Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 грудня 2009 року <Час проголошення > № 2а-6185/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Пасічнику О.П., розглянувши адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства «Компанія «Катран»
доДержавної податкової інспекції у Солом’янському районі міста Києва
проскасування податкового повідомлення-рішення, першої та другої податкової вимог, зобов’язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати незаконними рішення заступників начальника ДПІ у Солом’янському районі м. Києва Грузденко Н.В. та Марченко Ю.В. та скасувати першу податкову вимогу №1/85 від 05.02.2009 та другу податкову вимогу №2/519 від 12.05.2009.
18.09.2009 та 25.11.2009 позивач звернувся до суду з клопотаннями про уточнення позовних вимог, з урахуванням чого просить суд скасувати першу податкову вимогу №1/85 від 05.02.2009, другу податкову вимогу №2/519 від 12.05.2009 та податкове повідомлення-рішення №0030821502/0 від 24.11.2009; визнати незаконним нарахування ЗАТ«Компанія «Катран»пені в сумі 4 835, 59 грн.; визнати незаконним нарахування ЗАТ«Компанія «Катран»штрафу в сумі 46 876,94 грн.; зобов’язати ДПІ у Солом’янському районі м. Києва внести відповідні зміни в картки особових рахунків АІС «Облік податків та платежів», провести перерахунок платежів по орендній платі за землю та включити суму платежів, зарахованих як оплата пені та штрафних санкцій, в платежі по оплаті орендної плати ЗАТ«Компанія «Катран»; зобов’язати ДПІ у Солом’янському районі м. Києва звільнити активи ЗАТ«Компанія «Катран»від податкової застави шляхом подання відповідної заяви до Київської обласної філії державного підприємства «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та подав письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову повністю.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 01.12.2009 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 07.12.2009, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ЗАТ«Компанія «Катран»зареєстроване Солом’янською районною у м. Києві державною адміністрацією 29.12.1992, перебуває на обліку в ДПІ у Солом’янському районі м.Києва та сплачує орендну плату за землю відповідно до договору оренди земельної ділянки з Київською міською радою, зареєстрованого 17.06.2008 за № 72-6-00520.
05.02.2009 ДПІ у Солом’янському районі м.Києва було надіслано позивачу першу податкову вимогу №1/85 про наявність податкового боргу по орендній платі за землю в розмірі 73911,66 грн., а 12.05.2009 —другу податкову вимогу №2/519 про наявність податкового боргу в розмірі 76 130,85 грн.
03.08.2009 в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна було зареєстроване публічне обтяження рухомого майна позивача у вигляді податкової застави, а 24.11.2009 складено Акт №15624/15-3-05441005 «Про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку ЗАТ «Компанія «Катран», на підставі якого відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0030821502/0 від 24.11.2009, яким у зв’язку з порушенням ст. 17 Закону України «Про плату за землю»внаслідок недотримання граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання по орендній платі за землю та на підставі пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 46876,94грн.
Крім того, з облікової картки платника податків ЗАТ«Компанія «Катран»видно, що позивачу була також нарахована пеня за невиконання податкових зобов’язань з сплати орендної плати за землю у розмірі 4 835, 59 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання –це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як видно з матеріалів справи, позивач протягом 2009 року подавав в обслуговуючий банк АКБ «Київ»платіжні доручення на виконання податкових зобов’язань зі сплати орендної плати за землю у строки, передбачені ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», що підтверджується відповідними відмітками банку на платіжних дорученнях та не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні.
Відповідно до п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня. Банки та їх клієнти мають право передбачати в договорах інші, ніж встановлені в абзацах першому та другому цього пункту, строки виконання доручень клієнтів.
Як встановлено судом, не зважаючи на наявність достатніх коштів на рахунку позивача, що підтверджується відповідними банківськими виписками, АКБ «Київ»порушив строк виконання платіжних доручень про перерахування коштів на сплату орендної плати за землю, встановлений п. 8.1 ст. 8 Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", мотивуючи це у листі №13-24/299 від 18.02.2009 призначенням Постановою Національного банку України № 53 від 06.02.2009 тимчасової адміністрації в АКБ «Київ»та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів з 09.02.2009 по 09.08.2009.
З матеріалів справи видно, що листом №08/02-28 від 12.02.2009 позивач повідомив ДПІ у Солом’янському районі м.Києва про сплату ЗАТ «Компанія «Катран»орендної плати за землю шляхом подання до обслуговуючого банку АКБ «Київ»відповідних платіжних доручень та порушення банком встановлених чинним законодавством строків виконання розрахункових документів, проте відповідач виніс спірні першу та другу податкові вимоги щодо сплати податкового боргу з орендної плати за землю.
Відповідно до пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
За таких умов суд приходить до висновку, що позивач згідно з положеннями пп.16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не несе відповідальності за порушення АКБ «Київ»встановлених Законом України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»строків виконання платіжних доручень, поданих ЗАТ«Компанія «Катран»для сплати орендної плати за землю та, як наслідок, несвоєчасне або неповне зарахування орендної плати за землю до бюджету, включаючи нараховану пеню та штрафні санкції.
З огляду на викладене, податкове повідомлення-рішення №0030821502/0 від 24.11.2009, яким позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 46876,94грн. є таким, що не відповідає вимогам пп.16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому підлягає скасуванню. З цих же підстав неправомірними є дії ДПІ у Солом’янському районі м. Києва з нарахування ЗАТ«Компанія «Катран»пені за невиконання податкових зобов’язань з сплати орендної плати за землю у розмірі 4835,59 грн.
