Постанова № 9123829, 04.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.11.2009
Номер справи
2а-7524/09/10/0170
Номер документу
9123829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.11.09Справа №2а-7524/09/10/0170 09:35 м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,

за участю представників сторін:

від позивача – Юрковська Н.В., представник по довіреності №3034/9/10-0 від 02.12.2008 року;

від відповідача – не з’явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим

до Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок"

про стягнення податкової заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція в Сімферопольському районі АР Крим - позивач - звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок" - відповідач – податкової заборгованості по податку на прибуток в сумі 36616грн.83коп., податку на додану вартість в сумі 275228грн.14коп., збору за спеціальне використання водних ресурсів в сумі 6307грн.58коп., збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 5999грн.93коп., а взагалі - в сумі 324152грн.48коп., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачені узгоджені суми податкових зобов’язань, що зазначені в податкових деклараціях, суми пені та штрафних санкцій, нарахованих у зв’язку з несвоєчасною сплатою сум податкових зобов’язань.

У судовому засіданні 04.11.2009 року представником позивача надано заяву про уточнення позовних вимог в частині стягнення суми заборгованості по податку на прибуток (а.с.224). Відповідно до наданої заяви у зв’язку зі здачею позивачем декларації та самостійним зменшенням податкових зобов’язань по податку на прибуток сума заборгованості підприємства по податку на прибуток станом на 03 листопада 2009 року складає 22354грн.95коп., зокрема: недоїмка – 12631грн.00коп., пеня – 9723грн.95коп.

Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві, та у тому числі зазначив, що у прохальній частині позовної заяви в частині визначення суми заборгованості з податку на додану вартість допущено арифметичну помилку та зазначено замість суми заборгованості з податку на додану вартість, що позивач просить стягнути – 275228грн.14коп., суму 507456грн.82коп., а також послався на те, що у матеріалах справи та у розрахунках суми позову і суми податкового боргу з податку на додану вартість зазначена вірна сума заборгованості, тому просив суд стягнути з позивача заборгованість по податку на прибуток у сумі 22354грн.95коп., по податку на додану вартість – 275228грн.14коп., по збору за забруднення навколишнього природного середовища – 5999грн.93коп., по збору за спеціальне водокористування – 6307грн.58коп., а взагалі – 309890грн.60коп.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином - оголошенням в газеті "Сельский труженик" №71 (9295) від 10.10.2009 року (а.с.220), про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.

Суд, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Комунальне підприємство «Житлово-комунальне господарство «Городок» (код ЄДРПОУ 32177783, юридична адреса: 97578, АР Крим, Сімферопольський район, с. Перевальне, вул. Жовтнева, буд.48) 03.12.2002 року зареєстровано Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим як юридична особа, про що в журналі обліку реєстраційних справ зроблено запис №04055558Ю0020295 (а.с.198-208). Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач станом на 08.10.2009 р. перебуває на обліку, відомості про зміну юридичної адреси відсутні (а.с.221-223). Відповідно до довідки Головного управління статистики в АР Крим від 13.10.2009 р. №05.3-8.1/3365 (а.с.218) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі –Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; згідно пункту "б" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу (у тому числі при сплаті квартальних авансових внесків), подаються протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Також відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з вимогами підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до пункту 16.4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року №334/94-ВР податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.

Згідно з п.22.13 ст.22 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” у 2008 році платники податку за результатами одинадцяти місяців 2008 року зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2008 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу цього року і сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АРК надані податкові декларації з податку на прибуток з зазначенням самостійно обчисленої суми податкового зобов’язання: за 2005 рік визначено податкове зобов’язання в сумі 15250грн.00коп. (а.с.168), за 1 квартал 2006 року – 47грн.00коп. (а.с.169), за 1 півріччя 2006 року – 72грн.00коп. (а.с.170), за 2006 рік – 10045грн.00коп. (а.с.173), за 3 квартали 2007 року - 984грн.00коп. (а.с.174), за 1 квартал 2008 року - 12грн.00коп. (а.с.177), за 11 місяців 2008 року - 338грн.00коп. (а.с.177), а взагалі - на суму 26748грн.00коп.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог п.11 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Підпунктом “в” пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181 передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Відповідно до пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням №0002111511 від 05.12.2006 року відповідачу на підставі пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону №2181 та ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» нараховано 47грн.00коп. податку на прибуток та застосовані штрафні санкції в сумі 17грн.00коп., всього на суму 64грн.00коп. (а.с.172). Як свідчить відмітка та підпис на корінці податкового повідомлення-рішення зазначене рішення було отримано уповноваженою особою відповідача 05.12.2006 року.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем узгоджено податкове зобов’язання з податку на прибуток в сумі 26812грн.00коп.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Судом встановлено, що ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим на суму заборгованості було нараховано пеню в загальній сумі 9741грн.95коп. (в особовому рахунку нараховано пеню в сумі 253грн.49коп. (а.с.179) та відповідно до розрахунку суми пені (а.с.167) нараховано 9488грн.46коп.).

