ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_____________________
У Х В А Л А
"17" березня 2010 р. Справа № 7/52-09
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Погребищенське", м. Погребище, Вінницька область
до: Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах" в особі Вінницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах"
3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Нафком-Агро", м. Київ
про зобов'язання зареєструвати договори оренди земельних ділянок
Головуючий суддя
Cекретар судового засідання
Представники:
позивача: не з'явився.
відповідача: Россахатський О.І. - начальник юридичного відділу, довіреність № 3258 від 07.05.2009 року.
3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Нафком-Агро": не з'явився.
В С Т А Н О В И В :
ТОВ "Погребищенське" подано позов до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах" в особі Вінницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах" про зобов'язання зареєструвати договори оренди земельних ділянок у кількості 79 штук.
Ухвалою від 12.03.2009 року порушено провадження у справі № 7/52-09 та призначено до розгляду на 07.04.2009 року.
Ухвалою суду від 07.04.2009 року розгляду справи було відкладено на 12.05.2009 року, в зв'язку з невиконанням сторонами вимог ухвали суду від 12.03.2009 року, необхідністю у витребуванні нових доказів, а також залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Нафком-Агро".
Крім того, ухвалою від 07.04.2009 року клопотання відповідача про виклик в судове засідання в порядку ст.30 ГПК України для дачі пояснень по суті спору реєстратора Погребищенського районного відділу департаменту інформації та державної реєстрації Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України із земельних ресурсів" було відхилено.
У зв'язку з неявкою в судове засідання позивача та третьої особи, ненаданням останніми витребуваних документів розгляд справи було відкладено до 09.06.2009 року.
З огляду на те, що відповідач не забезпечив явку повноважного представника, неявку третьої особи, ненадання останньою витребуваних документів розгляд справи було відкладено до 07.07.2009 року.
З огляду на неявку третьої особи, ненадання останньою витребуваних документів та необхідністю встановлення її місця знаходження, з метою повного та всебічного вивчення обставин справи розгляд справи було відкладено до 04.08.2009 року.
У зв'язку з ненаданням ДП "Нафком-Агрго" витребуваних документів, розгляд справи було відкладено до 13.10.2009 року з метою повного та всебічного вивчення обставин справи.
13.10.2009 року відповідач, запрошений в порядку ст.30 ГПК України - Погребищенський відділ земельних ресурсів, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Нафком-Агро" в судове засідання не з'явились.
12.10.2009 року до суду подано заяву ДП "Нафком-Агро" про відкладення розгляду справи мотивовану перебуванням представника ДП "Нафком-Агро" у відрядженні, яка судом відхилена, оскільки вона не засвідчена печаткою підприємства, а також не вказано посаду особи яка її підписала.
Однак з огляду на чергову неявку третьої особи, ненадання сторонами та третьою особою витребуваних документів, необхідністю витребування нових документів щодо наявності в провадженні місцевого суду судових спорів про розірвання договорів оренди розгляд справи було відкладено до 10.11.2009 року.
10.11.2009 року сторони в судове засідання не з'явились, документів витребуваних ухвалою суду не надали. Одночасно позивач подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи долучивши до нього лист Погребищенського районного суду Вінницької області від 06.11.2009 року № 113, яким підтверджується наявність в провадженні Погребищенського районного суду 54-х цивільних справ за позовами жителів с.Розкопане до ДП "Нафком-Агро" про розірвання договорів оренди і призначення їх до судового розгляду на 10.11.2009 року, 12.11.2009 року та 18.11.2009 року.
В зв'язку з неявкою в судове засідання представників сторін та третьої особи, неподанням сторонами витребуваних документів, беручи до уваги подане позивачем клопотання та зміст листа Погребищенського районного суду ухвалою суду від 10.11.2009 року відкладено розгляд справи на 17.12.2009 року.
Ухвалою суду від 17.12.2009 року розгляд справи було відкладено на 26.01.2010 року в зв'язку з черговою неявкою в засідання суду позивача, запрошеного в порядку ст. 30 ГПК України уповноваженого представника Погребищенського відділу земельних ресурсів, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Нафком-Агро", ненаданням сторонами та третьою особою витребуваних документів.
В зв'язку з перебуванням судді Банасько О.О. з 26.01.2010 року по 04.02.2010 року на лікарняному розгляд справи 26.01.2010 року не відбувся.
З урахуванням наведеного ухвалою від 05.02.2010 року справу було призначено до розгляду на 03.03.2010 року. Крім того в судовому засіданні 03.03.2010 року оголошувалась перерва до 17.03.2010 року з метою надання сторонами додаткових доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
19.02.2008 року між ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (Виконавець) та ТОВ "Погребищенське" (Замовник) було укладено договір про надання послуг з ведення Державного реєстру земель № 0219332, згідно п.1 якого Виконавець надає Замовнику платні послуги з ведення державного реєстру земель, вартість яких складає 3888,00 грн.. При цьому Виконавець зобов'язувався надати такі види послуг: реєстрація державних актів (договору оренди) та внесення записів до поземельної книги.
