
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2536/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Херсонводбуд" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів згідно постанови,
встановив:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі-позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Херсонводбуд", в якому просить стягнути з останнього штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів згідно постанови №558-ПД-1-Е у сумі 85000,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ПАТ "Херсонводбуд" не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.04.2019р. № 130-ПД-1-Е, яким передбачено: у термін до 26.06.2019р. скликати та провести річні загальні збори акціонерів товариства за підсумками фінансово-господарської діяльності в 2017 році, згідно вимог статті 32 закону України "Про акціонерні товариства"; у термін до 26.06.2019р. письмово повідомити департамент НКЦПФР у Південному регіоні про виконання пункту 1 цього розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери з копіями підтверджуючих документів. Постановою від 30.09.2019р. № 746-ПД-4-Е у відношенні ПАТ "Херсонводбуд" порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, якою зобов`язано керівника або повноваженого представника прибути до сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Херсонській області департаменту НКЦПФР у Південному регіоні 11.10.2019р. для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення
11 жовтня 2019 року у відношенні ПАТ "Херсонводбуд" складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 535-ПД-4-Е.
Постановою від 22 жовтня 2019 року № 548-ПД-1-Е у відношенні ПАТ "Херсонводбуд" розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 4 листопада 2019 року. Для участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні керівник та/або уповноважений представник ПАТ "Херсонводбуд", не з`явився. Під час розгляду справи від ПАТ "Херсонводбуд" будь-яких клопотань та пояснень не надходило.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ "Херсонводбуд" уповноваженою особою Комісії - директором департаменту винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.11.2019р. № 558-ПД-1-Е за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.04.2019р. № 130-ПД-1-Е, з урахуванням того, що це правопорушення вчинено повторно, застосовано штрафну санкцію у розмірі 5 000, 00 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 85 000, 00 гривень відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.11.2019р. № 558-ПД-1-Е не була оскаржена ні до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ні до суду.
ПАТ "Херсонводбуд" штрафну санкцію до не сплатило у добровільному порядку, тому позивач просить стягнути вказану суму штрафу у судовому порядку.
Ухвалою від 23.09.2020р. провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені підстави для залишення позову без розгляду з огляду на наступне.
Положеннями ч.4 ст.5 КАС України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Обгрунтовуючи своє право на звернення до суду з даним позовом, позивач, як суб`єкт владних, повноважень посилається на положення ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР) та зазначає, що основним завданням НКЦПФР є забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонуванню ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання і контролю за випуском, обігом цінних паперів у регіоні, додержання законодавства в цій сфері, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень, а також забезпечення подання позовів із примусового стягнення штрафних санкцій та представництво інтересів НКЦПФР у судах.
Разом з тим, на момент прийняття позивачем постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (04.11.2019р.), на підставі якої заявлена грошова сума до стягнення у судовому порядку, частини 2, 3 статті 11 Закону № 448/96-ВР було визначено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Підпунктом 5 пункту 3 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг" від 12.09.2019 р. № 79-IX (далі - Закон № 79-ІХ) внесені зміни у Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та частини 2, 3 статті 11 Закону № 448/96-ВР викладені в такій редакції: "Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу набирає чинності з робочого дня, наступного за днем прийняття такого рішення. У разі якщо рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу протягом місяця з дня набрання ним чинності не було виконано або не було оскаржено у судовому порядку, таке рішення набуває статусу виконавчого документа, підлягає оформленню Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органів державної виконавчої служби для примусового виконання згідно із законодавством.
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу може бути оскаржено у судовому порядку відповідно до законодавства. У разі якщо зазначене рішення протягом місяця з дня набрання ним чинності було оскаржено у судовому порядку та адміністративним судом було відкрито провадження у справі про оскарження зазначеного рішення, таке рішення набуває статусу виконавчого документа з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням з урахуванням строків, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно п.1 розділу ІІ Закону № 79-ІХ, пп.5 п.3 розділу І вказаного Закону набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 01.07.2020 р.
Тобто, з 01.07.2020 р. рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу, у разі якщо протягом місяця з дня набрання ним чинності, не виконане або не оскаржене у судовому порядку, таке рішення набуває статусу виконавчого документа, підлягає оформленню Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органів державної виконавчої служби для примусового виконання згідно із законодавством.
При цьому, Закон № 79-ІХ або Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" не містить жодних застережень щодо звернення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до суду про стягнення штрафних санкцій після 01.07.2020 р. за постановами, винесеними до 01.07.2020 р.
Відтак, на стягнення штрафних санкцій за постановою від 04.11.2019р. №130-ПД-1-Е, розповсюджуються загальні норми частини 2 та 3 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у редакції на час звернення до суду.
З огляду на викладене на момент звернення до суду зданим позовом у Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відсутнє законодавчо визначене право на звернення до суду, тобто позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 240 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Таким чином, оскільки позов поданий особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, така позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ч. 1 ст. 240, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Херсонводбуд" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів згідно постанови №558-ПД-1-Е від 04.11.2019р. - залишити без розгляду.
Ухвалу надіслати особам, які беруть участь у справі.
Роз`яснити позивачу, що постановлення ухвали про залишення без розгляду не позбавляє його права звернутись до суду повторно в загальному порядку, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.С. Пекний
кат. 108100100