Рішення № 9169980, 02.03.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
02.03.2010
Номер справи
12/86-2359
Номер документу
9169980
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" березня 2010 р.Справа № 12/86-2359 Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув справу

за позовом Прокурора Тернопільської області в інтересах держави, вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, в особі Міністерства праці та соціальної політики України, вул. Еспланадна, 10, м. Київ, в особі, Тернопільського обласного центру зайнятості –органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, вул. Текстильна, 1 б, м. Тернопіль

третя особа –1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління юстиції у Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль          

третя особа –2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області, вул. Танцорова, 11, м. Тернопіль

до Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації", бульвар Шевченка, 1, м. Тернопіль

про скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.08.2009 року №1235, свідоцтва на право власності нерухомого майна від 28.09.2009 року на будівлі по вул. Лисенка,1 та 1,а, м. Тернополі, які на праві власності належать Тернопільській міській раді та визнання права власності на нерухоме майно, по вул. Лисенка, 1 та 1,а, м. Тернополі, за Тернопільським обласним центром зайнятості, органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Міністерства праці та соціальної політики України

За участю представників від:

прокуратури: Олійник А.Д. - прокурор (посвідчення №39);

позивача: Скакун Т.П. –начальник юридичного відділу (довіреність №1 від 12.01.2010р.);

третьої особи 1 на стороні позивача: не з’явився;

третьої особи 2 на стороні позивача: Великанович Я.Б. –юрисконсульт (довіреність №5 від 04.01.2010р.);

відповідача: Павловська В.М. –юрисконсульт (довіреність №1868/01 від 10.10.2009р.);

третьої особи на стороні відповідача: не з'явився.

В розпочатому судовому засіданні учасникам судового процесу роз’яснено права і обов’язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 27, 29, 81-1 ГПК України.

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Суть справи:

Прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду Тернопільської області із позовом в інтересах держави в особі Міністерства праці та соціальної політики України, в особі, Тернопільського обласного центру зайнятості –органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, третя особа –1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління юстиції у Тернопільській області, третя особа –2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області, до Тернопільської міської ради та до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" про:

- скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.08.2009 року №1235 та свідоцтва на право власності нерухомого майна від 28.09.2009 року на будівлі по вул. Лисенка,1 та 1,а, м. Тернополі які на праві власності належать Тернопільській міській раді;

- визнання право власності на нерухоме майно, по вул. Лисенка, 1 та 1,а, м. Тернополі, за Тернопільським обласним центром зайнятості, органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Міністерства праці та соціальної політики України (із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог (вх. №9311 від 09.02.2010р.)).

Прокурор звернувся із клопотанням №05/1-93вих. від 02.03.2010р. про уточнення позовних вимог, а саме просить суд: визнати недійсним рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.08.2009 року за № 1235 в частинні оформлення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться по вул. Лисенка, 1 та 1а в м.Тернополі, за Тернопільською міською радою та визнати право власності на нерухоме майно, яке знаходиться по вул. Лисенка, 1 та 1а в м. Тернополі, за Міністерством праці та соціальної політики України (орган управління майном) в особі Державного центру зайнятості, що знаходиться у господарському віданні Тернопільського обласного центру зайнятості - органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, оскільки відповідно до п.1 Положення про Тернопільський обласний центр зайнятості, Тернопільський обласний центр зайнятості надалі (Центр зайнятості) є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості і підпорядковується Державному центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України і місцевим органам державної виконавчої влади. Статтею 170 Цивільного кодексу України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади в межах їхньої компетенції. Відповідно до ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року №1543 затверджено Положення про Міністерство праці та соціальної політики України (надалі Положення) відповідно до якого міністерство є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зайнятості та трудової міграції. Згідно п. 47 Положення, Мінпраці здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Розглянувши подану прокурором заяву, яка по своїй суті є заявою про уточнення позовних вимог, враховуючи, що така подана відповідно до вимог ст.22 ГПК України до прийняття рішення у справі, а тому приймається судом і спір вирішується відповідно до уточнених позовних вимог.

Третя особа –1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління юстиції у Тернопільській області, у письмовому поясненні по суті позовних вимог по справі №12/86-2359 від 24.02.2010р. за №780/01-17-14 зазначила, що її інтерес в даній справі полягає у недопущенні порушення прав Головного управління юстиції у Тернопільській області як орендаря на орендоване майно, а саме: перший та другий поверх приміщення по вул. Лисенка, 1 у м. Тернополі, що перебуває на балансі Тернопільського обласного центру зайнятості і є державною власністю, гарантованого Законом України "Про оренду державного та комунального майна та відповідними положеннями договору оренди №604 від 11.12.2009р.

