Постанова № 9203771, 18.01.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2010
Номер справи
43166/09/2070
Номер документу
9203771
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 січня 2010 р.                                                                                 № 2-а- 43166/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді

Старосєльцевої О.В. при секретарі судового засідання –Чубукіній М.В.

за участю сторін:

представників позивачів - Дженгура Н.А. (діє на підставі довіреності № 843 від 25.11.2009 р.), Слабінської Г.Г. (діє на підставі довіреності № 844 від 25.11.2009 р.);

представника відповідача - Журкова В.І.(діє на підставі довіреності № 1/10/10 від 11.01.2010 р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Красноградського комунального підприємства «Водоканал»

до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції

провизнання нечинним та скасування податкового повідомлення – рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Красноградське комунальне підприємство «Водоканал», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій після уточненених позовних вимог просив суд визнати нечинним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Красноградської міжрайонної податкової інспекції від 10 серпня 2009 року за № 0001181500/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6517 грн. (від 23 жовтня 2009 року за № 0001181500/1 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6517грн.; від 03 листопада 2009 року за №0001181500/2 про визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6517 грн.).

В судовому засіданні представники позивача в обґрунтування позовних вимог зазначили наступне.

06.08.2009 року Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка підприємства з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій до Красноградської МДПІ 07.05.2009 р. під номером 5663 податкової декларації за 1 квартал 2009 року по податку на прибуток, відповідно до якої було складено акт за № 642/15-107/05466186, на підставі якого було складено податкове повідомлення-рішення від 10 серпня 2009 року за №0001181500/0 про сплату податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності за основним платежем 6207 грн., за штрафними санкціями 310 грн., а всього на суму 6 517 грн. 00 коп.

Красноградське комунальне підприємство «Водоканал» не погоджується з податковим повідомленням-рішенням Красноградської міжрайонної податкової інспекції, застосованих за порушення п.п.8.4.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» .

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив наступне.

Податкові повідомленя-рішення Красноградської МДПІ №0001181500/0 від 10.08.2009 р. на загальну суму 6517 грн., податкове повідомлення-рішення №0001181500/1 від 23.10.2009 р. на загальну суму 6517 грн., податкове повідомлення-рішення № 0001181500/2 від 03.11.2009 у. на загальну суму 6517 грн. є законними та правомірними, а тому Красноградська МДПІ просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ККП "Водоканал".

Суд, вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06.08.2009 року Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка ККП "Водоканал" з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій до Красноградської МДПІ 07.05.2009 р. під номером 5663 податкової декларації за 1 квартал 2009 року по податку на прибуток.

          Перевіркою податкової звітності встановлено заниження податку на прибуток за звітний період І квартал 2009 року на 6207,0 грн., що підтверджується актом перевірки за №642/15-107/05466186 (а.с.10,11).

На підставі акту перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 10 серпня 2009 року за №0001181500/0 про сплату податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності за основним платежем 6207 грн., за штрафними санкціями 310 грн., всього на суму 6 517 грн. 00 коп. (а.с. 15).

ККП "Водоканал" не погодившись з висновками рішення документальної невиїзної (камеральної) перевірки, оскаржив до Красноградської МДПІ у Харківській області, у порядкуадміністративного оскарження згідно вимог передбачених п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", скориставшись правом адміністративного оскарження. За результатами якого податкове повідомлення-рішення Красноградська МДПІ залишено без змін, а скаргу директора Стелюкова К.М. - без задоволення. 27.10.2009 р. ККП «Водоканал» було отримано з Красноградської МДПІ у Харківській області податкове повідомлення - рішення № 000181500/1 від 19.10.2009 р. (а.с.23).

05.11.2009 р. Красноградська МДПІ надіслала ККП «Водоканал» податкове повідомлення-рішення №000181500/2 від 03.11.2009 р. (а.с.26).

06.11.2009 р. Красноградським КП «Водоканал» було відправлено поштою до ДПА України повторну скаргу (а.с.38-40).

Перевіркою встановлено, що ККП «Водоканал» порушено п.8.4.11. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» із змінами та доповненнями та Порядок складання декларацій з податку на прибуток підприємства, затверджений Наказом ДПА України від 29.03.03 р. за №143, при заповненні декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2009 року, в зв'язку з тим, що нараховувалась амортизація на основні засоби, які закріплені на праві господарського відання, в зв'язку з чим підприємством завищено валові витрати за 1 квартал на суму амортизаційних відрахувань 24828 грн.

