Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
20.04.2010 р. справа №41/28пд
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:суддів
При секретарі Апонащенко О.С.
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явились
від відповідача: Майська А.В. –за дов.№234/юро-44 від 16.10.2009 р.
від третьої особи: Чайкіна К.О. –за дов.№ 2/10 від 18.01.2010 р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м.Маріуполя
на рішення господарського суду Донецької області від 13.07.2009 р. у справі № 41/28пд (суддя Гончаров С.А.)
за позовом: Маріупольської міської ради, м.Маріуполь
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Азовзагальмаш" м.Маріуполь
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м.Маріуполя
про зміну редакції п.4.3 договору оренди земельної ділянки від 02.03.2007 р. № 04.07.162.00097 за адресою: пл.Машинобудівників, 1; зміну редакції п.10 договору оренди земельних ділянок від 05.05.2005 р. № 04.05.162.00137 за адресою: пл.Машинобудівників, 1
ВСТАНОВИВ:
Маріупольська міська рада звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Азовзагальмаш" про зміну п.4.3. договору оренди земельної ділянки від 02.03.2007 р. № 04.07.162.00097 за адресою: пл.Машинобудівників, 1 на наступну: "4.3 Орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок № 33213815700052 код 13050500, отримувач –Маріупольська міська рада, УДК у Донецькій області, МФО 834016 код ЄДРПОУ у Жовтневому районі м.Маріуполя. За період з 01.01.2008 р. до дня державної реєстрації додаткової угоди плата сплачується без нарахування пені."; про зміну редакції п.10 договору оренди земельних ділянок від 05.05.2005 р. № 04.05.162.00137 за адресою: пл.Машинобудівників, 1, на наступну: "10. Орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок № 33213815700052 код 13050500, отримувач –Маріупольська міська рада, УДК у Донецькій області, МФО 8334016 код ЄДРПОУ у Жовтневому районі м.Маріуполя. За період з 01.01.2008 р. до дня державної реєстрації додаткової угоди орендна плата сплачується без нарахування пені".
Ухвалою господарського суду Донецького області від 23.06.2009 р. по справі № 41/28пд залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державну податкову інспекцію у Іллічівському районі м.Маріуполя (а.с.35).
Рішенням господарського суду Донецької області від 13.07.2009 р. по справі № 41/28пд відмовлено у задоволенні позовних вимог Маріупольської міської ради (а.с.41-44).
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 15.09.2009 р. апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м. Маріуполя залишено без задоволення, а рішення господарського суду Донецької області від 13.07.2009 р. по справі № 41/28пд - без змін (а.с.64-66).
Постановою Вищого господарського суду України від 18.03.2010 р. постанову Донецького апеляційного господарського суду від 15.09.2009 р. у справі № 41/28пд скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Донецького апеляційного господарського суду (а.с.100-105). В постанові від 18.03.2010 р. Вищий господарський суд України зазначив, що апеляційний господарський суд, здійснюючи повторний розгляд справи, фактично розглянув зазначену справу щодо іншого відповідача і щодо одного з двох спірних договорів, що свідчить про порушення норм процесуального права, що стало підставою для скасування постанови господарського суду апеляційної інстанції.
Ухвалою від 30.03.2010 р. Донецьким апеляційним господарським судом справу № 41/28пд прийнято до провадження та призначено до нового розгляду.
Мотивуючи апеляційну скаргу, Державна податкова інспекція у Іллічівському районі м. Маріуполя посилалась на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.08.2008 р. № 309-VI внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншої трикратного розміру земельного податку (3% від встановленої грошової оцінки землі). Отже скаржник вважає, що в зв’язку з наведеними змінами в чинному законодавстві, спірні положення договору оренди повинні відповідати вимогам Закону України "Про оренду землі", зокрема у частині визначення розміру плати (а.с.48-49).
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає оскаржуване рішення місцевого господарського суду законним та вмотивованим, тому просив його залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права судова колегія встановила наступне.
28.04.2005 р. між Маріупольською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Азовзагальмаш" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого згідно до рішення Маріупольської міської ради від 28.12.2002 р. № 258 орендар прийняв в строкове платне користування земельні ділянки, які знаходяться на площі Машинобудівників, 1 в Іллічівському районі міста Маріуполя площею 3,5084 га, 3,4228 га, 0,1195 га, 0,0220 га, 0,0354 га, 3,6453 га, 1,2597 га, 1,5090 га строком на 10 років до 28.12.2012 р. (а.с.10-11)
Пунктом 10 договору сторони встановили, що орендна плата за землю (платіж) вноситься орендарем щорічно у грошовій формі у розмірі 1% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок № 33213812500051 код 13050200, отримувач –Маріупольська міська рада, УДК Донецької області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 24164947 у Жовтневому районі міста Маріуполя.
Згідно пункту 16 договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; збільшення розміру грошової оцінки землі; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
Договір оренди земельної ділянки від 28 квітня 2005 року зареєстрований в Маріупольській міській раді, про що у книзі записів державної реєстрації договорів вчинено запис № 04.05.162.00137
02.03.2007 р. між Маріупольською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Азовзагальмаш" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого згідно до рішення Маріупольської міської ради від 20 лютого 2007 року № 5/9-1514 орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на площі Машинобудівників, 1 в Іллічівському районі міста Маріуполя площею 3,7221 га строком на 10 років до 20.02.2017 р. (а.с.8-9)
Розділом 4 цього договору сторонами встановлено розмір та порядок сплати орендної плати, зокрема, орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 2% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок № 33215812700053, код 834016, отримувач –місцевий бюджет Іллічівського району м.Маріуполя, ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016 код ЄДРПОУ 34686694.