Третя особа –2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області, надало суду відзив на позов №10-12-00389 від 08.02.2010 року, якій підтримав його повноважний представник в судовому засіданні, де зазначило, що 11.12.2009 року відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" з погодженням Міністерства праці та соціальної політики України між РВ ФДМ України по Тернопільській області та Головним управлінням юстиції у Тернопільській області укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №604, згідно якого регіональне відділення, передало в строкове платне користування нерухоме майно строком на два роки одинадцять місяців, що підтверджується актом приймання –передавання нерухомого майна, при цьому 24.12.2009 року регіональне відділення з тими ж погодженнями уклало договір нерухомого майна, що належить до державної власності №605 із Інспекцією державного архітектурно –будівельного контролю у Тернопільській області терміном на два роки одинадцять місяців, яке було передано по акту приймання –передавання нерухомого майна від 24.12.2009 року, і стверджує, що спірне майно, що передавалось регіональним відділенням в оренду, є державною власністю, а факт щодо незаконного заволодіння об’єктом державної власності з боку Тернопільської міської ради йому був невідомий, тому позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить суд позов задовольнити

У судовому засіданні повноважний представник відповідача надав суду лист, в якому відповідач зазначає, що ознайомившись із позовною заявою та документами доданими до неї, а також додатково дослідивши та вивчивши дане питання Тернопільська міська рада дійшла висновку про те, що нерухоме майно, яке є предметом даного спору у господарському суді являється державною власністю, про що свідчать матеріали справи, а тому вважає, що позов поданий прокурором Тернопільської області є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" у клопотанні №22/07-2 від 11.01.2010р. повідомило, що згідно тимчасового положення "Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" ними зареєстровано за Тернопільською міською радою нежитлові будівлі по вулиці Лисенка,1, та 1а, на підставі рішення виконкому Тернопільської обласної ради.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення учасників судового засідання, господарським судом встановлено наступне:

Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської Ради депутатів трудящих від 20.08.1970 р. (протокол № 16) відділу Тернопільського облвиконкому по використанню трудових ресурсів надано дозвіл на будівництво гуртожитку у м. Тернополі на земельній ділянці по вул. Лисенка, 1.

Рішенням виконкому Тернопільської міської Ради депутатів трудящих від 29.06.1972 р. (протокол № 12) затверджено акт Державної приймальної комісії від 28.06.1972 р. про прийняття в експлуатацію будівлі вказаного гуртожитку.

Згідно з довідкою Державного архіву Тернопільської області від 06.02.2006 р. за № 58 відділ по використанню трудових ресурсів у першому кварталі 1997 р. реорганізований у відділ по праці облвиконкому та став володільцем та користувачем будівлі по вул. Лисенка, 1 у м. Тернополі.

Наступним володільцем і користувачем будівлі по вул. Лисенка, 1, стало Тернопільське обласне бюро по працевлаштуванню населення , якому на підставі балансів з основної діяльності відділу по праці облвиконкому за 1981-1982 роки та балансу з основної діяльності обласного бюро по працевлаштуванню населення за 1981 рік було передано вказану будівлю.

На підставі рішення облвиконкому Тернопільської обласної ради народних депутатів № 6 від 15.01.1991р. Тернопільське обласне бюро по працевлаштуванню населення реорганізовано в Тернопільський обласний центр зайнятості, який став правонаступником, володільцем та користувачем будівлі по вул. Лисенка, 1, що підтверджується технічним паспортом на будівлю від 12.10.1992р., інвентарною справою, виготовленою 03.11.1994 р. Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації.

Позивач стверджує, що як правонаступник вищевказаних організацій, є володільцем та користувачем одноповерхової будівлі, розташованої в м. Тернополі по вул. Лисенка, 1а, що підтверджується Актом обстеження стану адмінбудинку від 09.09.1998 р., рішенням виконкому Тернопільської міськради № 1331 від 09.12.1998 р. про реконструкцію вказаної будівлі, актом робочої комісії про прийняття в експлуатацію адміністративного будинку після проведення капітального ремонту від 05.08.1999 р., наказом № 217 “Д” від 27.09.1999 р. про прийняття на баланс Тернопільського обласного центру зайнятості адміністративного будинку по вул. Лисенка, 1а.

Листом № 09-11/2915 від 07.11.2005 р. позивач звернувся до Виконкому Тернопільської міської ради з проханням оформити право власності на будівлі по вул. Лисенка, 1 та вул. Лисенка, 1а, які знаходяться на балансі та в оперативному управлінні Тернопільського обласного центру зайнятості.

30.11.2005 р. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повідомив позивача, що у відповідності до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності проводиться виконавчим комітетом міської ради за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об’єкта і введення його в експлуатацію.

Рішенням 13 сесії п’ятого скликання Тернопільської міської ради від 18.10.2007р. №5/13/24, зокрема, Тернопільському обласному центру зайнятості надано в постійне користування земельну ділянку площею 0,2585га для обслуговування соціальної сфери за адресою вул.Лисенка, 1, на підставі чого 06.12.2007р. останньому видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №296049.