В акті перевірки зазначено, що майно підприємства є спільною власністю територіальних громад міста, сіл та селищ Красноградського району, становлять основні фонди, які не належать ККП «Водоканал» на праві власності, так як власником є Красноградська районна рада, а підприємство отримало право користування майном.

Відповідно до п.п.8.1.2. п.8.1. ст..8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» амортизації підлягають витрати на: придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання. Оскільки амортизації підлягають не безпосередньо основні фонди, а витрати на їх придбання, виготовлення або поліпшення, які складають балансову вартість таких основних фондів, при цьому платник податку - одержувач не несе зазначених витрат при безоплатному отриманні основних фондів, то відповідно такий платник має право нараховувати амортизаційні відрахування у бухгалтерському обліку та не має такого права у податковому обліку.

Суд дійшов до висновку про необґрунтованість даних висновків відповідача з наступних підстав.

В п.п. 1.3 п.1 Статуту ККП „Водоканал" затвердженого Рішенням Красноградської районної ради від 17.05.2007 року № 133-У (XI сесії V скликання), зі змінами внесеними за рішеннями районної ради від 26.10.2007 року № 195-У (XVI сесії V скликання) від 18.04.2007 року № 278 - V (XXII сесії V скликання) зазначено що, Красноградська районна рада, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Господарського Кодексу України, рішення № 72 XI сесії районної ради V скликання від 17.05.2007 року, є засновником підприємства від імені та в інтересах власника -територіальних громад міста, сіл та селищ Красноградського району.

В п.п. 3.2 п.3 Статуту ККП „Водоканал" зазначено що, майно підприємства є спільною власністю громад міста сіл та селищ Красноградського району і закріплюється за ним на праві господарського віддання. П.п. 3.2.1 п. 3 Статуту визначено, що здійснюючи право господарського віддання, підприємство володіє, користується та розпоряджується зазначеним майном на свій розсуд вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству, регуляторним актам та цьому статуту. Відчуження майна, що є спільною власністю територіальних громад міста, сіл, селищ, Красноградського району, закріпленого за підприємством на правах господарського віддання згідно п.п. 3.2.2. п.3 Статуту підприємства здійснюється за рішенням органу управління в порядку, що встановлений Органом управління. Органом управління відповідно до п.1.3 Статуту підприємства являється Красноградська районна рада.

Тобто власником майна ККП «Водоканал» є територіальні громади міста, сіл та селищ Красноградського району, а Красноградська районна рада лише представляє їх інтереси і не є власником основних фондів ККП «Водоканал». Підприємство «Водоканал» володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним уповноваженим органом Красноградською районною радою (а.с.41-44).

          Відповідно до ч.1 ст.136 Господарського кодексу України закріплює, що право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.136 Господарського кодексу України власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Відповідно до ч.1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Тобто право господарського відання та право власності в розумінні самого змісту права - в обох випадках це право володіння, користування та розпорядження майном. Єдина відмінність - при господарському віданні можуть існувати певні обмеження при реалізації такого права, які повинні бути зафіксовані в установчих документах підприємства.

          Положення Статуту ККП «Водоканал» передбачають тільки обмеження щодо відчуження майна та надання його в оренду іншим суб'єктам господарювання.

          Норми Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.2007 р. №283/97-ВР не розмежовують доходів та витрат підприємства залежно від того, які взаємовідносини існують між підприємством та майном, йому підпорядкованим.

Зазначений Закон визначає, що витрати, які беруть участь у податковому обліку, повинні здійснюватись в рамках господарської діяльності.

В позовній заяві та в судовому засіданні представники позивача зазначили, що основні засоби ККП «Водоканал» використовуються в господарській діяльності для забезпечення надання послуг з водопостачання і водовідведення населенню, бюджетним установам та господарським підприємствам району. Для їх утримання і обслуговування в робочому стані дійсно використовуються матеріали, які розмежовуються на поточний та капітальний ремонт, а також на поточне утримання і обслуговування.

Представником відповідача в судовому засіданні не заперечувалось, що основні засоби ККП «Водоканал» використовуються в господарській діяльності.