Пунктом 4.5 договору встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку змінюється у разі індексації у встановленому законом порядку грошової оцінки. У разі індексації грошової оцінки земель міста Маріуполя, орендар зобов’язується вносити орендну плату у новому розмірі з дня індексації.
Згідно пункту 4.9 договору від 02.03.2007 р., розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; збільшення розміру грошової оцінки землі; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
Зазначений договір зареєстрований у Маріупольському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" за № 04.07.162.00057.
Предметом спору у цій справі є внесення змін до редакції п.4.3 договору оренди земельної ділянки від 02.03.2007 р. № 04.07.162.00097 за адресою: пл.Машинобудівників, 1; та внесення змін до редакції п.10 договору оренди земельних ділянок від 05.05.2005 р. № 04.05.162.00137 за адресою: пл.Машинобудівників, 1 у частині визначення розміру орендної плати у зв'язку з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VІ (далі - Закон від 03.06.2008 № 309-VІ).
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що вимоги позивача суперечать діючому законодавству України і умовам договорів оренди землі, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на приписи статей 1, 13 Закону України "Про оренду землі" правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах, передбачених договором та виникають між орендодавцем і орендарем одночасно в момент укладання договору оренди.
В даному випадку остаточні правовідносини з оренди землі виникли між позивачем і відповідачем у 2005 і у 2007 роках відповідно, тому на них, а тим більше з 01.01.2008 як того вимагає позивач, не можливо поширити дію Закону України від 03.06.2008 № 309-VІ з огляду на статтю 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 р. у справі N 1-7/99 N 1-рп/99.
Відтак, положення Закону України від 03.06.2008 № 309-VІ щодо внесення змін до частин четвертої та п’ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі" можуть і повинні бути застосовані до орендних відносин, які виникають після набрання ним чинності, тобто до договорів (і, відповідно, розмірів орендної плати), які укладаються після набрання чинності зазначеним законом. Щодо договорів, укладених до внесення у законодавство відповідних змін, то така зміна можлива лише на умовах та з підстав, передбачених договором, або якщо законом прямо встановлена відповідна умова, при настанні якої орендна плата підлягає перегляду.
У спірних правовідносинах, укладені між позивачем і відповідачем договори оренди земельних ділянок від 05.05.2005 та від 02.03.2007 містять пункти 16 та 4.9 відповідно, якими передбачено підстави щорічного перегляду орендної плати, зокрема, зміна умов господарювання, передбачених договором, збільшення розміру грошової оцінки землі, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом.
Отже, умовою щорічного перегляду розміру орендної плати сторони визначили саме зміну розміру земельного податку, але аж ніяк не зміну граничного розміру мінімальної ставки орендної плати, як було запроваджено Законом України від 03.06.2008 №309-VІ. Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" (в редакції Закону України № 309-VІ від 03.06.2008) ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій-десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Як вбачається з умов спірних договорів, орендовані відповідачем земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які надані для потреб функціонування і експлуатації розташованих на них виробничих будівель і споруд (пункти 19 та 5.1 відповідних договорів оренди), не відноситься до категорій земель, передбачених ч.2 ст.6 та ч.ч. 5-10 ст.7 Закону України "Про плату за землю", щодо яких встановлюються ставки земельного податку, вищі за середню (більш як 1% від їх грошової оцінки).
Таким чином, після набрання чинності Законом України від 03.06.2008 №309-VІ середня ставка земельного податку (у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки) залишилася незмінною, що виключає наявність підстав для збільшення розміру орендної плати згідно з умовами пунктів 16 та 4.9 відповідних договорів оренди.
Не містять приписів щодо обов’язковості зміни або перегляду узгодженої у відповідних договорах орендної плати і положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до частин четвертої та п’ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі".
За таких обставин, враховуючи відсутність у Законі України від 03.06.2008 №309- VІ вимог щодо приведення умов раніше укладених договорів оренди землі (в частині розміру орендної плати) у відповідність з цим Законом, колегія суддів вважає, що суд дійшов правильного висновку, що в силу вимог ст. 58 Конституції України норма ч.ч.4,5 ст.21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України від 03.06.2008 № 309-VІ) не має зворотної дії до спірних орендних правовідносин, оскільки стосується договорів оренди землі, укладених після набрання ним чинності.
Статтею 652 ЦК України встановлено, що договір може бути змінений за рішенням суду виключно з підстав передбачених частиною четвертою наведеної статті, за наявності одночасно всіх чотирьох умов визначених цією статтею, але позивачем у позові не визначені ні такі умови, ані докази їх існування.
Таким чином, ані умовами укладених між сторонами договорів оренди земельних ділянок, ані приписами діючого законодавства не передбачено таких підстав для зміни розміру орендної плати за землю з 01.01.2008, на яких наполягає позивач, тому місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про відмову в задоволення позовних вимог.
Доводи скаржника про порушення і неправильне застосування господарським судом норм законодавства при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Донецької області від 13.07.2009 р. у справі № 41/28пд залишити без змін, а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м.Маріуполя - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом одного місяця.
Головуючий
Судді:
Надруковано: 5 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3 у справу
4 ДАГС