Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.03.10 Справа № 24/105/10
Суддя
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Транзит-Сервіс”, (71110, м. Бердянськ Запорізької області, пр. Леніна, 41)
До відповідача Бердянської міської ради Запорізької області, (71112, м. Бердянськ Запорізької області, пл. І-ї Бердянської ради, 2)
Про поновлення (проекту № 34) рішення 74 сесії Бердянської міської ради “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс”, скасування пунктів 1.4-1.4.2 рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009 р. та скасування розпорядження Бердянського міського голови № 550-Р від 04.11.2009 р.
Суддя Азізбекян Т.А.
У засіданні приймали участь представники:
Від позивача: Труш С.М. –довіреність № 01/09 від 24.07.2009р.
Від відповідача: Сарабєєва Н.О. –довіреність № 610 від 11.01.2010р.
СУТЬ СПОРУ:
01.03.2010 р. до господарського суду Запорізької області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “Транзит-Сервіс”, м. Бердянськ Запорізької області з позовною заявою до Бердянської міської ради Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області про поновлення (проекту № 34) рішення 74 сесії Бердянської міської ради “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс”, скасування пунктів 1.4-1.4.2 рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009 р. “Про припинення права користування земельними ділянками” та скасування розпорядження Бердянського міського голови № 550-Р від 04.11.2009 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 01.03.2010 р. порушено провадження у справі № 24/105/10, судове засідання призначено на 25.03.2010 р., у сторін витребувані документи та докази необхідні для розгляду справи.
Крім того, ухвалою господарського суду Запорізької області від 01.03.2010р., на підставі ст. 66 ГПК України, вжито заходів забезпечення позову, а саме: заборонено Бердянській міській раді Запорізької області, (71112, м. Бердянськ Запорізької області, пл. І-ї Бердянської ради, 2, код ЄДРПОУ 20525153) приймати будь-які рішення стосовно земельних ділянок, що належать ТОВ “Транзит-Сервіс”, (71110, м. Бердянськ Запорізької області, пр. Леніна, 41, код ЄДРПОУ 24911060) на праві користування згідно договорів оренди від 08.06.2007 р., які зареєстровані в Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр ДЗК при Держкомзему Україні” за № 040726500232 та № 040726500233, що знаходяться за адресою: м. Бердянськ Запорізької області, вул. Свободи, 38-з, до розгляду судом позовної заяви та прийняття рішення по суті.
За клопотанням представників сторін судовий розгляд справи проводився без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У судовому засіданні 25.03.2010р. розгляд справи закінчено, відповідно до ст. 85 ГПК України суддею оголошено вступну та резолютивну частини рішення за згодою представників сторін.
Позивач про відмову від позову в судовому засіданні не заявив, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі із посиланням на обставини, які викладені в позові, посилаючись, зокрема, на наступне. На підставі договорів оренди від 08.06.2007 р., які укладені позивачем з Бердянською міською радою запорізької області та зареєстровані в Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр ДЗК при Держкомзему Україні” за № 040726500232 та № 040726500233, в орендне користування ТОВ “Транзит-Сервіс” були надані земельні ділянки за адресою: м. Бердянськ Запорізької області, вул. Свободи, 38-з, для обслуговування торгового комплексу. 30.07.2009р. відповідачем було прийнято оскаржуване рішення № 15, пунктами 1.4-1.4.2 якого було припинено право користування земельними ділянками з передачею їх до земель міста, а саме: ТОВ “Транзит-Сервіс” земельними ділянками площею 0,075 га та 0,091 га, розташованими по вул. Свободи, 38-з в м. Бердянську Запорізької області, наданими для обслуговування торгового комплексу. При цьому, як зазначає позивач, зазначене рішення безпідставно та необґрунтовано прийняте відповідачем на підставі листа від 19.05.2008 р. № 2440, яким позивачем була надана згода на інвентаризацію спірних земельних ділянок. 29.10.2009 р. Бердянською міською радою Запорізької області був прийняти проект рішення (проект № 34) “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс”, яким передбачалося передання в короткострокову оренду позивачу земельної ділянки площею 0,1586 га, розташованої по вул. Свободи, 38-з в м. Бердянську Запорізької області для обслуговування торгового комплексу. Однак, розпорядженням міського голови м. Бердянська № 550-Р від 04.11.2009 р. зазначений проект рішення був зупинений з метою винесення його з зауваженнями на повторний розгляд. При повторному розгляді питання про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс” проголосоване не було у зв’язку із відсутністю повного складу депутатського корпусу. Як зазначає позивач, згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно за ТОВ “Транзит-Сервіс” зареєстровано право власності на нежитлову будівлю торгового комплексу “Башти”, розташованого по вул. Свободи, 38-з в м. Бердянську Запорізької області. Просить суд позовні вимоги задовольнити та поновити (проект № 34) рішення 74 сесії Бердянської міської ради “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс”, скасування пунктів 1.4-1.4.2 рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009 р. “Про припинення права користування земельними ділянками” та скасувати розпорядження Бердянського міського голови № 550-Р від 04.11.2009р.
