
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/6305/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування,
в с т а н о в и в :
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» (далі - відповідач, ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля»), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме заборонити подальше ведення гірничих робіт по 143 монтажному штреку - до усунення зазначених у позовній заяві порушень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки в ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» було виявлено факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які викладено в акті перевірки суб`єкта господарювання від 21.07.2020 №13/25/222/0327 та які зумовили звернення до суду з позовом. Ряд виявлених порушень в частині експлуатації 143 монтажного штреку створюють загрозу життю та здоров`ю працівників. Тому продовження експлуатації такого обладнання, без усунення порушень законодавства у сфері охорони праці, є неможливим. Просить задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою від 25.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Листом від 13.07.2020 №6-4/417 в.о. директора ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» Клюк М.І. звернувся до ГУ Держпраці у Львівській області з проханням направити до ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» 20-21 липня 2020 року представника управління для участі в роботі комісії по прийманню в експлуатацію підготовчої виробки 143-го монтажного штреку горизонту 550 м та провести позапланову перевірку щодо відповідності дільниці підготовчих робіт №1 у підготовчій виробці вказаного обладнання вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Уповноваженими посадовими особами ГУ Держпраці у Львівській області відповідно до наказу від 17.07.2020 №0905-П та направлення про проведення перевірки від 17.07.2020 №0898 у присутності уповноважених осіб відповідача заступника директора охорони праці Десяиника Т.П., начальника дільниці підготовчих робіт №1 Вівчара І.М. , в.о. начальника дільниці вентиляції та техніки безпеки Олійника В.В. в період з 20.07.2020 по 21.07.2020 проведено позапланову перевірку дотримання законодавства у сферах промислової безпеки та охорони праці у підготовчій виробці 143 монтажного штреку у ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля».
За результатами перевірки складено акт від 21.07.2020 №13/25/222/0327.
Як вбачається із акта перевірки 143 монтажного штреку для ведення гірничих робіт, заборона експлуатації якого є предметом позову, позаплановою перевіркою встановлено ряд порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, зокрема:
- не огороджено обертові частини рухомого барабану кінцевої натяжної станції скребкового конвеєра СП-250, що експлуатується у виробці 143 монтажного штреку (пункт глави 2 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 №62 (далі - Правила №62);
- відсутня сигналізація при запуску скребкового конвеєра СП-250, що експлуатується у виробці 143 монтажного штреку (пункт 6 глави 2 розділу IV Правил №62);
- допускається експлуатація рамного металевого податливого кріплення АКП 3/9,2 у виробці 143 монтажного штреку на пікеті (ПК) 1 (6 рам) при незатягнутій суцільно покрівлі виробки (пункт 5 глави 3 розділу V Правил №62);
- допускається експлуатація рамного металевого податливого кріплення АКТІ 3/9,2 у виробці 143 монтажного штреку на пікеті (ПК) 1 при відсутності верхньої металевої стяжної планки (пункт 5 глави 3 розділу V Правил №62);
- виробка 143 монтажного штреку не утримується відповідно до технологічної проектної документації - відстань між 4-ма рамами з дерев`яними стійками на ПК-4 більша 700 мм. і становить 900 мм. (пункт 1 глави 3 розділу V Правил №62);
- виробка 143 монтажного штреку не утримується відповідно до вимог технологічної проектної документації - відстань між 3-ма дерев`яними стійками в рамі на ПК-4 більша 1,15 м. і становить 1,4 м. (пункт 1 глави 3 розділу V Правил №62);
- не обмита виробка 143 монтажного штреку, має місце скупчення сухого вугільного пилу на підошві, що не забезпечує гідропиловибухозахист виробки (пункт 13 глави 7 розділу VI Правил №62);
- відсутній пожежно-зрошувальний трубопровід у виробці 143 монтажного штреку (пункт 7 глави 3 розділу ІХ Правил №62).
На підставі висновків акта перевірки від 21.07.2020 №13/25/222/0327 складено припис від 21.07.2020 №13/25/222/0327-0273, який отримано в.о. директора ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» Клюком М.І. 21.07.2020, про що свідчить особистий підпис на копії припису, долученого до матеріалів справи.
Підставою звернення до суду з позовом є порушення ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» у сфері охорони праці та промислової безпеки щодо експлуатації обладнання, а саме 143 монтажного штреку, експлуатацію якого позивач просить зупинити, оскільки експлуатація такого обладнання без усунення порушень, становить загрозу життю та здоров`ю працівників.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоровця, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Статтею 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу У країни з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення №96), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення №96 управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що саме порушення експлуатації обладнання 143 монтажного штреку, експлуатацію якого позивач просить зупинити, стали підставою звернення до суду з даним позовом, оскільки експлуатація такого обладнання, без усунення порушень, становить загрозу життю та здоров`ю працівників.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушення ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці при експлуатації обладнання 143 монтажного штреку, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ Держпраці у Львівській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони подальшого ведення гірничих робіт по 143 монтажному штреку є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (пл. Міцкевича, бул. 8, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» (вул. Червоноградська, буд. 22-Б, с. Глухів, Сокальський район, Львівська область, 80054, код ЄДРПОУ 26360457) про застосування заходів реагування, - задовольнити повністю.
Застосувати до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» (вул. Червоноградська, буд. 22-Б, с. Глухів, Сокальський район, Львівська область, 80054, код ЄДРПОУ 26360457) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони подальшого ведення гірничих робіт по 143 монтажному штреку до усунення зазначених у позовній заяві порушень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома