Постанова № 9207283, 09.02.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.02.2010
Номер справи
2а-12559/09/2670
Номер документу
9207283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 лютого 2010 року 18:26 № 2а-12559/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва

проскасування податкового повідомлення-рішення №0001731701/1 від 14.05.2009р.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державний реєстратор Печерського району м. Києва За участю представників сторін

позивача ОСОБА_1., ОСОБА_2.

відповідача :Кліща А.О. (довіреність від 09.09.2009р. №10711/9/10-109) На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.02.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення - рішення №0001731701/1 від 14.05.2009р.

В судовому засіданні 09.02.2010р. позивачем подана заяву про уточнення позовних вимог, таким чином, на розгляді в Окружному адміністративному суді м. Києва знаходиться позовна заява ОСОБА_1. з вимогами про скасування податкового повідомлення - рішення №0001731701/3 від 30.09.2009р.

Позивач свої вимоги підтримав та вважає що податкове повідомлення рішення №№0001731701/3 від 30.09.2009р. ДПІ у Печерському районі м. Києва про визначення податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб підлягає скасуванню як таке, що не відповідає абз. 5 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 22.05.2003р. №889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон України №889-1V) .

Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що зобовязання з податку з доходів фізичних осіб за 2008 рік в сумі 14069,60 грн. було визначено ДПІ у Печерському районі м. Києві на підставі поданої. декларації про доходи за 2008 рік, в якій ОСОБА_1 задекларував доходи, отримані у вигляді інвестиційного прибутку в сумі 93797,30 грн. При цьому, відповідачем була застосована ставка податку 15%, яка була визначена на підставі підпункту 9.6 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», громадянином ОСОБА_1.20.03.2009р. подана до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкова декларація про доходи за 2008 рік.

Згідно поданої декларації позивач задекларував доходи, отримані у вигляді інвестиційного прибутку в сумі 93797,30 грн., та визначив суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 4689,87 грн., яка була розрахована виходячи із ставки податку 5%.

При цьому позивач керувався вимогами абз. 5 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»згідно якого ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону;

До вказаної декларації громадянином ОСОБА_1. були додані договори купівлі-продажу та викупу інвестиційних сертифікатів, укладені з ВАТ «Кінто»та ТОВ «Драгон Есет Менеджмент».

Так, договором №3429КЛ-АВ від 20.05.2008 року передбачено, що Відкрите акціонерне товариство "КІНТО", що має Ліцензію Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку серії АВ №020507 від 27 січня 2006 року на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльність з управління активами: діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування, діяльність з управління активами пенсійних фондів, строк дії - до 27 січня 2011 року, (код за ЄДРПОУ - 16461855, адреса (місцезнаходження): м. Київ, бульв. Лесі Українки, 26, банківські реквізити: п/р 26509031554431 в Відділення "На Гончара" Київської філії АКБ "Укрсоцбанк"; ЄДРПОУ 09322018, МФО 322012, обліковий номер платника податків 437 СП), від імені за рахунок та в інтересах якого на підставі Договору про надання послуг з розміщення та викупу інвестиційних сертифікатів ВДПІФ "Класичний" ВАТ "КІНТО" №1Е від 14 червня 2004 року (надалі - «Договір про надання послуг») діє Товариство з обмеженою відповідальністю "КІНТО, Лтд", що має Ліцензію Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку серії АВ №189785 від 20 листопада 2006 року на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності по випуску та обігу цінних паперів; депозитарної діяльності зберігача цінних паперів; брокерської діяльності; дилерської діяльності, (код за ЄДРПОУ - 19263860, адреса (місцезнаходження): 01034, м.Київ, вул.Лисенка/Ярославів Вал, 2/1, банківські реквізити: п/р 265073114401 в ВАТ "Агрокомбанк", МФО 322302, обліковий номер платника податків 27767) в особі Заступника директора Горбенко Ольги Володимирівни, який (яка) діє на підставі Статуту (надалі - "Агент"), з однієї сторони, та ОСОБА_1, що зареєстрований(а) за адресою: 01133, м. Київ, вул. Щорса 32-6, кв.298; паспорт: серія СН №815915, виданий 22 травня 1998 р. Печерським РУГУ МВС України в м. Києві; ідентифікаційний код: НОМЕР_1; к/р №2501541193 в ВАГ'Мегабанк", ЄДРПОУ 09804119, МФО 351629; (надалі -"Учасник") з другої сторони, які надалі разом іменуються "Сторони", а кожен окремо - "Сторона", уклали цей договір про викуп Агентом, який діє від імені за рахунок та в інтересах ВАТ "КІНТО", у Учасника зазначеного у пункті 1.2. цього Договору цінних паперів. При чому, емітентом інвестиційних сертифікатів, що були предметом договору №3429КЛ-АВ від 20.05.2008 року є Відкрите акціонерне товариство "КІНТО".

