
Справа № 560/4001/20
РІШЕННЯ
іменем України
24 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку з 01.06.2020 розміру моєї пенсії за віком з виключенням із тривалості трудового стажу періоду роботи з 03.10.1991 року по 31.10.1997року у закладі дошкільної освіти "Тополька" на посаді вихователя, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.06.2020 № 222030004940 про утримання з моєї пенсії починаючи з 01.07.2020 надмірно виплачених коштів в сумі 6013,00 грн щомісячно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в квітні 2020 року позивач звернулася з письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області у якій просила призначити та виплатити передбачену законодавством України одноразову грошову допомогу за тривалість педагогічного стажу роботи. Однак 16 травня 2020 року отримала відповідь на звернення щодо виплати грошової допомоги, якою позивачу було відмовлено у нарахуванні та виплаті такої грошової допомоги, а також було повідомлено про те, що розмір призначеної мені 17.09.2019 пенсії за віком у сумі 4424,50 грн (при страховому стажі 43 роки 5 місяців 24 дні) на підставі наданих нею у додатку до звернення про виплату грошової допомоги додаткових документів, які чинним пенсійним законодавством України не вимагаються для нарахування та призначення пенсії за віком, в травні 2020 року зменшено до 3714,30 грн. в результаті зменшення страхового стажу до 37 років 5 місяців 25 днів. Позивач вказує, що результатом її звернення за одноразовою грошовою допомогою стала не лише відмова відповідача у призначенні та виплаті такої грошової допомоги, але й істотне зменшення розміру призначеної 17.09.2019 року пенсії за віком. Більше того, вказаним листом відповідач зобов`язав позивача повернути переплату пенсії, яка утворилася у позивача з 17.09.2019 по 31.05.2020.
09 липня 2020 року позивач отримала відповідь на свою заяву за підписом в.о. начальника ГУ ПФУ в Хмельницькій області, у якій зазначено, що враховуючи відсутність первинних документів, які б підтверджували факт роботи позивача з 03.10.1991 року по 31.10.1997 року у закладі дошкільної освіти "Тополька" на посаді вихователя, головним управлінням проведено перерахунок пенсії з виключенням цього періоду з тривалості трудового стажу. З 01.06.2020 пенсію позивача обчислено з врахуванням страхового стажу 37 років 5 місяців 25 днів та її розмір склав 3714 грн 30 коп. За період з 17.09.2019 по 31.05.2020 виникла переплата пенсії в розмірі 6013,00 грн. Даним листом позивача повідомлено, що згідно рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 22.06.2020 № 222030004940, починаючи з 01.07.2020 з моєї пенсії проводиться утримання надмірно виплачених коштів щомісячно до повного погашення.
Вважає такі дії та рішення відповідача незаконними, а тому звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначає, що згідно записів трудової книжки позивачка з 03.10.1991 (наказ від 03.10.1991 р. № 45) по 01.10.1997 р. (від 29.09.1997 № 48) працювала вихователем в дитячому садку № 34 при військовій частині 40270 (з 23.05.1994 р. при військовій частині 33874 Ш). До свого письмового звернення ОСОБА_1 надала довідки від 21.02.2020 № 179/1/2678, № 179/1/2679, видані галузевим державним архівом Міністерства оборони України, згідно яких в наказах командира в/ч 40270 по стройовій частині за періоди з вересня 1991 р. по листопад 1991 р., з вересня 1997 р. по листопад 1997 р., а також в наказі командира в/ч 40270 за № 45 датованого 01.03.1991 р. позивач не значиться. Крім того, наказ командира в/ч 40270 по стройовій частині від 03.10.1991 не видавався.
В перевірених документах військової частини 33874 Ш (наказах командира по стройовій частині за травень 1994 р., жовтень 1997 р. та особових картках форми Т - 2) позивачка не значиться. Відповідач звертає увагу суду, що згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 01.08.1979 року, позивачка з 03.10.1991 року (наказ від 03.10.1991 року № 45 в/ч 40270) прийнята на посаду вихователя дитячого садка № 34 тимчасово при військовій частині 40270. З 23.05.1994 року дитячий садок № 34 переданий в підпорядкування військовій частині 33874-Ш. Відповідно до архівних довідок галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 21.02.2020 року № 179/1/2678, 179/1/2679 відомості про стаж роботи позивачки з 03.10.1991 року відсутні.
Враховуючи відсутність первинних документів, які б підтверджували факт роботи позивачки з 03.10.1991 року по 01.10.1997 року, головним управлінням проведено перерахунок пенсії з виключенням цього періоду з тривалості страхового стажу. З 01.06.2020 року пенсію обчислено з врахуванням страхового стажу 37 років 5 місяців 25 днів.
Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій останній зазначає, що відповідач не заперечує і того факту, що згідно записів у трудовій книжці позивача тривалість страхового стажу на день призначення пенсії налічувала 43 роки 5 місяців і 24 дні.
Більше того, у відзиві відповідач визнає, що Постановою КМУ від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, пунктом 1 якого визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка
Але, жодним словом відповідач у відзиві на позов не спростував факту наявності у трудовій книжці ОСОБА_1 усіх необхідних записів про періоди роботи, а також не довів факту наявності у трудовій книжці позивача неправильних чи неточних записів про усі періоди роботи, утому числі і про період роботи з 03.10.1991 року по 31.10.1997 року у закладі дошкільної освіти №34 "Тополька" на посаді вихователя.
Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 є законними і обґрунтованими, а позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 17.09.2019 року отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року, з врахуванням страхового стажу 43 роки 5 місяців 24 дні та заробітної плати з 01.07.2000 року по 31.08.2019 року (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу).
