
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань забезпечення позову
11 вересня 2020 року м. Рівне №460/6698/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Д.П. Зозуля, розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову по справі за позовом
ОСОБА_1 доПриватного виконавця Табінського Олега Володимировича, виконавчий округ місто Київ провизнання протиправною та скасування постанови,В С Т А Н О В И В :
10.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного виконавця Табінського Олега Володимировича про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 62003205 від 06.05.2020.
Того ж дня, на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову, шляхом зупинення дії постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 02.06.2020; заборони приватному виконавцю ОСОБА_2 здійснювати примусове стягнення грошових коштів з боржника - ОСОБА_1 , в межах виконавчого провадження № 62003205.
Заява обґрунтована тим, що в межах виконавчого провадження № 62003205, яке було відкрите приватним виконавцем, згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від. 06.05.2020, на сьогодні вже здійснюються виконавчі дії, щодо примусового стягнення грошових коштів в рахунок погашення боргу за кредитним договором. Стягнення проводиться за місцем роботи - військової частини А1994. Порушення в діях приватного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження є очевидними (постанову про відкриття позивач не отримував, як наслідок не мав можливості захищати свої права в передбачені законом терміни). Позивач вказав, що не визнає загальну суму боргу, яка стягується на підставі виконавчого напису нотаріусу. В період, коли позовні заяви будуть розглядатися судовими інстанціями, бухгалтерія військової частини зобов`язана здійснювати відрахування, а це, в свою чергу призведе до того, що відраховані гроші позивач не зможе повернути, навіть після прийняття позитивних рішень судів на свою користь.
Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про звернення стягнення на доходи, дозволить забезпечити ефективний захист його порушених прав та законних інтересів.
За правилами ч. 1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши долучені до заяви про забезпечення позову документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується дана заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, суд дійшов висновку, що заява про забезпечення позову є обґрунтованою, а тому підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
З аналізу вказаних норм слідує, що при розгляді заяви про забезпечення позову суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити наявність хоча б однієї з передбачених ст. 150 КАС України обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
При розгляді заяви про вжиття заходів забезпечення позову суд оцінює обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: - розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; - забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; - наявності зв`язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; - імовірності виникнення утруднень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; - необхідності у зв`язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Фактично метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Згідно з Рекомендаціями №R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятими Комітетом Ради Європи 13.09.1989, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акта.
Вжиття заходів забезпечення гарантує виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що забезпечення позову є не тільки гарантією виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог, а й засобом запобігання порушення прав.
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби ст.13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування.
Так, судом встановлено, що постановою від 06.05.2020 приватним виконавцем виконавчого округу м Києва Табінським Олегом Володимировичем, при примусовому виконанні виконавчого напису виданого нотаріусом Київського міського нотаріального округу Харою Н.С. № 13350 від 07.04.2020, вирішено звернути стягнення на доходи боржника - ОСОБА_1 , що отримує дохід у Військовій частині А1994.
Відтак, відкриття виконавчого провадження № 62003205, зумовлює примусове звернення стягнення на доходи боржника ОСОБА_1 , на підставі виконавчого напису нотаріуса Київського міського нотаріального округу Хари Н.С. № 13350 від 07.04.2020 та тягне за собою наслідки, передбачені Законом України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016. Це, в свою чергу, може призвести до негативних фінансових наслідків для позивача у формі стягнення не лише суми заборгованості, яка є спірною, а й витрат виконавчого провадження.
Сукупність наведених обставин вказує на існування об`єктивної необхідності вжиття заходів до забезпечення позову, оскільки невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
За правилами ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Пункт 5 ч.1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України кореспондується з пунктом 2 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, в силу вимог якої, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що заява позивача про забезпечення позову підлягає до задоволення, шляхом вжиття такого заходу забезпечення позову, як зупинення стягнення на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Хари Н.С. № 13350 від 07.04.2020.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі № 460/6698/20, за позовом ОСОБА_1 до Приватного виконавця Табінського Олега Володимировича про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити повністю.
Зупинити стягнення у виконавчому провадженні № 62003205, на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Хари Наталії Станіславівни № 13350 від 07.04.2020, до набрання законної сили рішенням суду у справі № 460/6698/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Повну ухвалу складено 11.09.2020
Суддя Д.П. Зозуля