Виконавчий комітет Тернопільської міської ради 13 серпня 2009 року ухвалив рішення №1235 „Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою, видачу свідоцтв та дублікатів свідоцтв про право власності за Тернопільською міською радою", яким вирішив оформити право власності за Тернопільською міською радою на об’єкти нерухомого майна згідно з додатком №1, зокрема, на будівлі за адресою: вул. Лисенка, 1, загальною площею 1247,4кв.м., та вул. Лисенка, 1а, загальною площею 88,9кв.м., та зобов’язав ТОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" видати свідоцтва на зазначені в п. 1 об’єкти та дублікати свідоцтв.

На підставі вищезазначеного рішення видані свідоцтва про право власності на нерухоме майно (нежитлові будівлі за адресою: вул. Лисенка, 1, загальною площею 1247,4кв.м., та вул.Лисенка, 1а, загальною площею 88,9кв.м) та товариством з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" (м.Тернопіль) 24.09.2009р. здійснено реєстрацію права власності на зазначене нерухоме майно за Тернопільською міською радою, форма власності –комунальна, (номер запису відповідно 2745 та 2746 в книзі 24).

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтями 140, 142 Конституції України районні та обласні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, об’єкти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно з статтями 1 - 4, 10, 16, 43, 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні” та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Основні засади передачі об’єктів права державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст визначає Закон України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України або органів, уповноважених управляти державним майном.

Відповідне рішення Кабінетом Міністрів України, або органом, уповноваженим управляти державним майном, про передачу об’єктів державної власності, а саме: нежитлових будівель, які знаходяться у м. Тернопіль за адресами: вул. Лисенка, 1, загальною площею 1247,4кв.м., та вул. Лисенка, 1а, загальною площею 88,9кв.м в комунальну власність не приймалось.

Відповідно до ч.3 ст. 24, 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Сільські, селищні, міські ради уповноважені розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Ні Конституцією України, ні Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", ні будь-якими іншими законодавчими актами, не передбачено право міських рад та їх посадових осіб приймати рішення про перехід об'єктів загальнодержавної власності у комунальну власність, яким фактично є рішення про оформлення за Тернопільською міською радою права власності на спірне майно.

Обов’язком сторони є належними і допустимими доказами доводити суду обставини, які є підставою вимог чи заперечень. Відповідач не надав суду документів, на підставі яких прийнято оскаржене рішення, не довів його законності і обґрунтованості, всупереч вимогам ст.33 ГПК України не надав належних доказів перебування спірних приміщень у комунальній власності міста, позовні вимоги визнав повністю.

Пунктом 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно з ч. 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Стаття 16 ЦК України передбачає, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно зі ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В даному випадку дії відповідача щодо прийняття рішення про оформлення права власності на спірне майно, яке є державним майном і знаходиться в господарському віданні позивача, слід розцінювати як невизнання права власності позивача на спірні приміщення.

За таких обставин,рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13 серпня 2009 року №1235 „Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою, видачу свідоцтв та дублікатів свідоцтв про право власності за Тернопільською міською радою", в частині оформлення права власності за Тернопільською міською радою на об’єкти нерухомого майна згідно з додатком №1, зокрема, на будівлі за адресою: вул. Лисенка, 1, загальною площею 1247,4кв.м., та вул. Лисенка, 1а, загальною площею 88,9кв.м., не відповідає ст. ст. 24, 25, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому в цій частині є недійсним.

Враховуючи, що відповідно до Положення Тернопільського обласного центру зайнятості, останній є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості і створений і підпорядкований Державному центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, заснований на державній власності, і дане майно закріплене за ним на праві господарського відання у відповідності до чинного законодавства України на законних підставах, інше господарським судом не встановлено, а тому позовні вимоги про визнання права власності на нерухоме майно, яке знаходиться по вул. Лисенка, 1 та 1а в м. Тернополі, за державою в особі Міністерства праці та соціальної політики України (орган управління майном) в особі Державного центру зайнятості, що знаходиться у господарському віданні Тернопільського обласного центру зайнятості - органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття підлягають задоволенню як обґрунтовано заявлені.

Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 35, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.08.2009 року за № 1235 в частинні оформлення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться по вул. Лисенка, 1 та 1а в м. Тернополі, за Тернопільською міською радою.

3.          Визнати право власності на нерухоме майно, яке знаходиться по вул. Лисенка, 1 та 1а в м. Тернополі, за державою в особі Міністерства праці та соціальної політики України (орган управління майном) в особі Державного центру зайнятості, що знаходиться у господарському віданні Тернопільського обласного центру зайнятості - органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, вул. Текстильна, 1 б, м. Тернопіль.

4.          Стягнути з Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 34334305:

- в дохід Державного бюджету України (р/р 31111095700002, банк одержувача ГУДКУ у Тернопільській області, одержувач платежу УДК у м. Тернополі, МФО банку 838012, код ЄДРПОУ 23588119) –85грн.00коп. державного мита;

- 236грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі.

5.          Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 22 березня 2010р. через місцевий господарський суд.

Суддя