
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/10812/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф. А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач), в якому просить:
1) визнати дії неправомірними щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком позивачу як матері інваліда дитинства при досягненні 50 років відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
2) скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.06.2020 № 0300-0315-8/17695 про відмову у призначенні дострокової пенсії;
3) зобов`язати призначити та виплачувати позивачу з 17.06.2020 дострокову пенсію за віком відповідно до умов пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у віці 50 років звернулася до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства.
Рішенням від 17.06.2020 №0300-0315-8/17695 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного висновку про визнання доньки позивачки дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
Однак, позивач з такими твердженнями не погоджується та зазначає, що чинним законодавством України не передбачена вимога про те, що інвалідність дитини повинна настати саме до досягнення нею 6 років, також не передбачена вимога для призначення пенсії як обов`язковість визнання дитини з інвалідністю до 6-ти річного віку. В законі наявна лише вимога про виховання такої дитини до вказаного віку.
Враховуючи наведене просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, встановлено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.08.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з якого позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що документального підтвердження про наявність у ОСОБА_2 «медичних показань для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку» позивачем надано не було. Крім того, із наданих позивачем документів неможливо встановити період настання та встановлення інвалідності ОСОБА_2 .
Враховуючи наведене, зважаючи на відсутність документального підтвердження факту (моменту) настання інвалідності у дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до досягнення шестирічного віку, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області прийнято рішення № 032350008695 від 21.05.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як матері особи з інвалідністю з дитинства, яка народила і виховала її з дитинства.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Медичним заключенням Дитячої обласної ЛКК Обласного дитячого територіального медичного об`єднання Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації від 12.03.2008 № 5522 визначено, що дитина може бути визнана інвалідом з дитинства на період до 06.03.2012.
13.03.2008 позивачу видано медичний висновок № 40 про дитину-інваліда ( ОСОБА_2 ) віком до 18 років.
Згідно виписки акта огляду МСЕК № 0104511 від 26.07.2012 ОСОБА_2 встановлено другу групу інвалідності з 06.03.2012, причина - інвалідність з дитинства.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення їй достроково пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства.
Рішенням відповідача від 21.05.2020 за № 032350008695 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком згідно абзацу 1 пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як матері інваліда з дитинства, оскільки відсутнє документальне підтвердження факту (моменту) настання інвалідності у дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до досягнення шестирічного віку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон - № 1058-IV).
Пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до абзацу 11 підпункту 5 пункту 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статут особи: документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , досягла 50-ти річного віку, має загальний страховий стаж роботи більше 15 років та є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який у чотирнадцятирічному віці на підставі заключенням Дитячої обласної ЛКК Обласного дитячого територіального медичного об`єднання Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації від 12.03.2008 № 5522 визнана особою з інвалідністю з дитинства з діагнозом «ідіоматичний S-подібний прогресуючий грудо поперековий сколіоз 3 ст.Стійке значне порушення функцій хребста».
Згідно з пунктом 2.18 Порядку № 22-1 визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Таким чином, з наведених норм права вбачається, що законом не передбачена вимога про те, що сама інвалідність особи з інвалідністю з дитинства повинна настати саме до 6 років, також не передбачена вимога для призначення пенсії, як обов`язковість визнання дитини з інвалідністю до 6-ти річного віку. В законі визначена лише вимога про виховання такої дитини до шести років.
Також, відповідно до підпункту 5 пункту 2.1. Порядку № 22-1, у якості документів, які необхідно додати до заяви про призначення пенсії визначено лише документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 31.07.2018 у справі № 501/2838/16-а.
Відтак, вказана відповідачем підстава для відмови у призначенні пенсії відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV не відповідає вимогам чинного законодавства та така вимога відповідача щодо необхідності підтвердження факту визнання ОСОБА_3 , особою з інвалідністю з дитинства до шестирічного віку є протиправною.
До того ж, підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1, у якості документів, які необхідно додати до заяви про призначення пенсії визначено лише документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю.
Всі вказані документи надавалися відповідачу, що не заперечується останнім. Докази наявності медичних показань для визнання особою з інвалідністю з дитинства до досягнення шестирічного віку вказаним пунктом не вимагаються.
При цьому, суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що із наданих позивачем документів неможливо встановити період настання та встановлення інвалідності ОСОБА_2 , так як із наданих позивачем документів вбачається, що інвалідність встановлено з 06.03.2012.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , є матір`ю особи з інвалідністю з дитинства, виховувала його до шестирічного віку, досягла 50 років та має не менше 15 років страхового стажу, що є підставою для призначення їй дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.
Відтак, на думку суду, відповідач відмовивши ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV вчинив протиправні дії і виніс протиправне рішення, яке підлягає скасуванню.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 840,80 грн., сплачений згідно з квитанцією від 22.07.2020 № 0.0.1778217402.1.
Керуючись статтями 139, 241-246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 як матері інваліда дитинства при досягненні 50 років відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.06.2020 № 0300-0315-8/17695 про відмову у призначенні дострокової пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 13.05.2020 дострокову пенсію за віком відповідно до умов пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф. А. Волдінер