Рішення № 91811632, 25.09.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
540/1341/20
Номер документу
91811632
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1341/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов`язання обчислити пенсію за віком,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому, з урахуванням уточнень, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням величин оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком, призначену йому з 25.10.2017 року із застосуванням п.4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", тобто із застосуванням величин оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII). 25.10.2017 року він звернувся до ГУ ПФУ з заявою про отримання пенсії на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV). Ознайомившись з механізмом розрахунку пенсії за віком, позивач заявляє про його невідповідність закону. Так, на думку ОСОБА_1 , при розрахунку коефіцієнта його страхового стажу застосуванню відповідачем підлягає величина оцінки страхового стажу у значенні "1,35 %", а не "1%" яка застосовується ним наразі. Власну правову позицію позивач обґрунтовує приписами пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV.

Ухвалою суду від 01 червня 2020 року вказана заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.

09.06.2020 року недоліки позовної заяви були усунуті позивачем, у зв`язку з чим ухвалою суду від 15.06.2020 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.07.2020 року відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому заявлених позовних вимог він не визнає. Вважає, що при прорахунку пенсії позивача правомірно застосована величина оцінки страхового стажу у значенні "1%", оскільки мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, а не її призначення вперше.

Справа розглянута в порядку письмового провадження.

Щодо строків розгляду справи, суд повідомляє, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020р. №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" установлено з 12 березня 2020р. до 22 травня 2020р. на усій території України карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України №392 від 20.05.2020 року "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" продовжено до 31 липня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" дію карантину знову продовжено до 31 серпня 2020 року.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 року розділ VI "Прикінцеві положення"Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3.

Згідно якого, окрім іншого, передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.17.07.2020 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким внесено зміни, зокрема, до Кодексу адміністративного судочинства України.

Після змін п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України викладено в наступній редакції: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Також наведений пункт кодексу доповнено приміткою, за якою процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" в редакції Закону України від 30.03.2020 р. N 540-IX, закінчуються через 20 днів після набрання чинності Законом України від 18.06.2020 р. N 731-IX. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених Законом України від 18.06.2020 р. N 731-IX.

Отже, строки, раніше продовжені п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України до кінця дії карантину в новій редакції кодексу обмежені 20 денним строком, який починає перебіг після набрання чинності Законом України від 18.06.2020 р. N 731-IX.

Наведені законодавчі зміни визначають кінцевою датою розгляду справи - 06.08.2020 року, проте, через перебування судді у відпустці прийняти рішення раніше 25.09.2020 року не вбачалось за можливе.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, дійшов наступного.

Так, з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 №6521 судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в ГУ ПФУ. З 09.08.1995 року отримував пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

25 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ з заявою про призначення/ перерахунок пенсії, в якій зазначав про бажання отримувати пенсію за віком.

Починаючи з 25.10.2017, відповідно до розпорядження ГУ ПФУ від 08.11.2017 №14444, позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Визнається сторонами в заявах по суті справи, а отже, на підставі ч.1 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню те, що розрахунок належної ОСОБА_1 пенсії здійснено із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Так, фактично спір між сторонами полягає в різному розуміння Закону №1058-ІV, за яким позивач вважає, що переведення з пенсії за Законом № 2262-XII на пенсію за Законом №1058-ІV відбувається шляхом призначення пенсії за новим законом. Отже, при визначенні розміру його пенсії при розрахунку має використовуватись пункт 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV. Відповідач в свою чергу вважає, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 має застосовуватись пункт 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, оскільки відбувається перерахунок раніше призначеної пенсії.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону №1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону №2262-XII та статтею 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV, за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами ч. 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/(100%*12)

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Згідно п. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Аналіз наведених правових норм свідчить, що пенсії, призначені відповідно Закону №1058-ІV з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, а середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.

Тобто, для встановлення величини оцінки одного року страхового стажу, який має бути застосований при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 суд має встановити чи була пенсія позивача перерахована 25.10.2017 року чи призначена за новим законом.

Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, правова ситуація, в якій особа переходить на пенсію за віком, передбачену Законом №1058-ІV, з пенсії, передбаченої іншим законом, неодноразово була предметом дослідження судів касаційної інстанції, про що Верховним Судом України зазначено, зокрема, у постановах від 31 березня та 22 грудня 2015 року (справа №№21-612а14, 21-4071а15, відповідно). Правова позиція Верховного Суду України також підтримана Верховним Судом у постановах від 17 липня 2020 року, від 5 липня, 23 жовтня 2018 року, 31 травня, 15 серпня, 11 вересня 2019 (справа №№ 335/13894/16-а, 565/645/17, 317/4184/16, №344/7053/17, 263/16495/16-а, 521/9597/17, 363/1493/17, відповідно).

В зазначених рішеннях суди за результатом аналізу норм Закону №1058-ІV, дійшли висновку, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

Натомість позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону №2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше.

У даному випадку, має місце призначення пенсії за віком за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону.

Спираючись на висновки судів в зазначених справах суд вважає, що 25.10.2017 року ОСОБА_1 здійснено не перерахунок пенсії, а її призначення вперше на підставі Закону №1058-ІV.

Отже, враховуючи, що пенсія позивачу призначена 25.10.2017 року застосуванню при проведенні розрахунку підлягають приписи пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV за якими використовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є протиправними.

Порушені ж права позивача підлягають поновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області обчислити ОСОБА_1 пенсії за віком, призначену йому з 25.10.2017 року із застосуванням п.4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", тобто із застосуванням величин оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі "1%", з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6), щодо обчислення ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком із застосуванням величин оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) перерахувати ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію за віком, призначену йому з 25.10.2017 року із застосуванням п.4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", тобто із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201