Рішення № 91349655, 31.08.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.08.2020
Номер справи
640/11992/19
Номер документу
91349655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2020 року м. Київ № 640/11992/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністраціїдоТовариства з обмеженою відповідальністю «КОМПЛЕКС АГРОМАРС»про про застосування заходу реагування,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації звернувся до суду з даним позовом, якому просить:

- застосувати захід реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру - дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 3221882001-6 від 31.01.2019 для ТОВ «КОМПЛЕКС АГРОМАРС».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Роз`яснено сторонам, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись при цьому на те, що відповідачем не було виконано вимог рішення (припису) ГУ Держпродспоживслужби у Київській області від 03.01.2019 №01-01.3-01/106 щодо можливості видачі дозволу на викиди для ТОВ «Комплекс Агромарс», Філія «Гаврилівський птахівний комплекс» (група птахоферм №№1-15), внаслідок чого дозвіл підлягає анулюванню.

Відповідач заперечує по суті заявлених позовних вимог, посилаючись при цьому на те, що рішення (припис) ГУ Держпродспоживслужби у Київській області від 03.01.2019 №01-01.3-01/106 були оскаржені позивачем в судовому порядку та скасовані відповідним рішенням суду яке набрало законної сили, внаслідок чого підстави для анулювання дозволу відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Комплекс Агромарс» є суб`єктом господарювання, який відповідно до Закону України «Про охорону атмосферного повітря», з метою ведення господарської діяльності зобов`язаний отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

У зв`язку з цим, на замовлення ТОВ «Комплекс Агромарс» підрядною організацією ТОВ «Дозвіл Еко Плюс» було підготовлено пакет документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами філії «Гаврилівський птахівничий комплекс» ТОВ «Комплекс Агромарс».

У подальшому ТОВ «Комплекс Агромарс» було подано пакет документів Департаменту екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрації для отримання дозволу.

Департаментом екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрації було направлено на погодження до ГУ Держспоживслужби в Київській області пакет документів, поданий ТОВ «Комплекс Агромарс».

Рішенням від 03.01.2019 №10-04.3-01/106 ГУ Держспоживслужби в Київській області було погоджено видачу дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами філії «Гаврилівський птахівничий комплекс» (група птахоферм №№1-15) ТОВ «Комплекс Агромарс», проте, погоджено з умовами:

1. Проведення розрахунку розсіювання забруднюючих речовин в атмосферне повітря на період поетапного зниження викидів забруднюючих речовин (тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапів встановлюються територіальними органами Мінприроди України, органом виконавчої влади Автономної республіки Крим з питань охорони навколишнього природнього середовища, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з Держсанепідслужбою України). Узгоджений з вищевказаними установами план щодо поетапного зниження викидів забруднюючих речовин, відповідно до вимог п. 2.10 наказу Мінприроди №108 від 09.03.2006 «Про затвердження інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсягів викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців», представити до Головного управління протягом I кварталу 2019 року.

2. Розробити пропозиції щодо дозволених обсягів викидів з урахуванням поетапного зниження викидів із зазначенням тривалості кожного етапу відповідних обсягів викидів, відповідно до вимог п. 2.13 наказу Мінприроди №108 від 09.03.2006 «Про затвердження інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсягів викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців». Розроблені пропозиції щодо дозволених обсягів викидів з урахуванням поетапного зниження викидів із зазначенням тривалості кожного етапу відповідних обсягів викидів представити до Головного управління протягом I кварталу 2019 року.

3. Проведення щомісячного моніторингу рівня забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та житлової забудови відповідно до вимог п. 2.10 наказу Мінприроди від 09.03.2006 «Про затвердження інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсягів викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців» протягом 2019 року.

При зміні технології виробництва та технологічних процесів, джерел викидів забруднюючих речовин, кількісних та якісних показників викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які можуть спричинити негативний вплив на здоров`я людей, а також не представлення до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області узгодженого плану щодо поетапного зниження викидів забруднюючих речовин, пропозицій щодо дозволених обсягів викидів з урахуванням поетапного зниження викидів із зазначенням тривалості кожного етапу відповідних обсягів викидів протягом І кварталу 2019 року дане рішення втрачає силу.

У подальшому, ТОВ «Комплекс Агромарс» 31.01.2019 отримало дозвіл Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації №3221882001-6 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, в якому були продубльовані зазначені вище умови ГУ Держспоживслужби в Київській області з рішення від 03.01.2019 №10-04.3-01/106.

Однак, 12 червня 2019 року Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області листом від 11.06.2019 №10-04.1-12/5662, з метою подальшого реагування Департаментом відповідно до статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» проінформувало про те, що суб`єктом господарювання ТОВ «Комплекс Агромарс» не виконані всі умови визначені рішенням Головного управління від 03.01.2019 № 10-04.3-01/106.

Як наслідок, керуючись абз.5 ч.6 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Оцінивши за правилами ст. 90 КАС України надані докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.

У відповідності до абз.5 ч. 6 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- встановлення факту надання в заяві про видачу документу дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

- здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Аналіз наведеної норми дає змогу діти висновку про те, що не виконання відповідачем законного рішення дозвільного органу, яким останнього зобов`язано вчинити певні дії, є підставою для звернення Департаменту до суду з даним позовом.

Разом з тим, ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як вбачається з інформації КП «ДСС», рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2019 по справі №640/8131/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2019, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» задоволено.

В тому числі, визнано протиправним та скасовано рішення у формі листа-погодження Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 03.01.2019 №10-04.3-01/106 в частині умов погодження дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ «Комплекс Агромарс», а саме:

«- Проведення розрахунку розсіювання забруднюючих речовин в атмосферне повітря на період поетапного зниження викидів забруднюючих речовин (тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапів встановлюються територіальними органами Мінприроди України, органом виконавчої влади Автономної республіки Крим з питань охорони навколишнього природнього середовища, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з Держсанепідслужбою України). Узгоджений з вищевказаними установами план щодо поетапного зниження викидів забруднюючих речовин, відповідно до вимог п. 2.10 наказу Мінприроди №108 від 09.03.2006 «Про затвердження інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсягів викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців», представити до Головного управління протягом I кварталу 2019 року.

Розробити пропозиції щодо дозволених обсягів викидів з урахуванням поетапного зниження викидів із зазначенням тривалості кожного етапу відповідних обсягів викидів, відповідно до вимог п. 2.13 наказу Мінприроди №108 від 09.03.2006 «Про затвердження інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсягів викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців». Розроблені пропозиції щодо дозволених обсягів викидів з урахуванням поетапного зниження викидів із зазначенням тривалості кожного етапу відповідних обсягів викидів представити до Головного управління протягом I кварталу 2019 року.

Проведення щомісячного моніторингу рівня забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та житлової забудови відповідно до вимог п. 2.10 наказу Мінприроди від 09.03.2006 «Про затвердження інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсягів викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців» протягом 2019 року.».

Враховуючи викладене, оскільки підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали обставини невиконання відповідачем рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 03.01.2019 №10-04.3-01/106, а дане рішення визнано протиправним та скасовано судом, тобто втратило юридичну силу, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для скасування дозволу на викиди забруднюючих речовин, внаслідок чого в позові слід відмовити повністю.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 38750794, адреса: 01024, м. Київ, ВУЛИЦЯ БАСЕЙНА, будинок 1/2 А).

Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПЛЕКС АГРОМАРС» (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 30160757, адреса: 02094, м. Київ, ВУЛИЦЯ ПОЖАРСЬКОГО, будинок 3).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.О. Григорович