Рішення № 91951912, 02.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2020
Номер справи
420/9857/20
Номер документу
91951912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9857/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

представника позивача Скиби Є.А. за ордером

представника відповідача Чапуріної С.І. за ордером,

представника третьої особи Волкова О.М. за ордером

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа кандидат на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови від 29.09.2020 р. №93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією Політичної партії «Блок Дмитра Голубова », вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору

30.09.2020 р. позивач, кандидат на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області, ОСОБА_2 в якому просив:

-визнати протиправною та скасувати постанову Одеської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29.09.2020 р. №93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Блок Дмитра Голубова».

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

Постановою Одеської міської територіальної виборчої комісій Одеського району Одеської області № 22 від 20.09.2020р. «Про реєстрацію кандидатів на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Враховуючи положення п. 4 ст. 22 ВК України, ОСОБА_1 є суб`єктом виборчого процесу з місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

29 вересня 2020 року о 02 год. 39 хв. Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області прийняла постанову № 93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого ОДЕСЬКОЮ МІСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА», якою гр. ОСОБА_2 був зареєстрований кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області.

Представник позивача вважає вказану постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області № 93 від 29.09.2020р. прийнятою всупереч вимогам Виборчого кодексу України.

Так, позивач вважає, що Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області, маючи підстави для відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області, протиправно здійснила його реєстрацію з винесенням оскаржуваного рішення.

Всупереч вимогам статті 225 Виборчого кодексу України та п.2 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21.09.2020 №193 грошова застава за висування кандидата на посаду Одеського міського голови не була внесена належним суб`єктом, зокрема з рахунку організації політичної партії «Блоку Дмитра Голубова» або місцевої організації цієї партії вищого рівня.

У квитанції про внесення грошової застави від 23.09.2020 р. у графі «код платника» зазначено код ЄДРПОУ Політичної партії «Блок Дмитра Голубова», а на Державному сервісі перевірки квитанцій в графі «код платника» вказано ІПН фізичної особи ОСОБА_3 , що безумовно свідчить про те, що грошова застава внесена неналежною особою, що суперечить вимогам абз.4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України.

Отже вказана квитанція не може вважатися документом про внесення грошової застави, що є підставою для відмови у реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області.

Крім того, представник позивача зазначав, що був порушений строк внесення грошової застави, що також свідчить про невідповідність квитанції вимогам, встановленим статтею 225 Виборчого кодексу України та є додатковою підставою для відмови у реєстрації. Так, станом на день сплати грошової застави Одеська міська організація політичної партії «Блок Дмитра Голубова» не здійснила висування будь-якого кандидата на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Конференція, на якій було прийнято рішення про висування ОСОБА_2 кандидатом на посаду міського голови, відбулась 24 вересня 2020 року, а грошова застава була сплачена на день раніше – 23 вересня 2020 року.

(б) Позиція Відповідача

01.10.2020 через канцелярію суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.

В обґрунтування обставин, викладених у відзиві, відповідач посилався на те, що на своєму засіданні, на якому були присутні 18 членів Одеської міської територіальної виборчої комісії, 12 голосами проти 6 визнали подані документи такими, що відповідають вимогам статті 222 Виборчого кодексу України. За результатами голосування 29.09.2020 відповідач прийняв постанову №93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Блок Дмитра Голубова» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач вважає, що рішення він прийняв у межах своїх повноважень та у спосіб визначений Виборчим кодексом України.

(в) Позиція третьої сторони

02.10.2020 в судовому засіданні представник третьої особи кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_2 надав письмові пояснення в яких заперечував проти позовних вимог просив у їх задоволенні відмовити.

В обґрунтування своєї позиції представник третьої особи зазначав, що спірне рішення не порушує прав позивача. Також наголошував на тому, що грошова застава сплачена організацією партії через уповноваженого представника (про що у виборчому законодавстві немає жодних застережень), грошова застава внесена після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії, грошова застава була внесена у безготівковій формі (через касу банку), грошова застава була внесена у визначеному виборчою комісією розмірі. Тобто всі вимоги під час внесення грошової застави були дотримані та жодних інших вимог Виборчого кодексу України не було порушено.

Перерахування коштів, як грошової застави, було здійснено місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата через уповноважену особу у встановленому абз.4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України порядку без жодних порушень.

