Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 липня 2009 року 12 год. 55 хв. № 17/115
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи
За позовомДержавного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»
до відповідачів1.Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків
2.Головного управління Державного казначейства України у м. Києві провизнання неправомірною відмову у зміні напрямку відшкодування ПДВ, зобов’язання змінити напрямок відшкодування ПДВ та стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість За участю представників сторін: Від позивача: Калініченко Л.І.- представник за довіреністю
Від відповідача 1: Пустовіт Ю.Ю., Онисько М.М.- представники за довіреностями
Від відповідача 2 : не з’явились
на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 27.07.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»звернулось до суду з позовом про стягнення з Державного бюджету України суми відшкодування податку на додану вартість в розмірі 345160, 00 грн. шляхом її перерахування з рахунку Головного управління Державного казначейства України у м. Києві.
18.06.09р. позивач подав заяву про уточнення і доповнення позовних вимог та просив суд визнати неправомірною відмову Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків у зміні напрямку відшкодування ПДВ в розмірі 345160, 00 грн. за серпень - жовтень 2004 року, зобов’язати відповідача -1 змінити напрямок відшкодування ПДВ та стягнути з Державного бюджету України суму відшкодування податку на додану вартість в розмірі 345160, 00 грн. шляхом її перерахування з рахунку Головного управління Державного казначейства України у м. Києві на поточний рахунок позивача.
Представник позивача у судових засіданнях позов підтримав та зазначив, що податковим органом було підтверджено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 345160,0 грн., однак, незважаючи на заяви підприємства, висновок про відшкодування вказаної суми податковим органом не надано, відшкодування –не проведено. Крім того, на думку позивача, податковим органом безпідставно та неправомірно було відмовлено у зміні напрямку відшкодування ПДВ за листом від 18.07.08р. №44/05-3022, що суперечить вимогам Закону України «Про податок на додану вартість»та порушує права позивача, в зв’язку з чим, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.
Представники відповідача-1 у судових засіданнях проти позову заперечували з посиланням на те, що позивачем при зверненні до податкового органу з заявою про зміну напряму відшкодування ПДВ було пропущено строк давності для звернення з такою заявою, який визначено у п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»- 1095 днів з моменту отримання права на відшкодування.
За пропуском такого строку, позивач, на думку відповідача втратив право бюджетного відшкодування ПДВ на його рахунок у банку, відтак, податковий орган зазначає, що право позивача не порушено, оскільки невідшкодована з бюджету на рахунок позивача сума ПДВ обліковується у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів та буде використана в майбутніх періодах при нарахуванні підприємством позитивного значення ПДВ.
Окрім того, представники відповідача-1 наполягають на застосуванні наслідків пропущення позивачем строків звернення до суду, визначених у ст. 99 КАС України.
Представник відповідача –2 у судових засіданнях проти позову заперечував та зазначив, що відповідно до Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України, Державного казначейства України від 21.05.01р. №200/86, відшкодування ПДВ з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Контролюючими органами у випадку відшкодування ПДВ є податкові органи, якими у спірному випадку не було надано відповідних висновків щодо відшкодування позивачу стягуваних ним сум ПДВ за спірний період.
Отже, представник відповідача-2 вважає, що вимоги щодо Головного управління Державного казначейства у м. Києві –безпідставні, а позов необґрунтований.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва
В С Т А Н О В И В :
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено позапланові тематичні документальні перевірки ДП зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»з питань дотримання податкового законодавства України щодо обґрунтованості відшкодування з бюджету ПДВ за серпень, вересень, жовтень 2004 року.
За наслідкам вказаних перевірок, податковим органом складено довідки №699/16-4/19480600 від 07.10.04р., № 572/16-4/19480600 від 16.11.04р., № 813/16-4/19480600 від 15.12.04р., якими фактично підтверджені суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку, заявлені платником у податкових деклараціях за серпень 2004, вересень 2004 р., жовтень 2004р.; порушень чинного законодавства з питань оподаткування ПДВ за серпень –жовтень 2004 року податковим органом виявлено не було.
Як свідчать обставини справи, 29.09.05р. позивач надіслав до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП листа №44/01-1117, в якому просив внести зміни до декларацій з ПДВ за липень-грудень 2004 року та січень-травень 2005 року, а саме: суми ПДВ, які підлягають відшкодуванню з бюджету із рядка 23.2 та 25.2 –«перерахування на рахунок в установі банку»перенести в рядок 23.1.1 та 25.1.1 – «зарахування в рахунок майбутніх платежів з податку на додану вартість».
На підставі вказаної заяви позивача, податковим органом було проведено зміну напрямку відшкодування ПДВ, що відображено в обліковій картці платника на його особовому рахунку (копія облікової картки наявна в матеріалах справи).
18.07.08р. позивач надіслав до відповідача листа №44/05-3022 (а.с.65), в якому просив повернути на розрахунковий рахунок суму простроченого податкового боргу, яка підтверджена зустрічними перевірками та невідшкодована підприємству за серпень –жовтень 2004 року на загальну суму 345160, 00 грн., на що отримав відповідь про неможливість зміни напрямку відшкодування, у зв’язку з пропущенням строків на відшкодування, визначених у п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач оспорює дії податкового органу по відмові у зміні напрямку відшкодування ПДВ на підставі листа позивача від 18.07.08р. №44/05-3022, просить зобов’язати відповідача -1 змінити напрямок відшкодування на підставі вказаного листа позивача та стягнути з Державного бюджету суму відшкодування в розмірі 345160,00 грн.