Виконуючи свої зобов'язання за вказаним договором позивач перерахував відповідачу грошові кошти в розмірі 3888,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 25.02.2008 року № 228 (а.с.18, т.1).
В подальшому 29.02.2008 року між сторонами було підписано акт наданих послуг.
Однак за посиланням позивача відповідачем не було виконано взятих на себе зобов'язань - державна реєстрація договорів оренди проведена не була. Підстава для відмови в проведенні державної реєстрації договорів оренди викладена в листі відповідача № 1133 від 07.04.2008 року - відкликання позитивного висновку начальником районного відділу земельних ресурсів відносно 79 договорів оренди, оскільки відносно вказаних договорів не закінчився строк дії договорів оренди укладених з іншим орендарем - ДП "Нафком-Агро" (а.с.16, т.1).
Як вбачається із матеріалів справи в обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неправомірність дій Вінницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсам" щодо відмови в реєстрації 79 договорів оренди земельних ділянок, які здійснювались останнім на підставі укладеного 19.02.2008 року між сторонами договору.
Як вбачається із матеріалів справи відповідач в письмовому поясненні викладеному в листі від 12.05.2009 року № 3310, крім іншого, посилається на те, що даний спір не є підвідомчим господарському суду і повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства (а.с.23, т.3).
З врахуванням встановлених обставин, суд прийшов до висновку, що заявлений позов з урахуванням предмету позовних вимог та суб'єктного складу сторін не підлягає розгляду в господарських судах з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство.
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером).
З 01.09.2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України (КАС України) призначенням якого, відповідно до ст.1, є визначення повноважень адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
Частина 1 статті 2 названого Кодексу вказує, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч.2 цієї статті до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Визначення поняття справа адміністративної юрисдикції дано в п.1 ч.1 ст.3 КАС України, згідно якої це - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Слід також зазначити, що розгляд спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України, відноситься до компетенції адміністративних судів.
При цьому, відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України, до суб'єктів владних повноважень віднесено - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 4 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Згідно ст.5 названого Закону (в редакції станом на 30.01.2006 року) систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав. Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Статут центру державного земельного кадастру затверджує центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
Виконання передбачених ст.4 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" завдань покладено на Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, що вбачається з Указу Президента України від 17.02.2003 року № 134/2003 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", наказу Держкомзему України від 23.05.2003 року № 135 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"".
Згідно зазначених вище нормативних актів на ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" та його філії на місцях покладені функції адміністратора Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно.
Як вбачається із змісту позовних вимог позивачем по суті оскаржується бездіяльність суб'єкта у вигляді відмови у виконанні наданих йому владних управлінських функцій на підставі ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Таким чином, суд приходить до висновку, що відносини, які склалися між ТОВ "Погребищенське" та Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах" в особі Вінницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах" випливають з наданих останньому владних управлінських функцій, а тому спір не підлягає розгляду в господарському суді.
З урахуванням викладеного провадження у справі слід припинити відповідно п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки така позовна заява не підлягає розгляду у господарських судах України.
Оскільки провадження у справі припинено згідно п.1 ч.1 ст.80 ГПК України державне мито підлягає поверненню позивачеві відповідно до п. 3 ст. 8 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року № 7-93 "Про державне мито". Враховуючи приписи п.13 Постанови КМУ від 21.12.2005 року № 1258 "Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів" витрати на інформаційно-технічне забезпечення також підлягають поверненню позивачеві.
Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ч.1 ст. 80, ст.ст. 86, 115 ГПК України, -
У Х В А Л И В :
1. Провадження у справі № 7/52-09 припинити.
2. Управлінню державного казначейства у м.Вінниці Головного управління державного казначейства у Вінницькій області повернути ТОВ "Погребищенське", вул. Б.Хмельницького, 3, м. Погребище, Погребищенський район, Вінницька область, 22200 (ідентифікаційний код - 32701610) державне мито в розмірі 102 грн. 00 коп., сплаченого згідно платіжного доручення від 05.03.2009 року № 570, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи № 7/52-09.
3. Управлінню державного казначейства у м.Вінниці Головного управління державного казначейства у Вінницькій області повернути ТОВ "Погребищенське", вул. Б.Хмельницького, 3, м. Погребище, Погребищенський район, Вінницька область, 22200 (ідентифікаційний код - 32701610) інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 118 грн. 00 коп., сплаченого згідно платіжного доручення від 05.03.2009 року № 571, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи № 7/52-09.
4. Оригінал ухвали направити позивачу, копію відповідачу та третій особі рекомендованим листом.
Суддя
1 - до справи
2 - позивачу - ТОВ "Погребищенське", вул. Б.Хмельницького, 3, м. Погребище, Вінницька область, 22200.
3 - відповідачу - Вінницька регіональна філія державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсах", вул. Соборна, 15а, м. Вінниця.
4 - ДП "Нафком-Агро", бульвар Лесі Українки, 15, м. Київ, 01133.