
Справа № 560/3857/20
РІШЕННЯ
іменем України
24 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 21318350 щодо відмови у проведенні перерахунку отримуваної пенсії позивача ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , на умовах викладених у зверненні від 03.06.2020 року, оформлену відповідачем у вигляді листа за №3204-2721/М-03/8-2200/20 від 02.07.2020 року. Зобов`язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 21318350 провести, у відповідності до вимог Закону, перерахунок отримуваної пенсії позивача ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 із врахуванням найбільш сприятливих періодів трудового стажу та заробітної плати, вирахувати періоди стажу із найменшим коефіцієнтом заробітної плати та врахувати понаднормовий період трудового стажу заявника за 2019-2020 року у ТОВ "Агро-Форте", а також застосувати до перерахованого розміру пенсії 10-ти відсоткову надбавку у відповідності до ст. 13 Закону України "Про донорство крові та її компонентів".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 13 травня 2018 року перебуває на обліку в Головному управлінню ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058- IV від 9 липня 2003 року.
У відповідності до довідки ТОВ "Агро-Форте" за період з березня 2019 року до січня 2020 року позивач працював сторожем та отримав 45 845,22 грн. заробітної плати, у відповідності до вимог Закону України №1058, 04 червня 2020 року я звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, рекомендованим листом за №2901700940912, що підтверджується відповідним фіскальним чеком.
У заяві просив відповідача провести перерахунок отримуваної пенсії за віком, із врахуванням найбільш сприятливих періодів трудового стажу та заробітної плати, а також вирахувати періоди стажу із найменшим коефіцієнтом заробітної плати, у відповідності до вимог Закону та врахувати понаднормовий період трудового стажу заявника за 2019-2020 року у ТОВ "Агро-Форте".
Проте, у відповідь на звернення до державного органу, яким є відповідач, 06 липня 2020 року позивач отримав лист відповідача за №3204-2721/М-03/8-2200/20 від 02.07.2020, яким відповідач фактично відмовив йому у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 20.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначив, що ОСОБА_1 з 13.05.2018 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058- IV).
При зверненні за призначенням пенсії ОСОБА_1 надав довідку про заробітну плату від 09.12.2014 року № 881 за період роботи з 01.01.1983 року по 31.12.1987 року у ВАТ "Агротехтранс", видану відділом трудового архіву Летичівської районної ради. Копій первинних документів для підтвердження сум заробітної плати, вказаних в архівній довідці від 09.12.2014 року № 881, позивач не надав. Тому, 13.06.2018 року головним управлінням проведено звірку на відповідність зазначеної довідки первинним документам про нараховану заробітну плату. За результатами звірки розходжень у сумах не встановлено.
Відповідач зазначає, що розмір пенсії позивача перераховано з дати первинного призначення пенсії (13.05.2018) з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1983 року по 31.12.1987 року (згідно довідки) та з 01.07.2000 року по 06.03.2018 року (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу).
Таким чином, для обчислення пенсії позивача вибрано варіант розрахунку заробітної плати з найвищими індивідуальними коефіцієнтами заробітку в автоматичному режимі.
Згідно долученої до заяви про перерахунок пенсії від 03.06.2020 року копії трудової книжки позивач з 20.03.2019 року по 08.01.2020 року працював в ТОВ "Агро-Форте", тобто після призначення пенсії набув менше 24 місяців страхового стажу.
Відповідно, останній має право на перерахунок пенсії лише з дорахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії.
Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що з 13 травня 2018 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 9 липня 2003 року.
Позивач 03.06.2020 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якій просив провести станом на день звернення перерахунку отримуваної пенсії за віком гр. ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 із врахуванням найбільш сприятливих періодів трудового стажу та заробітної плати у відповідності до вимог Закону та врахувати понаднормовий період трудового стажу заявника за 2019 - 2020 року у ТОВ "Агро-Форте".
Відповідачем надано 02.07.2020 відповідь за №3204-2721/М-03/8-2200/20 в якій вказано, що з дати первинного призначення пенсії 13.05.2018 перераховано розмір пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1983 по 31.12.1987 згідно довідки та з 01.07.2000 по 06.03.2018 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Та вказано, що для обчислення пенсії вибрано оптимальний варіант розрахунку заробітної плати з найвищими індивідуальними коефіцієнтами заробітку.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до статті 48 Конституції України кожному гарантується право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Частина 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Цим Законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 113 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що держава створює умови для функціонування страхових організацій і гарантує дотримання ними законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб, які отримують довічні пенсії відповідно до закону.