Договором №3627КЛ-АВ від 02.06.2008 року передбачено, що Відкрите акціонерне товариство «КІНТО», що має Ліцензію Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку серії АВ № 416672 від 23 травня 2008 року на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), строк дії - до 27 січня 2011 року, (код за ЄДРПОУ - 16461855, адреса (місцезнаходження): 01034, м.Київ, вул.Лисенка/Ярославів Вал, 2/1, банківські реквізити: п/р 26509031554431 в Київська міська філія АКБ "Укрсоцбанк"; ЄДРПОУ 09322018, МФО 322012, обліковий номер платника податків 437 СП), від імені за рахунок та в інтересах якого на підставі Договору про надання послуг з розміщення та викупу інвестиційних сертифікатів ВДПІФ "Класичний" ВАТ "КІНТО" №1Е від 14 червня 2004 року (надалі - «Договір про надання послуг») діє Товариство з обмеженою відповідальністю "КІНТО, Лтд", що має Ліцензію Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку серії АВ №189785 від 20 листопада 2006 року на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності по випуску та обігу цінних паперів; депозитарної діяльності зберігана цінних паперів; брокерської діяльності; дилерської діяльності, (код за ЄДРПОУ - 19263860, адреса (місцезнаходження): 01034, м.Київ, вул.Лисенка/Ярославів Вал, 2/1, банківські реквізити: п/р 265073114401 в ВАТ "Агрокомбанк", МФО 322302, обліковий номер платника податків 27767) в особі Заступника директора Горбенко Ольги Володимирівни, який (яка) діє на підставі Статуту (надалі - "Агент"), з однієї сторони, та Чеиодуров Олександр Михайлович, що зареєстрований(а) за адресою: 01133, м. Київ, вул. Щорса 32-6, кв.298; паспорт: серія СН №815915, виданий 22 травня 1998 р. Печерським РУГУ МВС України в м. Києві; ідентифікаційний код: НОМЕР_1; т/р № 29248105 поповнення картрахунка №2501541193 ОСОБА_1 в ВАТ"Мегабанк", ЄДРПОУ 09804119, МФО 351629; (надалі - "Учасник") з другої сторони, які надалі разом іменуються "Сторони", а кожен окремо - "Сторона", уклали цей договір про викуп Агентом, який діє від імені за рахунок та в інтересах ВАТ "КІНТО", у Учасника зазначених у пункті 1.2. цього Договору цінних паперів.

Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що емітентом інвестиційних сертифікатів, що були предметом договору №3627КЛ-АВ від 02.06.2008 року є Відкрите акціонерне товариство "КІНТО".

Договором №08/060214-П від 02.06.2008 року передбачено, що ТОВ «Драгон Есет Менеджмент», що є юридичною особою, належним чином зареєстрованою та існуючою згідно чинного законодавства України (Ліцензія ДКЦПФР серія АВ № 115164 від 04 травня 2006 року на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльність з управління активами: діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування; діяльність з управління активами пенсійних фондів), яке діє від свого імені та в інтересах ПІФДІ "Платинум" ТОВ "Драгон Есет Менеджмент", (надалі - «Покупець»), в особі Берлізевої Наталії Михайлівни, яка діє на підставі Довіреності від 09 січня 2007р., з однієї сторони, та громадянин України ОСОБА_1 (надалі - «Продавець»), з іншої сторони, разом надалі «Сторони», уклали цей Договір про купівлю-продаж цінних паперів інвестиційних сертифікатів.

Суд звертає увагу, що емітентом інвестиційних сертифікатів, що були предметом договору №08/060214-П від 02.06.2008 року є ТОВ «Драгон Есет Менеджмент».

Натомість, згідно ст.18 Закону №889-1V ДПІ у Печерському районі м. Києва здійснено розрахунок суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, з доходу громадянина ОСОБА_1., отриманого у 2008 році як інвестиційний прибуток.

Відповідачем винесене податкове повідомлення №0001731701/0 від 09.04.2009р. яким визначена сума податкового зобовязання у розмірі 14069,60 грн., що складає 15% від суми оподатковуваного доходу позивача.

Керуючись п/п. 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІП (далі Закон № 2181) позивач оскаржив вказане вище податкове повідомлення в апеляційному порядку до ДПІ у Печерському районі м. Києва, ДПА у м. Києві, ДПА України. За результатами адміністративного узгодження, скарги позивача залишені без розгляду, спірне рішення - без змін та винесені нові податкові повідомлення №0001731701/0 від 09.04.2009р, №0001731701/2 від 03.07.209р., №0001731701/3 від 30.09.2009р.