В той же час, відповідно до пп. “а” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Згідно з п. “б” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Враховуючи, що на момент винесення ДПІ у Солом’янському районі міста Києва першої №1/85 від 05.02.2009 та другої №2/519 від 12.05.2009 податкових вимог податкові зобов’язання з орендної плати за землю, самостійно узгоджені ЗАТ«Компанія «Катран»шляхом подання відповідних податкових деклараціях, не були сплачені, суд приходить до висновку про правомірність винесення відповідних податкових вимог.
Водночас, відповідно до абз. «а»пп. 6.4.1 п. 6.4 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків.
З огляду на те, що на момент розгляду справи податкові зобов’язання з орендної плати за землю, самостійно узгоджені ЗАТ«Компанія «Катран»шляхом подання відповідних податкових деклараціях, сплачені у повному обсязі, а також враховуючи, що штрафні санкції у розмірі 46876,94грн. та пеня у розмірі 4835,59 грн. нараховані позивачу з порушенням вимог чинного законодавства, спірні податкові вимоги відповідно до абз. «а»пп. 6.4.1 п. 6.4 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є відкликаними.
Водночас, представник відповідача у судовому засіданні повідомив, що ДПІ у Солом’янському районі міста Києва вважає вказані податкові повідомлення чинними, а перебування майна позивача в податковій заставі на підставі таких податкових вимог —правомірним. Зважаючи на викладене, а також враховуючи необхідність повного захисту прав та законних інтересів позивача відповідно до ч. 1 ст. 2, ст. 6, ч. 2 ст. 11 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування першої №1/85 від 05.02.2009 та другої №2/519 від 12.05.2009 податкових вимог.
Крім того, відповідно до пп. 11.5 п. 11 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України №276 від 18.07.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.
За таких умов, ДПІ у Солом’янському районі м. Києва зобов’язана внести відповідні зміни в картку особового рахунку АІС «Облік податків та платежів», провести перерахунок платежів по орендній платі за землю та включити суму платежів, зарахованих як оплата пені та штрафних санкцій, в платежі по оплаті орендної плати ЗАТ«Компанія «Катран».
Згідно з п. а) пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків звільняються з податкової застави з дня отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання, а у разі виникнення права податкової застави у зв'язку із неподанням або несвоєчасним поданням податкової декларації - з дня отримання такої податкової декларації контролюючим органом (за умови відсутності порушень платником податків вимог, визначених абзацом другим підпункту 8.2.1 пункту 8.2 цієї статті).
Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду справи податкові зобов’язання з орендної плати за землю, самостійно узгоджені ЗАТ«Компанія «Катран» шляхом подання відповідних податкових деклараціях, сплачені у повному обсязі, суд приходить до висновку, що відповідно до п. а) пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи ЗАТ«Компанія «Катран»повинні бути звільнені з податкової застави.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесення першої податкової вимоги №1/85 від 05.02.2009, другої податкової вимоги №2/519 від 12.05.2009, податкового повідомлення-рішення №0030821502/0 від 24.11.2009 про нарахування ЗАТ«Компанія «Катран»штрафних санкцій у розмірі 46876,94грн; нарахування ЗАТ«Компанія «Катран»пені за невиконання податкових зобов’язань з сплати орендної плати за землю у розмірі 4835,59грн.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено, що суд може прийняти іншу, ніж передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений ч. 4 ст. 11 КАС України, зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позов частково та захистити порушені права позивача шляхом скасування першої податкової вимоги №1/85 від 05.02.2009, другої податкової вимоги №2/519 від 12.05.2009 та податкового повідомлення-рішення №0030821502/0 від 24.11.2009; визнання незаконним нарахування ЗАТ«Компанія «Катран»пені в сумі 4 835, 59 грн.; зобов’язання ДПІ у Солом’янському районі м. Києва внести відповідні зміни в картки особових рахунків АІС «Облік податків та платежів», провести перерахунок платежів по орендній платі за землю та включити суму платежів, зарахованих як оплата пені та штрафних санкцій, в платежі по оплаті орендної плати ЗАТ«Компанія «Катран»; зобов’язання ДПІ у Солом’янському районі м. Києва звільнити активи ЗАТ«Компанія «Катран»від податкової застави шляхом подання відповідної заяви до Київської обласної філії державного підприємства «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України.
За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, —
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Закритого акціонерного товариства «Компанія «Катран»задовольнити частково.
2. Скасувати першу податкову вимогу №1/85 від 05.02.2009 та другу податкову вимогу №2/519 від 12.05.2009, винесені Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі міста Києва.
3. Скасувати податкове повідомлення-рішення №0030821502/0 від 24.11.2009, винесене Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі міста Києва.
4. Визнати незаконним нарахування Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі міста Києва пені за невиконання Закритим акціонерним товариством «Компанія «Катран»податкових зобов’язань з сплати орендної плати за землю в сумі 4835,59 грн.
5. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Солом’янському районі міста Києва внести відповідні зміни в картки особових рахунків АІС «Облік податків та платежів», провести перерахунок платежів по орендній платі за землю та включити суму платежів, зарахованих як оплата пені та штрафних санкцій, в платежі по оплаті орендної плати за землю Закритого акціонерного товариства «Компанія «Катран».
6. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Солом’янському районі міста Києва звільнити активи Закритого акціонерного товариства «Компанія «Катран»від податкової застави шляхом подання відповідної заяви до Київської обласної філії державного підприємства «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України.
7. Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Компанія «Катран»(03061, м. Київ, вул. Ново-Польова, 2) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).
8. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяК.С. Пащенко