Відповідно до Положення глави III «Порядку формування тарифів послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2006 р. за № 959 із змінами, до повної планової собівартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення ККП "Водоканал" включаються витрати, до яких також належить амортизація основних виробничих засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів виробничого призначення. Сума амортизаційних відрахувань для розрахунку тарифів визначається з урахуванням руху основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів виробничого призначення у плановому періоді. Висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до п.52 зазначеного «Порядку....» був наданий Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області. 30.10.2008 р. була проведена перевірка ККП «Водоканал» Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області з дотримання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів, за результатами якої порушень не було виявлено.

          Факт перебування на балансі ККП «Водоканал» основних фондів до 1997 р. підтверджується балансом ККП «Водоканал» на перше січня 1998 року та головною книгою ККП «Водканал» 1997 року (а.с.27-29).

На підставі п.п.8.7.1. ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку мають право протягом звітного періоду віднести до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у тому числі витрати на поліпшення орендованих основних фондів, у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів станом на початок такого звітного періоду. Нарахування амортизації проводиться щоквартально по групах основних фондів. Правильність нарахування позивачем амортизації підтверджується встановленим П(С)БУ 7 «Основні засоби» розрахунком нарахування амортизації за перший квартал 2009 року.

Враховуючи зазначений розрахунок сума амортизації включена в валові витрати декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2009 року рядок 07 в сумі 26033 грн., на яку за мінусом суми 1205 грн. (залишок склав 24 828 грн. по ставці податку 25%) відповідачем було необґрунтовано нараховано податок на прибуток в сумі 6207 грн. та штрафні санкції в сумі 310 грн. (а.с.78-80).

          Враховуючи балансову вартість на початок розрахункового кварталу 2009 року в сумі 1953,2 тис. грн. згідно додатку К1/1 до декларації з податку на прибуток за 2008 рік десятипроцентний ліміт на перший квартал 2009 року склав 48 830 грн. ( річна 1 953 207 грн. х 10% : 4 (кількість кварталів у році)) (а.с.81,82). Фактична сума витрат на ремонти та підтримання у робочому стані основних засобів за перший квартал 2009 року згідно даних головної книги на 2009 рік склала 43 102 грн., що дає право на включення до валових витрат зазначеної суми (а.с.83-85).

          Крім того, як вбачається з матеріалів справи передачі майна підприємству не відбувалось, тому що саме ККП "Водоканал" передавалось із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області до спільної власності територіальних громад сіл, міст Красноградського району відповідно до рішення VІ сесії XXIV скликання Харківської обласної ради від 10.12.2002 р. на підставі вже винесеного рішення VІ сесії XXIV скликання Красноградської районної ради «Про надання згоди на прийняття у спільну власність територіальних громад міста та сіл Красноградського району Красноградського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства» (а.с.34).

Предметом зазначеного рішення було підприємство в цілому, тобто передача підприємства із обласної комунальної власності до районної, а не окремо визначене майно до підприємства, як то стверджує відповідач. Ніякого відчуження майна підприємства не відбувалось, а саме передачі основних фондів і нематеріальних активів на баланс платника податків (ККП «Водоканал»). Основні фонди підприємства, які перебували на балансі підприємства до 01.07.1997 р. перебувають дотепер, що підтверджується розпорядженням голови Красноградської районної державної адміністрації від 27.12.2002 р. за №373 «Про виконання рішення сесії Харківської обласної ради XXIV скликання від 10.12.2002 р....» (а.с.32,34). Тому, не має підстав вважати, що мало місце придбання комунальним підприємством основних фондів. Фактично відбулося передання існуючого діючого підприємства, розташованого на території м. Краснограда, з обласної комунальної власності до районної з наступною зміною органу управління підприємства.

Відповідачем не доведений факт безоплатного отримання основних фондів позивача.

Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає позовні вимоги Красноградського комунального підприємства «Водоканал» щодо визнання нечинним та скасування податкового повідомлення – рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції документально та нормативно обґрунтовані, та такими, що підлягають задоволенню.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов Красноградського комунального підприємства «Водоканал» до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення – рішення – задовольнити у повному обсязі.

2.Визнати нечинним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Красноградської міжрайонної податкової інспекції від 10 серпня 2009 року за № 0001181500/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6517 грн. (від 23 жовтня 2009 року за № 0001181500/1 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6517грн.; від 03 листопада 2009 року за №0001181500/2 про визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6517 грн.)

3.Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Повний текст постанови виготовлений 25.01.2010 року.

<Сума задоволення ><Текст >

Суддя                                                                       Старосєльцева О.В.