
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 362/5218/20
Провадження № 2/362/2535/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.10.2020 року cуддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Лебідь-Гавенко Г.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області, ОСОБА_2 , третя особа: відділ у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання незаконним та скасування рішень Васильківської міської ради Київської області та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку цивільного судочинства з позовом, в якому просить визнати незаконним та скасування рішення П`ятдесятої сесії VII скликання Васильківської міської ради Київської області від 26 лютого 2019 року про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 ; визнати незаконним та скасування рішення Шістдесят першої сесії VII скликання Васильківської міської ради Київської області від 18 лютого2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянці ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 , площа земельної ділянки (0,0557га); накласти заборону на земельну ділянку площею 0,0557 га, кадастровий номер якої 321070000:03:031:0104, яка належить на праві власності ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 та вилучити її з незаконного користування та зобов`язати Державного кадастрового реєстратора головного управління Держгеокадастру у Київській області відділ у Васильківському районі скасувати державну реєстрацію земельної ділянки 321070000:03:031:0104 у Державному земельному кадастрі, площею 0,0557 га, розташовану у АДРЕСА_1 за цільовим призначенням 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд зареєстрованої за ОСОБА_3 , дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 28 березня 2020 року.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя повинен перевірити належність справи до юрисдикції суду та підсудності, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 186 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя, розглянувши матеріали справи приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для відмови у відкритті цивільного провадження у справі, виходячи з таких підстав.
Відповідно до частини 1 статті 19 § 1. Предметна та суб`єктна юрисдикція Глави 2 Цивільна юрисдикція Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з частиною 2 цієї ж статті, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини другої п. 1 ч. 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частинами першою та другою статті 55 Конституції України передбачено, що рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з визначенням, наведеним у ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому: - хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або - хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або - хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами пункту 1 частини другої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів на час розгляду справи відносяться спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Як вбачається з позовних вимог позивач предметом позову є перевірка законності рішення П`ятдесятої сесії VII скликання Васильківської міської ради Київської області від 26 лютого 2019 року.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Враховуючи те, що позивачка звертається в порядку цивільного судочинства, але спірні правовідносини пов`язані із оспорюванням законності рішення П`ятдесятої сесії VII скликання Васильківської міської ради Київської області від 26 лютого 2019 року про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 , яка в праві власності, володіння у позивача не перебуває, суддя дійшов висновку, що спір є публічно-правовим, та випливає з адміністративних правовідносин, оскільки стосується питання перевірки законності рішення Васильківської міської ради.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суддя прийшов до висновку, про необхідність відмовити у відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області, ОСОБА_2 , третя особа - відділ у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, про визнання незаконним та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.
При цьому суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись з адміністративним позовом до адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 186 ЦПК України суд роз`яснює заявнику, що розгляд даної справи, враховуючи визначений позивачем суб`єктний склад сторін та предмет спору, віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Керуючись статтями 186, 259-261, 353, 354 ЦПК України, суддя,
п о с та н о в и в:
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області, ОСОБА_2 , третя особа - відділ у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, про визнання незаконним та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Роз`яснити позивачу, що даний позов належить до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Г.М. Лебідь-Гавенко