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва та просить скасувати податкове повідомлення №0001731701/3 від 30.09.2009р. про визначення податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 14069,60 грн.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб»встановлює як загальний порядок оподаткування доходів, так і спеціальні положення, що застосовуються при оподаткуванні окремих видів доходів.

Платником податку з доходів фізичних осіб згідно п.2.1 ст.2 Закону України №889-ІV є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.

Фізичні особи, які протягом звітного року одержували доходи від продажу інвестиційних активів, повинні згідно із Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб»до 1 квітня наступного року подати до податкового органу за місцем проживання річну податкову декларацію та сплатити податок з суми одержаного інвестиційного прибутку.

Слід зазначити, що Закон зобов'язав платників податку вести самостійно облік фінансових результатів операцій з інвестиційними активами, окремо від інших доходів і витрат. Форма обліку доходів і витрат платника податку з доходів фізичних осіб та Порядок ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу встановлено наказом Державної податкової адміністрації України від 16 жовтня 2003 року N 490, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2003 р. за N 988/8309.

Подати річну декларацію зобов'язані фізичні особи, які в звітному році здійснювали операції купівлі-продажу та іншого відчуження пакетів цінних паперів чи корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, випущених одним емітентом, а також банківських металів, придбаних у банку, незалежно від місця їх подальшого продажу.

До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається, тобто декларується, позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками звітного податкового року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума всіх інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.

Порядок визначення інвестиційного прибутку та його оподаткування регулюється п. 9.6 ст. 9 Закону №№889-1V. Згідно п.1.3 ст.1 Закону України №889-IV дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі у вигляді доходів у вигляді інвестиційного прибутку від здійснення операцій з цінними паперами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах.

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що розраховується виходячи з документально підтвердженої суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу.

Таким чином, підпункт 9.6 п. 9 встановлює лише порядок розрахунку інвестиційного доходу у вигляді інвестиційного прибутку, але не встановлює відсоткову ставку податку від цієї розрахованої суми доходу.

Закон №889-1V передбачає можливість застосування двох ставок податку для оподаткування операцій з інвестиційним и активами. Ставка 15 % за загальними правилами, при цьому, згідно спеціальної норми, а саме п. 7.2 Закону, можна застосовувати ставку в розмірі 5 % от обєкту оподаткування.

Відповідно до п. 7.2 ст. 7 закону №889-ІV ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону.

При цьому п. 1.2 ст. 1 цього ж Закону встановлено, що дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Як вже було зазначено вище, гр.ОСОБА_1. уклав договори купівлі-продажу цінних паперів та викупу інвестиційних сертифікатів з наступними компаніями з управління активами цінних паперів:

ВАТ "Кінто" №3429КЛ-АВ від 20.05.2008р.

ВАТ "Кінто" №3627КЛ-АВ від 02.06.2008р.

ТОВ "Драгон Есет Менеджмент" №08/060214-П від 02.06.2008р.

Преамбулою Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»від 15 березня 2001 року N 2299-III встановлено, що цей Закон визначає правові та організаційні основи створення, діяльності та відповідальності суб'єктів спільного інвестування, особливості управління їх активами, встановлює вимоги до складу, структури та зберігання активів, особливості розміщення та обігу цінних паперів інститутів спільного інвестування, порядок та обсяг розкриття інформації інститутами спільного інвестування з метою залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів.

Згідно п.3 статті 3 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»викуп цінних паперів інституту спільного інвестування сплата емітентом інвестору вартості частини чистих активів інституту спільного інвестування пропорційно кількості цінних паперів інституту спільного інвестування, що належать інвесторові, з припиненням права власності інвестора на ці цінні папери.

Пунктом 6 статті 3 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»інвестиційний сертифікат - цінний папір, який випускається компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та засвідчує право власності інвестора на частку в пайовому інвестиційному фонді.

Згідно п.7 статті 3 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»інститут спільного інвестування (далі - ІСІ) корпоративний інвестиційний фонд або пайовий інвестиційний фонд.

Отже, за наслідками вищевказаних угод позивач отримав інвестиційний дохід у розмірі 93797,30 грн., визначив та сплатив суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 4689,87 грн. (квитанція №224 від 31.03.09), яка була розрахована відповідно до п.7.2 ст. 7 закону №889-ІV, виходячи із ставки податку 5%.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при оподаткуванні доходу, виплаченого компаніями що управляють активами інститутів спільного інвестування та визначенні суми податку з доходів фізичних осіб за ставкою 5 % позивач діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів правомірності прийнятого рішення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1. про скасування податкового повідомлення №0001731701/3 від 30.09.2009р. Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Скасувати податкове повідомлення №0001731701/3 від 30.09.09р. ДПІ у Печерському районі м. Києва.

3.Судові витрати у розмірі 3,40 грн. присудити на користь ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова відповідно до вимог ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя П.О. Григорович