Згідно з ч.3 ст.230 Виборчого кодексу України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. У платежі №СВ03939939/1 від 23.09.2020 помилково було вказана назва платника. Відповідно до довідки ПАТ «Банк Восток» від 28.09.2020 банк повідомив про дану помилку та вказав, що вірною є назва платника Одеська міська організація Політичної партії «Блок Дмитра Голубова».

ІІІ. Процедура та рух справи

01.10.2020 року ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України та призначив судове засідання на 02.10 2020 на 9:30 год. , витребував у відповідача засвідчені належним чином копії матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови, а також довідку про надходження грошових коштів для внесення грошової застави від Одеської міської організації політичної партії «Блок Дмитра Голубова» та виписку зі спеціального рахунку Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, відкритому в Управлінні державної казначейської служби м.Одеси Одеської області.

Ухвалою від 02.10.2020 суд задовольнив частково клопотання представника позивача про витребування доказів, зокрема, витребував в Управління Державної казначейської служби України м. Одеса Одеської області довідку про зарахування коштів грошової застави згідно з квитанцією №67D4-В67Е-55ЕЕ-2835 ПАТ Банк «Восток» від 23.09.2020 року, зокрема інформацію щодо ідентифікації особи платника за кодом фізичної чи юридичної особи. В ухвалі суд зобов`язав надати витребувані документи до 02.10.2020 до 15:30год. та ухвалив перерву до 16:00 год. На встановлений судом час витребуваний документ до суду не надійшов. Суд з урахуванням терміновості розгляду даної справи усно ухвалив продовжити розгляд справи на підставі наявних матеріалів справи.

ІV. Обставини справи, встановлені судом, та докази на їх підтвердження

Постановою Одеської міської територіальної виборчої комісій Одеського району Одеської області № 22 від 20.09.2020р. «Про реєстрацію кандидатів на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року (а.с.13).

24.09.2020 Конференція Одеської міської організації політичної партії «Блок Дмитра Голубова» прийняла рішення по висування кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.18).

До Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області 24 вересня 2020 року надійшла заява ОДЕСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про реєстрацію Громадянина України ОСОБА_2 кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого від зазначеної організації партії, разом з іншими документами, зокрема з квитанцією від 23.09.2020р. про внесення грошової застави у розмірі 153 372 грн., 00 коп.

В квитанції про здійснення платежу грошової застави Платником вказано: «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ… Через: «Палпатін Дмитро Вікторович». Код платника: « 40338700» (а.с.57).

Відповідно до довідки ПАТ «Банк Восток» від 28.09.2020 вих. № В-026-04-0526/1 банк повідомляє, що 23.09.2020 було відправлено платіж №СВ03939939/1 від 23.09.2020 на суму 153 372 (Сто п`ятдесят три тисячі триста сімдесят дві грн 00 коп), отримувач: УДКСУ у м.Одесі Одеської області код ЄДРПОУ 43757959), платник: ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ. У зв`язку з помилкою у назві отримувача та назві платника банк просить вважати вірним наступну назву отримувача та назву платника:

Назва отримувача – Одеська міська ТВК Одеського Району. Назва платника – Одес. міськ. орган ПОЛІТ. ПАРТІЇ «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» ( не є юридичною особою) в особі голови Одеської міської організації ПП «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» Палпатіна Дмитра Вікторовича (331908513).

Також в матеріалах справи знаходиться скірншот квитанції за кодом 67D4-D67T-55TT-2835 з Державного сервісу перевірки квитанцій, де в графі «код платника» вказано ІПН фізичної особи ОСОБА_3 : « НОМЕР_1 » (а.с.20).

29 вересня 2020 року о 02 год. 39 хв. Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області прийняла постанову № 93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого ОДЕСЬКОЮ МІСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА», якою гр. ОСОБА_2 був зареєстрований кандидатом на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області (а.с.16-17).

V. Джерела права та висновки суду

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Згідно з ч.1 ст.71 Конституції України вибори органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 р. №795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 р.» 25.10.2020 р., призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голі в (крім визначених пунктами 2 і з цієї Постанови).

Спеціальним законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів 25.10.2020 р. є Виборчий кодекс України.

Згідно з ст. 32 Виборчого кодексу України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів. До виборчих комісій належать, зокрема, територіальні виборчі комісії. Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 33 Виборчого кодексу України виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства. Територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів.

Згідно з ч. 12, 14, 15 ст. 36 Виборчого кодексу України рішення виборчої комісії після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов`язковим для виконання. Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом.

Згідно з ст.224 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов`язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);

6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.

Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 229 цього Кодексу, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому разі не приймається, про що повідомляється суб`єкту звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.