Як свідчить розрахунок суми податкового боргу по податку на прибуток (а.с.166), заява про уточнення позовних вимог (а.с.224) у зв’язку з поданням відповідачем податкових декларацій з податку на прибуток з зазначенням самостійного зменшення податкового зобов’язання та з урахуванням добровільної сплати відповідачем на протязі 2006-2009 років частини суми заборгованості станом на день розгляду справи позивач просить стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок" заборгованість по податку на прибуток в сумі 22354грн.95коп. (основний платіж - 12631грн.00коп. та пеня – 9723грн.95коп.).

Законом України “ Про оподаткування прибутку підприємств”, зокрема пунктом 20.1 статті 20 встановлено, що відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АРК подані податкові декларації з податку на додану вартість, в яких вказано самостійно обчислену суму податкового зобов’язання: за грудень 2005 року – 16165грн.00коп. (а.с.129-130), за травень 2006 року – 9972грн.00коп. (а.с.131-132), червень 2006 року – 14973грн.00коп. (а.с.133-134), за липень 2006 року – 9524грн.00коп. (а.с.137-138), за серпень 2006 року – 10197грн.00коп. (а.с.140-141), за вересень 2006 року – 9257грн.00коп. (а.с.142-144), за жовтень 2006 року – 10821грн.00коп. (а.с.145-146), за листопад 2006 року – 11654грн.00коп. (а.с.87-88), за грудень 2006 року – 10117грн.00коп. (а.с.92-93), за січень 2007 року – 4731грн.00коп. (а.с.94-95), за лютий 2007 року – 8990грн.00коп. (а.с.96-97), за березень 2008 року – 9244грн.00коп. (а.с.98-99), за квітень 2008 року – 13204грн.00коп. (а.с.100-101), за травень 2007 року – 11641грн.00коп. (а.с.103-104), за червень 2007 року – 9913грн.00коп. (а.с.105-106), за липень 2007 року – 12010грн.00коп. (а.с.108-109), за серпень 2007 року – 10939грн.00коп. (а.с.110-111), за вересень 2007 року – 16214грн.00коп. (а.с.113-114), за жовтень 2007 року – 9933грн.00коп. (а.с.115-116), за листопад 2007 року – 9952грн.00коп. (а.с.35-36), за грудень 2007 року – 13593грн.00коп. (а.с.37-38), за січень 2008 року – 8416грн.00коп. (а.с.40-41), за лютий 2008 року – 11341грн.00коп. (а.с.42-43), за березень 2008 року – 17253грн.00коп. (а.с.45-46), за квітень 2008 року – 12980грн.00коп. (а.с.47-48), за травень 2008 року – 13642грн.00коп. (а.с.49-50), за червень 2008 року – 9580грн.00коп. (а.с.52-53), за липень 2008 року – 11431грн.00коп. (а.с.54-55), за серпень 2008 року – 10173грн.00коп. (а.с.56-57), за вересень 2008 року – 6740грн.00коп. (а.с.53-54), за жовтень 2008 року – 13118грн.00коп. (а.с.60-61), за листопад 2008 року – 9650грн.00коп. (а.с.63-64), за грудень 2008 року – 14749грн.00коп. (а.с.15-16), всього - на суму 372817грн.00коп.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Судом встановлено, що ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим до відповідача за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов’язань за результатами перевірок податковими повідомленнями-рішеннями застосовані штрафні санкції: №0000101502/0 від 19.01.2009 року – на суму 1928грн.70коп. (вручено 19.01.2009 року – а.с.24), №0002421502/0 від 28.11.2008 року – на суму 26904грн.66коп. (вручено 28.11.2008 року - а.с.62), №0001551502/0 від 04.07.2008 року – на суму 4308грн.91коп. (вручено 16.07.2008 року – а.с.51), №0000481502/0 від 26.03.2008 року – на суму 5769грн.71коп. (вручено 26.03.2008 року – а.с.44), №0000141502/0 від 21.01.2008 року – на суму 2048грн.39коп. (вручено 21.01.2008 року – а.с.39), №0003831502/0 від 18.12.2007 року – на суму 13086грн.19коп. (вручено 18.12.2007 року – а.с.117), №0003531502/0 від 19.10.2007 року – на суму 3815грн.18коп. (вручено 19.10.2007 року – а.с.112), №0003011502/0 від 08.08.2007 року – на суму 11070грн.86коп. (вручено 08.08.2007 року – а.с.107), №0002461502/0 від 14.06.2007 року – на суму 15476грн.12коп. (вручено 14.06.2007 року – а.с.102), №0000131502/0 від 19.01.2007 року – на суму 725грн.98коп. (вручено 20.01.2007 року – а.с.90-91), №0000101502/0 від 17.01.2007 року – на суму 725грн.59коп. (вручено 20.01.2007 року - а.с.89-91), №0001161502/0 від 13.11.2006 року – на суму 482грн.61коп. (вручено 20.11.2006 року – а.с.147), №0001341502 від 18.08.2006 року – на суму 3478грн.08коп. (вручено 18.08.2006 року – а.с.136), №0001721502/0 від 18.08.2006 року – на суму 381грн.17коп. (вручено 18.09.2006 року – а.с.139), №0001251502/0 від 19.07.2006 року – на суму 964грн.34коп. (вручено 19.07.2006 року – а.с.135), всього на суму 91166грн.49коп.

