Постанова № 9132545, 15.01.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2009
Номер справи
2а-15094/09
Номер документу
9132545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-15094/09

ПОСТАНОВА

Іменем України

«15» січня 2009 року

Категорія №2.20 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді: Чиркіна С. М. , при секретарі: Першиній О.С. , за участю

прокурора: Подгорної Г.В. (посвідч. №878 від 16.11.2004 p.),

представника позивача: Балабі Т.М. (дов. 12.01.2009 р. №1-12/34), представник відповідача: Кучер А.В. (дов. від 02.12.2008 р. №02-114 ЮР), розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора М. Луганська в інтересах держави в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства «Краснолуцький машинобудівельний завод» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції в розмірі 31600, 92 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2008 року Прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства «Краснолуцький машинобудівельний завод» про стягнення несплачених адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році в розмірі 31600, 92 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що в. порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в. Україні» від 21.03.1991 №875 -XII відповідач у 2006 році замість 52 інвалідів працевлаштував 48 інвалідів, в порушення ст. 20 цього Закону за 2006 рік підприємством не було перераховано 31600, 92 грн. Сума заборгованості відповідача перед Державним бюджетом складає 31600, 92 грн. На день подання позову підприємство самостійно адміністративно-господарську санкцію за порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не відрахувало.

У судовому засіданні прокурор, представник позивача позов підтримали у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні позов визнав.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Позивач відповідно до пункту 9 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434 є територіальним органом Фонду, який на виконання наданих повноважень здійснює контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом і сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені.

Відповідач зареєстрований в якості юридичної особи, яка використовує найману працю, та має зобов'язання перед Фондом по забезпеченню працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.

Статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні № 875-ХІІ від 21.03.1991 (далі Закон України № 875-ХІІ), встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, у кількості одного робочого місця.

Згідно зі ст. 19 Закону України № 875-ХІІ, відповідачу встановлений норматив робочих місць інвалідів у кількості 52 працівників. У 2006 році замість 52 інвалідів працювало 48 інвалід, кількість робочих місць не зайнятих інвалідами становить 4 особи (розрахунок позовної заяви за 2006 рік (арк.спр.5-6).

З наданої відповідачем копії звіту про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках за 2006 рік встановлено, що кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 52 осіб, на протязі всього року працював 48 інвалідів ( арк. спр.4).

Таким чином, між сторонами виник спір щодо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, правомірності нарахування адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році.

Згідно зі ст. 20 Закону України № 875-ХІІ, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону № 875-ХІІ, складаються з виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створені для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати перед Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3. п. 14 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Відповідно до п. 5 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314 підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Пунктом 14 зазначеного Положення також передбачено, що підприємства, зокрема, інформують держави) службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів роботодавці повідомляли територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форми звітності N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкцію щодо заповнення форми звітності N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" від 10.02.2007 N 42 щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду.

Водночас, про наявність вакантних місць роботодавці повинні повідомляти центри зайнятості, направляючи звітність у формі N 3-ГІН згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року N 420, який на відміну від раніше діючого наказу Державного комітету статистики України від 06.07.98 N 244 не передбачає щомісячний період звітності.

Згідно з наданою Краснолуцьким міськрайцентром зайнятості інформацією, ДП відкрите акціонерне товариство «Краснолуцький машинобудівельний завод» надавало звітність про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів у 2006 році у кількості 2 вакансій, (арк.спр.9-10).

Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради про наявність' вакантних місць, де може використовуватись праця інвалідів, відповідач не інформував про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів (арк.спр. 8).

Атестація та створення підприємствам робочих місць для інвалідів спеціальною комісією підприємства відповідача за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів не проводились, що підтверджується довідкою Луганського обласного фонду інвалідів від 24.12.2007 року №03-02/4190 (арк.спр. 11).

Відповідно до ч.2 ст. 20 Закону №875-Х11 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Частина 4 ст. 20 зазначеного Закону передбачає, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст. 19 цього Закону.

Відповідач самостійно адміністративно-господарську санкцію не відрахував. Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарської санкції становить 2252, 80 грн. (розрахунок пені, арк.спр. 7).

Відповідно до акту звірення розрахунків, підписаного уповноваженими представниками сторін. заборгованість відкритого акціонерного товариства «Краснолуцький машинобудівельний завод» по сплаті адміністративно-господарських санкцій становить 29348, 12 грн., пені - 2252, 80 грн., всього 31600, 92 грн.(арк.спр. 13).

Слід зазначити, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо професійної і трудової реабілітації інвалідів", з 01.01.2006 відмінено дію положень статті 250 Господарського кодексу України щодо строків стягнення штрафних санкцій за недотримання нормативу по створенню робочих місць для інвалідів.

Клопотання про застосування строку звернення до суду відповідно до вимог ст. ст. 99, 100 КАС України відсутнє, тому суд вважає, що необхідності в застосуванні зазначеного строку не має.

За таких підстав суд вважає позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства «Краснолуцький машинобудівельний завод» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції у 2006 році в розмірі 31600, 92 грн., обгрунтованими і підлягаючими задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р.№875-Х11, п. 3, п.5, п. 14 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314, Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223 «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати», ст. ст. 2, 19, 239 250 Господарського Кодексу України, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства «Краснолуцький машинобудівельний завод» про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції, задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Краснолуцький машинобудівельний завод» (94501, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Заводський пр., буд. 1, р/р 2600030120062, філія АКПІБ м. Красний Луч, МФО 304375, код 00165646), несплачену адміністративно-господарську санкцію у 2006 році в розмірі 31600, 92 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано15.01.2009 року.