Постанова № 9227158, 14.04.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2010
Номер справи
2а-1277/10/1870
Номер документу
9227158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2010 р.                                                             справа № 2а-1277/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

          за участю секретаря судового засідання- Бабаніної О.В.

прокурора - Краснобрижої М.В.

представника позивача - Нікітіної В.А.

представника відповідача - Мирославського С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Зарічного району м. Суми в інтересах Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства "Іса-Інтерпапір" про стягнення штрафу ,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Зарічного району м. Суми, який діє в інтересах Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до суду з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства "Іса-Інтерпапір" про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн. Свої вимоги мотивує тим, що на підставі акту проведення планової перевірки провадження діяльності на ринку цінних паперів ЗАТ "Іса-Інтерпапір" від 25.02.2009 року начальником Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку були винесені обов"язкові для виконання розпорядження від 25.02.2009 року №20-СУ та №23-СУ про усунення порушень законодавства про цінні папери. На підставі аналізу виконання розпоряджень Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесена постанова від 30.03.2009 року про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складений акт від 09.04.2009 року №75-СУ про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено невиконання розпоряджень у визначений термін. 22.04.2009 року начальником Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесена постанова №76-СУ про накладення на ЗАТ "Іса-Інтерпапір" штрафу в розмірі 17000 грн. за невиконання розпоряджень начальника Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.05.2009 року №20-СУ та №23-СУ. Тому просить стягнути 17 000 грн. за невиконання розпоряджень від 25.02.2009 року №20-СУ та № 23-СУ. Також просить стягнути судові витрати, пов"язані з розглядом справи.

Відповідач закрите акціонерне товариство "Іса-Інтерпапір" проти позову заперечує, обґрунтовуючи свою позицію тим, що адміністративно-господарські санкції були застосовані безпідставно. Вважає, що підставою для застосування вказаної санкції стали порушення, за які раніше до відповідача вже застосовувалися фінансові санкції. При накладенні штрафних санкцій були порушені вимоги ст. 250 Господарського кодексу України. Тобто санкції застосовані більше ніж через півтора року з моменту не розміщення, не опублікування і неподання особливої інформації /а.с.27-29/.

В судовому засіданні представник позивача Нікітіна В.А. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача Мирославський С.В. в судовому засіданні позов не визнав, з підстав, викладених в письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, думку прокурора, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що на підставі акту проведення планової перевірки провадження діяльності на ринку цінних паперів ЗАТ "Іса-Інтерпапір" від 25.02.2009 року начальником Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено обов"язкове для виконання розпорядження від 25.02.2009 року №20-СУ про усунення порушень законодавства про цінні папери.

          Згідно вказаного розпорядження ЗАТ "Іса-Інтерпапір" порушено вимоги законодавства про цінні папери щодо розкриття особливої інформації про зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій шляхом, не розміщення в інформаційному ресурсі загальнодоступної бази даних ДКЦПФР, поновлюваному у режимі реального часу та не опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи ДКЦПФР; щодо розкриття особливої інформації про одержання кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента, інформація не розміщена в інформаційному ресурсі загальнодоступної бази даних ДКЦПФР, поновлюваному у режимі-реального часу, не опублікувана в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи ДКЦПФР та подання до територіального управління ДКЦПФР, відповідно до вимог ст. 41 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”та “Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за №97/13364.

          Термін виконання розпорядження було встановлено до 15 березня 2009 року та термін письмового повідомлення уповноваженої особи комісії про виконання розпорядження було встановлено до 20 березня 2009року /а.с.14/.

          25.02.2009 року начальником Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку також було винесено обов"язкове для виконання розпорядження №23-СУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким встановлено порушення вимог законодавства про цінні папери, а саме: необхідно подати до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про зміну реєстратора власників іменних цінних паперів, відповідно до "Вимог щодо подання акціонерними товариствами та іншими емітентами іменних цінних паперів інформації про зміну реєстратора власників іменних цінних паперів" затверджених Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.05.2006 року №305, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.06.2006 року за №674/12548; необхідно забезпечити інформування зареєстрованих осіб про припинення дії договору на ведення реєстру у письмовій формі та повідомити у письмовій формі зареєстрованих осіб про нового реєстроутримувача, відповідно до вимог п.10 та п. 16 Розділу VIII “Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів”, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 року №1000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2007 року за №49/13316.

          Термін виконання вказаного розпорядження встановлений до 15.03.2009 року /а.с.15/.

          Вказані розпорядження були отримані представником правління ЗАТ “Іса-Інтерпапір” 25.02.2009 року, про що свідчить його підпис.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

          Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

          Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження начальника Сумського територіального управління ДКЦПФР від 25.02.2009 року №20-СУ та №23-СУ щодо усунення порушень законодавства про цінні папери залишилися не виконаними.

30.03.2009 року Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів /а.с.12/.

09 квітня 2009 року Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складений акт №75-СУ про правопорушення на ринку цінних паперів, яким підтверджений факт невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери /а.с.11/.

Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №76-СУ від 22 квітня 2009 року на ЗАТ "Іса-Інтерпапір" було накладено штраф в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 17000 грн. 00 коп. за невиконання розпоряджень начальника Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку /а.с.8-9/.

Посилання відповідача на застування фінансових санкцій більше ніж через півтори року в моменту вчинення порушення, є безпідставним.

Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб"єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб"єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

З матеріалів справи вбачається, що штрафна санкція була застосована до відповідача не за порушення, які були виявлені у 2007р., а за невиконання розпоряджень від 25.02.2009 року №20-СУ та №23-СУ про усунення порушень законодавства про цінні папери. Тому строки застосування фінансових санкцій в даному випадку не порушені.

Згідно ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не була оскаржена відповідачем, штраф в добровільному порядку не був сплачений.

Таким чином, з закритого акціонерного товариства "Іса-Інтерпапір" необхідно стягнути 17 000 грн. за правопорушення на ринку цінних паперів.

Що стосується позовних вимог про стягнення судових витрат, то в цій частині позову необхідно відмовити, так як відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб"єкт владних повноважень, а відповідачем - юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Тобто, законом не передбачено стягнення судових витрат з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Зарічного району м. Суми, який діє в інтересах Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства "Іса-Інтерпапір" про стягнення штрафу –задовольнити частково.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Іса-Інтерпапір" до Державного бюджету України на рахунок №3119106700002 в ГУ ДКУ у Сумській області, код ЄДРПОУ 23636315, МФО 837013, код платежу 21081100 за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000 грн. (сімнадцять тисяч грн.).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               /підпис/                               С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 19.04.2010 року.

          З оригіналом згідно

          Суддя                                                                                 С.О. Бондар