Предметом розгляду даного спору є вирішення питання чи відповідає документ про внесення грошової застави, який був поданий разом з заявою про реєстрацію кандидата на посаду міського голови нормам виборчого законодавства та відповідно - чи були підстави у відповідача відмовити ОСОБА_2 у реєстрації кандидатом на посаду міського голови.

Питання внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах регулюється статтею 225 Виборчого кодексу України та Порядком внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, який затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 №246 (надалі Порядок).

Так, згідно з приписами абз.4 ч.2 статті 255 даного Кодексу : «Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо».

Відповідно до п.2 Порядку : «Грошова застава вноситься після початку виборчого процесу та до подання документів для реєстрації кандидата (кандидатів) на відповідних місцевих виборах територіальної виборчої комісії одним платежем у безготівковій формі на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави».

В абз.6 ч.3 Порядку грошова застава вноситься такими суб`єктами: « […]місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня».

З аналізу вказаних норм права суд робить висновок, що суб`єктом внесення грошової застави є місцева організація політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, / місцева організація відповідної політичної партії вищого рівня. Форма внесення грошової застави – безготівкова одним платежем.

Визначення безготівковим розрахункам міститься в Інструкції про безготівкові розрахунки України в національній валюті, затвердженій Постановою НБУ №11 від 21.01.2004. Відповідно до в п.1.4 Інструкції : «Безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді».

Проте суд звертає увагу на те, що в статті 225 Виборчого кодексу України вказано, що відповідний суб`єкт вносить грошову заставу у безготівковій формі, зокрема в цій статті вживається термін не «безготівковий розрахунок», а «безготівкова форма». Тобто в даній статті йде мова не про форму розрахунку, а про форму здійснення платежу платником, де встановлюється обов`язок для суб`єкта внесення грошової застави здійснити платіж саме у безготівковій формі.

У своєму листі від 16.05.2019 №57-0007/26039 НБУ надає роз`яснення щодо здійснення переказів у готівковій та безготівковій формі, де зазначає, що для проведення переказу можуть використовуватися кошти як у готівковій (формі грошових знаків), так і в безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках). Розрахунки у разі їх здійснення без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законом порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб`єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.

Тобто для платника ситуація виглядає наступним чином: якщо платник оплачує зі свого банківського рахунку – це безготівковий розрахунок, якщо ж він здійснює оплату готівкою (зокрема, шляхом унесення такої готівки до каси банку) – це готівковий розрахунок.

З аналізу ст.225 Виборчого кодексу України суд робить висновок, що виборче законодавство встановлює для відповідного суб`єкта обов`язок сплатити грошову заставу у формі записів на рахунках в банках, тобто з власного розрахункового рахунку. Про це свідчить також встановлений ч. 4 статті 225 Виборчого кодексу України порядок перерахунку грошової застави на рахунок організації партії у разі прийняття міською територіальною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови.

На думку суду, така вимога повністю кореспондується з метою грошової застави щодо обмеження чи усунення зловживання громадянином виборчим правом. Так, Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2002 №2-рп/2002 зазначив наступне:

«Метою грошової (виборчої) застави є обмеження чи усунення зловживання громадянином виборчим правом, передусім за рахунок платників податків. Із системного тлумачення положень Закону випливає, що грошова застава застосовується з метою забезпечення відповідального ставлення громадян як ймовірних кандидатів у депутати до їх участі у виборах, сприяє прийняттю виважених рішень кандидатом у депутати, якого висунуто в одномандатному окрузі, та кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків у багатомандатних округах, щодо реалізації їх пасивного виборчого права, а також упереджує можливі невиправдані витрати з державних фондів».

Отже, на підставі викладених обставин, суд погоджується з твердженнями позивача, що місцева організація політичної партії для перерахування грошової застави має використовувати власний розрахунковий рахунок. При цьому суд не бере до уваги аргументи представника третьої особи про те, що внесення готівки в касу банку є сплатою грошової застави у безготівковій формі. В будь-якому випадку представник третьої особи не надав доказу того, що платіж був здійснений за дорученням суб`єкта внесення грошової застави, зокрема на ім`я ОСОБА_3 , який вказаний в платіжному документі як особа через яку був здійснений платіж. Відсутнє таке доручення і в документах, на підставі яких відповідач прийняв спірне рішення.

Стосовно здійснення грошової застави належним суб`єктом суд зазначає наступне.

У відповідності до п.1.32 ст.1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» платник-особа, з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів.

Згідно з п. 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки України в національній валюті, затвердженій Постановою НБУ №11 від 21.01.2004 код платника/отримувача - ідентифікаційний код або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта, якщо фізична особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку в паспорті/запис в електронному безконтактному носії або в паспорті проставлено слово "відмова".

З огляду на платіжний документ про внесення грошової застави, на підставі якого відповідач прийняв спірне рішення, платником зазначена ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ. Код платника – 40338700. Платіж проведений через ОСОБА_3 .

Впродовж розгляду даної справи суд встановив згідно з відповіддю на запит з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що вказаний у платіжному документі ідентифікаційний код платника належить Політичній партії «Блок Дмитра Голубова» (а.с.21).

В свою чергу відповідно до ч.1 ст.101, ч.1 ст.156 Виборчого кодексу України партія вносить грошову заставу лише у разі висування нею кандидатів у народні депутати України та на пост Президента України.

Таким чином, суд погоджується з аргументами позивача, що грошова застава була зроблена неналежним суб`єктом її внесення.

При цьому суд не бере до уваги , надану представником третьої особи довідку ПАТ «Банк Восток» від 28.09.2020 вих. № В-026-04-0526/1, у якій банк повідомляє, що у платіжному документі №СВ03939939/1 від 23.09.2020 на суму 153 372 (Сто п`ятдесят три тисячі триста сімдесят дві грн 00 коп), отримувач: УДКСУ у м.Одесі Одеської області код ЄДРПОУ 43757959), була вчинена помилка у назві платника, оскільки дана довідка до відповідача не надавалася, спірне рішення приймалося за відсутності довідки банку на підставі даних вказаних у платіжному документі.

На підставі викладених обставин суд робить висновок, що документ про внесення грошової застави не відповідає вимогам Виборчого кодексу України, що є підставою для відмови у реєстрації кандидата на посаду міського голови. Адже відповідно до п.1 ч.2 ст.230 Виборчого кодексу України: «Територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:

[…] відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)».

Що стосується строку внесення грошової застави суд зазначає наступне. Як вже було вказано вище по тексту, відповідно до ч.2 Порядку грошова застава вноситься після початку виборчого процесу та подання документів для реєстрації кандидата на відповідних місцевих виборах територіальній виборчій комісії. Відповідно до постанови ЦВК від 30.08.2020 №208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року» з 05.09.2020 оголошено початок виборчого процесу. Суд встановив, що грошова застава була внесена 23.09.2020 , тобто після початку виборчого процесу та до 24.09.2020 – дати подання документів до відповідної виборчої комісії. Отже в даному випадку суд не погоджується з доводами позивача про порушення виборчого законодавства.

Разом з тим суд не погоджується з аргументами представника третьої особи, про відсутність порушеного права позивача чи невідповідність обраного ним способу захисту його прав.

Так, суд звертає увагу на те, що виборчі справи є окремою категорією адміністративних справ.

Згідно з ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання.

Частиною 6 вказаної статті передбачено, що позовні заяви щодо рішень дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Враховуючи положення п.4 ст.22 ВК України, ОСОБА_1 є суб`єктом виборчого процесу з місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

Таким чином, дана позовна заява подається належним суб`єктом звернення.

На підставі викладених обставин суд робить висновок про те, що відповідач прийняв протиправне рішення від 29.09.2020 р. №93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Блок Дмитра Голубова».

VI. Розподіл судових витрат

На момент вирішення справи доказів сплати судового збору до суду не надходило.

Згідно ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб розмірі становить 2102 гривень.

Таким чином, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову складає 840,80 грн. (0,4 від 2102 грн.).

Отже, суд вважає за необхідне стягнути з Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на користь Державного бюджету України судовий збір за подання позову в розмірі 840,80 грн.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29.09.2020 р. №93 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Блок Дмитра Голубова».

3. Стягнути з Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на користь Державного бюджету України судовий збір за подання позову в розмірі 840 (вісімсот сорок),80 грн.: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач : Кандидат на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області Ібрагім Моріс Надім адреса: пл. Б. Дерев`янко, буд.2 каб.1, м. Одеса. РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач; Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області адреса: вул. Косовська,2 Д, каб.135, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 43757959.

Третя особа: Кандидат на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області Голубов Дмитро Іванович, адреса: вул. 3-я Суворовська, буд.22 м. Одеса, 65069.

Суддя Бойко О.Я.

.