Таким чином, загальна сума заборгованості по вказаним податковим деклараціям та податковим повідомленням-рішенням складає 463983грн.49коп.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Судом встановлено, що ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим на суму заборгованості було нараховано пеню в загальній сумі 121069грн.80коп. (в особовому рахунку нараховано пеню в сумі 55214грн.74коп. (а.с.12-13) та відповідно до розрахунку суми пені (а.с.9-11) нараховано 65855грн.06коп.).

Як свідчить розрахунок суми податкового боргу по податку на додану вартість (а.с.7-8) та розрахунок суми позову (а.с.5) з урахуванням добровільної сплати відповідачем на протязі 2006-2009 років частини суми заборгованості станом на день розгляду справи позивач просить стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок" заборгованість по податку на додану вартість в сумі 275228грн.14коп. (основний платіж - 209373грн.08коп. та пеня – 65855грн.06коп.).

Законом України “Про податок на додану вартість”, зокрема пунктом 10.2 статті 10 встановлено, що платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Єдині правила обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту визначені Порядком справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору для користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.1999 року №1494 (далі – Порядок №1494).

Згідно з п.3 Порядку №1494 платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.

Відповідно до п.6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої спільним наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства економічної безпеки від 01.10.1999 року №231/539/118/219 водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики щоквартально наростаючим підсумком з початку року, а за користування водами для потреб водного транспорту - починаючи з I півріччя.

Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.

Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації (п.141 Порядку №1494).

Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків і сплати збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту несуть платники відповідно до законодавства.

Згідно з п. 22 Порядку №1494 контроль за повнотою обчислення і своєчасністю сплати до бюджетів збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим були надані розрахунки збору за спеціальне водокористування, згідно з якими позивачем самостійно нараховане та узгоджене податкове зобов’язання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів: за 2007 рік – 5326грн.64коп. (а.с.154), за І квартал 2008 року – 1959грн.04коп. (а.с.158), за І півріччя 2008 року – 4333грн.12коп. (а.с.159-161), за 9 місяців 2008 року – 1983грн.94коп. (а.с.162), за 2008 рік – 2191грн.90коп. (а.с.163-165), а також актом інвентаризації №002035/19-0 від 31.03.2008 року під час об’єднання особових рахунків встановлено наявність недоїмки в сумі 371грн.95коп., всього на загальну суму 16166грн.59коп.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем самостійно узгоджено податкове зобов’язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів в загальній сумі 16166грн.59коп.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Судом встановлено, що ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим на суму заборгованості було нараховано пеню в загальній сумі 121069грн.80коп. (в особовому рахунку нараховано пеню в сумі 364грн.15коп. (а.с.150) та відповідно до розрахунку суми пені (а.с.149) нараховано 188грн.87коп.).

Як свідчить розрахунок суми податкового боргу по збору за спеціальне використання водних ресурсів (а.с.148) та розрахунок суми позову (а.с.5) з урахуванням добровільної сплати відповідачем на протязі 2008-2009 років частини суми заборгованості станом на день розгляду справи позивач просить стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок" заборгованість по збору за спеціальне використання водних ресурсів в сумі 6307грн.58коп. (основний платіж - 5754грн.56коп. та пеня – 553грн.02коп.).

Суд зазначає, що правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 року №1264-XII.

Статтею 24 зазначеного Закону передбачено, що об'єкти, які шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку.

Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.

Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення передбачені Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору” від 01.03.1999 року №303, в пункті 2 якої зазначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів.

Територіальні органи Мінприроди подають до органів державної податкової служби перелік підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів.

Невключення підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності до зазначеного переліку не звільняє їх від сплати збору.

Безпосередньо порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір), а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору передбачено Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державною податковою адміністрацією України від 19 липня 1999 року №162/379 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 р. за №544/3837).

Згідно з п.2.1. Інструкції платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.

Відповідно до п.7.1. Інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Пунктом 7.2. Інструкції встановлено, що базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу. Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно з п.8.2. Інструкції контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснюється органами державної податкової служби.

Крім того, в п.9.2. Інструкції зазначено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання розрахунків органам державної податкової служби та органам Мінприроди України згідно з законодавством.

Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим надано податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища, в яких самостійно визначено суму податкового зобов’язання: за 2007 рік - у сумі 3284грн.91коп. (а.с.190), за І квартал 2008 року – 1185грн.07коп. (а.с.191), за І півріччя 2008 року – 1187грн.88коп. (а.с.192), за 9 місяців 2008 року – 2172грн.69коп. (а.с.193), за 2008 рік – 5грн.56коп. (а.с.194), всього - на суму 7836грн.11коп.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем самостійно узгоджено податкове зобов’язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища в загальній сумі 7836грн.11коп.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Судом встановлено, що ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим на суму заборгованості було нараховано пеню в загальній сумі 553грн.17коп. (в особовому рахунку нараховано пеню в сумі 128грн.04коп. (а.с.187) та відповідно до розрахунку суми пені (а.с.186) нараховано 425грн.13коп.).

Як свідчить розрахунок суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища (а.с.185) та розрахунок суми позову (а.с.5) з урахуванням добровільної сплати відповідачем на протязі 2008-2009 років частини суми заборгованості станом на день розгляду справи позивач просить стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок" заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 5999грн.93коп. (основний платіж – 5446грн.76коп. та пеня – 553грн.17коп.).

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).

На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/123 від 04.03.2004 р., яка згідно поштового повідомлення отримана 02.04.2004 року (а.с.239), та друга податкова вимога №2/207 від 07.05.2004 р., яка згідно поштового повідомлення отримана 10.06.2004 року (а.с.240).

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень та податкових вимог. Також відповідачем під час розгляду справи не надано будь-яких доказів необґрунтованості позовних вимог або докази сплати податкової заборгованості.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання в загальній сумі 309890грн.60коп., зокрема по податку на прибуток у сумі 22354грн.95коп., по податку на додану вартість – 275228грн.14коп., по збору за забруднення навколишнього природного середовища – 5999грн.93коп., по збору за спеціальне водокористування – 6307грн.58коп.

Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У порядку ст.71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення.

Станом на день розгляду справи, податкова заборгованість в загальній сумі 309890грн.60коп. відповідачем не погашена.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні 04 листопада 2009 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09 листопада 2009 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-комунальне господарство «Городок» (код ЄДРПОУ 32177783; 97578, АР Крим, Сімферопольський район, с. Перевальне, вул. Жовтнева, буд.48) заборгованість в загальній сумі 309890 (триста дев'ять тисяч вісімсот дев'яносто) гривень 60 копійок:

- на користь Місцевого бюджету Добровської сільської ради Сімферопольського району АР Крим (р/р №33217806700272, код платежу 11020202, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037) заборгованість з податку на прибуток в сумі 22357 (двадцять дві тисячі триста п'ятдесят сім) гривень 22 копійки,

- на користь Місцевого бюджету Добровської сільської ради Сімферопольського району АР Крим (р/р №31118029700268, код платежу 14010100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 275228грн.14коп. (двісті сімдесят п'ять тисяч двісті двадцять вісім) гривень 14 копійок,

- на користь Місцевого бюджету Добровської сільської ради Сімферопольського району АР Крим (р/р №33114329700272, код платежу 50080200, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037) заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 5999 (п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень 93 копійки,

- на користь Місцевого бюджету Добровської сільської ради Сімферопольського району АР Крим (р/р №31413505700272, код платежу 13020400, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037) заборгованість по збору за спеціальне використання водних ресурсів у сумі 6307 (шість тисяч триста сім) гривень 58 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                     Кудряшова А.М.