Представник відповідача в судовому засіданні 25.03.2010р. суду пояснив, що згідно рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009р., а саме п. 1.4. –1.4.2., припинено право користування земельними ділянками (0,075га та 0,091га, розташованих по вул. Свободи, 38-з, наданою для обслуговування торгового комплексу) ТОВ “Транзит-Сервіс”. Підставою визначено лист позивача № 20 від 19.05.2008р., яким останній просив надати дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки. Однак, фактичною підставою для припинення права користування земельною ділянкою позивачем є рішення Бердянської міської ради № 4 від 23.04.2009р. Крім того, представник відповідача звернув увагу суду на те, що 12.10.2009р. Бердянським міжрайонним прокурором було винесено протест на пункти 1.4. –1.4.2. рішення № 15 від 30.07.2009р. шістдесят дев’ятої сесії п’ятого скликання. Просить суд в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Судом були досліджені письмові докази, що залучені до матеріалів справи, з яких судом встановлено наступне.
Рішенням Бердянської міської ради № 11 від 17.05.2007р. “Про передачу в оренду земельних ділянок” затверджено проект відведення земельної ділянки та передано в короткострокову оренду за рахунок земель міста ТОВ “Транзит-Сервіс” земельну ділянку, площею 0,1661га, розташовану по вул. Свободи, 38-з, для обслуговування торгового комплексу, строком до 01.05.2012р.
На підставі зазначеного рішення, для користування земельними ділянками, між позивачем та Бердянською міською радою було укладено договори оренди землі від 08.06.2007р., які зареєстровані у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр ДЗК при Держкомземі в Україні”, за номерами 040726500232 та 040726500233 (копія в матеріалах справи).
Зазначені земельні ділянки були передані позивачу в оренду на підставі актів прийому-передачі від 08.06.2007р. (копії в матеріалах справи).
В матеріалах справи також містяться акти визначення та погодження зовнішніх меж земельних ділянок в натурі від 18.06.2007р. та кадастрові плани зазначених земельних ділянок (копії в матеріалах справи).
19.05.2008р. ТОВ “Транзит-Сервіс” звернулося до відповідача з листом № 20, яким просив надати дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки, наданої йому в оренду відповідним рішенням Бердянської міської ради.
Пунктом 4.4. Рішення Бердянської міської ради № 4 від 23.04.2009р. “Про звіт тимчасової контрольної комісії Бердянської міської ради та прийняття заходів по забезпеченню ефективних умов управління майном та подальшого розвитку КП БМР “Бердянський центральний ринок” вирішено підготувати та винести на розгляд сесії Бердянської міської ради питання щодо повернення земельної ділянки площею 0,1661га (автопарковка з північної сторони будівлі ринку) як необхідної для суспільних потреб міста.
30.07.2009р. сесією Бердянської міської ради прийнято рішення №15 “Про припинення права користування земельними ділянками”. Зокрема пунктами 1.4-1.4.2. рішення товариству з обмеженою відповідальністю “Транзит-Сервіс” припинено право користування земельними .ділянками, площею 0,075га. та 0.091га., розташованих по вул. Свободи, 38-з, наданих для обслуговування торгового комплексу та припинено дію договорів оренди вищевказаних земельних ділянок. Підставою визначено лист позивача № 20 від 19.05.2008р., яким останній просив надати дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки.
Рішенням Бердянської міської ради № 14 від 27.08.2009р. відкладено розгляд питання про затвердження матеріалів інвентаризації та передачу в довгострокову оренду товариству з обмеженою відповідальністю “Транзит –Сервіс” земельної ділянки, площею 0,1586га, розташованої по вул. Свободи, 38-з, для обслуговування торгового комплексу та продовжено до 01.03.2010р. термін реєстрації документу, що посвідчує право на земельну ділянку по вул. Свободи, 38-з, для розміщення та обслуговування торгового комплексу “Вежі”.
29.10.2009р. Бердянською міською радою підготовлено проект рішення № 34, яким вирішено затвердити матеріали з інвентаризації земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю “Транзит-Сервіс”, площею 0,1586 га, розташовану по вул. Свободи, 38-з, для обслуговування торгового комплексу. Припинити оренду земельних ділянок ТОВ “Транзит Сервіс”, площею 0,0910га та 0,0750га по вул. Свободи , 38-з та передати її до земель міста. Земельні ділянки раніше надано ТОВ “Транзит Сервіс” в оренду, площею 0,0910га та 0,0750га, для обслуговування торгового комплексу по вул. Свободи, 38-з, на підставі рішення сесії Бердянської міської ради від 17.05.2007р. № 11; договори оренди від 04.07.2007р., реєстраційні № 040726500133 та 040726500132 вирішено вважати такими, що втратили чинність. Та вирішено передати в оренду, строком до 01.05.2012 року, товариству з обмеженою відповідальністю “Транзит-Сервіс” (землі комерційного використання), площею 0,1586 га, по вул. Свободи, 38-з, для обслуговування торгового комплексу, за рахунок земель міської ради, підстава : заява від 19.05.2008р. №2440.
Проте, Розпорядженням міського голови № 550-Р від 04.11.2009р. зупинено рішення сімдесят четвертої сесії п’ятого скликання від 29.10.2009р. (проект № 34) “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит Сервіс” з метою винесення його з зауваженнями на повторний розгляд сімдесят п’ятої позачергової сесії Бердянської міської ради. Зауваження на які посилається міський голова ґрунтується на рішенні № 15 від 30.07.2009р. “Про припинення права користування земельними ділянками”.
Як пояснив в судовому засіданні представник позивача на сімдесят п’ятій позачерговій сесії Бердянської міської ради питання про затвердження матеріалів по інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит Сервіс” не було проголосоване більшістю депутатів за умов відсутності повного складу депутатського корпусу.
В матеріалах справи міститься протест прокурора на пункти 1.4. –1.4.2. рішення № 15 від 30.07.2009р. Бердянської міської ради від 30.07.2009р. “Про припинення права користування земельними ділянками”. Як вбачається з протесту прокурора, рішення про припинення ТОВ “Транзит-Сервіс” права користування земельними ділянками є незаконним та підлягає скасуванню з наступних підстав. Так, згідно пунктів 1.4.1 та 1.4.2 рішення №15 Бердянської міської ради від 30 липня 2009 року підставою для припинення права користування ТОВ “Транзит-Сервіс” земельними ділянками став лист підприємства від 19 травня 2008 року про надання дозволу па проведення інвентаризації земельної ділянки, розташованої по вул. Свободи. 38-3 та наданої для обслуговування торгового комплексу згідно договору №0407265001 33 під 04 липня 2007 року, строком на п'ять років, що суперечить ст. 141 Земельного кодексу України. Також прокурор зазначив, що згідно ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено: викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом: поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря. засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, під виконання укладеного договору оренди земельної ділянки: ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем. Прокурор вважає, що відсутні будь-які правові підстави для припинення дії договорів оренди.