В квітні 2020 року позивач звернулася з письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області в якій просила призначити та виплатити їй передбачену законодавством України одноразову грошову допомогу за тривалість педагогічного стажу роботи.
16 травня 2020 року на отримала відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на звернення щодо виплати грошової допомоги, якою відмовлено у нарахуванні та виплаті такої грошової допомоги, та повідомлено про те, що розмір призначеної 17.09.2019 пенсії за віком у сумі 4424,50 грн (при страховому стажі 43 роки 5 місяців 24 дні) на підставі наданих у додатку до звернення про виплату грошової допомоги додаткових документів, які чинним пенсійним законодавством України не вимагаються для нарахування та призначення пенсії за віком, в травні 2020 року зменшено до 3714,30 грн в результаті зменшення страхового стажу до 37 років 5 місяців 25 днів.
Вважаючи такі дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області незаконними, 09.06.2020 позивач звернулася з письмовою заявою у якій просила виправити допущені порушення Закону і її прав на пенсійне забезпечення у передбачений законом спосіб.
Позивач 09.07.2020 отримала відповідь на свою заяву, у якій зазначено, що враховуючи відсутність первинних документів, які б підтверджували факт роботи ОСОБА_1 з 03.10.1991 року по 31.10.1997 року у закладі дошкільної освіти "Тополька" на посаді вихователя, головним управлінням проведено перерахунок пенсії з виключенням цього періоду з тривалості трудового стажу. З 01.06.2020 пенсію обчислено з врахуванням страхового стажу 37 років 5 місяців 25 днів та її розмір склав 3714 грн. 30 коп. За період з 17.09.2019 по 31.05.2020 виникла переплата пенсії в розмірі 6013.00 грн.
Вказаним листом відповідач повідомив позивача, що згідно рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 22.06.2020 № 222030004940, починаючи з 01.07.2020 з пенсії позивача проводиться утримання надмірно виплачених коштів щомісячно до повного погашення.
Позивач не погоджуючись з такими діями та рішеннями вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ст. 7 Закону №1788-XII, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Статтею 12 Закону №1788-XII встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Статтею 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до п. 1-2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Порядок ведення трудових книжок працівників регулює Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників затверджена наказом Міністерства праці № 58 від 29.07.1993.
Відповідно до п.2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць - двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993".
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 01.08.1979, позивач з 03.10.1991 року прийнята на посаду вихователя дитячого садка № 34 тимчасово при військовій частині 40270 відповідно до наказу від 03.10.1991 № 45 в/ч 40270.
Суд звертає увагу, що оспорюваний відповідачем період роботи позивача з 03.10.1991 по 31.10.1997 у закладі дошкільної освіти "Тополька" на посаді вихователя підтверджується доданою до позовної заяви копією довідки закладу дошкільної освіти №34 "Тополька" від 01.07.2020 № 01-35, із змісту якої встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працювала на посаді вихователя у закладі дошкільної освіти №34 "Тополька" в період з 19.10.1982 по 10.06.1985 та в період з 03.10.1991 по 31.10.1997. Зазначений заклад дошкільної освіти був прийнятий на баланс Хмельницького міського відділу освіти від Міністерства оборони 15 грудня 1997 року. Зміст цієї довідки відповідачем не оспорюється і не спростовується.
При цьому, усі зазначені обставини та письмові докази свідчать про те, що період роботи позивача з 03.10.1991 року по 31.10.1997 року, згідно записів у трудовій книжці, 17.09.2019 року був правомірно включений до загального страхового стажу у відповідності до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 та постанови КМУ від 12.08.1993 року № 637 і тривалість зарахованого страхового стажу - 43 роки 5 місяців і 24 дні під час обчислення розміру пенсії відповідачем була визначено правильно і законно.
Суд також зазначає, що наведені правові норми та довідки, які були долучені позивачем до своєї заяви про призначення такої грошової допомоги від 26.05.2020, не мають жодного відношення до процедури та порядку обчислення розміру пенсії за віком, яка на момент звернення з заявою про призначення грошової допомоги 26.05.2020 вже була призначена позивачу 17.09.2019 і щомісячно виплачувалась у розмірі 4424,50 грн.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а оскільки трудова книжка позивача містить записи про період роботи позивача з 03.10.1991 по 31.10.1997 у закладі дошкільної освіти "Тополька" на посаді вихователя, а тому цей період підлягає зарахуванню до загального трудового (страхового) стажу позивача.
Наведені правові норми пенсійного законодавства свідчать про те, що врахування інших документів, окрім трудової книжки, для підтвердження тривалості страхового стажу при обчисленні розміру пенсії за віком допускається лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, і свідчать про безпідставність дій відповідача щодо перерахунку розміру призначеної пенсії.
Враховуючи протиправне зменшення відповідачем страхового стажу позивача суд вважає, що відповідачем також було безпідставно обчислено "переплату" пенсії за період з 17.09.2019 по 31.05.2020 в розмірі 6013,00 грн. та прийнято рішення від 22.06.2020 № 222030004940 про щомісячне утримання з пенсії ОСОБА_1 надмірно виплачених коштів починаючи з 01.07.2020, а тому на думку суду таке рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки періоди роботи позивача підтверджені відповідними записами у трудовій книжці та іншими доказами, які містяться в матеріалах справи, а тому відповідач протиправно вчинив дій, що порушили права позивача, а рішення прийняті в результаті цих дій є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а отже даний адміністративний позов необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку з 01.06.2020 розміру пенсії ОСОБА_1 за віком з виключенням із тривалості трудового стажу періоду роботи з 03.10.1991 року по 31.10.1997 року у закладі дошкільної освіти "Тополька" на посаді вихователя.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.06.2020 № 222030004940 про утримання з пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2020 надмірно виплачених коштів в сумі 6013,00 грн щомісячно.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук