом та економічно обґрунтованими витратами склалась через різницю вартості матеріалів та різницю в заробітній платні, які збільшились, в свою чергу, через загальне зростання цін на ринку України та збільшення встановленого державою мінімального рівня заробітної платні.
Крім того, залишаючи незмінними тарифи на житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині вивезення та утилізації твердих побутових і негабаритних відходів для виконавця, Приморською міськрадою, без повідомлення КП “Приморське ЖЕО”, рішеннями від 08.05.08 № 186, від 28.11.08 № 470, від 29.01.09 № 16, затверджено збільшені тарифи на вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів для виробника без повідомлення виконавця та визначено виробником даних послуг Приморське ОВУЖКГ. І КП “ПЖЕО” (виконавець цих послуг) нараховувало плату споживачам за вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів із розрахунку тарифу 2006 року, а Приморське ОВУЖКГ (виробник цих послуг) виробляло даних послуг із розрахунку тарифу 2006 року.
За рішенням господарського суду Запорізької області від 08.09.09 по справі № 6/243/09 за позовом Приморського ОВУЖКГ з КП “Приморське ЖЕО” стягнуто суму 27 780,38 грн. заборгованості за вироблені послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, в результаті чого позивачу завдано збитків в розмірі 12 196,85 грн. (різниця 15 583,53 грн. між зазначеними сумами не підлягає стягненню, оскільки є в межах тарифів, за якими КП “Приморське ЖЕО” продовжувало нараховувати споживачам житлово-комунальні послуги).
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із положеннями ст. 224 Господарського кодексу України (ГК України), учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Статтею 225 Господарського кодексу України визначено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються в т.ч. додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб’єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов’язання другою стороною.
Відповідно до ст. 31 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” від 24.06.04 № 1875, ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги затверджуються органами місцевого самоврядування в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. Затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді. У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов’язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету. Спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов’язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку.
Згідно із ст. ст. 21, 22 цього Закону, виконавець має право на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Виробник має право на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Статтею 23 ГК України визначено, що органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб’єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування. Правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов’язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території. Органи, посадові та службові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед суб’єктами господарювання, підстави, види і порядок якої визначаються Конституцією України та законом. Спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до вимог ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками в т.ч. є: втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно із ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи викладене, з урахуванням визнання позову відповідачем, вимога позивача про стягнення з відповідача 88 899,13 грн. збитків від додаткових витрат через різницю тарифів на житлово-комунальні послуги, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі –888,99 грн. державного мита та 236,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - відносяться на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 45, 22, 49, 78, 82, 84, 85 Господарського процесуальногокодексуУкраїни, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приморської міської ради Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Леніна, 7, код ЄДРПОУ 20485360) на користь комунального підприємства “Приморське житлово-експлуатаційне об’єднання” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Морська, 62, код ЄДРПОУ 36277773, р/р 26003595 в філії Бердянського відділення № 3129 ВАТ “Державний ощадний банк України” ТВБВ № 3129/074, МФО 373102) - 88 899 (вісімдесят вісім тисяч вісімсот дев’яносто дев’ять) грн. 13 коп. збитків, 888 (вісімсот вісімдесят вісім) грн. 99 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Л. Корсун
Рішення суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 16.04.2010