
Справа № 560/3061/20
РІШЕННЯ
іменем України
24 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України , Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, Міністерства внутрішніх справ України в якому просить визнати бездіяльність Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України та Міністерства внутрішніх справ України протиправною через порушення ст.ст. 32, 40, 55 Конституції України та Закону України "Про доступ до публічної інформації", що призвело до обмеження моїх конституційних та законних прав на отримання загальнодоступної публічної інформації та судовий захист, а також зобов`язати відповідача та співвідповідача внести зміни та доповнення в довідку про основні та додаткові види грошового забезпечення за прирівняною посадою в поліції, з урахуванням нововведених надбавок у 2008 році щодо збільшення грошового забезпечення не менше ніж 30%, у 2009 році - за специфічні умови проходження служби та премії станом на 01.01.2020 року, за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку 45, затвердженого постановою КМУ №45-2008, та надіслати її позивачу або до ГУ ПФУ Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області було видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії. Ця довідка не містила всіх складових його грошового забезпечення, які, на його думку, повинні враховуватись при призначенні та обчисленні пенсії, зокрема, без урахування нововведених надбавок у 2008 році щодо збільшення грошового забезпечення не менше ніж 30%, у 2009 році - за специфічні умови проходження служби та премії станом на 01.01.2020 року, за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку 45, затвердженого постановою КМУ №45-2008.
Позивач 10.04.2020 звернувся до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням (надбавок, доплат, підвищення) та премії за відповідною його посаді в поліції станом на серпень 2019 року.
Від Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України надійшла відповідь в якій повідомлено позивача про відсутність підстав для направлення матеріалів для виготовлення нової довідки відповідному підрозділу Департаменту МВС України. Позивач вважає, що відповідачем було видано довідку про грошове забезпечення, яка містила неповні відомості, зокрема не враховувала надбавок у 2008 році щодо збільшення грошового забезпечення не менше ніж 30%, у 2009 році - за специфічні умови проходження служби та премії станом на 01.01.2020 року, за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку 45, затвердженого постановою КМУ №45-2008. Позивач вважає, що відповідач зобов`язаний видати йому нову довідку, у якій вказати належний розмір таких надбавок станом на.
Ухвалою суду від 18.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву в якому останній вказує, що складові грошового забезпечення, які були передбачені постановою КМУ від 30.07.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", не підлягають включенню в довідку.
Зазначає, що нововведенні надбавки у 2008 році щодо збільшення грошового забезпечення не менше ніж на 30% які позивач бажає включити в довідку виплачувались йому на момент звільнення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Положення постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 не застосовуються при визначенні грошового забезпечення поліцейських з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і, відповідно, при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ, посади яких прирівнюються до посад поліцейських.
Аналогічну правову позицію викладено і Верховним Судом у зразковій справі від 12.03.2018 Пз/9901/1/18.
Відповідач вважає, що надбавки, які позивач бажає включити в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії поліцейським в січні 2016 не виплачувались, а відтак відсутні підстави для їх включення.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій просить задовольнити позовні.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах адміністративної справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
УМВС України в Хмельницькій області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988 видана довідка про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. Відповідно до цієї довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу проведений перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.
10.04.2020 позивач звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною його посаді в поліції станом на серпень 2019 року, за специфічні умови проходження служби та премії за вказаною посадою.
Відповідач листом №Х-6579/22 від 13.05.2020 повідомив про відсутність підстав для виготовлення та направлення до Пенсійного Фонду нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із врахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби та премії за вказаною посадою.
Не погодившись з такою бездіяльністю позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом регулює Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла станом на момент звільнення позивача зі служби та призначення пенсії за віком, особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, яким статтю 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності з 02 грудня 2015 року (Постанова КМУ №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і доплату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Також Порядком № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Оскільки рішення про виплату "надбавки за специфічні умови проходження служби" приймалось на підставі рішення голови Національної поліції, на даний час відсутні будь-які повідомлення від Мінсоцполітики стосовно перерахунку пенсії. Кабінетом Міністрів України не приймалось жодного рішення щодо перерахунку пенсій, МВС не наділено повноваженнями самостійно приймати рішення стосовно підготовки та надіслання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенси із включенням вищезазначеної надбавки.
Суд також звертає увагу позивача, що нововведенні надбавки у 2008 році щодо збільшення грошового забезпечення не менше ніж на 30%, які позивач бажає включити в довідку виплачувались йому на момент звільнення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", однак положення постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 не застосовуються при визначенні грошового забезпечення поліцейських з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і, відповідно, при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ, посади яких прирівнюються до посад поліцейських.
Отже, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Суд звертає увагу на позицію Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, у якій суд зазначає про те, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при призначенні пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Враховуючи правову позицію Верховного Суду, суд приходить до висновку, що оскільки надбавка, яку отримував позивач на час звільнення, на момент виникнення права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась поліцейським, ця складова не могла бути зазначена у довідці про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на вищезгадані правові висновки Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що відповідачі не вчинили протиправної бездіяльності стосовно позивача, а тому враховуючи наведене вище, суд вважає що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (вул. Богомольця, 10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , ідентифікаційний код - 00032684) Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , ідентифікаційний код - 00032684)
Головуючий суддя О.П. Шевчук