Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-954/10/2370 20.04.2010 р. м. Черкаси
11 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі - Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача –Михайлюка О.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до дочірнього підприємства «Будівельне управління №4»відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд»про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю,
ВСТАНОВИВ:
Смілянська об’єднана державна податкова інспекція Черкаської області звернулась до суду з адміністративним позовом до дочірнього підприємства «Будівельне управління №4»відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд»про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 10016 грн. 65 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, відповідно до Закону України «Про плату за землю»від 01.07.1992р. зобов’язаний вчасно та в повному обсязі сплачувати суми земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності. Відповідач свій обов’язок не виконував належним чином, внаслідок чого утворився податковий борг.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги згідно уточнень до позовної заяви від 26.03.2010 року підтримав, позов просив задовольнити повністю та пояснив, що за платником податків – дочірнім підприємством «Будівельне управління №4»відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд»станом на 15.12.2009 року рахується заборгованість по орендній платі за землю в сумі 10016 грн. 65 коп., яка виникла в період часу з серпня 2009 року по жовтень 2009 року внаслідок несплати посадовими особами підприємства відповідного платежу, в порядку та межах, передбачених діючим податковим законодавством України. Станом на 15.12.2009 року сума недоїмки відповідача перед бюджетом складає 10016 грн. 65 коп., у тому числі 7674 грн. 42 коп. –самостійно визначена сума податкового зобов’язання згідно поданих платником податкових декларацій, 2313 грн. 60 коп. –розстрочення суми податкового зобов’язання згідно рішень про розстрочення та 28 грн. 63 коп. пені.
Відповідач до зали судового засідання не з’явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Дочірнє підприємство «Будівельне управління №4»відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд», ідентифікаційний код 01380565, відповідно до копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстроване як юридична особа 13.12.1994 року.
Відповідач є платником орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки є орендарем земельної ділянки, на підставі договору оренди землі від 01.12.2006 року, укладеного з Смілянською міською радою та зареєстрованим Смілянським міським відділом Черкаської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»за № 040677800309.
26.01.2009 року до Смілянської ОДПІ від відповідача надійшла податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009 рік, згідно якої відповідачем самостійно визначено податкове зобов’язання по сплаті орендної плати в розмірі 2558 грн. 20 коп. за січень 2009 року та 2558 грн. 14 коп. щомісячно за період з лютого по грудень 2009 року, усього на загальну суму 30697 грн. 74 коп.
Згідно облікової картки платника станом на 31.12.2009 року судом встановлено, що відповідачем не сплачено в повному обсязі орендну плату за період з серпня по жовтень 2009 року в сумі 7674 грн. 42 коп. (2558 грн. 14 коп. х 3 місяці).
Відповідно до рішення про розстрочення податкових зобов’язань № 130/24-007/01380565/15153 від 31 серпня 2009 року відповідачу надано розстрочення сплати орендної плати за землю в сумі 2360 грн. під проценти з 31.08.2009 року до 21.10.2009 року, 1180 грн. по строку сплати 21.09.2009 року та 1180 грн. по строку сплати –21.10.2009 року.
Судом встановлено, що відповідачем частково сплачено суму податкового зобов’язання в сумі 46 грн. 40 коп.
Заборгованість по пені в сумі 28 грн. 63 коп. по орендній платі за землю виникла внаслідок нарахування пені на основну суму недоїмки за кожен день прострочення її сплати згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача по орендній платі за землю становить 10016 грн. 65 коп. (7674 грн. 42 коп. + 1180 грн. + 1180 грн. - 46 грн. 40 коп. + 28 грн. 63 коп.).
На підстав ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачу було направлено першу податкову вимогу № 1/357/24-012/16584 від 23.09.2009 року та другу податкову вимогу № 2/397/18673/24-012 від 27.10.2009 року, які згідно копій корінців вказаних вимог були вручені відповідачу 25.09.2009 року та 29.10.2009 року, відповідно.
1 грудня 2009 року першим заступником начальника Смілянської ОДПІ було винесено рішення відносно відповідача про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 355/24-012/01380565/28942.
Позивач в обґрунтування своєї позиції посилається на ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування", відповідно до якої відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяцянаступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-XII земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Відпоповідно до п.п. 5.1. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Інших доказів сторони суду не надали та не назвали.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, ч. 2 ст. 128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з дочірнього підприємства «Будівельне управління №4»відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд»(20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Жовтнева, 39, ідентифікаційний код 01380565) до бюджету через Смілянську об’єднану державну податкову інспекцію Черкаської області (20702, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 21367325) податковий борг з орендної плати за землю за рахунок активів у сумі 10016 (десять тисяч шістнадцять) грн. 65 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий С.О. Кульчицький