Позивач звернувся до суду з позовними вимогами про поновлення (проект № 34) рішення 74 сесії Бердянської міської ради “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс”, скасування пунктів 1.4-1.4.2 рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009 р. “Про припинення права користування земельними ділянками” та скасування розпорядження Бердянського міського голови № 550-Р від 04.11.2009р.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників сторін, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
При вирішенні спору слід, по-перше, виходити з того, що акт державного чи іншого органу –це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на врегулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов’язковий характер для суб’єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Нормативний акт –це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що стосується актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов’язки тільки у того суб’єкта (чи визначеного ними певного кола суб’єктів), якому вони адресовані.
Отже, рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009р., пункти якого оспорюються позивачем та розпорядження міського голови від 04.11.2009р. № 550-р, є актами ненормативного характеру (індивідуальним актом).
При прийнятті актів як нормативного, так і ненормативного (індивідуального характеру) державний чи інший орган повинен бути на це уповноважений, діяти в межах наданої йому компетенції.
Ця норма, в першу чергу, закріплена Конституцією України, у статті 19 якої зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Відповідно до ст. 24 цього закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим –також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Згідно зі ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Позивач як на підставу для визнання незаконним і скасування оспорюваного рішення № 15 від 30.07.2009р. посилається на те, що воно прийнято всупереч положенням Конституції України, а саме ст. 13, 142-145.
Підставами для визнання недійсними та скасування актів в судовому порядку є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації –позивача у справі.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначних цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Зазначений у даній статті перелік є вичерпаний, тобто інші юридичні факти, зокрема лист про надання дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, не може розглядатися як підстава припинення права користування земельною ділянкою.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що у Бердянської міської ради не було підстав для прийняття оскаржуваного рішення, а саме пунктів 1.4 –1.4.2.
Тому суд, в цій частині позовні вимоги задовольняє.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 120 ЗК України при переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.
Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно за позивачем зареєстровано право власності на нежитлову будівлю, - торговий комплекс “Башти” по вул. Свобода, 38-з в м. Бердянську.
Відповідно до Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено: викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом: поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря. засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, під виконання укладеного договору оренди земельної ділянки: ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем.
Таким чином, оскаржуване розпорядження голови Бердянської міської ради порушує право позивача на використання та розпорядження належним йому на праві власності майном, а тому підлягає скасуванню.
У зв»язку із скасуванням розпорядження міського голови, проект № 34 рішення 74 сесії Бердянської міської ради “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс” є дійсним.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає позовні вимоги документально підтвердженими, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати відносяться на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Поновити (проект № 34) рішення 74 сесії Бердянської міської ради “Про затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки ТОВ “Транзит-Сервіс”.
3. Скасувати пункти 1.4-1.4.2 рішення Бердянської міської ради № 15 від 30.07.2009 р. “Про припинення права користування земельними ділянками”.
4. Скасувати розпорядження Бердянського міського голови № 550-Р від 04.11.2009р.
5.Стягнути з Бердянської міської ради Запорізької області, (71112, м. Бердянськ Запорізької області, пл. І-ї Бердянської ради, 2) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Транзит-Сервіс”, (71110, м. Бердянськ Запорізької області, пр. Леніна, 41, код ЄДРПОУ 24911060) 85(вісімдесят п’ять)грн. 00коп. державного мита; 236(двісті тридцять шість)грн. 00коп. витрат на сплату інформаційно технічного забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя Т.А. Азізбекян
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення прийнято та підписано 01.04.2010р.