Суд не вбачає підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, та строки проведення розрахунків з бюджетом визначені у п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року N 168/97-ВР з наступними змінами і доповненнями (надалі –Закон ).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення у позивача права на відшкодування), суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.
Сплата податку провадиться не пізніше двадцятого числа місяця, що настає за звітним періодом.
У разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації. (абз.1 п.п.7.7.3 п.7.7.ст.7 Закону).
Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації. (абз.2 п.п.7.7.3 п.7.7.ст.7 Закону).
Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами. (абз.3 п.п. 7.7.3 того ж пункту).
Відповідно до п. 8.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.97р. №209/72, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 червня 2001 р. за N 489/5680, якщо в платника на момент настання терміну відшкодування суми ПДВ (яка за його бажанням, зазначеним у декларації, має спрямовуватися на його рахунок) обліковується податковий борг за іншими платежами, які зараховуються до Державного бюджету України, то він має право звернутися до податкового органу із заявою про зміну напряму відшкодування - не на рахунок платника, а на погашення існуючого податкового боргу. Згідно із заявою податковим органом уносяться зміни до зазначеного платником напряму відшкодування, формується висновок у режимі "зміна напрямку відшкодування при настанні терміну відшкодування" і в загальному порядку подається до органів Державного казначейства України.
Якщо у платника протягом трьох звітних періодів після дати відшкодування суми ПДВ у рахунок платежів з цього податку відшкодовані суми повністю або частково не були використані платником в погашення податкових зобов'язань за їх відсутністю, то він має право звернутися до податкового органу із заявою про повернення таких сум на поточний рахунок чи зарахування їх у рахунок інших платежів, які надходять до Державного бюджету України. Податковим органом на підставі заяви платника висновок формується в режимі "зміна напряму відшкодування за сумами ПДВ, не використаними платником на погашення податкових зобов'язань" із зазначенням реквізитів декларації, за якою проведено відшкодування і в загальному порядку подається до органів державного казначейства. Зазначений режим формування висновку передбачає блокування в особовому рахунку платника нарахування відсотків за бюджетною заборгованістю (п.8.2. Порядку).
Як свідчать обставини справи, позивач скористався своїм правом на зміну напряму відшкодування ПДВ, надіславши до відповідача заяву від 29.09.05р. №44/01-1117, чого не заперечує позивач і така зміна напряму відшкодування, як зазначалось вище, податковим органом проведена із відображенням на особовому рахунку платника.
Статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.00р. № 2181-III визначені строки давності та правила їх застосування.
Так, відповідно до п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 цього Закону, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування .
Отже, враховуючи, що право позивача на бюджетне відшкодування, виходячи з положень підпункту 7.7.1 (у редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) виникло на підставі даних декларацій за серпень, вересень, жовтень 2004р. , відповідно у наступному після подання декларацій місяці, позивачем пропущено 1095- денний строк звернення з заявою про зміну напрямку відшкодування (18.07.08р.).
Пропущення строку на подання заяви про зміну напрямку відшкодування ПДВ є достатньою правовою підставою для відмови податковим органом у зміні напрямку бюджетного відшкодування. Продовження граничних строків для подання заяв на повернення невідшкодованих податків керівником податкового органу можливе за письмовим запитом платника податків та за наявності виключних обставин, перелік яких встановлений п.п.15.4.1 п.15.5 ст.15 Закону № 2181-III.
За наведених обставин, та враховуючи, що зміна напряму відшкодування ПДВ (в рахунок майбутніх платежів) була ініційована позивачем у вересні 2005 року, у суду відсутні правові підстави вважати неправомірними дії податкового органу про відмову у зміні напряму відшкодування ПДВ з бюджету на рахунок платника у липні 2008 року, а отже відсутні підстави для визнання дій відповідача-1 щодо відмови у зміні напряму відшкодування ПДВ неправомірними та для зобов’язання податкового органу змінити напрямок бюджетного відшкодування.
Пропущення вказаного строку з моменту отримання права на таке відшкодування є достатньому правовою підставою для відмови в задоволенні позову в частині стягнення вказаної суми з бюджету на рахунок платника.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд враховує і ту обставину, що позивачем пропущено строк звернення до суду, який встановлений ст. 99 КАС України.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
В матеріалах справи міститься клопотання відповідача-1 про відмову у задоволенні позовних вимог у зв’язку з пропущенням позивачем законодавчо встановлених строків на подання позову.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд не вважає порушеним право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 345160, 00 грн., з огляду на те, що невідшкодована сума ПДВ в розмірі 345160,00 грн. обліковується у зменшення податкового зобов'язання з ПДВ у наступних податкових періодах, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія витягу з облікової картки платника; така сума може бути використана в майбутніх періодах при нарахуванні підприємством позитивного значення ПДВ.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законами України «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 71, 94, 97, 99, 100, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
П О С Т А Н О В И В:
у задоволені адміністративного позову відмовити.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена в повному обсязі: 05.08.09р.