Суд звертає увагу позивача, що при зверненні за призначенням пенсії ОСОБА_1 надав довідку про заробітну плату від 09.12.2014 № 881 за період роботи з 01.01.1983 року по 31.12.1987 року у ВАТ "Агротехтранс", видану відділом трудового архіву Летичівської районної ради.
Як вказує відповідач, копій первинних документів для підтвердження сум заробітної плати, вказаних в архівній довідці від 09.12.2014 року № 881, позивач не надав. Тому, 13.06.2018 року відповідачем проведено звірку на відповідність зазначеної довідки первинним документам про нараховану заробітну плату, за результатами якої, розходжень у сумах не встановлено.
При цьому, розмір пенсії позивача перераховано з дати первинного призначення пенсії (13.05.2018) з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1983 по 31.12.1987 згідно довідки та з 01.07.2000 по 06.03.2018 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Частина 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Суд зазначає, що позивачу було призначено пенсію 13.05.2018, та при цьому після такого призначення позивач з 20.03.2019 по 08.01.2020 працював на ТОВ "Агро-Форте", що підтверджується записами трудової книжки.
Позивач 03.06.2020 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком, до якої додав трудову книжку та довідку ТОВ "Агро-Форте". Суд вказує, що предметом розгляду даної справи є дотримання позивачем норм, що стосуються порядку звернення до пенсійного фонду для перерахунку пенсії, та дотримання відповідачем положень чинного законодавства під час здійснення перерахунку пенсії позивача, а не дослідження фактичного розміру пенсії позивача під час її перерахунку та визначення судом найбільш сприятливих періодів трудового стажу.
Положення ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", гарантують право кожному працюючому пенсіонеру на перерахунок пенсії. Разом з тим, такий перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу пенсія була призначена 13.05.2018, а з заявою про перерахунок пенсії він звернувся 03.06.2020, тобто після спливу двох років, як йому призначили пенсію.
Суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії лише з дорахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії.
Згідно п. 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Системний аналіз наведених норм свідчить, що пенсія є однією з форм соціального захисту. Держава гарантує кожному виплату пенсії за умови наявності відповідного стажу роботи. При цьому, навіть після оформлення особою пенсії, у випадку якщо вона продовжує працювати, вона має гарантоване право на перерахунок пенсії та відповідно зарахування додаткового стажу роботи та заробітної плати. Зазначені норми не встановлюють обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії після її призначення, однак якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. При цьому, такий перерахунок здійснюється виключно на підставі заяви працюючого пенсіонера та наданих ним необхідних документів, що підтверджують стаж роботи та заробітну плату.
За таких обставин, суд вказує, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень, що й відбулося за даних обставин.
Суд не приймає до уваги твердження позивача, що відповідачем не було належним чином розглянуто його заяву та те, що це фактично була відписка, адже в даній заяві про перерахунок пенсії позивач не просив перерахувати пенсію взявши при цьому за основу конкретний період, а просив фактично вказати найбільш сприятливий для позивача період трудового стажу та заробітної плати, при цьому позивач звертаючись із відповідною заявою про перерахунок пенсії мав певні очікування на збільшення пенсії, відповідно мав проявити певну дбайливість стосовно своїх прав та самому чітко зазначити який саме період на його думку буде найбільш сприятливий для нього, однак цього не зробив. Крім того, чинним законодавством на працівників пенсійних установ не покладено обов`язок роз`яснення наслідків звернення з тієї чи іншою заявою.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем не вчинено протиправних дій щодо відмови у проведенні перерахунку отримуваної пенсії ОСОБА_1 , оскільки останній діяв відповідно до норм чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, підстав для зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок отримуваної пенсії позивача ОСОБА_1 із врахуванням найбільш сприятливих періодів трудового стажу та заробітної плати, вирахувати періоди стажу із найменшим коефіцієнтом заробітної плати та врахувати понаднормативний період трудового стажу ОСОБА_1 за 2019-2020 роки у ТОВ "Агро-Форте", а також застосувати до перерахованого розміру пенсії 10-ти відсоткову надбавку у відповідності до ст. 13 Закону України "Про донорство крові та її компонентів", немає.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 1, 2, 3 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, свою позицію довів та обґрунтував. Натомість, позивач не довів протиправність дій головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні перерахунку отримуваної пенсії ОСОБА_1 із врахуванням найбільш сприятливих періодів трудового стажу та заробітної плати, вирахувати періоди стажу із найменшим коефіцієнтом заробітної плати.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню, а тому у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук