Рішення № 91221491, 25.08.2020, Славутицький міський суд Київської області

Дата ухвалення
25.08.2020
Номер справи
377/300/20
Номер документу
91221491
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

Справа №377/300/20

Провадження №2/377/177/20

25 серпня 2020 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Теремецької Н.Ф.,

за участю:

секретаря судового засідання – Щуковської А.М.,

представника позивача Куратова В.В.

представника відповідача ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Первинної профспілкової організації «Чорнобильської атомної електростанції» Орлова М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Первинна профспілкова організація «Чорнобильської атомної електростанції», Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, про зобов`язання вчинити дії, -

У С Т А Н О В И В:

12 травня 2020 року до суду надійшла позовна заява, в якій позивач просить зобов`язати відповідача видати їй встановленої форми довідку про стаж роботи, що враховується для виплати щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 1155 від 13.09.2001 року, а також стягнути з відповідача на її користь судові витрати по оплаті судового збору в сумі 840,80 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що ОСОБА_2 з 20 листопада 1995 року по 26 грудня 2018 року працювала на ДСП «Чорнобильська АЕС» та була звільнена з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України. 25 лютого 2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з пакетом документів для призначення пенсії за віком. Під час прийняття документів орган Пенсійного фонду України видав позивачу розписку-повідомлення із зазначенням прийнятих документів (доданих до заяви), а також письмово навів перелік документів, необхідних для призначення пенсії, та встановив строк для їх додаткового подання. Одним із документів, визначених органом Пенсійного Фонду України, як таким, який необхідно подати в установлений строк, була зазначена довідка про стаж роботи для встановлення доплати до пенсії. Довідка видається адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням з профспілковим комітетом станції. У зв`язку з цим позивач 24 лютого 2020 року звернулася з заявою до відповідача з вимогою про надання довідки про стаж роботи для встановлення доплати до пенсії. Листом № 1112/47040000-2020 від 27 лютого 2020 року відповідач відмовив у видачі довідки позивачу мотивуючи тим, що право на надання щомісячної доплати до пенсії мають непрацюючі пенсіонери, вивільнені у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, а на дату звільнення позивача з роботи - 26 грудня 2018 року вона не була пенсіонером, тому видати позивачу довідку про стаж роботи, що враховується для виплати щомісячної доплати до пенсії, не є можливим. Відмовляючи у видачі довідки, відповідач перебрав на себе непритаманну йому функцію визначення наявності або відсутності у особи права на отримання доплати до пенсії. Посилаючись на ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та п.3 Постанови № 1155 від 13.09.2001 року «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС», позивач вважає, що відповідач перешкоджає їй в отриманні встановленої державою гарантії у вигляді щомісячної доплати до пенсії.

Ухвалою судді від 15 травня 2020 року відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 274 ЦПК України за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Вказаною ухвалою залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Первинну профспілкову організацію «Чорнобильської атомної електростанції», Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.

16 червня 2020 року на адресу суду від представника відповідача Стужної В.М. надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» працівники Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, мають право на:

- соціальне забезпечення та страхування на загальних засадах відповідно до законодавства;

- працевлаштування самостійно або за сприяння державної служби зайнятості на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності у першочерговому порядку;

- користування закладами охорони здоров`я за попереднім місцем роботи.

Положеннями ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» встановлено, що держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, додаткові гарантії щодо:

а) надання у разі припинення трудового договору одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку;

б) надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість;

г) надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином на думку відповідача, законодавець визначив чіткі передумови за наявності яких держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС додаткові соціальні гарантії, зокрема для отримання щомісячної доплати до пенсії:

1.працівник має бути працевлаштований на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року;

2.підстава вивільнення з роботи – у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації;

3.на момент вивільнення мати право на отримання пенсії та не отримувати інших доходів, крім пенсії. У разі працевлаштування, пенсіонер втрачав право на отримання щомісячної доплати до пенсії.

Відповідач вважає, що законодавець пов`язує надання додаткових гарантій з моментом виникнення правовстановлюючого факту, а саме моментом вивільнення працівника. Оскільки позивач дійсно була працевлаштована на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та була вивільнена з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, але на день вивільнення - 16 грудня 2018 року не була пенсіонером і не мала права на пенсію, як на загальних, так і на пільгових умовах або по інвалідності, то вона не має права на отримання щомісячної доплати до пенсії. Сам по собі факт набуття в подальшому позивачем права на отримання пенсії не зберігає за нею одночасного права на надання щомісячної доплати до пенсії як особі, що має запис у трудовій книжці про вивільнення у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.

03 серпня 2020 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначила, що наведена у відзиві інформація не спростовує факт протиправної поведінки відповідача, яка порушує право позивача на соціальний захист, встановлений державою, а лише доводить його. Позивач звертає увагу, що надання оцінки відповідачем відсутності у позивача права на щомісячну доплату до пенсії не входить до статутних функцій відповідача, якою не передбачена організація та здійснення пенсійного забезпечення, оскільки лише у виключній компетенції уповноваженого державного органу, а саме органів Пенсійного фонду України знаходиться право прийняття рішення про надання/призначення пенсій та доплат до них, або відмови у цьому.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Суду пояснив, що позивач ОСОБА_2 працювала на ДСП ЧАЕС з 20 листопада 1995 року та була звільнена на підставі п.1 ст.40 КЗпП України з ДСП ЧАЕС 26 грудня 2018 року, у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. 25 лютого 2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з пакетом документів про призначення пенсії за віком. Вважає, що позивач має право на призначення щомісячної доплата до пенсії, яка передбачена постановою КМУ від 13.09.2001 року № 1155, тому що позивач була працевлаштована на ДСП ЧАЕС до 15 грудня 2000 року, вивільнена у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС з 26.12.2018 року, але відповідачем в порушення вимог діючого законодавства безпідставно відмовлено у видачі довідки, на підставі якої призначається щомісячна доплата до пенсії. При цьому вважає, що статтею 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постановою КМУ від 13.09.2001 року № 1155 передбачено право непрацюючим пенсіонерам, які працевлаштувалися на ДСП ЧАЕС до 15.12.2000 року і звільнилися на підставі п.1 ст.40 КЗпП України з ДСП ЧАЕС у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, отримувати щомісячну доплату до пенсії незалежно від того, коли виникло право на пенсію.

Представник відповідача проти позову заперечував, пославшись на те, що позивач на момент вивільнення не була пенсіонером і не мала права на отримання пенсії, тому вона не має права на отримання щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст.12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постанови КМУ від 13.09.2001 року № 1155, оскільки законодавець пов`язує надання додаткових гарантій працівникам, які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації з моментом вивільнення працівника, а відтак відсутні підстави для видачі довідки.

Представник третьої особи Первинної профспілкової організації «Чорнобильської атомної електростанції» в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити, посилаючись на те, що на його думку позивач має право на отримання щомісячної доплати до пенсії, оскільки була працевлаштована на ДСП ЧАЕС до 15 грудня 2000 року, звільнена на підставі п.1 ст.40 КЗпП України з ДСП ЧАЕС у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, не дивлячись на те, що на час звільнення вона не була пенсіонером, тому були підстави для видачі довідки.

Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа у справі, свого представника в судове засідання не направило, про дату, час та місце судового засідання повідомлено належним чином.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , позивач у справі, в період з 20.11.1995 року по 26.12.2018 року працювала на різних посадах на Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильська атомна електростанція».

Відповідно до наказу в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС № 136 ос від 10.12.2018 року про припинення трудового договору ОСОБА_2 звільнено 26.12.2018 року з роботи на ДСП «Чорнобильська АЕС» у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. 28 січня 2019 року розпочато виплату ОСОБА_2 допомоги по безробіттю.

Зазначені обставини підтверджені копією трудової книжки та копією наказу в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС № 136 ос від 10.12.2018 року про припинення трудового договору, які долучені до матеріалів справи (а.с. 7 - 17).

24 лютого 2020 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача з вимогою про надання довідки, яка видається в установленому порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням із профспілковим комітетом станції, на підставі якої встановлюється щомісячна доплата до пенсії як непрацюючому пенсіонеру відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» (а.с. 20).

25 лютого 2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої додала документи, необхідні для призначення пенсії. Під час прийняття документів орган Пенсійного фонду України видав позивачу розписку-повідомлення із зазначенням прийнятих документів (доданих до заяви), а також письмово позивачу було доведено перелік документів, необхідних для призначення пенсії та встановлено строк для їх додаткового подання. Одним із документів, визначених органом Пенсійного Фонду України, як таким, який необхідно подати в встановлений строк є довідка про стаж роботи для встановлення доплати до пенсії ( а.с. 18 - 19).

Листом № 1112/47040000-2020 від 27.02.2020 року ДСП «Чорнобильська АЕС» відмовило у видачі зазначеної довідки, обґрунтувавши відмову тим, що ОСОБА_2 на день звільнення не була пенсіонером, тому зазначена соціальна гарантія на неї не розповсюджується і для видачі довідки підстав немає (а.с. 21).

Не погодившись з відмовою відповідача у видачі довідки, на підставі якої встановлюється щомісячна доплата до пенсії як непрацюючому пенсіонеру відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» і постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС», позивач звернулася із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір відповідно до встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з такого.

Згідно із ст. 8 в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» працівники Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, мають право на:

соціальне забезпечення та страхування на загальних засадах відповідно до законодавства;

працевлаштування самостійно або за сприяння державної служби зайнятості на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності у першочерговому порядку; користування закладами охорони здоров`я за попереднім місцем роботи.

Держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, додаткові гарантії щодо: а) надання у разі припинення трудового договору одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку; б) надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість; г) надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання пункту «г» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» було прийнято Кабінетом Міністрів України 13 вересня 2001 року постанову № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС», якою визначено розмір та порядок призначення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС.

Пунктом 1 цієї постанови встановлено, що розмір щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які на 15 грудня 2000 р. перебували в трудових відносинах з Чорнобильською АЕС на постійній основі (крім сумісників) і мають право на отримання пенсії як на загальних, так і на пільгових умовах, а також по інвалідності і вивільнені у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, становить при стажі роботи на цій станції до 5 років 237,25 гривні.

За кожний наступний повний рік роботи щомісячна доплата збільшується на 47,45 гривні.

Максимальний розмір щомісячної доплати не може перевищувати 949 гривень.

Щомісячна доплата виплачується за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів, пов`язаних із виведенням Чорнобильської АЕС з експлуатації.

Згідно з пунктом 3 вказаної постанови стаж роботи, що враховується для виплати щомісячної доплати, обчислюється на підставі довідки, яка видається в установленому законодавством порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням з профспілковим комітетом станції.

Аналіз частини 2 статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постанови Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» свідчить про те, що держава забезпечує додаткові соціальні гарантії працівникам, які були влаштовані на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, такі як надання одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку; надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість, в тому числі надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, і пов`язує законодавець надання додаткових соціальних гарантій таким працівникам з моментом вивільнення їх з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що право на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої статтею 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» мають працівники, які були влаштовані на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації і на день вивільнення є пенсіонерами або мають право на пенсію як на загальних умовах, так і на пільгових умовах, а також по інвалідності.

В судовому засіданні з досліджених доказів встановлено, що позивач дійсно була влаштована на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та була вивільнена з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, але на день вивільнення не була пенсіонером і не мала право на пенсію як на загальних, так і на пільгових умовах або по інвалідності, що представником позивача не заперечувалося.

Таким чином, позивач не має права на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої статтею 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» і постановою Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС».

Виходячи з того, що позивач не має права на отримання вищезазначеної щомісячної доплати до пенсії, то у відповідача були відсутні підстави для видачі довідки, передбаченої п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС», тому доводи представника позивача про те, що відповідач зобов`язаний був видати позивачу таку довідку не ґрунтуються на положеннях закону і до уваги судом не беруться.

Всі інші довідки на вимогу позивача про роботу на ДСП ЧАЕС із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати, які необхідні були їй для призначення пенсії, відповідно до ст. 49 КЗпП України були видані позивачу, що сторонами не заперечувалося.

За таких обставин позов є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 258 -259, 263- 265 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Відповідно до п.3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач- Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська атомна електростанція», юридична адреса: Київська область, м. Славутич, вул. 77-ої Гвардійської дивізії, 7/1, код ЄДРПОУ:14310862.

Треті особи:

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, юридична адреса: м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548.

Первинна профспілкова організація «Чорнобильської атомної електростанції», юридична адреса: Київська область, м. Славутич, вул. 77-ої Гвардійської дивізії, 7/1.

Повне рішення складено 30 серпня 2020 року.

Суддя Н. Ф. Теремецька