копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
<(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
13 квітня 2010 р. Справа № 2а-2957/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Мороз Т.М.
представника позивача - Мачули А.А.
представника відповідача - Алібекова В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області до Приватного оздоровчо-комерційного підприємства "Зевс" про зобов'язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області (далі по тексту – позивач, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області) звернулося до суду з позовом до Приватного оздоровчо-комерційного підприємства "Зевс" (далі по тексту – відповідач, ПОКП "Зевс") про зобов’язання вчинити дії, а саме зобов’язати Приватне оздоровчо-комерційне підприємство "Зевс" допустити посадових осіб Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області до проведення перевірки протягом 10 днів з дня винесення рішення судом.
Свої вимоги мотивують тим, що з метою реалізації повноважень, наданих законодавством України, начальником Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області був виданий наказ № 58-Д від 18.02.2010 року про проведення позапланової перевірки ПОКП "Зевс", а саме, магазину за адресою: м. Суми, вул.Прокоф’єва, 24, в термін з 18.02.2010 р. по 19.02.2010 р. На підставі зазначеного наказу було виписане направлення на проведення позапланової виїзної перевірки №24 від 18.02.2010 р. При виході працівників Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області за місцем розташування магазину особа, яка здійснює розрахунки – продавець ПОКП "Зевс" Боровинська З.П., відмовилась допустити посадових осіб податкового органу до перевірки, мотивуючи порушенням останніми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Однак, на думку позивача, уповноважені особи ПОКП "Зевс" відповідно до ст.. 11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» зобов’язані допустити посадових осіб Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області до проведення перевірки, а тому позивач просить зобов’язати відповідача допустити посадових осіб Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області до проведення перевірки протягом 10 днів з дня винесення рішення судом.
Представник позивача Мачула А.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, надав до суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначив, що перевірка позивачем здійснювалася в порушення вимог Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні», а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що позивач - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області є суб’єктом владних повноважень. Повноваження позивача визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та Положенням «Про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України» затвердженим наказом ДПА України №71 від 10.02.2007 року.
Відповідач - Приватне оздоровчо-комерційне підприємство "Зевс" 15.07.1993 року зареєстроване виконавчим комітетом Сумської міської ради як юридична особа, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №111877 /а.с.5/.
Наказом начальника Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області №58-Д від 18.02.2010 року /а.с.7/ призначена позапланова перевірка в період з 18.02.2010 р. по 19.02.2010 р. ПОКП "Зевс", а саме, магазину за адресою: м. Суми, вул. Прокоф’єва, 24 з питань дотримання вимог чинного законодавства, відповідальність за які передбачена ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 року та інших вимог нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. На підставі зазначеного наказу позивачем було видане направлення №24 від 18.02.20010 року на проведення позапланової виїзної перевірки /а.с.6/.
На виконання наказу уповноваженими особами Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області на проведення перевірки 18.02.2010 року був здійснений вихід на позапланову виїзну перевірку за адресою розташування магазину ПОКП "Зевс" по вул. Прокоф’єва, 24 у м. Суми. Однак посадові особи Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області не були допущені в приміщення для проведення перевірки, про що був складений акт відмови від допуску до перевірки від 18.02.2010 року №24/32/14005840 /а.с.8/.
У зв’язку з вищевикладеним та у відповідності до вимог «Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів позапланових перевірок діяльності суб’єктів господарювання у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, парфумерно-косметичної продукції та лікарських засобів із використанням спирту етилового» затвердженого наказом ДПА України від 21.08.09 №453 та відповідно до п. 1.16 «Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків», затверджених наказом ДПА України від 27.05.08 р. №355, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Сумській області листом №588/10/32-03-032 від 19.02.2010 року направило до підрозділу податкової міліції письмове повідомлення про викладені факти, а також відповідні матеріали для оперативного реагування /а.с.13/.
Як зазначає представник позивача станом на 03.03.2010 року у Регіональному управлінні Департаменту САТ ДПА України в Сумській області відсутня інформація щодо оперативного реагування по направленим матеріалам перевірок.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.4 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно п.п. 1.1. п. 1 Положенням «Про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України» затвердженим наказом ДПА України №71 від 10.02.2007 року, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.
Відповідно до п.п. 6.1. п. 6 зазначеного Положення, Департаменту підпорядковані регіональні управління, які функціонують у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Функції регіональних управлінь Департаменту визначені п.п. 6.4. п. 6 вищевказаного Положення та Законом України "Про державну податкову службу в Україні", відповідно до яких Регіональні управління у межах своєї компетенції, зокрема, виконують такі функції: контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв суб'єктами господарювання; контроль за цільовим використанням спирту; контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, зупинення дії та анулювання виданих ними ліцензій; проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; запобігання незаконному виробництву та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України; звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Згідно з п. п. 15, 17, 18 ч. 1 ст. 11 зазначеного Закону органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися до суду щодо спонукання до проведення інвентаризацій в ході проведення планових та позапланових перевірок; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ні вказаним Законом, ні іншими нормативно-правовими актами України не встановлено право Регіональних управлінь Департаменту на пред’явлення позовів до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об’єднань, юридичних осіб, які не є суб’єктами владних повноважень, про зобов’язання вчинити певні дії, зокрема, допустити до проведення перевірки.
Відтак, суд приходить до висновку, що позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області про зобов’язання допустити до проведення позапланової виїзної перевірки пред’явлений за межами наданих законодавством України повноважень, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до вимог Конституції України, Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби повинні виконувати покладені на них функції та здійснювати надані законом повноваження з неухильним дотриманням законодавства України, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України.
В даному випадку судом встановлено, що Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області, як орган державної податкової служби, заявляючи вимоги щодо зобов’язання допустити посадових осіб податкового органу до перевірки, діє не в межах повноважень, наданих йому законодавством України, не на підставі та у спосіб, що передбачені законами України.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає за необхідне в задоволенні позову Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, <додаткові норми >суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області до Приватного оздоровчо-комерційного підприємства "Зевс" про зобов'язання вчинити дії, а саме зобов’язати Приватне оздоровчо-комерційне підприємство "Зевс" допустити посадових осіб Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Сумській області до проведення перевірки протягом 10 днів з дня винесення рішення судом – відмовити в повному обсязі.< Текст ><Сумма стягнення (цифрами) ><Текст >.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 19.04.2010 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець